Tomíčkův memoriál již zná svého letošního vítěze

Praha – 5. září
Ještě se nestalo v dlouholeté historii tradičního podzimního závodu, aby datum jeho konání nebyl znám ještě na konec léta, natož pří zahájení plochodrážní sezóny. Letos tomu tak je a to z důvodu už jednou odložené rekonstrukce pražské Markéty, která měla být hotova už v roce minulém. Okolností posunuly stavební práce letošek a pražský plochodrážní klub v rychlém sledu odjel podstatnou část sezony už červnovou Speedway Grand Prix.


Jaký je Váš názor?

Který termín Tomíčkova memoriálu Vám vyhovuje více?

View Results

Loading ... Loading ...

Rychlá myšlenka a ještě rychlejší čin

Na úterní tiskové konferenci: zleva Tomáš Topinka, Ondřej Smetana, Zdeněk Holub a Petr Ondrašík

Janusz Kolodziej oslavil první vítězství v seriálu a brány stadiónu se uzavřely právě až do doby konání Tomíčkova memoriálu. Přesný datum se měl určit v závislosti na ukončení přestavby travnaté plochy na umělý koberec pro rugby a výměně osvětlení za nové, které by zabezpečilo konání nejenom plochodrážních závodů a zápasů rugbystů, ale v podstatě jakoukoliv večerní akci.

Jenomže čas plynul, sezóna se pomalu blíží ke svým podzimním vrcholům a stavební technika není k vidění, natož výsledky její práce. O Tomíčkově memoriálu nepadlo ani slovo a tak se zdálo skoro jisté, že letos tradice bude přerušena. Polovina září byla tak nepravděpodobným termínem, že manažer Markéty Pavel Ondrašík využil pauzu na dlouho odkládanou operací kolene. Až do minulého týdne, kdy najednou zničehonic se objevily  titulky o zázračné zahraně Memoriálu Luboše Tomíčka.

Velice si vážím inteligence čtenářů magazínu speedwayA-Z a předpokládám, že rázem odhadli, že vítězem z titulku tohoto článku, nemůže byt nikdo jiný než plochodrážní obec v čele s fanoušky a pochopitelně pořadatelé. Proto položím poněkud jinou otázku. Co mají společného kosmický program Apollo americké NASA a AUTO KLUB MARKÉTA při PSK Olymp Praha? Odpovím na konec.

 


Poslední novinky startovní listiny:

Dnes už je jisté, že v neděli nastoupí také Josef Franc, který se do Prahy přesune letecky, ačkoliv létající stroje nejsou jeho šálkem čaje. Zbývají dvě místa. Nedopadla jednání s Peterem Ljungem a finanční požadavky Grigorije Laguty byly přece jenom hodně mimo mísu. Na spadnutí je však dohoda s Tero Aarniem, šestnáctým borcem by měl být nějaký Polák. O náhradnické vesty se podělí Filip Hájek a Daniel Klíma.


Naděje Čechů

Zatím víme, že nebudeme ochuzení o stávající a bývalé účastníky seriálu SGP. Je velice pravděpodobné, že alespoň někdo z mladých závodníků se tam probojuje v blízké budoucností a Chris Holder nejen, že bude obhajovat loňský primát, ale přivede i svého mladšího bratra, který stoupá v hierarchii světové ploché dráhy a určitě zkusí následovat i úspěchy svého zatím úspěšnějšího sourozence.

Poslední novinkou je potvrzený start Josefa France

Doneslo se vám, že podnik je naplánován na nedělní odpoledne jednak z velice omezených alternativ, ale hlavně proto, aby ho mohlo navštívit co nejvíc mladých lidí. Neuškodí zopakovat, že mezí čtrnáctou a patnáctou hodinou bude zpřístupněno depo a určitě budou k vidění nejenom mechanici, ale i většina, ne li všichni startující.

Pražské stoupající hvězdy nové generace Zdeněk Holub, Ondřej Smetana, Jan Kvěch a další si brousí stroje na útok na pódium, nejlépe jeho nejvyššího stupně. Rýsuje se vyrovnaný boj s velice spravedlivým systémem dvaadvaceti jízd. Zaručí dvěma nejúspěšnějším jezdcům postup rovnou do finále a další čtyřce jízdu poslední šance na obsazení posledních dvou míst ve finále. Proč by pak nešlo porazit Holdem a Iversen, dostanou- li se do závěrečné fáze mítinku?

Nezapomínejme, že Hans Kristian Iversen přijede do Prahy rovnou ze sobotní dánské velké ceny. Asi chápete, že to všechno píšu, abyste měli o důvod víc vypravit se v neděli odpoledne na pražský plochodrážní stadion, nehledě na kratičkou dobu mezi ohlášením a konáním podniku.

 

Paralely s letem na Měsíc

Petr Ondrašík se na tiskovce prezentoval s optimistickou alternativou

A co má Tomíčkův memoriál společného s NASA a cestou Apollo na Měsíc? Pokud hádáte, že už vice než padesát let historie, máte pravdu. Ale já měl na mysli úterní tiskovou konferenci. Před 50 lety NASA měla připraveny dva scénáře. Povede se přistát na Měsíci a úspěšně se vrátit na Zemi anebo riskantní manévr bude na poslední chvíli opuštěn a pověstný velký skok lidstva odložen na neurčito. Na každý případ byly připravené odpovídající mediální výstupy.

Nevím, zda se Petr Ondrašík inspiroval americkými raketovými vědci, ale přiznal, že o termínu tiskovky věděl dávno, ale až do minulého pátku netušil, co přesně na ní oznámí. Povedl se ten nejméně pravděpodobný optimistický scénář.

Třeba tato skutečnost je ten malinký poslední důvod, který vás přivede na plochodrážní ovál na pražské šestce. Obrovské úsilí a vytrvalost pořadatelů si to zaslouží. Věří, že nakonec vyhrajeme všichni. A kdo získá jednapadesátý triumf, se dozvíme jen za pár dní v neděli podvečer.

 

Foto: Pavel Fišer