Luboš Tomíček přišel, viděl a zvítězil

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Slaný – 14. dubna
Před závodem Luboš Tomíček se smíchem tvrdil, že si už ani nevzpomíná na svůj poslední start v českém juniorském šampionátu. Alespoň pokud se týká těch podniků, které nebyly nutné pro nominaci pro mistrovství světa. Leč vzápětí šly veškeré žerty stranou. Pražský závodník hned v úvodní zatáčce rozjížďky s číslem jedna zaskočil nečekaným útokem Filipa Šiteru. Jeho cestu pak zkřížil až Matěj Kůs. V šestnácté jízdě ovšem před svým starším klubovým kolegou jezdil jen jediné kolo. Odměnou za suverénní výkon se Luboši Tomíčkovi stalo triumfální vítězství s patnácti body. Na dalších místech skončili Filip Šitera a Matěj Kůs. Dobrá zpráva pro soupeře a konec konců i pro Luboše Tomíčka by ovšem mohla být skutečnost, že Oxford neschválil Pražanovo zapůjčení na místo náhradníka do Poole, protože s ním počítá do své nové sestavy. Pokud tato alternativa dopadne, Luboš Tomíček se už v domácí juniorce zřejmě neobjeví.

Poprvé až nahoře
Luboš Tomíček debutoval v českém juniorském šampionátu ve svých patnácti v sezóně 2001. Tehdy střídavě kralovali Tomáš Suchánek a Miroslav Fencl. A ti na nejvyšší stupeň pouštěli někoho jiného jen velice neradi. Pražský junior se tu a tam na pódiu objevil, nicméně zlatý věnec mu stále unikal.

Předloni přišlo jeho celoroční angažmá v britských ligách. A Luboš Tomíček závodil v českém junioráku jen tam, kde musel splnit nominační kritéria pro mistrovství světa. To bylo dvakrát ze dvě sezóny. Svou sbírku obohatil o další dva vavřínové věnce, ovšem jako vítězové se do historie zapsali jiní.

Premiérový triumf Luboše Tomíčka v domácí juniorce přišel až nyní. Paradoxně v době, kdy by už v ní startovat nemusel. Dveře do reprezentace mu vzhledem k nové filozofii VV SPD otevřel už jeho loňský postup do finále v Terenzanu. Jenže se smlouvou s Oxfordem, ale bez místa v týmu mu každý závod navíc přijde vhod.

Diváci poprvé viděli modrého závodníka na charakteristicky modrozeleném motocyklu už v rozjížďce s číslem jedna. Rozpis závodu jej na roštu postavil až k mantinelu. Filip Šitera, suverén loňské juniorské sezóny v Čechách, stál přesně na opačné straně.

Nejlepší start měl právě úřadující mistr. Luboš Tomíček musel nejprve objet Pavla Fuksu, ale rázem zamířil i před Filipa Šiteru. Otázka, kdo první porazí plzeňského fenoména, byla vyřešena už v prvním výjezdu.

Filip Šitera však není zvyklý předčasně skládat zbraně. Visel na Pražanově výfuku, leč ten už pevně třímal tři body ve svých rukou. „Nečekal jsem ho tam,“ přiznal Filip Šitera, že ho Luboš Tomíček svým nekompromisním útokem v první zatáčce zaskočil. „První jízda a po venku! Nevěděl jsem, že to bude tak hluboký. Bylo to zvadlý, tak uvidíme dál.“

Na své další cestě za premiérovým vítězstvím vyhrál Luboš Tomíček dvakrát osmou jízdu. Za jeho zády totiž ve druhé zatáčce upadl Michael Hádek. A Adam Vandírek voli raději dobrovolný pád, aby svému soupeři neublížil. Pro Luboše Tomíčka to ovšem neznamenalo žádné potíže, pomineme-li nutnost předvést další brilantní start. Další snadné vítězství potom přišlo v rozjížďce s číslem dvanáct.

