Archiv autora: Věra Macháčová

Štěpánka Nyklová dostala pohár pro mistra světa

Praha – 1. června 18:40
Počasí se nad českou velkou cenou smilovalo. Přinejmenším prozatím. Chystá se slavnostní nástup. Divákům se představí také hlavní trofej určená pro mistra světa. Do rukou jí dostane Štěpánka Nyklová.

Mladým kolibříkům se dostalo příležitosti sáhnout si na pohár pro světového šampióna | foto Pavel Fišer

Ano, slánská závodnice se zúčastnila SGP Academy, která se na malé Markétě konala ve čtvrtek a v pátek. Jeho účastníci povedou hvězdy velké ceny na nástup. A právě Štěpánka Nyklová bude prezentovat hlavní trofej.

Štěpánka Nyklová přebírá hlavní trofej od Tony Rickardssona | foto Pavel Fišer

Markéta je odhalená

Praha – 1. června 18:00
Bylo to neskutečně rychlé. Jako na Spartakiádách před desítkami let na Strahově kousek odsud dolů do centra. Muži v modrých pláštěnkách naběhli na trávník pražské Markéty. Pár šikovných tahů jejich rukou a striptýz oválu byl hotovou, dokonanou věcí.

Pražská Markéta je již bez krycích plachet | foto Pavel Fišer

Už zase skáčou přes kaluže!

Praha – 1. června 17:30
Plochodrážní Markéta a déšť. To je věčné téma, které se čas od času nevyhne ani velké ceně. Před třemi lety se dokonce ze dvou závody staly vlastně tři. A v červnu 2004 narychlo povolané grejdry upravily dráhu, aby se z večerního klání stalo vpravdě noční. Dnes se snad žádné podobné horory dít nebudou.

Markéta se odhalí až těsně před závodem | foto Pavel Fišer

 

Diváci si pobyt ve fan zóně užili | foto Pavel Fišer

Kvalifikační trénink padl, to je fakt. Startovní čísla si závodníci úderem druhé vylosovali. Ovál je stále zakrytý a odhalovat se má až teprve těsně před začátkem.

Diváci zaplavují stadión, ale ve fan zóně museli skákat přes kaluže ve frontách na pivko za osm pětek. Autogramiáda celé osmnáctky dnešních účastníků stála za promáčenou zkušenost.

Česká velká cena začne úderem devatenácté hodiny | foto Pavel Fišer

Možnost získat cenný podpis se zhodnotila pohledem do očí závodníků. A motivací rozpohybovat také jejich ústa. Václav Milík se svěřoval, jak se těší na možnost porovnat svou formu se stálými účastníky seriálu SGP:

Adam Bubba Bednář seděl hned po pravici pardubického kapitána. Dříve chodíval koukat na hvězdy na tribunu, dnes je v depu mezi nimi. Se sedmnáctkou vzadu své vesty ale musí čekat, jestli mu některá z nich dá příležitost.

Brána depa se uzavřel všem nepovoleným. A pořadatelé činí maximum, ať v devatenáct nula nula skvělá podívaná začne.

Adam Bubba Bednář a Václav Milík se na večer těší | foto Pavel Fišer

Lávka praskala náporem plochodrážních informací

Praha – 20. března
Klub Lávka se včera zaplnil již před desátou hodinou dopolední. Tradiční místo pro tiskové konference Auto Klubu Markétě se proměnilo v gejzír informací před nadcházející sezónou, která bude nabitá. Moderátor Marek Kafka přivítal všechny přítomné. A pak si vzal slovo Petr Ondrašík. Předseda klubu a muž, který se svým týmem dostal Speedway Grand Prix do České republiky, se nemohl nepochlubit světovým primátem třiceti velkých cen v řadě. A přitom jedním dechem nedodat, že se ORLEN stal novým strategickým závodem nejen vrcholu pyramidy klubového úsilí.

 


Petr Ondrašík:

„V Praze se závod FIM Speedway Grand Prix bude konat již potřicáté v řadě a stadión Markéta tak drží světový rekord. Udržení takové úrovně závodů v Praze není jednoduché a bez našich partnerů a sponzorů je to jen těžko realizovatelné. Velmi si vážíme spolupráce se společností ORLEN, kterou jsme navázali již při loňském Memoriálu Luboše Tomíčka. Poděkování si zaslouží všichni naši sponzoři, bez nichž bychom nebyli schopni nákladnou sezónu plnohodnotně zabezpečit. Věřím, že naše snaha o zachování ploché dráhy i pro další generace zůstane pro všechny prioritou.“


Klub Lávka se chystá na tiskovku | foto Pavel Fišer

Bez pražské Markéty si nelze svět velkých cen ani představit. Ale na druhou stranu by si Markéta připadala jako panenka v koutě bez dalších plochodrážních klání. Sezónu zahájí příští úterý přebor o Velkou cenu UNITOP, poslední kvalifikační možnost na SGP a SEC.


