Jaroslav Vaníček se opět smál nejlépe

Praha – 10. července
Od Bílé Hory se hnal déšť šturmem připomínajícím útok vojsk katolické ligy, ale na rozdíl od něj nepřeválcoval dnešní sedmý díl série PRO-TEC Speedway Mini Cupu jako stavovské vojsko o kousek dále před čtyřmi staletími. O půl čtvrté lilo jako z konve, ovšem dešťové kapky jen zavlažily ovál, aby se neprášilo, a za dalších třicet minut později se mohlo začít tréninkem. Tajenka postupu do finále A nebyla dnes nikterak záludná, když Vojtěch Šachl přišel o jasné vítězství v rozjížďce s číslem tři vinou pádu, jejž zapříčinila povolená ladicí matice z rychlopalu. Vyrovnaný závod, v němž šlo skončit s deseti body bez ohledu na písmenko u finálové jízdy, neovládl opět nikdo jiný než Jaroslav Vaníček. V áčku na něho udeřil Bruno Belan, nicméně Pražan mu ujel a on se dostal do křížku s Janem Jeníčkem. Navíc na začátku třetího okruhu chyboval a pardubický závodník mu po vnitřní čáře sebral druhou příčku.

Jan Jeníček, Jaroslav Vaníček a Bruno Belan stojí na pódiu

Problémy s rychlopalem jednoho dostaly do čela dva jiné

Tony Katra vodil svůj motocykl Micro Shupa opět jen ve svých vlastních jízdách

Tony Katra byl jediným závodníkem, který absolvoval vložené rozjížďky, nýbrž také jediným, jenž se o tréninku seznámil s povrchem dráhy. Nicméně incident naštěstí nenechal žádnou újmu na závodníkově zdraví. A krátce po šestnácté hodině mohl začít vlastní závod, v němž se Jaroslav Vaníček opět stylizoval do role suveréna.

Jaroslav Vaníček jde do čela před Vojtěcha Zamazala (2) a Luboše Krejču (1) a…

Své vítězné tažení začal v rozjížďce s číslem jedna, v níž se po vylétnutí pásky dostal rychle do vedení. Luboš Krejča, jenž si pořídil vybavení po Michalu Bašteckém, jeho milíkovské barvy pochopitelně zdědil, zaútočil spodní stranou úvodní zatáčky na Vojtěcha Zamazala. Nicméně celá akce skočila pádem obou závodníků, kteří naštěstí nedoznali žádné zdravotní újmy.

…zatímco Pražan vyjel na čele na protilehlou rovinku, jeho soupeři upadli ve výjezdu

V repete kraloval opět Jaroslav Vaníček, a sice stylem start – cíl. Pražský závodník neměl zůstat poražený ani ve druhé sérii. Přitom šestá jízda byla hodně určující pro další vývoj závodu. Los totiž poslal do Pražanovy vesty velice silné soupeře. Jednak Bruno Belana, který ve třetí jízdě ujel Jakubu Exlerovi bojujícímu s dravým Adamem Nejezchlebem, jednak Vojtěcha Šachla.

Problémy s rychlopalem poslaly Vojtěcha Šachla na zem

Divišovský borec měl přitom obrovský pech ve třetí jízdě. Dlouho v ní vedl, dokud neupadl ve druhé zatáčce třetího kola. Otec Petr v depu příliš nevěřil jeho tvrzení, že se mu zasekl plyn. Nakonec však zjistil, že se mu vskutku povolila ladící matka z rychlopalu.

Ona rozjížďka s číslem šest nakonec viděla další sólo Jaroslava Vaníčka. Bruno Belan jezdil druhý a zprvu dotíral na vedoucího Pražana, jenž jej však pořád zavíral na vnitřní čáru, aby mu nakonec ve třetím kole ujel. A Vojtěch Šachla tentokrát uzavíral řadu.

Jan Jeníček se rozjel k maximu v základní části

Šesti body mohl Jaroslavu Vaníčkovi konkurovat jenom Jan Jeníček. Pardubičan přitom jezdil ve třetí jízdě za Vojtěchem Šachlem již bez větší vidiny na postup, ale nakonec bral tři technické body po pádu borce v divišovské vestě. Poté ovládl čtvrtou jízdu před Jakubem Exlerem, jenž ve druhé zatáčce předposledního kola podjel Luboše Krejču.

 

Papír pomáhá k vítězství

Tadeáš Růžička (7) bojuje s Adamem Nejezchlebem

Oba neporažení závodníci neměli poznat hořkost porážky ani ve zbytku základní části. Jan Jeníček v rozjížďce s číslem osm odrážel Bruno Belana tak vehementně, že nakonec závodil plných pět kol, protože si nevšiml, že jej Zdeněk Schneiderwind již odmával šachovnicovou vlajkou. Čtvrtou trojku Pardubičan na své konto přidal v desáté jízdě, když odrážel Adama Nejezchlebu poté, co ve druhém okruhu podjel Luboše Krejču ve druhém oblouku.