Teprve v šestnácté jízdě se na obzoru pražského fenoména objevila nová hrozba. Matěj Kůs vystřelil po vylétnutí pásky jako raketa. Luboš Tomíček ovšem takticky vyčkával. Prvním obloukem projel na druhém místě. Ovšem hned v další zatáčce vystrčil drápky. Naznačil útok zprava a po vnější straně projížděl také do druhého kola.

Když dostatečně tímto směrem upoutal pozornost svého klubového kolegy, v nájezdu do zatáčky navedl motocykl vlevo. Měl dost místa, aby se tudy protáhl do vedení. Pak už v poslední rozjížďce objel v půlce prvního oblouku Martina Vaculíka. A za necelou minutu mohl slavit premiérový triumf v českém junioráku.

Herxheim potvrzen
Slánský závod měl definitivně určit jméno čtvrtého českého reprezentanta pro mistrovství světa. Luboš Tomíček a Filip Šitera už měli své jisté na základě loňských výsledků. Stejně i Hynek Štichauer, jemuž však ještě nevypršel jeho distanc. Do Herxheimu vedla cesta jedině přes vítězství ve Slaném. Kdyby ovšem vyhrál už někdo z jistých reprezentantů, přišlo by ke slovu pořadí loňského mistrovství republiky. A to by zvýhodnilo Matěje Kůse.

Luboš Tomíček se svým suverénním účinkováním postaral, že se vrátka do juniorského mistrovství světa zavřela. Avšak Matěj Kůs se nespokojil s žádnou údržbářskou jízdou a zapojil se do hry o vavříny.

V rozjížďce s číslem tři odstartoval na Michaela Hádka a rozšířil tak seznam úvodních vítězů. Nicméně hned počátek další série mu přihrál do cesty Filipa Šiteru a Martina Vaculíka. Záhy bylo jasné, že slovenský závodník svou sbírku trojek už nerozšíří. Svůj deficit totiž spěchal napravit Filip Šitera. Z modré dráhy nemilosrdně odstavil oba své hlavní soky startující po jeho pravici.

Martin Vaculík ještě stačil uhlídat Matěje Kůse. Avšak ten udeřil na protilehlé rovině a posunul se na druhé místo. „Ze žlutý to stálo za hovno,“ líčil Pražan o chvilku později v depu. „A Mao byl pode mnou.“ Jemu však nebylo příliš do řeči. „Asi čtyřikrát se mi to zdvihlo,“ odtušil smutně rodnou slovenštinou.

Matěj Kůs a Filip Šitera se ziskem pěti bodů usadili za zády suverénního Luboše Tomíčka. A setrvali tam i po druhé sérii. Filip Šitera vyhrál devátou jízdu ve stylu start – cíl. O dvě rozjížďky později ho napodobil i Matěj Kůs, zatímco Martin Gavenda si na startu natloukl při spektakulární svíci.

Filipa Šiteru už do konce závodu čekaly lehčí rozjížďky. A dle všech předpokladů je proměnil ve vítězství. Nejprve ho ovšem potrápil Michael Hádek. Svého klubového kolegu potrápil několika ataky, avšak k žádné senzaci nakonec nedošlo. Tři body nad Martinem Gavendou tak Filipu Šiterovi definitivně nadělily stříbrný věnec.

Zatímco Filip Šitera jen vítězil, Matěj Kůs svedl svůj výše popsaný duel s Lubošem Tomíčkem. A jeho bodový zisk tím pádem srovnal Martin Vaculík. Po třetím místě z páté jízdy slavil jeden triumf za druhým. Nejprve v desáté jízdě zbavil Michaela Hádka vedení už v první zatáčce. A v další sérii provedl přesně to samé Adamu Vandírkovi.

„Stoprocentně to není na sto procent,“ říkal Martin Vaculík v depu během závěrečné úpravy dráhy. „Nevím, co to se mnou je. V pondělí jsem byl v Polsku nemocný a ještě dnes jsem nějaký nesvůj.“

Soukromý duel Martina Vaculíka s Matějem Kůsem o třetí místo začal osmnáctou jízdou. Pražan v ní nedal ani náznak šance Adamu Vandírkovi. A Martin Vaculík věděl, že jeho vyhlídka na rozjezd je už jen velice mizivá. V rozjížďce s číslem dvacet ho totiž u pásky očekával Luboš Tomíček. Start sice zvládl lépe Slovák, ovšem už od půlky první zatáčky jezdil v čele suverén celého závodu.

