Osmdesátiprocentní vyhlídka byla dobrá pro meteorology, pro pořadatele a české reprezentanty nikoliv

Žarnovica – 16. srpna
Slovenští meteorologové dnes predikovali osmdesátiprocentní pravděpodobnost deštivých srážek. Nicméně Žarnovica se po propršené noci probudila do nádherného slunečného dne. Horko ovšem nevěstilo nic dobrého. A skutečně okolo půl druhé první hromy ohlásily blížící se bouřku. Mnohem horší byly deštivé kapky, které se na městečko snášely v různé intenzitě bezmála devadesát minut. Dráha však byla perfektně připravená, a když se pořadatelé pustili do díla, o osud finále evropských devatenáctek se nikdo nemusel bát. Dánský manažer sice po rozjížďce s číslem dvanáct přišel s nápadem mítink zrušit. Argumentoval těžkou tratí, ale spíše hrál do karet Marcuse Birkemose, jenž v té chvíli vedl o bod před Janem Kvěchem. Pražan s ním prohrál, ale jinak neztratil vůbec nic. Když Marcus Birkemose v rozjížďce s číslem dvacet marně dotíral na Mateusze Cierniaka, chystal se na rozjezd. Jenže Dán nakonec v posledním výjezdu upadl a Jan Kvěch svůj loňský primát obhájil. Pád v sedmnácté jízdě přistřihnul rozpínající se křídla Esbena Hjerrilda. A v dodatkové jízdě o bronz jej odvedl Daniel Klíma. Skandinávec mohl navíc hovořit o štěstí, protože nastoupil bez vesty dodané pořadatelem, na což řády pamatují až šestiseteurovou pokutou a vyškrtnutím z celkových výsledků. Úspěch českých barev podtrhnul pátým místem Petr Chlupáč, jemuž ovšem po závodech do řeči nebylo, jelikož jej od pódia dělil jediný bod.

 

Markus Birkemose, Jan Kvěch a Daniel Klíma stojí na stupních vítězů

Tanec Čechů s Dány na mokrém slovenském parketu

Déšť před závodem vzbuzoval pocity zoufalství

Pršelo a pršelo, pršelo a zase pršelo a jen se lilo. Bylo to zoufalé. Meteorologické radary široko daleko nikde nenašly ani stopu po bouřce. Ale v Žarnovici pršelo, pršelo a pršelo. A to brutálně a skoro hodinu a půl. Pořadatelé však neztráceli na duchu. Jejich dráha byla skvěle připravená, zaválcovaná a tak finále evropského poháru nestálo v cestě nic jiného než, aby se k zemi přestaly snášet provazce vody.

O půl čtvrté, tedy nějakých třicet minut po plánovaném začátku, zazněl jasný vzkaz od jury. Pakliže do hodiny déšť ustane, závod se uskuteční. A vskutku. Pár minut před šestnáctou hodinou se z oblohy smálo sluníčko. Vodu z oválu hrnula armáda pořadatelů. Kvůli loužím se vnitřní čára posunula poněkud dovnitř. Nad Žarnovicou zůstával jen lehký opar, jehož cáry propůjčovali zeleným kopcům kníratý vzhled.

Mlhavé závoje na okolních kopcích daly jasně najevo, že pořadatelé svůj boj s deštěm vyhráli

Hodinky ukazovaly 16:20 a z depa se na ovál spustila čtveřice účastníků rozjížďky s číslem jedna. Její průběh jakoby předznamenal dnešní českodánský duel na slovenském ovále. Zatím z něho Seveřané vycházeli lépe. Daniel Klíma sice nejlépe odstartoval, avšak Marcus Birkemose se řítil venkem. A ve druhé zatáčce převzal vedení.

V rozjížďce s číslem dvě exceloval Petr Chlupáč. Rychle se dostal do čela a ve druhém kole poodjel Mateuszi Cierniakovi, který měl starostí až nad hlavu s Francisem Gustsem. Lotyš ve druhé zatáčce třetího okruhu nechal Poláka za sebou a hnal se za vedoucím Petrem Chlupáčem.

