Východočeská Přelouč není destinací fanoušků plochá dráhy. V historii za sebou nechala záhadu, zda se závod sériových motocyklů v šestapadesátém vůbec kdy konal. Ale na druhu stranu zde spatřila světlo světa celá řada prababiček dnešních moderních stopětadvacítek značky Shupa. A žilo zde či pracovalo mnoho závodníků. Také je připomíná výstava Z historie motorismu a motoristického sportu na Přeloučsku ve 20. a 21. století. V patře informačního centra na náměstí bude otevřená až do příští soboty.

Prababička Shupy
Kráčíte nahoru do patra. Zadní část patří malé stálé expozici, chodba výstavě místního rodáka Františka Filipovského. A dvě místnosti ještě pár dnů motorismu. V té menší najdete také motocykly. První vyrobený v Přelouči je na výstavě zastoupený pouze na fotografii.

Miloš Schütz byl do Přelouče převelen jako nadporučík automobilního vojska., aby vedl výcvik vojáků a dohlédl na hospodaření s erárním materiálem. Oženil se zde a v domě svého tchána Vojtěcha Papouška opravoval a konstruoval motocykly.
Mimo jiné plochodrážní stroj Jawa Komár 175 coby výcvikový stroj pro mladé závodníky. Dva prototypy se v osmatřicátém předvedly divákům pardubického Lobkowiczova memoriálu. Jeden z nich řídil přeloučský rodák Oleg Ruboš, pozdější silničář a sajdkárový vicemistr republiky.

V plné kráse se ovšem mezi dalšími maloobjemovými motocykly prezentuje plochodrážní malorážka. Učni Středního odborného učiliště při Autozbrojovce ji někdy v šedesátém roce sestavili na základě mopedu Stadion S26.
Obdobné stroje našly své využití hlavně na jihu Čech, kde Svazarmovci z českobudějovického Motoru dokonce vytvořili tovární tým. Širšího užití se jim ale nedostalo. Stejně jako o dekádu později podobnému projektu pardubického Rudolfa Havelky. Podobný prototyp vznikl i v Povážských strojírnách na prkně konstruktéra Gustava Ulického. Ale faktem zůstává, že dostupný plochodrážní motocykl pro děti přišel až z pražské Shupy.
Plochodrážníci z Přelouče a okolí
Ale zpátky do Přelouče a její výstavě. Autozbrojovka, ať už nesla jakýkoliv oficiální název, sehrála v motoristických dějinách města, klíčovou roli. V podniku, který se specializoval na opravu vojenské techniky, se kupříkladu vyučil také Jiří Jasanský. Rodák ze Lhotky u České Třebové se věnoval terénním závodům a soutěžím.

Přesto skončil druhý při prvním ročníku obnovené Zlaté přilby Československa v jednašedesátém, kdy motokrosaři předčili plochodrážníky. Pochopitelně nesmí scházet ani Jaroslav Machač z nedalekých Břehů. Stal se mistrem republiky, přivezl bronz z mistrovství světa družstev.
A díky chytrému kroku přestavět plochodrážní stroj na terénní málem vyhrál Zlatou přilbu v roce 1962. Josef Seidl, jemuž krásná trofej nakonec připadla, se kolem něho přehnal až v závěru finálové jízdy. A jak to viděl Antonín Šváb, třetí v cíli, se můžete přečíst v historické rubrice magazínu speedwayA-Z.

V Přelouči svého času bydlel rovněž Aleš Dryml. Dokonce na plochodrážní pětistovce trénoval na strništi za místní školou. Panel a trofeje připomínají nejen jeho vlastní úspěchy, ale zmiňují i jeho syny Aleše a Lukáše.
Motoristická výstava v Přelouči by nemohla být kompletní bez rodiny Hutlovy. Jeden by se těšil na některý ze speciálů, na nichž se děda Václav, syn Radek a vnuk Lukáš proháněli. Prostor je ale limitovaný jak pro dragster, tak ledařský speciál. Avšak jejich snímky a poháry včetně mistrovského ze Soběslavi z února 2017 nechybí.
Příští sobotu naposledy

Prostor dostávají také další závodníci z Přelouče samotné i jejího okolí. Ondřej Mikov ze závodů do vrchu, trucktrialista Bohumír Čáp, Ondřej Klymčiv známý z Dakaru nebo Jaromír Kraus, motokrosař a pilot dragsteru.
Připomínají se také závody v Přelouči. Od prvních terénních závodů přes mítinky se sedmdesátých let až po současné Silvestrovské motokrosy, Fichtl Cupy či veteránská endura. Programy návštěvníkům přiblíží i akce v nejbližším okolí. Stačí dorazit na Masarakovo náměstí a přesvědčíte se sami.

Výstavu Z historie motorismu a motoristického sportu na Přeloučsku ve 20. a 21. století vedle Kulturního a informačního centra města Přelouče připravily také Auto-moto veteráni Přelouč a Cross club Přelouč. Návštěvníkům je k dispozici dle otevírací doby centra. Mimořádně a naposledy se otevře v sobotu devětadvacátého srpna u příležitosti veteránské Rallye Železné hory.