Za gangem čtyř
Po úvodním kole se zdá, že první housle v juniorském šampionátu sehraje čtyřka Luboš Tomíček, Filip Šitera, Matěj Kůs a Martin Vaculík. Další závodníci mají nesporné ambice do jejich bojů promluvit. Avšak ve Slaném se to ani jednomu nepovedlo.

Nejblíže k překvapení měl Michael Hádek. Že mu Slaný sedí, potvrdil už loni. Na úvod sice jen sledoval Matěje Kůse, ale o největší porci bodů přišel ve druhé sérii. Jeho duel s Martinem Gavendou však skončil pádem nejen jeho, ale i Adama Vandírka.

To nejlepší však měl plzeňský junior teprve předvést. Do konce závodu prohrál už jen s Lubošem Tomíčkem a Filipem Šiterou. A svého staršího kolegu notně potrápil. Ztráta ze zmiňovaný pád ho však poslala v závěrečné klasifikaci až za Adama Vandírka.

Také on ve Slaném pořádně vystrčil růžky. Litovat mohl prakticky jen prohraného duelu s Martinem Gavendou v opakované osmé jízdě. Březolupský odchovanec zase ztratil body, když mu fackovala motorka při pořádné svíci v rozjížďce s číslem jedenáct. Osud mu svou nepřízeň vynahradil vzápětí. Kvůli defektu zadní pneumatiky nepřišel o tři body. Standardně zajel Pavel Fuksa.

Hlasy z depa
„Byl to můj první mistrák mimo nominačních závodů po dlouhý době,“ řekl Luboš Tomíček před cestou na pódium. „A tak si připadám hodně starej, když se v junioráku plácám tak dlouho (smích). Úroveň závodníků je tady dobrá. Filip, Matěj, Martin Vaculík. To by byl dobrej základ pro mistrovství světa juniorskejch družstev.“ Nicméně Luboš Tomíček je dneska překonal všechny. Měl na své vítězné cestě nějaké potíže? „S Filipem to šlo,“ vypočítával ze svého krátkého seznamu. „Jedině s Matějem Kůsem jsem neodstartoval a musel ho honit. Slaný mám rád, dalo se tady závodit.“ V této chvíli ovšem nikdo netuší, zda se Luboš Tomíček bude objevovat v juniorském šampionátu také v dalších kolech. „Právě se rozhoduje o mém angažmá v Anglii,“ komentoval toto téma vítěz. „Ve hře je Oxford. Minulej tejden byla nabídka na rezervistu do Poole, ale z Oxfordu mě nepustili. To by mohlo znamenat, že se mnou počítaj‘. Ale to nemá cenu řešit. Už jsem si zvyk‘, že v Polsku a Anglii je to samý kdyby, kdyby, ale dokud nestojíš na pásce, nevěříš tomu.“

„V první jízdě jsem to měl zvadlý, motor se nevytáčel,“ ohlížel se Filip Šitera za svou jedinou prohrou. „Po neděli ve Wroclawi bych to nečekal. Luboš byl rychlej, jsem rád, že jsem se ho držel.“ Jako úřadující šampión se musel smiřovat s porážkou hned v úvodní rozjížďce. „Uvidíme, jak to bude probíhat,“ byl sám zvědavý na další kola šampionátu. „Konkurence je velká a tohle byl teprve první závod. V sezóně už budeme o sobě vědět víc.“ Ztráta jednoho bodu v průběžné klasifikaci není prozatím žádná katastrofa. „Kdybych ztratil jen jeden bod v Polsku, to by mě nevadilo,“ komentoval toto téma Filip Šitera. „Ale dnes mohlo bejt líp. Ve středu na tréninku tady byla jinačí dráha a já se dnes trefil s převodem až na druhou jízdu na Kůsáka.“