Daniel Klíma (modrá) v zápalu boje s Marcusem Birkemose (žlutá), Ernestem Matjušonoksem (červená) a Aleksanderem Kajbuševem (bílá)

V poslední zatáčce český reprezentant jen otočil hlavu dozadu. Spatřil Francise Gustse, kterak se na něho řítí. Zůstal ovšem dokonalým pánem situace a zatížil své konto třemi body. To už na hraně depa stál připravený Jan Kvěch. Uběhlo jen pár sekund a on po startu třetí jízdy vypálil do čela. Ričards Ansviesulis se po něm sápal po venku úvodní zatáčky.

Čtvrtá jízda nebyla povedenou pro Drewa Kempa. Byl diskvalifikován za nejetí do pásky. Přijel do svého boxu, zařval jako postřelený lev. Zatímco si sedl obličejem ke zdi, sjížděl na ovál první náhradník Steven Goret. V první zatáčce vytrapoval po Esbenu Hjerrildovi, který ovšem odolal. A tak si triumfy v první sérii mezi sebou rovným dílem rozdělili Češi a Dánové.

Petr Chlupáč má za sebou Mateusze Cierniaka a Francise Gustse

Vzhledem ke stavu trati se pokračovalo bez úpravy. Z českého úhlu pohledu bylo třeba výsledek rozjížďky s číslem šest vnímat rozporuplně. Prvním na ovále byl Daniel Klíma, avšak start patřil Janu Kvěchovi. Pod Daniela Klímu se ale v prvním výjezdu nacpal Benjamin Basso. Pražan zůstal za ním. A Petr Chlupáč uzavíral pole. Z úvodní trojky na nulu…

Dánové však byli daleko pláči nad rozlitým českým mlékem a svou úvodní vítěznou sérii prodloužili o další zářez. Esben Hjerrild triumfoval stylem start – cíl v sedmé jízdě. Do ní se Francis Gusts ani nerozjel, zatímco motocykl Aleksandera Kajbuševa do depa přivezl do depa jeho mechanik Matěj Kůs.

Jan Kvěch (10) za sebou vodí Ričardse Ansviesulise (12)

Marcus Birkemose měl však cestu ke druhému vítězství o poznání delší. Sice nejlépe odstartoval, avšak za jeho zády Norick Blödörn spadnul při podjíždění Ričardse Ansviesulise. Kvůli nim musel k zemi rovněž Krzyzstof Sadurski. Všichni vstali, takže sanitka měla šanci na dráhu jen zlehka vystrčit čumák.

Nicméně nakonec přece jen vyjela pro Němce, který se za pomoci mechanika a potlesku tribun ploužil k depu. Ošetření si však nevyžádal, ačkoliv se držel za levou ruku. Při repete inkasoval bod, ale po další jízdě odstoupil. Zatím však Marcus Birkemose dojel do cíle opakované osmé jízdy jako vítěz a srovnal krok s Esbenem Hjerrildem a Janem Kvěchem.

 

Jedeme dál!

Esben Hjerrild (červená) se dostává do vedení před Stevena Goreta (žlutá) a Benjamina Bassa (modrá)

Když se však účtovalo po třetí sérii, závod měl jediného leadera. Návrat dešťových kapek, dnes naštěstí již poslední a v zásadě bezvýznamný, orámoval rozjížďku s číslem deset. V jejím cíli byl první Ričards Ansviesulis, zatímco Esben Hjerrild po odstoupení Mateusze Cierniaka získal pouze skalp Daniela Klímy.

Pozornost však poutala především dvanáctá jízda, na jejímž startovním roštu se sešli oba zbývající neporažení. Po startu se dostal dopředu Marcus Birkemose. Jan Kvěch prohloupil s nastavením motocyklu. Z druhého místa oťukával vedoucího Dána. Hodně blízko k jeho předjetí se dostal ve třetím okruhu.

Kolize Ričardse Ansviesulise a Noricka Blödörna přidělala vrásky na čele také Krzysztofu Sadurskemu (žlutá)

V jeho druhé zatáčce naznačil útek zvenčí, aby bleskově zlomil motocykl na opačnou stranu. Marcus Birkemose mu však na špek neskočil a s devíti body zůstal osamocený na hrotu aktuální klasifikace. Příležitosti se chopil rovněž Henrik Möller. Dánský kouč přišel s nápadem závod předčasně ukončit, protože trať je nebezpečná.

Jeho argument o zúžení zatáček díky posunutí vnitřní čáry kvůli rozmáčeným okrajům dovnitř, ovšem Martin Búri odrazil. Se smíchem rukama naznačil rozdíl v šíři mezi slovenským oválem a Divišovem. Mítink pokračoval a s ním i bitva o titul.

