Mariánské Lázně chystají svátek dlouhé dráhy

Mariánské Lázně – 4. května
Tak už je to tady. Před námi je jeden z vrcholů letošní plochodrážní sezóny u nás. Na legendárním pískovém ovále v Mariánských Lázních se o nadcházejícím víkendu rozhoří boje, ve kterých půjde nejen o titul šampióna naší země, ale především o postup do rozhodující části kvalifikace MS. Před sebou máme dva dny plné závodění. V sobotu se můžete těšit na Mezinárodní mistrovství České republiky, doplněné o atraktivní závody plochodrážních veteránů. V neděli pak na vrchol v podobě závodu kvalifikace mistrovství světa na dlouhé ploché dráze. Připravili jsme pro vás vyčerpávající pozvánku spolu s profily jednotlivých jezdců MS.

Sobota – Mezinárodní mistrovství České republiky na dlouhé ploché dráze:

Již popáté v řadě se na jediném českém kilometrovém ovále uskuteční závody otevřeného šampionátu naší země. Touto formou se jezdí od roku 2003 a nutno dodat, že zahraniční konkurence našich jezdců je rok od roku kvalitnější. Letmý pohled do startovní listiny dává tušit, že ten letošní ročník bude skutečně napínavý.

Vždy na startu jsou takové hvězdy jako exmistr Evropy na travnaté dráze Němec Sirg Schûtzbach, jeho krajan a světový finalista na dlouhé dráze Marcus Eibl nebo dravý Ital Alesandro Milanese. Chybět nemůže ani miláček publika, pekelně rychlá Holanďanka Nynke de Jong, která svými předjížděcími manévry na rovinkách již zaskočila nejednoho zkušeného borce. Své jméno ve světě mají i Norové Kenneth Borgenhaug a Marius Røkeberg.

A v neposlední řadě jsou tu naši jezdci. Letos jich startuje šest. Josef Franc se na poslední chvíli ze závodu odhlásil, Antonín Šváb ještě nedostal od doktorů zelenou k závodění a Jiří Petrásek ukončil opět kariéru. Startovat nebudou ani nemocný Jan Jaroš nebo Marek Čejka, který neunesl loňskou nehoráznou dávku smůly a k lítosti svých fanoušků s plochou dráhou skončil.

I přesto budí kohorta našich jezdců mezi soupeři značný respekt. V čele s dvojnásobným evropským šampiónem a úřadujícím mistrem ČR Zdeňkem Schneiderwindem má spadeno jednoznačně na nejvyšší mety. Tam mají namířeno i český mistr z roku 2004 Pavel Ondrašík nebo domácí eso Jaroslav Pták.

Na první šestku rozhodně pomýšlí Richard Wolff a bez šancí není ani Karel Kadlec. Ten se na tento závod pečlivě připravoval a s novým motorem by rád minimálně zopakoval páté místo z roku 2005.

Zapomenout nemůžeme ani na Antonína Klatovského. Úspěšný reprezentant na ledové ploché dráze si vloni odbyl svou dlouhodrážní premiéru a i v této disciplíně prokázal velký talent. Nechybí mu odvaha a do soubojů na dráze dává své velké závodnické srdce. Může jenom překvapit.

Startovní listina – Mezinárodní mistrovství ČR:

1 Alessandro Milanese (ITA)
2 Nynke de Jong (NED)
3 Zdeněk Schneiderwind (CZE)
4 Sirg Schützbach (GER)
5 Henry Van der Steen (NED)
6 Richard Wolff (CZE)
7 Ronny Stüdemann (GER)
8 Markus Eibl (GER)
9 Karel Kadlec (CZE)
10 Lisandro Husman (ARG)
11 Kenneth Borgenhaug (NOR)
12 Klaus Peter Gerdemann (GER)
13 Kim Rudi Mortensen (NOR)
14 Antonín Klatovský (CZE)
15 Marius Røkeberg (NOR)
16 Jaroslav Pták (CZE)
17 Pavel Ondrašík (CZE)
18 Sjoerd Rozenberg (NED)

