Svítkovská bašta padla pražským náporem

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Pardubice – 3. května
Stejně jako v úvodním závodě v Praze také středeční díl extraligy ve Svítkově přinesl napínavý souboj třech celků, zatímco jeden tým stál mimo. Tentokrát se této nevděčné úlohy nechtěně ujal Slaný. Jeho cestu provázely prasklý rám Tomasze Bajerského a zadřené motory Jiřího Štancla, Miroslava Fencla a Vladimíra Višvádera. Zato Olymp si začal už od počátku budovat mírný náskok. Nejprve odrazil Plzeň, poté i Pardubice, které připravil o pověst neporazitelnosti na domácí dráze. Absence polských es, ale třeba také Aleše Drymla vzhledem k termínové kolizi s polskými ligami, využil celek z hlavního města také k zisku průběžného vedení v tabulce. Nádherný závod měl bohužel jedinou vadu na kráse. Domácí junior Hynek Štichauer byl po svém pádu převezen do nemocnice s podezřením na frakturu nohy.

Kolize s polskou ligou, vadí, nevadí?
O tom, jak by vypadala česká extraliga bez kvalitních polských závodníků, se už dlouho vedou diskuse. Ty však prozatím probíhaly výhradně v teoretické rovině. Ovšem vzhledem k termínové kolizi s ligami našich severních sousedů, jsme tuto alternativu zažili v Pardubicích v praxi.

Zatímco Pardubice, Slaný a Plzeň musely zapisovat různé položky do rubriky ztrát, národnostně čistý Olymp ze situace profitoval. „Myslím si, že vyhrajeme,“ věřil si Antonín Kasper. „Jde o to, že pro naše kluky má extraliga přednost před polskou ligou.“ Jedinou slabinou jeho celku však mohlo být zranění Bohumila Brhela.

Zkušený matador totiž v neděli v Polsku upadl a ještě v úterý měl oteklé zápěstí. Sám dokonce navrhoval, že by v Pardubicích nastoupil jako náhradník. Avšak tuto možnost smetl Antonín Kasper ze stolu. Jak se nakonec ukázalo, dobře udělal.

Milanu Machovi nevyšla alternativa se Slawomirem Drabikem, u něhož byla šance, že jej v Polsku nenasadí. Nakonec sehnal Tomasze Bajerského, jehož ovšem předcházela pověst o nevýrazné formě. „O druhé místo bychom se měli poprat,“ říkal slánský kouč před závodem.

O stupních vítězů však hovořili také ostatní manažeři. „Hlavně abychom nebyli poslední,“ přál si Leopold Klíma. „V Praze nám nakonec naprosto jasné vítězství uniklo, takže musíme být třetí.“ Josef Laštovka postrádal Aleše Drymla, ale také on byl optimista. „Chceme odčinit to čtvrté místo z Prahy,“ doufal. „Kdyby kluci zajeli jako normálně, v Pardubicích by to šlo. Ale to jsem si před tou Prahou myslel taky…“

Šrotiště slánských nadějí
Na stupně vítězů chtějí vždycky všichni čtyři celky. A vzhledem k vyrovnanosti extralize dneška nelze pouze o zbožná přání. Jenže jejich touha naráží na převis poptávky nad možnostmi nabídky. Na pódiu jsou totiž k mání pouze tři piedestaly, takže jeden tým musí z kola ven.

Zlomyslná ruka černého Petra tentokrát ukázala na Slaný. V souvislostech s nesplněnými aspiracemi se často píše o pohřebišti zklamaných nadějí. V případě úřadujících mistrů by však seděl výraz šrotiště.

Už v první jízdě začala slánská technická pohroma. Jiří Štancl odstartoval jako třetí. Když ho ve druhé zatáčce podjel Marián Jirout, nebylo to ještě tak zlé jako ve třetím kole. Charakteristicky zelený motocykl se totiž zastavil se zadřeným motorem. Takové nadělení nešlo na místě opravit. A protože Jiří Štancl má svou hlavní logistickou základnu v Anglii a v Čechách závodí s jedním strojem nezbylo mu, než zklamaně balit.

Přijít o pevný pilíř sestavy hned zkraje nebylo pro Milana Macha nikterak příjemné. To však chudák ještě netušil, co ho během oné škaredé středy ještě potká. Z druhé jízdy se Tomasz Bajerski vrátil nejen s prázdnou, ale také s prasklým rámem. A tak se v Polákově depu napilno pracovalo.

