Jaroslav Vaníček vyrazil za obhajobou loňského titulu se ztrátou jediného bodu

Praha – 6. dubna
Velká cena UNITOP s bojem o sedmnáctku při české velké ceně nemohla mít lepší začátek než takový, o nějž se postarali kolibříci v prvním díle svého šampionátu na krátké dráze na malé Markétě. České stopětadvacítky se totiž náramně vyrovnávají a minimálně polovina startovního pole může směle pomýšlet na vavříny. První z klíčových rozjížděk byla pátá v pořadí, v níž se Vojtěch Šachl dokázal probít z třetí pozice k vítězství na úkor Adama Bednáře a Bruna Belana. Oba poražené to stálo finále A, i když Pražan v rozjížďce s číslem patnáct jako jediný porazil Jaroslava Vaníčka, ačkoliv jen o pár minut dříve skončil na zemi. Do áčka se nedostal ani Jan Jeníček, byť na závěr připravil o punc neporazitelnosti Vojtěcha Šachla. Zato Matouš Kameník prohrál jen s Adamem Bednářem a nakonec si mohl vychutnat premiérové pódium. V klíčové jízdě dojel třetí, zatímco Jaroslav Vaníček po bezchybném startu ukázal výfuk Vojtěchu Šachlovi.

Vojtěch Šachl, Jaroslav Vaníček a Matouš Kameník stojí na stupních vítězů

Ani favorité nemají vítězství zadarmo

Nástup účastníků i s motocykly byl dnešní novinkou

Svěží vítr již od rána rozháněl mraky s potenciální hrozbou deště, před nímž meteorologové ještě v půlce týdne varovali. Černá kropička svlažovala vysušenou dráhu a dvanáctka účastníků prvního dílu šampionátu stopětadvacítek na krátkých drahách se chystala k tréninku. Chyběl Adam Nejezchleba, jenž o minulém víkendu při tréninku v Kostěnicích zadřel motor. Absence chabařovického vlasáče byla štěstím pro Josefa Černého, který dorazil na malou Markétu neohlášen, ale za těchto okolností mohl obsadit volnou dvanáctku.

Druhý z trojice plzeňských kolibříků však mohl plným právem hovořit o smůle. V rozjížďce s číslem jedna za sebou s velkou převahou vodil Adama Bednáře a Matouše Kameníka. Cenného skalpu se však nedočkal. V první zatáčce třetího kola se přetočil, upadl a byl Tomášem Topinkou diskvalifikován.

Pád Matěje Frýzy (červená) nakonec přihrál tři body na konto Adama Bednáře (modrá)

Adam Bednář posléze ovládl repete a dodal dnešnímu mítinku zbrusu nový scénář. Vzápětí Jan Jeníček odvedl Bruna Belana a Luboše Krejču. Jaroslav Vaníček po raketovém startu ovládl rozjížďku s číslem tři. V závěru třetího kola se dostal do potíží Štěpán Ševčík. Vrazil do bariéry, ale udržel se v sedle.

Vedoucí Pražan jen pohledem zkontroloval, že Eric Puffer je za ním hodně daleko, a pak zpomalil, aby plzeňskému nováčkovi předjetím o kolo nesebral poslední bod. Férový skutek Jaroslava Vaníčka neměl dnes být osamocený. Vždyť hned vzápětí Vojtěch Šachl za podobných okolností dávala pozor na Dominika Hrbka.

Divišovský závodník si druhou trojku na své konto připsal hned v rozjížďce s číslem šest. Její průběh musel zvednout ze sedaček všechny přítomné. Samozřejmě obrazně řečeno, jelikož na malé Markétě žádná místa k sezení nejsou. Vedení se ujal Bruno Belan, jehož start byl ještě bleskovější než u raketového Adama Bednáře.

Matouš Kameník se rozhodně nebál jít svému štěstí naproti

Pražský Jihočech však svého slánského soupeře vnějškem první zatáčky nestihnul. Vojtěch Šachl byl v té chvíli poslední, ale ke kapitulaci měl stejně daleko asi tak jako český král k útěku z boje ve známém citátu.  Již do druhé zatáčky si to pod Adama Bednáře namířil spodem, jakoby se nechumelilo.