Sobota – Evropská série veteránů:
Závody starých pánů mají na zdejším stadionu úspěšnou tradici. Pořádají se zde pravidelně od roku 1999 a za tu dobu si našly početnou skupinku svých příznivců. Není se co divit. Nostalgický pohled do depa na ty nádherně opečovávané staré Jawy, Japy, Weslaky a Goddeny vás ve vzpomínkách přenese o pěkných pár let zpátky. Když je pak tito gentlemani plochodrážního sportu osedlají, budete jen zírat, co ještě dovedou. Kdo by čekal poklidnou exhibiční jízdu, bude zklamán. Tvrdé souboje, které občas končí i pádem, vám dokáží, že i ve starším těle může bít srdce závodníka. Vybroušený styl jízdy by jim dnes mohl leckterý mladý jezdec závidět. V minulých letech se těchto závodů zúčastnila i taková jména jako Malcolm Simmons nebo vloni Gerald Short.

Závody veteránů jsou podle strojů rozděleny na kategorii čtyřventilů a dvouventilů. V početnější skupině dvouventilových strojů se očekává velký souboj mezi rychlými Angličany Garry Smithem a Mauricem Jonesem, kteří budou vzdorovat náporu německých dravců Franze Greisela a Hartmuta Ernsta. Posledně jmenovaný je mezi veterány legendou a pověstným stylem jízdy si získal srdce řady diváků. Do boje o přední příčky budou chtít zasáhnout i silní Norové Kaare Heia a Jan Jacobsen. Mezi čtyřventily si to o prvenství rozdají Ital Francesco Barbetta, bývalý šampión NDR Oswald Lasarzik a duo Angličanů Paul Evitts a John Hartley.

Startovní listina – Evropská série veteránů:

Dvouventily:
1 Peder Jensen (DK)
2 Walter Johansen (N)
3 Roy Gomm (GB)
4 Per Prytz (N)
5 Frank Yales (GB)
6 Jan Jacobson (N)
7 Franz Greisel (D)
8 Geoff Urban (GB)
9 Tom Blackwood (SCO)
10 Maurice Jones (GB)
11 Mick Cooke (GB)
12 Kaare Heia (N)
13 Hartmunt Ernst (D)
14 Gerry Smith (GB)
15 Jurgen Bruckner (D)
16 Bill Haynes (GB)
17 Jan Kilen (N)
18 Brian Bassett (GB)
 
Čtyřventily:
1 Jens Munkedal (DK)
2 John Freeman (GB)
3 Oswald Lasarzik (D)
4 Jurgen Jucknies (D)
5 Ian Leverington (GB)
6 Francesco Barbetta (I)
7 John Hartley (GB)
8 Kevin Howse (GB)
9 Paul Evitts (GB)
10 Dave Hammond (GB)
11 Silvano Soattin (I)
12 Guiseppe Furlan (I)

Neděle – Kvalifikace mistrovství světa:
Osmnáct jezdců z deseti zemí se utká o čtyři postupová a dvě místa náhradníků do závodu Grand Prix Challenge, tedy rozhodující části kvalifikace mistrovství světa na příští rok. Poprvé po devíti letech tak mariánskolázeňský ovál může hostit podnik takového formátu. Představme si nyní všechny startující podle jednotlivých zemí.