V juniorské rozjížďce se Martin Málek probil až na druhé místo. Slabé světélko naděje, které svým výkonem rozfoukal, však okamžitě zhaslo. Miroslav Fencl zastavil ve druhém kole rozjížďky s číslem čtyři. „Zatahuje se to,“ hlásil příčinu. Protože svůj druhý motor zadřel o dva dny dříve ve Mšeně, také on už vzápětí běhal po svítkovských boxech v teplácích a tričku.

Dva závodníci ze hry byli pro Slaný v kombinaci s absencí hvězdných Poláků zhoubnou chorobou. Zato zbývající tři celky dopřály divákům další skvělou bitvu ve válce o titul extraligového šampióna 2006. Partii rozehrál nejlépe Bohumil Brhel svým rychlým startem v rozjížďce s číslem jedna. Za svými zády měl ovšem Zdeňka Simotu.

A mladý Plzeňák si nedal pokoje, dokud ho ve výjezdu do cíle druhého kola nepodjel. Znovu tak dokázal, že pohled na Plzeň na čele průběžné klasifikace není ničím mimořádným. Hned vzápětí se však o vedení dělily všechny tři celky. Tomáš Suchánek triumfoval ve stylu start – cíl. Josef Franc za jeho zády dokázal udržet útočící Poláky Grzegorze Klopota a Tomasze Bajerskeho nejen v první zatáčce, ale i v dalším průběhu. Navíc o technických patáliích slánského závodníka už byla řeč.

Zkraje juniorské jízdy se zdálo, že se Plzeň vrátí do čela. Po vylétnutí pásky vystřelil dopředu Filip Šitera. Zatímco za jeho zády byla řádná mela, Plzeňák hrál sólo. Jenže Luboš Tomíček se rychle zbavil Martina Málka a Hynka Štichauera a začal atakovat vedoucí příčku. Na začátku třetího kola uspěl. Filip Šitera se navíc díky vlastní chybě stal kořistí i Martina Málka.

Praha šla do vedení a průběh dalších rozjížděk ukázal, že natrvalo. Nic na tom nezměnil hladký triumf Lukáše Drymla ve čtvrté jízdě. Sebastian Kowolik navíc v prvním výjezdu objel Adriana Rymela. Olymp přesto udržoval jednobodový odstup od Plzně i Pardubic.

Olymp stále těsně, ale přece
Druhá série nezačala šastně pro domácí. Těsně před vypršením dvouminutového limitu vypadlo Mariánu Jiroutovi lanko ze šoupátka. A pardubický borec musel zpátky pěšky. Zato Pražané troubili k útoku. Josef Franc vodil zbývající konkurenty od startu až k šachovnicové vlajce. Tři body posléze přidal i Bohumil Brhel. Startoval až od mantinelu, takže byl zpočátku vpředu Tomáš Suchánek.

Ovšem Pražan byl na vnějšku úžasně rychlý a nekompromisně putoval do čela. Rychlejší byl také v zatáčce u depa, kdy se jej Tomáš Suchánek pokusil podjet. Šest bodů konsolidovalo pražské vedení, ale také krylo deficit z rozjížďky s číslem sedm. Adrian Rymel stále laboroval s nastavením svého GM a dojel hladce poslední.

Svého druhého vítězství dosáhl v sedmé jízdě Zdeněk Simota. Protože Filip Šitera inkasoval dva body v páté jízdě, Plzeňáci začínali dýchat na záda vedoucích Pražanů, by výkon jejich polských posil byl tentokrát zklamáním. Hlavu však zvedali také Pardubice.

Do rozjížďky s číslem osm odstartoval nejrychleji Grzegorz Klopot. Ovšem Lukáš Dryml a Luboš Tomíček rázně učinili přítrž plzeňským nadějím. A série skončila opět s Prahou na čele. Plzeň ztrácela dva body, Pardubice tři.

Slaný neměl ani třetinu pražských bodů, když jeho závodník konečně znovu promluvil do vývoje závodu. Zatímco Marián Jirout upaloval po bleskovém startu, duel Sebastiana Kowolika s Tomaszem Bajerski skončil Slaňákovým pádem. Rozhodčí Pavel Váňa nectil úzus první zatáčky a Sebastiana Kowolika vyloučil.