Prakticky okamžitě začal Vojtěch Šachl oťukávat vedoucího Bruna Belana. Ve druhém kole se mu jej nepodařilo podjet. Jako přilepený se držel vnitřní čáry celý další okruh, aby mu tentokrát záměr klapnul na jedničku. Žlutočerný prapor v rukách Zdeňka Schneiderwinda jej již přivítal coby vedoucího závodníka a záhy mu na kontě přistála další trojka.

Jan Jeníček vede před Brunem Belanem a Lubošem Krejčou

V otázce skóre se mu mohl vyrovnat pouze Jaroslav Vaníček. Obhájce všech možných stopětadvacítkářských titulů však v rozjížďce s číslem osm musel urputně bojovat s Janem Jeníčkem. Již v nájezdu do druhého kola opět vedl před Pardubičanem, jenž na něho tlačil až do cíle. Devátou jízdu pak Jaroslav Vaníček vyhrál stylem start – cíl.

Vojtěch Šachl kontroval triumfem ve dvanácté jízdě. I on se musel vypořádat se stále se lepšícím Janem Jeníčkem. Jenže jejich duel skončil zkraje druhého kola, když se Jan Jeníček přetočil v první zatáčce a vyjel na zelený trávník uprostřed oválu.

 

Komu čest, tomu čest

Vojtěch Šachl (modrá) míří pod Adama Bednáře (bílá), aby nakonec sebral vítězství Bruno Belanovi (červená)

Dva účastníci finále A byli v zásadě jasní již před poslední sérií základní části. A jak již mnohokrát na mini oválech se řešila otázka třetího do party k Jaroslavu Vaníčkovi a Vojtěchu Šachlovi. Zájemců bylo jako obvykle povícero.  Jenže stačilo jediné zaváhání a skok na sudy zastupující tradiční stupně vítězů přestal být reálný.

Své o tom věděli Bruno Belan i Jan Jeníček. Slaňák se dočkal prvního triumfu ve čtrnácté jízdě, když mu los přihrál do cesty méně ambiciózní soupeře. Jan Jeníček zase v rozjížďce s číslem šestnáct jako vůbec první dnes připravil o punc neporazitelnosti Vojtěcha Šachla.

Úhelným kamenem Pardubičanova úspěchu se stal povedený start. Divišovský borec v první zatáčce objel Matěje Frýzu. Dál se však nedostal už jen proto, že se nechal ve druhém oblouku poněkud rozházet. Ovšem ani Jaroslav Vaníček neprošel základní části bez bodové ztráty, když našel přemožitele v osobě Adama Bednáře.

Před zraky Josefa Černého (červená) se odehrává souboj Jaroslava Vaníčka (bílá) a Jana Jeníčka (modrá)

Ten těžil z úvodní smůly Matěje Frýzy, když po jeho diskvalifikaci ovládnul repete první jízdy. O tom již víme stejně jako o rozjížďce s číslem pět, kdy atakoval vedoucího Bruna Belana. Ale stejně jako slánský borec se stal obětí Vojtěcha Šachla. Od té chvíle měl však Adam Bednář již jen vítězit, i když to nebylo zase až tak přímočaré.

V desáté jízdě upadl z vedoucí příčky v prvním oblouku třetího kola. Naštěstí pro něj již Tomáš Topinka vztyčil červenou vlajku, protože o zatáčku dříve šel k zemi Luboš Krejča. Adam Bednář vedl opakovačku, ale na začátku druhého kola opět upadl. Přesto se rychle vrátil do sedla a dokonce musel zpomalovat, aby Josefa Černého v závěru předjetím o kolo nepřipravil o poslední bod!

Jaroslav Vaníček jede před Matějem Frýzou a Dominikem Hrbkem

V rozjížďce s číslem patnáct Adam Bednář odstartoval na Jaroslava Vaníčka, který rozhodně nechtěl zůstat pozadu. Jenže trajektorie obou závodníků se střetly a Adam Bednář se ocitnul na zemi. Názory na incident se lišily, na sociálních sítích se později strhla malá smršť názorů o levé noze úřadujícího šampióna. Tomáš Topinka se ovšem držel zásady, že kamenem má házet především, kdo je sám bez viny, a pro repete pozval oba dva.

