Zlomyslné sluníčko se ze šmolkové oblohy chechtalo odjíždějícím závodníkům

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Svitavy – 8. května
Po včerejším celodenním dešti se dnes dopoledne zdálo, že má třetí díl českého přeboru ve Svitavách. Deset z dvanácti přihlášených závodníků při svém příjezdu do Cihelny narazilo na oranžovou kropičku utahující ovál, takže se začalo trénovat s mírným zpožděním. Závod odstartoval asi o půl hodiny později oproti časovému plánu. Filip Šitera v epickém duelu porazil v rozjížďce s číslem jedna Jana Holuba, aby vzápětí roli favoritů potvrdili Michal Škurla a Michal Klein. Sotva se však u startovního roštu čtvrté jízdy seřadili její účastníci, d隝 zesílil natolik, že je rozhodčí František Kalina poslal zpátky do depa. Očekávaná zpráva o zrušení závodu na sebe nedala posléze dlouho čekat. A jak už to tak v květnu chodí, dešový pás zmizel stejně rychle, jako se objevil, a předčasně balícím plochodrážníkům ze šmolkové oblohy kynulo zlatavé sluníčko.

Poslední dešový úder zasadil dráze KO
Středa byla kromobyčejně hnusným dnem. Pršelo snad ve všech koutech naší země a dešové kapky se samozřejmě nevyhnuly ani Svitavám. Krzysztof Nowacki se svým otcem Romanem, kteří sem přijeli po ose rovnou z Prahy, sledovali řádění dešového živlu z útrob dřevěné budovy v depu. Tu jim pořadatelé ochotně zapůjčili jako dočasný hotel.

Logicky byli na místě dění jako první. Ostatní borci se ovšem do svitavského depa trousili jako švábi na pivo. Dvě hodiny před plánovaným začátkem jich bylo sedm. Jaroslav Petrák se omluvil kvůli horečkám, nedorazil ani Zdeněk Růžička.

V rozpise pro třináct závodníků tak nakonec zůstala volná nejen třináctka po Patriku Mikelovi, ale i pětka a devítka. Oranžovou kropičku na ovále vystřídal traktor a závodníci se k trénování dostali až okolo půl třetí.

Krzysztof Nowacki po příjezdu do svého boxu jen bezmocně rozhodil rukama. Olej v tlumiči výfuku nevěstil vůbec nic pěkného. „To stejně nebude žádný žužel,“ utěšoval se polský závodník neúnavně brázdící ovály již několik let s českou licencí argumenty o stavu oválu.

Obloha nepřestávala hrozit deštěm, šířily se zvěsti o průtrži mračen valící se Vysokým Mýtem směrem na Litomyšl. Mezitím se v rozjížďce s číslem čtyři ujal vedení Filip Šitera. Jan Holub se mu sice snažil znepříjemnit život, seč mohl, ovšem jeho mšenský kolega si nenechal triumf vzít.

Michal Škurla měl vzápětí s Filipem Hájkem a Lukášem Ševčíkem o poznání méně práce. A stejně tak Michal Klein v rozjížďce s číslem tři s padesátiletým Danem Maclem, který se loni vrátil na ovály v libereckém závodě veteránů.

Sporadické dešové kapky, které provázely závod od jeho prvních rozjížděk, dostávaly další a další sestřičky. Před čtvrtou jízdou, kam se Ondřej Smetana vydal proti Michalovi Škurlovi rozšířit svůj úvodní hubený jednobodový zisk, se dalo hovořit o regulérním slejváku.

Sudí František Kalina proto oba pražské juniory odeslal od startovního roštu zpátky do depa. Sešla se jury, která pochopitelně konstatovala, že těžce zkoušený ovál dostal právě poslední ránu. Mítink byl s ohledem na bezpečnost závodníků zrušen. A sluníčko, které z krásně modré nebeské báně sledovalo vyklízení depa, se mohlo zlomyslně řehtat.

Hlasy z depa
„Po dlouhý době komplet,“ smál se na téma svého jediného vítězství Filip Šitera. „Dobrá jízda, aspoň jsem si neušpinil motorku na zejtra do Goričanu. Je škoda, že se to zrušilo, dráha byla dobrá a teď je modrá obloha.“

„Jednička byla nalajnovaná ouzká,“ vyprávěl Jan Holub o okolnostech své prohry. „Akorát tak na přední kolo. A nevyšlo mi to, co se dá dělat?!“

„Mrzí mě to,“ litoval Michal Klein návratu deště a připomínal důvody svého působení v přeboru. „Potřebuju sbírat bodíky, abych postoupil do semifinále mistrovství republiky. A první závod jsem skončil v nemocnici. A tady nikdo nebyl.“

„Dobře se mi jelo,“ svěřoval se Michal Škurla. „Dráha byla špatná, d隝 tomu pomoh‘, tak se to ukončilo.“

Situace po předčasném ukončení závodu po rozjížďce s číslem tři:

  01 02 03
Jan Holub, Mšeno 2    
Filip Šitera, Mšeno 3    
Ondřej Smetana, Praha 1    
Josef Novák, Pardubice 0    
Jaroslav Petrák, Pardubice      
Michal Škurla, Praha   3  
Filip Hájek, Praha   2  
Lukáš Ševčík, Praha   1  
Zdeněk Růžička, Mšeno      
Michal Klein, Mšeno     3
Krzysztof Nowacki, PL – Slaný (ACCR)    
Dan Macl, Pardubice     2

Poznámka: do Svitav nedorazili Jaroslav Petrák a Zdeněk Růžička, Kryzstof Nowacki odstoupil po tréninku

Foto: Miroslav Horáček