„Trénoval jsem tady ve středu,“ svěřil se Matěj Kůs. „Jel jsem na jiným motoru. A bylo to takový… Blbnul mi karburátor. Musel jsem mít plnej plyn, jinak to prskalo i na startu. Jsem hlavně spokojenej za poslední flek do mistrovství světa, co na mě zbyl.“ Po třetím místě v úvodním klání je logicky třetí i v průběžné klasifikaci. „Prohrál jsem jen s Lubošem a Filipem,“ vypočítává. „Chtěl jsem je povodit, ale nevyšlo to. Změnil se systém junioráku. Je důležitej každej bod. To bude zajímavý. Vyhraje ten, kdo nebude mít defekty.“

„Celý závody jsem měl na hovno převod,“ láteřil Martin Vaculík. „Dobrý byl až na poslední jízdu. A bylo to hned vidět.“ Ale v ní ho předčil Luboš Tomíček… „Předjel mě,“ souhlasil slovenský závodník. „Předjel mě, ale šlo to lehčeji. Možná to chtělo menší předstih.“

„Mrzí mě ten pád,“ povzdechl si Michael Hádek na adresu svého jediného výpadku. Nebýt jeho, přiblížil by se stupňům vítězů ještě víc. „Lek‘ jsem se Martina Gavendy. Klap‘ jsem, dal to do suchýho a přetočil se.“ Plzeňský junior si nakonec ze Slaného odvážel šesté místo. „Jinak jsem spokojenej,“ netajil se. „Až na ty nájezdy.“

1. Luboš Tomíček, Markéta Praha 3 3 3 3 3 15
2. Filip Šitera, Plzeň 2 3 3 3 3 14
3. Matěj Kůs, Markéta Praha 3 2 3 2 3 13
4. Martin Vaculík, Slaný 3 1 3 3 2 12
5. Adam Vandírek, Markéta Praha 3 1 2 2 2 10
6. Michael Hádek, Plzeň 2 X 2 2 3 9
7. Martin Gavenda, Markéta Praha 2 2 F 3 2 9
8. Pavel Fuksa, Pardubice 1 3 2 1 2 9
9. Petr Babička, Slaný 0 3 1 E 1 5
10. Patrik Doubek, Markéta Praha 1 2 2 0 F 5
11. Dominik Jech, Markéta Praha 1 2 1 0 1 5
12. Michal Matula, Markéta Praha 1 0 1 1 1 4
13. Luboš Velinský, Pardubice 2 E – 1 E 3
14. Michal Dudek, Slaný E 0 F 2 0 2
15. Pavel Pučko, Markéta Praha 0 1 0 1 0 2
16. Jakub Fabian, Markéta Praha 0 1 0 0 – 1
17. Jaroslav Slavata, Markéta Praha (res) 1 0 1
res Matěj Veselý, Markéta Praha   DNR

Průběžný stav šampionátu:

  SLA TOTAL
  14.4.  
1. Luboš Tomíček, Markéta Praha 15 15
2. Filip Šitera, Plzeň 14 14
3. Matěj Kůs, Markéta Praha 13 13
4. Martin Vaculík, Slaný 12 12
5. Adam Vandírek, Markéta Praha 10 10
6. Michael Hádek, Plzeň 9 9
7. Martin Gavenda, Markéta Praha 9 9
8. Pavel Fuksa, Pardubice 9 9
9. Petr Babička, Slaný 5 5
10. Patrik Doubek, Markéta Praha 5 5
11. Dominik Jech, Markéta Praha 5 5
12. Michal Matula, Markéta Praha 4 4
13. Luboš Velinský, Pardubice 3 3
14. Michal Dudek, Slaný 2 2
15. Pavel Pučko, Markéta Praha 2 2
16. Jakub Fabian, Markéta Praha 1 1
17. Jaroslav Slavata, Markéta Praha 1-R 1
NC Matěj Veselý, Markéta Praha DNR

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)