Adam Bednář, který se nemohl zpod svého motocyklu dostat bez pomoci, si vysloužil potlesk, když se po svých vrátil do depa. Jenže aplaus zesílil, když v patnácté jízdě letěla páska k pražskému nebi podruhé. Než si Jaroslav Vaníček přeřadil, Adam Bednář proměnil svou bleskovou startovní reakci v komfortní vedení.

Jaroslav Vaníček útočil po celá čtyři kola. Jenže Adam Bednář rýsoval na malé Markétě jedno bezchybné kolo za druhým. A byl to právě on, koho Zdeněk Schneiderwind jako prvního pozdravil šachovnicovou vlajkou. Avšak ani tři vítězství nestačila, aby se Adam Bednář postavil na startovní rošt finále A.

 

Skvělá podívaná i v závěru

Adam Bednář se po kolizi s Jaroslavem Vaníčkem dokázal zvednout a úřadujícího šampióna porazit

Svému štěstí šel naproti Matouš Kameník. Ano, měl kliku při losování, ano, měl kliku v rozjížďce s číslem jedna, na jejíž opakovačku se původní leader Matěj Frýza mohl jen dívat. Ale do finále A se za současného stavu českých stopětadvacítek nikdo pouhou náhodou nedostane. Zatímco ostatní ztráceli tu méně, ondy více, Matouš Kameník pronesla pádný argument v rozjížďce s číslem jedenáct.

V ní se po startu prosadil do čela Bruno Belan. Divišovský závodník však již od samého počátku vyvíjel silný tlak na Slaňáka, až se ten v předposlední zatáčce dopustil drobné chybky. Když Matouš Kameník viděl, že se jeho soupeř dostal moc ven, okamžitě se protáhnul do čela. A na brífink před finálovými jízdami dorazil s jedenácti body jako Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček.

I ve finále D se bojuje – Štěpán Ševčík (modrá) útočí na Dominika Hrbka (červená)

Nicméně finálové rozjížďky byly zajímavé již od déčka. Zatímco Luboš Krejča, jehož připravily o body dva pády, šel neomylně za vítězstvím, rozhořel se boj o druhé místo. Za delší konec provazu v něm tahal Dominik Hrbek, když se ve druhé zatáčce posunul před Štěpána Ševčíka.

Finále C opanoval Matěj Frýza, který rychle zmizel z dohledu Erica Puffera a Josefa Černého. Po startu béčka musel Adam Bednář krotit motocykl, který se mu vzepjal na zadní. Jenže v prvním výjezdu Bruno Belan vyháněl Jana Jeníčka na venek. Na vnitřní polovině vznikl dost velký prostor, kudy se Adam Bednář mohl ujat vedení.

Klíčový okamžik finále B – Adam Bednář (červená) bere z jedné vody načisto jak Bruna Belana (modrá), tak Jana Jeníčka (bílá)

Při losování startovních pozic třech jedenáctibodových pro finále A byl nejlepší Vojtěch Šachl. Dlouho neváhal nad volbou vnitřní pozice. Jenže do čela vypálil Jaroslav Vaníček, který si vybral střed, zatímco na Matouše Kameníka zbyl povlak bílé barvy. O obsazení jednotlivých sudů tak dnes vlastně rozhodl již start.

Jedno z dramat závodu – kolize Adama Bednáře (červená) a Jaroslava Vaníčka v patnácté jízdě
D C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 2 6 17
2. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 2 4 15
3. Matouš Kameník, Divišov 2 3 3 3 2 13
4. Adam Bednář, Praha 3 1 3 3 3 13
5. Bruno Belan, Slaný 2 2 2 3 2 11
6. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 L 3 1 9
7. Matěj Frýza, Plzeň X 3 2 1 3 9
8. Eric Puffer, D – Slaný 2 2 2 2 2 10
9. Josef Černý, Plzeň 2 1 2 2 1 8
10. Luboš Krejča, Praha 1 2 X X 3 6
11. Dominik Hrbek, Pardubice 1 1 1 1 2 6
12. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 1 1 ex 1 4

Poznámka: Štěpán Ševčík byl v patnácté jízdě předjet o kolo

Vojtěch Šachl (modrá) podjíždí Bruna Belana

Foto: Pavel Fišer a Eva Palánová

Dvanáckta účastníků pěkně pohromadě při vyhlášení