Jan Kvěch se během pauzy před čtvrtou pětinou sešel koncentrovat do sociálních zařízení v přízemí pod depem. V rozjížďce s číslem patnáct pak zaúřadoval naplno. Po skvělém startu se usadil před Mateuszem Cierniakem, Aleksanderem Kajbuševem a Stevenem Goretem. Nicméně Marcus Birkemose odpověděl další trojkou hned vzápětí.

Petr Chlupáč (červená) atakuje Jordana Palina (žlutá) a Ernesta Matjušonokse (bílá)

Jeho krajan Esben Hjerrild se jej snažil objet po venku první zatáčky, nicméně zůstal vzadu. Bůh suď, zda šlo o náhodu či záměr, vždyť v případě opačného výsledku by oba Dánové měli stejně bodů jako Jan Kvěch a otázka zlaté medaile by se ještě více zamotala. Faktem však zůstává, že dánský kouč se o přestávce před poslední sérií věnoval Marcusu Birkemosovi.

Snažil se klidnit jeho nervy, až zapomněl připomenout Esbenu Hjerrildovi, že má startovat již v rozjížďce s číslem sedmnáct. A on přibyl ke startovní pásce na poslední chvíli. Dvouminutový limit stihnul, ale vymalováno bylo hned v první zatáčce.

David Pacalaj (modrá) odráží Benjamina Bassa (žlutá) a Aleksandera Kajbuševa (bílá)

Dán v ní upadl a byl diskvalifikován. S deseti body se vracel do boxů pěšky. Fanoušci mu tleskali, ale on jen mohl v depu odkopávat hlínu z plechové boty. A přemítat, zda mu deset bodů bude stačit alespoň na rozjezd o třetí místo.

 

Dánové padají na dráze i v konečné klasifikaci

Marcus Birkemose (modrá) vede před Janem Kvěchem (bíláú a Francisem Gustsem (žlutá)

Myšlenky na dodatkovou jízdu ostatně živil také Jan Kvěch. Sázka v jeho banku však byla nepoměrně cennější. Pražan ale musel kalkulovat s hypotézou, že Marcus Birkemose na závěr přece jen prohraje. Tak či onak, on sám udělal maximum triumfem ve stylu start – cíl v opakované rozjížďce s číslem sedmnáct.

Po průjezdu cílem si dopřál soukromé čestné kolo, konec konců, hůře než vicemistr již skončit nemohl. To už se však na dráhu spouštěla čtveřice účastníků osmnácté jízdy. Suverénně ji opanoval Daniel Klíma, který si neméně rozhodně počínal prve v rozjížďce s číslem čtrnáct. Navzdory hubenějšímu začátku, měl nyní stejné skóre jako Esben Hjerrild.

Daniel Klíma (červená) si před zraky Drewa Kempa (modrá) buduje platformu k rozjezdu o bronz

Spolu s nimi se na start rozjezdu o bronz mohl postavit také Petr Chlupáč. V páté jízdě vyšel bodově naprázdno, v šestnácté trčela za oběma vedoucími Dány. Přesto vzhledem k zamotanému závěru mohl pomýšlet až takhle vysoko. Stačilo jediné, a sice vyhrát rozjížďku s číslem devatenáct.

Pražan k němu skutečně neměl daleko. V úvodní zatáčce objel Ričardse Ansviesulise a ujal se vedení. Jenže v dalším oblouku nabral Aleksander Kajbušev velkou rychlost a po venku překonal Petra Chlupáče. A jemu nakonec zůstala pátá příčka. Litovat však mohl také Marcus Birkemose.

Petr Chlupáč (žlutá) ještě živí naději na medaili – odstartoval na Ričardse Ansviesulise (modrá), Drew Kempa (bílá) a Aleksandera Kajbuševa (červená)

Pakliže by vyhrál dvacátou jízdu, stal by se vítězem evropského poháru, druhá příčka by jej poslala vstříc klíčovému rozjezdu s Janem Kvěchem. Takovému riziku se Dán chtěl pochopitelně stůj co stůj vyhnout. A proto předčil Mateusze Cierniaka zprava hned v prvním oblouku.