Pavel Ondrašík:

„Naše sezóna startuje již příští úterý závodem přeboru České republiky. Zúčastní se ho všichni jezdci kromě Jana Kvěcha a Václava Milíka. Rád bych vás pozval také na Speedway Grand Prix v Praze. Podle předprodeje vstupenek je vidět, jak se fanoušci těší.“


Pavel Ondrašík, Barbora Rapparort a Tomáš Topinka byli k dispozici otázkám novinářů | foto Pavel Fišer

Šestnáctého dubna se bude konat extraliga družstev. Prvního června čtvrtý letošní závod cyklu Speedway Grand Prix. Třicátiny jsou nejen kulaté jubileum, ale především obrovská výzva. Dvacátého června první liga. Den otevřených dveří, na nějž klub chce přitáhnout rodiče s dětmi a připravit netradiční repertoár.

A co dále? Devětadvacátého srpna česká juniorka, desátého září mistrovství dvojic evropských dvěstěpadesátek. Pak přijde sedmý říjen a s ním pětapadesátý Memoriál Luboše Tomíčka. A poslední závod se pojede devatenáctého října. Mistrovský flat track. Asi čtyři závody by měla přímým přenosem vysílat Česká televize. Fanoušek se rozhodně může těšit na napínavé souboje.


Tomáš Topinka:

„Nastupuje nám nová generace juniorů v čele s Adamem Bednářem, uvidíme, jak se poperou o mistra republiky a určitě budou mít co říct na ta poslední místa světových a evropský šampionát jednotlivců.“


Petr Ondrašík a Libor Hloušek, aneb zasvěcené osobnosti v auditoriu | foto Pavel Fišer

Letos budou v seriálu Speedway Grand Prix jako stálí účastníci nově závodit Andrzej Lebeděvs, Szymon Wozniak, Dominik Kubera a Kai Huckenbeck. Ale také náš Jan Kvěch! Jeho jméno nás určitě bude dobře reprezentovat nejen doma v Praze, ale i ve světě. Už příští měsíc v Goričanu, který bude hostit první velkou cenu sezóny.

V Praze se určitě setká s dalším krajanem. Ptát se dnes, kdo dostane divokou kartu, může navodit představu přísloví o hloupé otázce, na níž ovšem nedostanete odpověď mince stejné hodnoty. Klub se pro ni rozhodne na základě nejlepších výsledků a své slovo pronese rovněž dubnový závod extraligy na Markétě.


Pavel Ondrašík:

„S divokou kartou budeme čekat na první závody, na extraligu v Praze, kde bude porovnání s Martinem Vaculíkem, Andžejsem Lebeděvsem, a rozhodneme se kdo má na to získat divokou kartu. Nechceme nic uspěchat, máme čas do konce dubna. Divokou kartu budeme chtít dát jezdci, který bude schopný nějaké body získat.”


Nová sezóna se chová jako rafinovaná milenka. Nezdá se, že by pospíchala s prvním rande a čas jakoby pádil rychlostí závodního šneka. Teorie relativity v praxi. Do úterka to uběhne rychle a na Markétě česká sezóna 2024 odstartuje. Poprvé pod patronátem společnosti ORLEN, kterou plochodrážní společnost u nás prvně vzala na vědomí při loňském Memoriálu Luboše Tomíčka.

 


Barbora Rapparort:

„V letošním roce rozšiřujeme spolupráci, ORLEN se stal partnerem všech závodů v Praze. Podporujeme také Bartosze Zmarzlika, světového jezdce, který se zde doufám objeví na některých z mezinárodních závodů.”


Sedmá velmoc v akci | foto Pavel Fišer

Zatím se u nás trénuje. Sportovci pod patronátem Olympu rozhodně nemají černé svědomí. Zkraje měsíce na soustředění v Kršku ve Slovinsku odjel každý zhruba devadesát kol. Snaží se i nadále. A co je nejdůležitější, lékaři neměli žádnou práci s jejich zraněním. Nicméně Jan Kvěch jakoby se z týmu vypařil…


Pavel Ondrašík:

„Příprava Jana Kvěcha byla více individuální, protože už ví, co potřebuje, měl nějaká přání, která jsme se mu snažili vyplnit. Na konci února odjel na přípravu na kolech, viděl to tak u špičky, že se to tak dělá. Začal spolupracovat díky OLYMP CS MV i s výživovým poradcem. Nyní je velmi dobře fyzicky připraven, to jak bude vypadat sezóna a účast v Grand Prix, je teď těžké říct, ale je nutné podotknout, že je v Grand Prix pět nových jmen, kteří jsou v tom měřítku, kdy je může Honza porážet. Porazit může samozřejmě kohokoliv, ale budeme rádi, když bude Honza pravidelně na osmém až desátém místě. Jeho cíl je účastnit se finále.“


Takže v úterý na pražské Markétě. Za lupen dáte dvě kila, zlevněný je levnější o padesátku, dětský o kilo. Pokladny a brána se v širokém úsměvu otevřou ve čtyři, závodí se od šesti. Plochodrážní knihy v přímém prodeji nebudou, ale kdo chce Slánskou sedmdesátku nebo Březolupskou šedesátku, dodáme mu ji přímo na stadión. Stačí napsat, zavolat.