Repete se neslo zcela ve znamení Tomasze Bajerského. V prvním výjezdu se jen mihnul okolo Mariána Jirouta, aby po chvíli zaznamenal své první a jediné vítězství večera. Byl to však ojedinělý výstřel v prohrané válce. Ani Martin Málek, ani Vladimír Višváder navzdory své snaze nemohli dlouho přispět do společného měšce ani jedním bodem. Vladimír Višváder nakonec ke všemu přispěl na hromádku slánského šrotu. V rozjížďce s číslem třináct neujel ani tři kola. „Hlava,“ odhalil vzápětí příčinu.

V desáté jízdě se trůn pražského vedení poprvé výrazněji zakymácel pod náporem pardubického týmu. Antonín Galliani, nasazený místo Adriana Rymela, prokormidloval první metry po startu. A cestou k cíli stačil uštvat pouze Vladimíra Višvádera na konci druhého okruhu. Zato Tomáš Suchánek se probíjel vpřed. Ve druhé zatáčce překonal Filipa Šiteru, jenž jen o malou chvilku dříve zbavil vedení Vladimíra Višvádera.

Bohumil Brhel však odvrátil bezprostřední hrozbu. Jedenáctou jízdu vyhrál opět ve velkém stylu, když vedoucí příčku nikomu nepřepustil ani na sebekratší okamžik. Pražské věci pomohl také Tomasz Bajerski, když po celá čtyři kola odrážel Hynka Štichauera.
K vítězství vykročil i Josef Franc. V prvním oblouku ho však objel Zdeněk Simota. A na začátku třetího kola se Pražan stal obětí také Lukáše Drymla. Přesto však Praha stále vedla o jediný bod před Pardubicemi a o tři před Plzní.

Praha se zastavila až v čele tabulky
Začátek čtvrté pětiny přinesl další povážlivou pecku do pražského postavení v čele průběžné klasifikace. Z bitvy mezi Tomášem Suchánkem a Zdeňkem Simotou vyšel lépe Pardubák. A protože Luboš Tomíček protnul metu až jako třetí, překonaly Pardubice o bod Prahu.

Šlo však jen o dílčí epizodu. Marián Jirout sice krásně odstartoval do čtrnácté jízda, avšak z úvodního výjezdu vyrazili dřív Adrian Rymel a Grzegorz Klopot. Pražan vyřešil technické problémy startem na motoru Jawa, jemuž jeho ladič Michal Stárek dal výstižnou přezdívku Babička. A právě tento stroj stál na začátku úspěšné ofenzívy pražského Olympu, kterou zastavil až konec vítězného závodu s průnikem do čela tabulky.

Zato domácí čekala v rozjížďce s číslem patnáct pohroma. Zatímco Josef Franc mířil suverénně za dalším vítězstvím, Sebastian Kowolik vytrvale atakoval druhou příčku Hynka Štichauera. Ve druhé zatáčce třetího kola však Polák při předjížděcím manévru strčil do pardubického juniora a poslal ho do mantinelu. Hynka Štichauera převezla sanitka do nemocnice s naštípnutou lýtkovou kostí.

Pardubický náhradník Pavel Fuksa si svůj extraligový debut asi představoval jinak než jako záskok za svého zraněného kamaráda. Nyní však dovezl povinný bod, který se domácím mohl v duelu s útočící Plzní náramně hodit. Na dostižení létajícího Olympu už totiž za těchto okolností nebylo ani pomyšlení.

Josef Franc hladce vyhrál repete patnácté jízdy. Vzápětí sice Bohumil Brhel prohrál s Lukášem Drymlem, ovšem Olymp stále držel lano za delší konec. A kouč Radomír Semela, jenž v Pardubicích zaskakoval za nemocného Antonína Kaspera, mohl osnovat rozhodující strategii: „Chtěl bych vyhrát už před dvacátou jízdou, aby v ní Bohouš neměl takové nervy.“

Pardubice zahájily rozhodující fázi nulou, když Pavel Fuksa dojel poslední. Sice měl zpočátku ve svém zaměřovači Vladimíra Višvádera, nicméně ten odmítl být kořistí. A sám ze třetího místa atakoval Filipa Šiteru, zatímco Adrian Rymel jel nerušeně jako první.

Pražský plán tak víceméně v pohodě vycházel, i když se Pardubice snažily v něm najít stůj, co stůj nějaké trhliny. Jenže osmnáctou rozjížďku vyhrál takticky nasazený Zdeněk Simota. Marián Jirout však v první zatáčce proniknul před Luboše Tomíčka a dokázal ho držet v šachu až do konce.