Avšak Polák nechtěl nepříliš povedený mítink zakončit porážkou. Útočil se všech sil a ve třetím kole se užuž natáhl po vedení vnitřní stranou druhé zatáčky. Jeho chvíle přišla až v posledním oblouku. Zvenčí se přenesl do čela. Marcus Birkemose zkoušel kontrovat, avšak ve výjezdu vrazil do bariéry. Zbylo na něho stříbro.

Henrik Möller odvádí do depa rozčileného Marcuse Birkemose, který v poslední zatáčce poslední jízdy definitivně přišel o vidinu zlata

Jan Kvěch se v tom moment stal po roce opět nejlepším evropským plochodrážníkem do devatenácti let. Ve hře o bronz však zůstával Daniel Klíma. Jeho otec Roman spolu s mechanikem Jana Kvěcha Michalem Pospíšilem a koučem Filipem Šiterou vyzvedli jeho motocykl z parc fermé. Vyměnili zadní kolo, zatímco závodník stál u sjezdu na ovál. Pekelně se soustředil a nevnímal okolí.

Pak přišlo losování startovních pozic. Esben Hjerrild si vytáhnul venek. Jen mávnul rukou a lítal po depu jako nervózní pes, než mu mechanici připravili motocykl. Zapomněl si vzít vestu, kterou pořadatelé dodávají všem účastníků. Řády přitom v takovém případě hovoří o pokutě až šest set euro a vyloučení z celého závodu.

Daniel Klíma slaví bronz

Daniel Klíma vyčkával s přilbou nasazenou na hlavě a s brýlemi v rukou. I na něm byla patrná nervozita, ale rozjezd režíroval výhradně on. Po startu se ujal vedení. Nekoukal vpravo, vlevo a jel. A jel a jel. Dán u vědomí marnosti své snahy českého závodníka dostihnout někdy v polovině jízdy zpomalil a nakonec ani neprojel cílem.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma a Jan Kvěch na žarnovickém pódiu

„V tý jízdě, co jsme spolu jeli, byl Dán lepší,“ připouštěl Jan Kvěch. „Měli jsme slabou motorku, byl jsem rychlejší, ale neodstartoval jsem. Pak jsme šli o zub dolů. Čekal jsem rozjezd, že si to rozdáme, kdo bude lepší. A teď se mi to usnadnilo.“

„Zezačátku to nevypadalo moc nadějně,“ svěřoval se Daniel Klíma. „Nevozil jsem body, byl jsem rozhozenej‘. Pak jsem to dopasoval a bylo to lepší. Poslední dvě rozjížďky rozhodly, bez těch dvou trojek by se to nepovedlo. Rozjezd byly nervy, předtím jsem s ním prohrál, byl jsem nervózní. Nakonec se mi poved‘ start a udržel jsem ho za sebou. Upaloval jsem dopředu.“

Jan Kvěch (červená) na čele před Ričardsem Ansviesulisem (žlutá)
1. Jan Kvěch, CZ 3 3 2 3 3 14
2. Marcus Birkemose, DK 3 3 3 3 F 12
3. Daniel Klíma, CZ 2 1 1 3 3 10+3
4. Esben Hjerrild, DK 3 3 2 2 X 10+R
5. Petr Chlupáč, CZ 3 0 3 1 2 9
6. Ričards Ansviesulis, LAT 2 X 3 3 1 9
7. Aleksander Kajbušev, RUS 0 E 3 1 3 7
8. Ernest Matjušonoks, LAT 1 3 1 E 2 7
9. Mateusz Cierniak, PL 1 1 E 2 3 7
10. Steven Goret, F (res) 2 2 0 1 2 7
11. Jordan Palin, GB 1 2 2 1 1 7
12. Drew Kemp, GB T 2 1 2 0 5
13. Benjamin Basso, DK 1 2 2 – – 5
14. David Pacalaj, SK 0 0 1 E 2 3
15. Krzysztof Sadurski, PL 0 2 R – – 2 (los)
16. Francis Gusts, LAT 2 E 0 – – 2 (los)
17. Ben Ernst, D (res) 1 0 1 0 2
18. Norick Blödörn, D 0 1 R – – 1
Daniel Klíma (červená) a Esben Hjerrild (bílá) na startu rozjezdu o bronzovou medaili

Foto: Karel Herman

Pořadatelé udělali pro úspěch svého závodu absolutní maximum