Ledová plochá dráha se na Pardubicko vrací po jednačtyřiceti letech

Mělice – 2. února
Po bezmála čtyřiceti letech mají příznivci pardubické ploché dráhy možnost navštívit závod v jedné z legendárních disciplín českého motocyklového sportu. Vidět jezdce v bezmála stokilometrové rychlosti na strojích bez brzd, ale s bezmála 170 kovovými hřebíky v kolech je skvělým zážitkem. Naposledy se podobný závod v okolí Pardubic uskutečnil roku 1970, kdy se jelo na Matičním jezeře. Od té doby se sice pardubičtí pořadatelé podílejí na pořádání těchto závodů, ale je to mimo nejbližší okolí města, připomeňme namátkou Svratouch.

V sobotu se však mezi Pardubicemi a Přeloučí na písníku v Mělicích uskuteční druhý závod letošního Mezinárodního mistrovství České republiky v závodě na ledové ploché dráze družstev. Na startu uvidí diváci jezdce Rakouska, Velké Británie a České republiky.

Boj o titul nejlépe začal v neděli v Hamru na Jezeře pro dvojici Andrej Diviš – Petr Klauz. Ta o jediný bod porazila obhájce mistrovského titulu z Osečné Jana Pecinu s Lukášem Volejníkem. Do pořadí na stupních vítězů však bude chtít promluvit i třetí z úvodního závodu, Rakušané otec a syn Ebnerové a především domácí Radek Hutla se svým synem Lukášem.

Na rozdíl od prvního závodu však všichni dostávají za soupeře jednoho z našich elitních jezdců Jana Klatovského. Ten nemohl v Hamru startovat, protože absolvoval finále letošního mistrovství Evropy v Togliatti. O víkendu si však spolu s dalším finalistou šampionátu starého kontinentu Rakušanem Leitnerem chce pořádně zazávodit.

Ledové plocha je připravena, pondělní měření ukázalo tloušku ledu 21 cm a stále mrzne. Proto se mohou všechny přípravy na sobotní závod, který se uskuteční od třinácti hodin dokončit. Pořadatelé již mají připravený dostatečný počet parkovacích míst, místo konání závodu není daleko ani od železniční zastávky Valy a vstupné je přiměřených 100 korun.

Foto: Petr Makušev

Startovní listina – MR družstev na ledové dráze, 2. závod: Mělice – sobota 13:00:

1 Radek Hutla – 2 Lukáš Hutla
3 Martin Běhal – 4 Robert Růžička
5 Andrej Diviš – 6 Petr Klauz
7 Jan Klatovský – 8 Martin Leitner, A
9 Jan Pecina – 10 Lukáš Volejník
11 Charlie Ebner, A – 12 Charlie Ebner ml., A
13 Mark Uzzell, GB – 14 Jan Klauz

Matiční jezero před jednačtyřiceti lety:
Bezmála čtrnáct let od podniků na Pohránovském rybníku museli Pardubičané čekat na závod na ledové dráze v okolí svého města, když se v neděli 11. ledna 1970 vypravili na břehy Matičního jezera. Sešlo se jich více než dva tisíce.

Při teplotě mírně nad bodem mrazu jim své umění předvedlo dvanáct závodníků. Byli rozděleni do čtyřech skupin po třech a bojovali o postup do semifinále a závěrečného finále. Nechyběla mezi nimi ani absolutní ledařská špička představovaná Antonínem Švábem, jenž se o dva měsíce později vrátil ze švédského Nassjö ověnčený titulem mistra světa, Miloslavem Špinkou, Stanislavem Kubíčkem, Antonínem Kasperem či Miloslavem Machačem. Mezi ostřílené kozáky se nekompromisně dral i perspektivní nováček Milan Špinka.

Do finále se nakonec kvalifikovali Antonín Šváb, Antonín Kasper a Jaroslav Machač. A právě Jaroslav Machač z Břehů u Přelouče, nedaleko místa, kde se bude konat závod tuto sobotu, si odvezl zlatý věnec. Na poslední chvíli vystihl zaváhání vedoucího Antonína Kaspera a v předposlední zatáčce ho připravil o vítězství.

Text: Antonín Škach, foto archív autora