Německo: Naši západní sousedé budou mít v Neděli hned trojité zastoupení. Jejich asi nejsilnější zbraní bude sedmadvacetiletý Daniel Bacher. Dani je bezesporu jedním z největších dlouhodrážních talentů nového tisíciletí. Jeho doménou jsou právě pískové dráhy. Doslova jako kometa vlétl mezi německou i světovou elitu. V roce 2000 vybojoval v Scheesselu překvapivý bronz v domácím šampionátu a už o rok později se dostal přes jízdu poslední šance z pozice náhradníka i do Grand Prix. A jeho nástup byl přímo drtivý. V prvním závodě v Parchimu se probojoval až do finále A, kde se o třetí pozici za Rissem a Tatumem připravil až jezdeckou chybou, po které se propadl na šesté místo. Stejné umístění si zopakoval i v druhém závodě tentokrát na trávě v britském Tonbridge. Jeho cesta vedla úspěšně přes Last Chance Heat i ve třetím závodě v Herxheimu, kde dosáhl svého životního úspěchu. Nejenže se dostal potřetí do finále A, ale dokonce skončil na bedně. Třetí místo ho katapultovalo na čtvrtou pozici v průběžném hodnocení šampionátu a schylovalo se k senzaci. Ta se však nekonala. V posledním závodě ve francouzském Morizes se Bacher, který přijel se zraněnou nohou, do závodu nedostal a v celkové klasifikaci klesl na osmé místo. I tak se ve své premiérové sezóně zařadil mezi nejlepší světová esa na dlouhých drahách. V Grand Prix startoval ještě v letech 2002, 2005 a 2006. I když v nich zaznamenal další velké úspěchy (6. místo Scheessel 2002, 4. místo Mühldorf 2005), o šanci na lepší celkové umístění ho většinou připravila zranění. V Mariánských Lázních bude tento vítěz semifinále MS 2005, kterému motory připravuje exmistr světa Marcel Gerhard, bezesporu patřit k největším kandidátům na vítězství.

Druhým německým esem v rukávu je Otto Niedermeier. I tento zkušený 34letý jezdec a loňský světový finalista bude žhavým kandidátem na stupně vítězů. Otto je žákem mistra světa Aloise Wiesböcka (Mariánské Lázně 1979) a zdejší dráhu si zkusil už v roce 2004, když v našem otevřeném mistrovství obsadil druhou příčku. V roce 1999 přerušil z osobních důvodů na pět let svou závodní kariéru, ale na jezdeckém umění mu to nikterak neubralo. To dokázal vloni, když se s přehledem kvalifikoval do finále MS i ME. Motory GM mu připravuje Anton Nischler.

Třetím do německé party je Benjamin Hegener. Devětadvacetiletý Benny si v minulosti vyzkoušel všechny plochodrážní disciplíny včetně ledové dráhy, největších úspěchů však dosáhl na dlouhé a trávě. Na nich dokáže být velmi rychlý a v Mariánských Lázních to bude určitě tvrdý soupeř. Ve finále MS nikdy nestartoval, ale přes kvalifikační kola do semifinále se již několikrát dokázal probojovat. Střídá Jawu s GM.

Velká Británie: Prvním zástupcem ostrovní říše bude v Mariánských Lázních Mitch Godden. Připadá vám to jméno povědomé? Samozřejmě, Mitch je synem Sira Donalda Goddena, mistra Evropy na dlouhé dráze z roku 1969 a později ještě slavnějšího konstruktéra plochodrážních motorů. Pohaslou slávu této legendární značky se již léta pokouší oživit jeho syn, proto nemůže sedlat jiný materiál než Godden Magnum. Jak se mu v neděli povede, je velkou otázkou. Dvaatřicetiletý Mitch je jednoznačně specialista na travnatou dráhu, v níž patří mezi nejlepší britské jezdce. Písková tisícovka sice není úplně jeho parketa, ale i tam dokázal uspět, když si v roce 1999 v Haarsewinkelu vybojoval místo náhradníka pro Grand Prix. V konečném účtování světového šampionátu mu nakonec patřila 16. příčka. V roce 2004 startoval i ve finále ME na trávě. Na poslední chvíli byli do startovní listiny doplněni jezdci Shayne Colvin a Steve Braidford jako náhrada za dva závodníky Ruska, kteří se nepřihlásili, což komplikuje situaci Jaroslavu Ptákovi. Colvin i Braidford jsou podobně jako Godden specialisty na trávu a jejich případný úspěch na kilometrovém oválu je ve hvězdách.

