Legendy Zlaté přilby ožijí v názvu svítkovských ulic

Pardubice – 18. dubna
Plochá dráha a Zlatá přilba přišla do Pardubic přes dostihové závodiště. Motory plochodrážních strojů bouřily ještě na Městském, později Gottwaldově stadiónu, ale třeba i na Matičním jezeře nebo na zimní stadiónu. Nicméně dnes je v krajském městě synonymem Svítkov, který si nyní legendy závodu všech závodů bude připomínat i ve svých nových ulicích.

 

Miloslav Špinka patřil k velkým osobnostem pardubické ploché dráhy, zde na snímku z Dolní Čermné roku 1951

Svítkovský stadión RAMO otevřel své brány prvnímu plochodrážnímu závodu již roku 1954. O deset let později se doposud samostatná obec začlenila pod Pardubice a navíc prvně hostila Zlatou přilbu Československa, která se zde od té doby jezdí každoročně.

Ze svítkovského parku vede ke stadiónu ulice Motoristů, nyní však pět nových ulic dostane jména podle osobností spojených se Zlatou přilbou. František Hladěna patřil k zakladatelům závodu, stál na jeho startu a navíc svým hrdinstvím za fašistické okupace by si zasloužil okázalý bulvár.

Jaroslav Machač stojí na stupních vítězů Zlaté přilby 1962 spolu s Josefem Seidlem a AntonínemŠvábem

„Dávali jsme návrh na více jmen,“ říká Petr Moravec. „Bohužel byl problém, že se u některých nepodařilo dohledat příbuzné, kteří musí souhlasit. Je totiž dáno, že ulice může být pojmenována po zemřelém se souhlasem rodiny, které se někde nepodařilo najít. A to nám v tom hodně pomáhal pan Šmída.“

 

Foto: archív redakce