Závěr vyšel Pardubákům. Tomáš Suchánek těžil v rozjížďce s číslem devatenáct ze své dokonalé znalosti svítkovské dráhy. By si Josef Franc nedopřál oddechu při hledání způsobů, jak mu sebrat vedení, pardubický závodník vždy přišel s nějakou fintou.

Jenže i druhá příčka Josefa France Olympanům stačila. Díky rozdílu pouhých třech bodů je z nejvyššího stupně sestřelila pouze kombinace vítězného Lukáše Drymla a posledního Bohumila Brhela. A i tak by potom padnul konečný verdikt v rozjezdu.

První část klíčové podmínky Lukáš Dryml splnil. Tři body třímal v hrstech od startu až do cíle. Ovšem Bohumil Brhel odstartoval hned za ním. V prvním výjezdu vyvezl nebezpečného Zdeňka Simotu, jenž krátce předtím předčil Tomasze Bajerskeho. A pak si už jen v klidu dojel pro dva body, které potvrdily pražské vítězství.

Hlasy z depa
„To bylo dělo,“ pochvaloval si svůj motocykl Josef Franc. „Takže spokojenost. Co jsme hledali, nacházíme. Je dobře, že jsme to našli. Teď uvidíme, jak to pojede v Plzni. Bylo by dobrý si zopakovat vítězství.“

„Dobrý,“ pochvaloval si Tomáš Suchánek. „Až na ten konec. Ty dva bodíčky chyběly. Škoda, že jsme nevyhráli. Ale hlavně škoda toho pádu Hynka. Jezdil na druhým fleku…“ Další pokračování extraligy se však bude muset bez Tomáše Suchánka obejít. „V Plzni nebudu, jsem v Anglii. Je to nadupaný a nevím ještě, co bude dál. V Anglii se měnily termíny, tak fakt nevím.“

„Motorka šlapala skvěle,“ říkal po závodech Lukáš Dryml. „Slanému nemohly přijet posily kvůli polské lize, ale pro nás to znamenalo, že v Polsku byl i brácha. Určitě ho mrzí, že tady nebyl. Pro mě to byl vlastně druhej závod v jednom dni. Ten první byl s časem. Včera v noci jsem končil ve Västerviku a sem přijel akorát na pátou. Jeli jsme autem a akorát chytli loď.“ Po dlouhé době se Pardubáci museli na své domácí dráze smiřovat s porážkou. „Bejt tady brácha, Olymp jsme porazili,“ komentoval toto téma Lukáš Dryml. „Ale i tak jsme měli na vítězství, ale byly tam různý momenty. Extraliga se vyrovnala. A nejsme na špici pořád jako dřív. Tahle sezóna bude těžká, ale chtěli bychom titul. Hlavně přeju Hynkovi, aby se z toho vylízal.“ A bude Lukáš Dryml společně s bratrem na startu také příští středu v Plzni? „V úterý máme zase švédskou ligu, jedeme doma,“ reagoval Lukáš Dryml. „Plzeň ještě na sto procent nevíme. Každopádně tam ale chceme startovat.“

„Docela dobrý,“ stručně hodnotil svůj výkon Zdeněk Simota. „Akorát ten poslední start. Vyjel jsem v prvním vinglu moc ven, přetočil se a oni mně ujeli. Chybělo však jen půl kola a Bohouše jsem měl.“ Těsné prohry se zřejmě stávají evidentně hlavním plzeňským poznávacím rysem. „Zase nám chybělo pár bodů na vyšší místo,“ souhlasil Zdeněk Simota. „Ale v Plzni se to snad otočí.“

„Šlo to,“ odtušil Filip Šitera. „Až na tu první jízdu. Byla sice těžká, ale z tý čtyřky jsem neodstartoval. Ale dobrý, dělal jsem osm bodů. Jenže na týhle dráze mi to nejde.“ Plzeň sice už podruhé skončila na stupních vítězů, nicméně v tabulce je poslední. „V Plzni budeme bojovat o lepší místo,“ slíbil Filip Šitera. „Dnes se čekalo víc od Poláků. Ale ode mě možná taky.“ A jak se plzeňský junior chystá na cestu do Togliatti? „Zatím nevím,“ pokrčil rameny při představě té dlouhatánské cesty. „Něco se ještě dohaduje s Klatovákama. Kdybych jel s ním, rozhodně bych tam startoval.“