Nizozemí:
Dvě místa ve startovním poli nedělního závodu jsou rezervována pro holandské závodníky. Tím prvním je Erik Eijbergen. Zkušený osmatřicetiletý plochodrážník má za sebou účast už v sedmi evropských finálových závodech na trávě. Dvakrát startoval i v Grand Prix na dlouhé dráze. Poprvé v roce 2000 a podruhé vloni. Motory GM, které si ladí sám, montuje do rámů vlastní výroby. Na písku sice není tak doma jako na trávě, ale vloni se do finále MS dostal právě přes pískový ovál ve Pfarrkirchenu. Ještě o rok starší je druhý z Holanďanů Sjoerd Rozenberg. Sympatický závodník, který je v civilním životě dlaždičem, je rovněž evropským finalistou na travnaté ploché dráze. Není sice tak dobrý jezdec jako Eijbergen, ale zato může těžit ze znalosti dráhy. V Mariánských Lázních startoval už v roce 1998 při semifinále MS. Po znovuzrození MČR na dlouhé dráze se našeho otevřeného šampionátu zúčastnil v letech 2004 a 2006. Jeho silnou zbraní jsou starty, přesto nepatří k horkým kandidátům na postup.

Norsko: Stejně jako v sobotu v MČR se i v nedělním závodě MS představí osvědčená norská dvojice Røkeberg – Borgenhaug. Oba už poznali, jak chutná start ve finále MS. Røkeberg v roce 2003 a vloni, když obsadil v semifinále shodně desátá místa, která mu tak umožňovala účast v bojích poslední šance. Borgenhaug se do Grand Prix probojoval v roce 2000, když v prvním závodě série v Jübecku obsadil dokonce páté místo. Kvůli zranění však zbytek šampionátu nedokončil. Oba již měli možnost startovat na této dráze v závodech otevřeného mistrovství ČR. Røkeberg byl v roce 2003 u obnovené premiéry tohoto šampionátu a obsadil čtvrté místo. Borgenhaug byl předloni čtvrtý a vloni dokonce druhý. Je vidět, že jim zdejší ovál vyhovuje a to z nich dělá velice silné soupeře v bojích o postupové příčky.

Francie: Philippe Ostyn a Jérome Cottier jsou dvě jména, která budou v Mariánských Lázních reprezentovat zemi galského kohouta. Zatímco prvně jmenovaný má už značné zkušenosti ze tří evropských finálových závodů na trávě, druhý nepatří mezi nejlepší francouzské jezdce. Ostyn startoval několikrát na divokou kartu i v Grand Prix. V roce 2005 obsadil ve velké ceně Francie v Marmande dvanácté místo. Pokud se někdo z této dvojice v závodě prosadí, bude to nejspíše Philippe Ostyn, ale ani on však nepatří v favoritům celého závodu.

Ukrajina: Při postupném zaplňování startovní listiny kvalifikace MS v Mariánských Lázních se jediné jméno, které mělo reprezentovat Ukrajinu, určitě nestalo oblastí velkého zájmu. Jezdci jako Fedyk nebo Myronov, kteří hájili modrožluté barvy své země v posledních letech, by v takovémto závodě byli, bez urážky, opravdu jen do počtu. Jaké překvapení ale bylo, když se tohoto reprezentačního místa zhostil Vladimir Trofimov. Takovými zkušenostmi, jako disponuje tento veterán plochodrážních oválů, se ve startovní listině může pochlubit snad jen Zdeněk Schneiderwind. Trofimov dokázal v minulosti sbírat velké úspěchy na krátké, dlouhé i travnaté ploché dráze. Mimo jiné je držitelem bronzové medaile z ME na trávě z roku 1999. Postupně se však z plochodrážních oválů vytratil a vypadalo to na ukončení kariéry. Jak se však nyní zdá, na odchod Trofimov ještě nemyslí. V Mariánských Lázních startoval naposledy v roce 1997 při finále Grand Prix (tehdy Trophy). Pokud bude mít k dispozici rychlý motor, může soupeře ještě pořádně prohnat.

Itálie: Jediným zástupcem z Apeninského poloostrova je u nás dobře známý Alessandro Milanese. Tento usměvavý Ital je nástupcem slavnějšího Massima Mory a naši jedinou dlouhou dráhu poměrně dobře zná. Startoval zde již v roce 1998 při semifinále MS a nevedl si úplně špatně. O šest let později se objevil na startu našeho mezinárodního mistrovství republiky, kde se dokázal vyrovnat s těžkou dráhou poznamenanou deštěm a obsadil třetí místo. V Mariánkách se představil i vloni a působil velice silným dojmem. Letos by měl po oba dny patřit k velkým favoritům a naše jezdce určitě pořádně potrápí.

