Josef Franc moderoval a dokonce tancoval na plátně

PO KLIKNUTÍ TANČÍ JOSEF FRANC ZDE

Kladno – 3. prosince
Parkoviště u Galerie Kladno se v úterý v podvečer začala plnit vozidly, které by vedle nádherně rekonstruovaném objektu její běžný návštěvník dozajista nečekal. Loga a nápisy MPM Trading, FUCHS Oil Silkolene, Bellis či PRO TEC by se spíše vyjímala vedle plochodrážního depa. Velká modrá dodávka s nápisem Franc Racing Team však nezvyklou situaci vysvětlila více než dostatečně. Pražský závodník totiž v přízemním sále hostil své sponzory a přátele, přičemž se sám zhostil úlohy moderátora.

„Nejsem moc velkej‘ řečník,“ omlouval se Josef Franc, sotva se chopil mikrofonu. Účelem setkání bylo především poděkovat všem sponzorům a přátelům za podporu v psychické, fyzické, materiální, finanční a případně jiné podobě.

„Děkuju přítelkyni Terezce,“ pokračoval. „Není to se mnou vůbec jednoduchý. Musím k tomu přidat rodinu Vopatových. Zdeněk Schneiderwind mě provází celou mou kariérou a místo relaxování s manželkou Žofinkou u bazénků se věnuje mně. Cejtím se prakticky jako jeho syn.“

By byla poslední věta myšlena naprosto upřímně, sálem probublal smích. Kdosi trefně připomněl charakteristický znak obou strůjců Pražanových úspěchů. Být američtí občané, na výrobcích podporujících růst vlasů by vysoudili majlant.

„Ono to taky podle vlasů vypadá,“ zasmál se rovněž Josef Franc, jehož dobrá nálada neměla opustit ani nadále. „Všechno, co mám, mám od něho. Ale když mě jednou, dvakrát za sezónu pozve na oběd nebo kafe, vím, že něco není dobře. Ale jsem rád, že mě pozve a srovná mě.“

Realizační tým pražského závodníka je ovšem mnohem širší. „Pak do trojice zapadají pan Vopat a Michal Stárek,“ nepotřeboval Josef Franc ani letmý pohled do připraveného bloku s poznámkami. „Jsou pro mě hnacím motorem a oporou, o kterou se můžu opřít. Díky nim se na mou stranu přidala spousta lidí, co mě podporují a fandí mi, za což jim děkuju.“

Na přetřes samozřejmě přišly i výsledky letošní sezóny. „Trojku budu bohužel muset vyměnit za čtyřku,“ podíval se Josef Franc na svůj dlouhodrážní motocykl, kde na žluté číselné tabulce svítila ještě trojka symbolizující bronz z roku 2012.

„Je mi to líto,“ svěřoval se pražský závodník. „Mohla bejt‘ dokonce jednička, ale takové je realita a nepovedlo se to. Mistrovství republiky na dlouhý dráze jsem vyhrát musel, jinak bych nebyl ani závodník. V mistrovství republiky dvojic se to na dráze povedlo, uvidím, jak to ještě dopadne. Byla to úspěšná sezóna, ale bohužel jsem typ závodníka, co musí bejt‘ pořád psychicky a fyzicky vytíženej‘.“

Letošní rok ho v tomto ohledu příliš neupokojil, protože bez britské a polské ligy se počet závodů razantně snížil. „V týmu přibyl Milan Špinka, pomáhá mi v polský lize“ vysvětluje Josef Franc, že dnes už bývalý pražský trenér, který zkraje měsíce odešel do důchodu, využívá naplno všechny své kontakty a zajistil mu minimálně pozvání na sparingy v Daugavpilsu. „V jednání je i Anglie, kam bych se zase vrátil.“

Pozvaní hosté poté shlédli video klip mistrně režírovaný Zdeňkem Schneiderwindem mladším, v jehož závěru Josef Franc dokonce zatančil v kombinéze a s přilbou na hlavě. Zájemci si do detailu prohlédli plochodrážní motocykly a závodnickou výstroj. Josef Franc byl přitom stejně zasvěceným průvodcem stejně jako pozorným hostitelem během rautu.

Foto: Antonín Škach

Eduard Krčmář si od kontraktu s Rawiczem slibuje příležitost

Slaný – 5. prosince
Ve slezském Opole absolvoval jediný sparing. Loni se sice v průběhu sezónu upsal Lublinu, nicméně proti se postavily zranění a nabitý domácí kalendář. V úterý se ovšem podpis Eduarda Krčmáře zaskvěl pod kontraktem s Rawiczem. Slánský junior se magazínu speedwayA-Z svěřil, že se v novém angažmá rozhodně hodlá prosadit.

„Lepší než to shánět na poslední chvíli,“ vysvětluje Eduard Krčmář, proč s podpisem smlouvy příliš dlouho neotálel. „Jsem teď pod Progress Management a oni mi řekli, že mi polskou ligu seženou. Ale že musím začít od nuly a jít od druhý ligy.“

Podpis kontraktu však sám o sobě negarantuje vůbec nic, čehož si je český šampión mezi devatenáctiletými plně vědomý. „Garanci startů nemá nikdo,“ říká. „Já to podepsal předevčírem, detaily budou později, ale myslím, že šance na svezení tam budou.“

České stopy v Rawiczi:
V sestavě Rawicze není Eduard Krčmář prvním českým závodníkem. V devadesátých letech se tu dobře etablovali Robert Král, Michal Makovský či Pavel Ondrašík. V sezóně 2006 vestu s medvědem oblékali i Hynek Štichauer, shodou okolností stejně jako Eduard Krčmář z pozice úřadujícího mistra republiky do devatenácti let, a Věroslav Kollert.

Zjara 1999 přijel Rawicz na test match do pardubického Svítkova. V dubnu 2007 byl prvním celkem, jenž dorazil na Markétu v rámci pražského účinkování v druhé polské ligy. Naproti tomu městečko na půl cesty mezi Wroclawí a Lesznem se v září stalo poslední výjezdovou štací Pražanů.

Foto: Wojta Zavřel

Miloslav Čmejla bude předčítat ze své knihy

Štětí – 5. prosince
Po úterní besedě s legendárními motocyklovými závodníky Jiřím Štanclem a Jaroslavem Faltou čeká Miloslava Čmejlu v krátkém sledu již další akce. Příští pondělí 9. prosince od šestnácti hodin proběhne v přízemí štětské městské knihovny autorské čtení jeho knihy Od řidítek k mikrofonu. Protože svou účast přislíbila celá řada závodníků včetně chabařovické staré gardy, lze oprávněně předpokládat, že se celá akce spontánně promění v neformální vyprávění o sportu levých zatáček.