„Nešly mi starty,“ stěžoval si v potemnělém depu Martin Málek. „A ty byly dnes o všem. První jízda ještě šla, ale pak se ty starty nevedly. To je teď poslední dobou moje slabina. Snad se to zlepší. Už třeba v pondělí ve Slaným.“ Slaný nastupoval do závodu bez svých obvyklých polských opor, nicméně čekal Martin Málek takový odstup od zbývající trojice. „Ten výsledek mě mrzí,“ netajil se březolupský junior. „Kluci si mohli dovýzt dvě motorky. Ale už to může být jedině lepší. Jenže Slanýmu se teď celkově v ligách nedaří.“

„Velký návrat do extraligy to nebyl,“ připustil Vladimír Višváder. „Ale sklouznul jsem se zase se špičkou. Vím, co mám dohánět. Jsem amatér a na letišti v Pardubicích jim nestačím. Odešel mi motor, ale s mým oblíbencem Šiterou jsem si zazávodil. Házeli jsme si myšky. Z toho pondělka ve Mšeně jsem ještě dobouchanej, ale je mi dobře.“

1. PSK Olymp Praha   39
Bohumil Brhel 2 3 3 2 2 12
Josef Franc 2 3 1 3 2 11
Adrian Rymel 1 0 – 3 3 7
Luboš Tomíček 3 2 1 1 1 8
Antonín Galliani 1 1
 
2. ZP Pardubice   37
Lukáš Dryml 3 3 2 3 3 14
Hynek Štichauer 0 1 1 F/R – 2
Tomáš Suchánek 3 2 3 3 3 14
Marián Jirout 1 M 2 1 2 6
Pavel Fuksa 1 0 1
 
3. PK Plzeň   30
Filip Šitera 1 2 2 0 2 1 8
Sebastian Kowolik 2 1 U U – 3
Grzegorz Klopot 1 1 0 2 – 4
Zdeněk Simota 3 3 3 2 3 1 15
Jan Markvart   DNR
 
4. AK Slaný   14
Tomasz Bajerski 0 2 3 2 1 E 8
Jiří Štancl E – – – – 0
Martin Málek 2 0 0 0 2 0 4
Miroslav Fencl E – – – – 0
Vladimír Višváder 1 0 0 E 1 2

Legenda: E – defekt, ex – diskvalifikace z jiného důvodu než postihují ostatní zkratky, F – pád, F/R – po pádu nenastoupil do další jízdy, L – přejetí vnitřní čáry oběma koly, M – diskvalifikace za dvě minuty, R – nedokončená rozjížďka bez zjevného defektu, T – diskvalifikace za najetí do pásky, U – diskvalifikace za zavinění pádů jiných jezdců, X – diskvalifikace za zaviněný pád.

Aktuální extraligová tabulka:

  malé body velké body
1. Praha 70 7
2. Slaný 46 5
3. Pardubice 63 4
4. Plzeň 60 4

Česká extraliga 2006 v detailech:

  PHA PCE TOTAL
  13.4. 3.5.  
Olymp Praha 3 4 7
  31 39 70
Josef Franc 9 11 20
Bohumil Brhel 7 12 19
Adrian Rymel 7 7 14
Luboš Tomíček 6 8 14
Jan Jaroš 1-R 1
Antonín Galliani 1-R 1
 
AK Slaný 4 1 5
  32 14 46
Sebastian Ulamek 14 14
Slawomir Drabik 12 12
Tomasz Bajerski 8 8
Jiří Štancl 5 0 5
Martin Málek 4 4
Vladimír Višváder 2-R 2
Patrik Linhart 1 1
Miroslav Fencl 0-R 0 0
 
PK Plzeň 2 2 4
  30 30 60
Zdeněk Simota 7 15 22
Filip Šitera 6 8 14
Andrzej Huszcza 11 11
Grzegorz Klopot 6 4 10
Sebastian Kowolik 3 3
Jan Markvart DNR DNR
 
ZP Pardubice 1 3 4
  26 37 63
Tomáš Suchánek 8 14 22
Lukáš Dryml 0 14 14
Marián Jirout 7-R 6 13
Aleš Dryml 10 10
Hynek Štichauer 1 2 3
Pavel Fuksa 1-R 1

Legenda: R-nasazen jako náhradník, DNR-náhradník bez jediné jízdy v závodě.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)