Finále C skončilo pádem všech tří aktérů

Jaroslav Vaníček v první zatáčce rozjížďky s číslem devět objel Jakuba Exlera, aby dvanáctou jízdu musel vyhrávat nadvakrát. Dostal se sice do čela s vylétnutím pásky, ale za jeho zády se Bruno Belan v prvním výjezdu srazil s Tadeášem Růžičkou. Liberecký závodník, jenž dnes prodělal svůj závodní debut, byl z opakovačky diskvalifikován. A Jaroslav Vaníček v ní přijel do cíle před Bruno Belanem.

Jakub Exler se s přehledem kvalifikoval do finále B

Společnost vítězících závodníků ve druhé půli nebyla příliš pestrá, o což se postaral Vojtěch Šachl. Divišovský závodník totiž horempádem pospíchal dohonit bodové manko z úvodních fází závodu. A stylem start cíl vyhrál jak sedmou, tak devátou jízdu. V ní měl ale namále, když se ve druhém kole dostal příliš daleko na vnějšek první zatáčky, nicméně vedení uhlídal. Na Jakuba Exlera totiž tlačil Vojtěch Zamazal, jenž udeřil spodní stranou závěrečného oblouku, aby Pražana na metě o pár centimetrů předčil.

Vojtěch Šachl si jede pro triumf v béčku

Pořad finálových jízd odstartoval céčkem. V něm dlouho vedl Luboš Krejča, ale neměl ani zdaleka vyhráno, jelikož oba jeho rivalové mu viseli na chvostu. V nájezdu do posledního okruhu Adam Nejezchleba po velkém boji připravil Tadeáše Růžičku o druhé místo. Ovšem v posledním oblouku se před ním přetočil vedoucí závodník. On mu vrazil do zadního kola a na zem se musel poroučet také Tadeáš Růžička.

Jaroslav Vaníček drží ve finále A v šachu Bruno Belana

Tomáš Topinka za pultem rozhodčího samozřejmě vyloučil Luboše Krejču a zbývající dvojici udělil technické body. Finále B opanoval Vojtěch Šachl, jemuž áčko uniklo o pouhé dva body. Od vylétnutí pásky změřil Vojtěcha Zamazala a Jakuba Exlera.

Rozhodující moment finále A se odehrál již při výběru startovních pozic. Oba neporažení si museli střihnout a Jaroslav Vaníček svým papírem přikryl kámen Jana Jeníčka. Mohl si vzít ideální vnitřek, takže se po vylétnutí pásky se ujal vedení, zatímco Pardubičana vnějškem první zatáčky předčil Bruno Belan.

Bruno Belan (dále od fotoaparátu) nakonec neuhlídal Jana Jeníčka

Jaroslav Vaníček poodjel zbývající dvojici, aby si mohl opět vyskočit na nejvyšší ze sudů od maziv, která na malé Markétě suplují tradiční pódium. Jan Jeníček ale nechtěl skončit poslední. Blížil se Slaňákovi, a když ten udělal ve třetím okruhu chybu v první zatáčce a dostal se moc ven, okamžitě se po vnitřní straně protáhnul na druhé místo.

Bruno Belan zkouší atakovat Jaroslava Vaníčka
C B A TOT
1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Jan Jeníček, Pardubice 3 3 3 3 2 14
3. Bruno Belan, Slaný 3 2 2 2 1 10
4. Vojtěch Šachl, Divišov X 1 3 3 3 10
5. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 3 1 2 2 10
6. Jakub Exler, Praha 2 2 2 1 1 8
7. Adam Nejezchleba, Ch. 1 2 2 2 3 10
8. Tadeáš Růžička, Liberec 2 1 1 X 2 6
9. Luboš Krejča, Praha 1 1 1 1 X 4
Pád Vojtěcha Šachla svým způsobem napověděl o výsledcích závodu
Vložené jízdy:
Tony Katra, Slaný
Tony Katra jezdil opět svoje vlastní ukázkové jízdy

Průběžné pořadí seriálu:

DIV CHA SLA CHA DIV SLA PHA TOT
14.4. 26.4. 5.5. 19.5. 3.6. 23.6. 10.7.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 15 13 14 15 15 14 15 101
2. Vojtěch Šachl, Divišov 10 13 15 10 13 12 10 83
3. Vojtěch Zamazal, Slaný 10 12 11 12 10 11 10 76
4. Bruno Belan, Slaný 14 11 9 11 13 10 68
5. Jan Jeníček, Pardubice 5 12 13 10 12 14 66
6. Adam Nejezchleba, Chabařovice 6 9 8 9 9 8 10 59
7. Lukáš Vinter, Praha 12 6 10 3 31
8. Jakub Exler, Praha 10 0 5 8 23
9. Luboš Krejča, Praha 5 5 5 4 19
10. Sarah Fischer, D 9 9 18
11. Eric Puffer, D 7 5 12
12. Daniel Klíma, Praha 12 12
13. Štěpán Jurča, Březolupy 9 9
14. Tadeáš Růžička, Liberec 6 6
15. Matouš Kameník, Divišov 5 5
16. Matěj Frýza, Plzeň 5 5
Drama finále C: vedoucí Luboš Krejča se přetočil a Adam Nejezchleba (5) a dnes debutující Tadeáš Růžička (7) mají rázem problém

Foto: Kiril Ianatchkov

Jan Jeníček si vybojoval druhé místo