Finsko: Po dlouhé době se na mezinárodní scéně objevuje finský jezdec Mikko Rahko. Jezdec, který mnohé zaskočil, když se v roce 1999 kvalifikoval šestým místem ze semifinále v Haarsewinkelu do finálové série MS. Jak se objevil, tak také zmizel. V posledních letech se občas sporadicky objevoval v závodech na dlouhé dráze ve Skandinávii, ale výraznějších zpráv o něm nebylo. Jak se mu v neděli povede, si asi málokdo troufne odhadnout, vždy už jednou dokázal překvapit. Druhým finským reprezentantem je Marcus Helin, jezdec bez výraznějších mezinárodních zkušeností, který vloni obsadil v kvalifikaci MS v Mulmshornu sedmnácté místo. V nordickém šampionátu ve Forsse se dokázal protlačit na druhé místo mezi Røkeberga a Borgenhauga.

Česká republika: Našimi prezentanty končíme sice výčet účastníků závodu, ale ve výsledkové listině by se měli podle předpokladů pohybovat podstatně výše. Na zlatý věnec právem pomýšlí náš první zástupce Zdeněk Schneiderwind. Dvojnásobný mistr Evropy a čtyřnásobný mistr republiky je v současné době naší suverénní jedničkou v této disciplíně. Na svém kontě má i páté a dvě šestá místa z mistrovství světa. Dokázal se zotavit z těžkého zranění a nyní je zdá se opět ve formě, která ho řadí k favoritům obou závodů. Bude sice handicapován zlomeninou klíční kosti, ale jeho značné zkušenosti, rychlé tovární motocykly Jawa a především dokonalá znalost dráhy z něj dělají dokonalou zbraň na všechny soupeře.

Druhým zástupcem našich barev je Pavel Ondrašík. Mistr republiky z roku 2004 a bývalý světový finalista dokázal v minulosti atakovat přední příčky v MS i ME. Jeho forma ale začala postupně ztrácet na lesku a posledních pár let již nepatří mezi jezdce světového formátu. Jediným místem, kde však vždy dokázal dokonale prodat své umění, byly Mariánské Lázně. I letos patří k největším favoritům v sobotním mistrovství republiky a bez šance není ani v boji o MS. Jeho forma jde letos nahoru i na krátké dráze a případný úspěch na domácí půdě v Mariánských Lázních by ho mohl vrátit mezi elitu.

Startovní listina – kvalifikace mistrovství světa:

1 Volodymyr Trofimov, UKR
2 Erik Eijbergen, NED
3 Alessandro Milanese, ITA
4 Daniel Bacher, GER
5 Mitch Godden, GBR
6 Mikko Rahko, FIN
7 Pavel Ondrašík, CZE
8 Benjamin Hegener, GER
9 Shayne Colvin, GBR
10 Sjoerd Rozenberg, NED
11 Marius Røkeberg, NOR
12 Otto Niedermeier, GER
13 Zdeněk Schneiderwind, CZE
14 Philippe Ostyn, FRA
15 Kenneth Borgenhaug, NOR
16 Steve Braidford, GBR
17 Marcus Helin, FIN
18 Jérome Cottier, FRA
19 CZE
20 CZE

Časový harmonogram:

sobota  
8:30 – 11:30 trénink
12:30 slavnostní nástup
13:00 start 1.jízdy
17:10 start finále A
17:30 slavnostní vyhlášení
 
neděle  
9:00 – 11:20 trénink
13:30 slavnostní nástup
14:00 start 1.jízdy
17:10 start finále C
17:30 start finále B
17:50 start finále A
18:00 slavnostní vyhlášení

Pokladny otevřeny od 8:30 v sobotu a od 9:00 v neděli.
Vstupné: sobota 100,– neděle 150,– oba dny 200,– děti do 15 let zdarma.

Foto: Jiří Bayer