Termínová kolize může Zdeňku Simotovi dodat přeborovou třetí kosmickou rychlost

Svitavy – 3. července
Čtvrtý přeborový závod v Pardubicích před třemi týdny docela vyrovnal situaci na hrotu průběžné klasifikace. Zdeněk Simota vede již jen o pouhopouhý bod před Janem Kvěchem a o dva další před Petrem Chlupáčem, jenž jej dokázal ve Svítkově porazit hned dvakrát. Nicméně další pokračování soutěže, jež je na pořadu pátečního svátku na počet příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje ve Svitavách, může jihočeskému borci v plzeňské vestě dodat rozhodující akceleraci pro obhajobu loňského titulu.


Tipujte:

Označte trojici závodníků, která bude v pátek stát na pódiu:

View Results

Loading ... Loading ...

Esa v rukou Zdeňka Simoty

Zdeněk Simota se ve Svitavách může smát ještě více

Důvody jsou dva. Za prvé, přechodem na klasický rozpis se šestnácti závodníky na dvacet jízd pozbyly smyslu tabulkové body. Nyní se počítá každičký jeden bod z každičké jízdy a neškrtá se vůbec nic. Ad dvě, páteční mítink ve Svitavách se koná v předvečer juniorských semifinále šampionátu Evropy. Ve startovní listině proto nenajdeme ani Jana Kvěcha, ani Petra Chlupáče.

Chybět bude také Patrik Mikel a bohužel i Daniel Klíma, který si ošklivě polámal ruku v sobotním semifinále světového šampionátu juniorských družstev v lotyšském Daugavpilsu. Martin Gavenda a Michal Škurla tedy budou nejbližšími sousedy Zdeňka Simoty z aktuální klasifikace, kteří budou v Cihelně závodit.

Není vyloučeno, že Zdeňka Simotu porazí. Stejně jako Ondřej Smetana či Jaroslav Petrák, jimž v pátek přísluší beze sporu také vysoké ambice. Anebo se o překvapení může postarat někdo jiný ze zbytku startovního pole, čímž by ostatně dodal nezbytné koření, jež z ploché dráhy dělá kromobyčejnou podívanou.

Michal Škurla (žlutá) a Martin Gavenda (modrá) jsou nejbližšími sousedy Zdeňka Simoty v aktuální klasifikaci, kteří ve Svitavách pojedou, ačkoliv ztrácejí již délku parníku

Zdeněk Simota přesto může zůstat ledově klidný. Bod sem, bod tam, mohl by hlásat do éteru stylem českého prezidenta, byť současná hlava českého státu při svém nechvalně známém projevu měla na mysli něco zcela jiného než body z plochodrážních rozjížděk.

Bližší pohled do tabulky všechno objasní. Při svitavské absenci druhého Jana Kvěcha a třetího Petra Chlupáče vede Zdeněk Simota před čtvrtým Martinem Gavendou o třináct bodů. A to je suma, jež se rovná pódiovému umístění v jednom závodě. Je tedy docela možné, že pakliže Zdeněk Simota inkasuje slušný bodový příděl, rozhodne o svém titulu již v půlce přeborového seriálu.

Patnáct jmen ve startovní listině

Jaroslav Vaníček, jenž na snímku poslouchá rady svého otce, pojede v pátek svůj první závod velké kubatury

Do termínu uzávěrky přišlo sportovní komici patnáct přihlášek. Odpadla tudíž kvalifikace, navíc startovní číslo šestnáct zůstává volné, dokud o něho nějaký závodník neprojeví zájem. Po chabařovických pádech se do soutěže vrací jak Jaroslav Petrák, tak Daniel Šilhán.

Nespornou zajímavostí se stane debut Jaroslava Vaníčka ve společnosti velkých hochů. Obhájce všech loňských titulů stopětadvacítek vzhledem k věku nastoupí s motocyklem čtvrtlitrové kubatury.

Startovní listina sobotního přeboru ve Svitavách:

1 Ondřej Smetana, Praha
2 Pavel Kuchař, Praha
3 Jan Macek, Kopřivnice
4 František Klier, Divišov
5 Daniel Šilhán, Pardubice
6 Zdeněk Simota, Plzeň
7 Jaroslav Vaníček, Praha (250 ccm)
8 Václav Kvěch, Plzeň
9 Michal Škurla, Praha
10 Martin Gavenda, Březolupy
11 Filip Hájek, Praha
12 Milan Dobiáš, Chabařovice
13 Michal Baštecký, Praha (250 ccm)
14 Jaroslav Petrák, Pardubice
15 Jakub Exler, Praha
16 volné pro případného zájemce

Foto: Karel Herman