Tony Rickardsson se pod přilbou smál

Bydhoš – 27. srpna
Tony Rickardsson posílil svou reputaci jako největšího plochodrážního závodníka moderní éry, když byl včera v Bydhošti korunován na mistra světa 2005. Pětatřicetiletý Švéd potřeboval pouze čtyři body, aby splnil formalitu pro vyrovnání rekordu šesti individuálních titulů Ivana Maugera.

Tony Rickardsson, jehož série účastí ve finálových jízdách byla tentokrát přerušena, když se nedokázal dostat mezi postupovou osmičku, řekl: „Je to fantastický pocit a já jsem hrozně šastný. Tohle je moje nejlepší sezóna vůbec. Poté, co jsem vyhrál titul, bylo pro mě strašně těžké udržet si koncentraci. Stál jsem u pásky a čekal na zelené světlo a přitom jsem měl na tváři široký úsměv. Opravdu jsem se musel přinutit, abych se na závěrečné tři jízdy koncentroval.“

Třetí místo v jeho závěrečné jízdě však znamenalo, že se nový mistr světa nedostane do semifinálových jízd. Stalo se mu to poprvé za dvanáct velkých cen a mohl za to svým způsobem i Lee Richardson. Angličan totiž vyhrál dvacátou jízdu a vyrovnal Švédův bodový zisk. Nicméně šel dál díky svým dvěma triumfům a jednomu druhému místu.

Lee Richardson, jenž po dvou úvodních nulách vyměnil motocykl, nakonec svoje semifinále vyhrál a ve finále dojel druhý. První příčka patřila místnímu hrdinovi Tomaszi Gollobovi. Ten vyhrál v Bydhošti už počtvrté v řadě. Vytvořil tak nový rekord, protože čtyři vítězství z jednoho stadiónu ještě žádný jiný závodník nemá.

„Závodění v Bydhošti miluju,“ svěřil se šastný vítěz na tiskové konferenci. „Ale je tady na mě vždycky velký tlak. Dneska jsem místo GM použil Jawu připravenou speciálně pro tento závod. A byl to pro mě velký večer.“