Karel Průša dobyl titul až ve finále A

Divišov – 30. září
Až poslední rozjížďka rozhodla o českém titulu v šampionátu stopětadvacítek na krátkých oválech. Jak Karel Průša, tak Petr marek nastupovali k poslednímu klání v Divišově se stejným počtem bodů. Pražský závodník svého soka porazil ve druhé jízdě, avšak po pádu v první zatáčce rozjížďky s číslem devět byl diskvalifikován. Přesto postoupil do finále A stejně jako slánští Karel Průša a Štěpánka Nyklová, když na nastavení elektromotocyklu Adama Nejezchleby by dnes byl krátký i František Křižík s Nikolou Tesla. Klíčová jízda se opakovala vinou letmého startu Karla Průši, který ale repete opanoval stylem start – cíl a vedle závodu vyhrál také celý šampionát.

Vyhlášení dnešního závodu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Dva triumfy a pád

Karel Průša (červená) na úvod jezdí ještě před Petrem Markem (modrá) | foto Karel Herman

Od svého jarního startu si šampionát republiky stopětadvacítek na malých drahách dopřál takřka čtyřměsíční pauzu, aby vyvrcholil v září.  Po pražském závodě měl mistry určit prostředí ze tří oválů v Divišově. Oba borci, kteří se rovným dílem dělili o aktuální vedení v šampionátu, na sebe narazili hned v rozjížďce s číslem dvě.

Karel Průša vystřihl ideální start. Petr Marek mu ale sebral vedení v nájezdu do druhé zatáčky, v němž se protlačil spodní stranou dopředu. Daleko od pravdy nebyla hypotéza, že se mezi oběma stejně rozhodne ve finále A. A mistrem bude ten, kdo v něm inkasuje více tabulkových bodů.

Marián Jirout (červená) jezdí před Jakubem Hejkalem (modrá) | foto Karel Herman

Jenže ono se něco myslí a na ploché dráze může být rázem všechno jinak. Petr Marek protáhnul svou vítěznou šňůru o další suverénní zářez ve čtvrté jízdě. Potom v rozjížďce s číslem devět pohroma. Závodník v pražské vestě se ujal veden, jenže v úvodním výjezdu se přetočil a upadl.

 

Žádná formalita, žádný kompromis

Se šesti body v kolonce u svého jména neměl Petr Marek postup mezi nejlepší trojici nikterak jistý. A to tím spíš, že řada soupeřů na tom byla ve třech čtvrtinách základní části lepší než on. Anebo si přinejmenším neměli, co vyčítat.

Petr Marek (červená) těsně před pádem sledovaný Romanem Štolou (modrá) a Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman

Karel Průša inkasoval trojky v rychlém sledu za sebou v šesté a v osmé jízdě. Roman Štola, jehož na sklonku sezóny potkala zatím životní fazóna, disponoval sedmi body. Štěpánka Nyklová jakbysmet, ale pro případnou konfrontaci na pomocná kritéria mohla přiložit dvě vítězství. Marián Jirout a Luboš Hromádka se dostali na šestku.

Poslední tři jízdy byly proto nesmírně klíčové. Jako první udělal maximum Marián Jirout. V rozjížďce s číslem deset s přehledem inkasoval trojku a dostal se na celkových devět bodů. Vzápětí se do dna naplnil kalich hořkosti Adama Nejezchleby.

Adam Nejezchleba neměl dnes povedený mítink | foto Karel Herman

Již potřetí se s ním jeho elektrický motocykl ani nerozjel. Tým okolo Věroslava Kollerta jen kroutil hlavou. Novinky, které ještě při pondělním Tomíčkově memoriálu fungovaly, najednou zradily. A tak Liberečáci předčasně sbalili krám. Nejen dneska, nýbrž pro celou sezónu anno domini 2024.

Petr Marek ale tyto záležitosti neřešil. Odvedl Štěpánku Nyklovou, aby oba skončili na devíti bodech. Na rozdíl od Luboše Hromádky se opírali o tři trojky. Třetím účastníkem áčka se stal Karel Průša. Dvanáctou jízdu ovládl stylem start – cíl, kdežto Luboš Hromádka za svá záda poslal Romana Štolu.

 

Konečný verdikt ve finále A

Vzhledem k devíti účastníkům začal finálový pořad céčkem. Vlastně nezdařeným pokusem o start, protože tarokovalo startovací zařízení. Při neúčasti Adama Nejezchleby, který smutnil v depu, slánský Jakub Hejkal zvítězil nad dalším nováčkem, Jaroslavem Bartkem z Prahy.

Bitva ve finále B – Luboš Hromádka (modrá), Marián Jirout (červená) a Roman Štola (Bílá) | foto Karel Herman

Finále B již bylo o poznání dramatičtější. Vedení se ujal Luboš Hromádka. Po triumfu prahnul i Marián Jirout, jemuž vidina stupňů vítězů unikla o příslovečný pouhý vlásek. Ve druhém kole jej nakopla díra ve druhém oblouku. Pardubický borec se zavlnil.  Rázem jel třetí až za Romanem Štolou, což už mu mělo zůstat.

A už tu bylo finále A se svými ambicemi určit letošního šampióna. Titulu šel naproti Karel Průša. Vypálil však až moc rychle. Ještě během úvodního kola se rozblikala červená světla a trojice účastníků byla zastavena.

Na vině byl vedoucí slánský závodník, jenž ulil start. Nenechal se však rozhodit psychickým tlakem. Při restartu odletěl bezchybně a hlavně opět nejrychleji. Přivedl za sebou do cíle Petra Marka a Štěpánku Nyklovou a mohl se těšit na zlatou medaili.

Karel Průša (červená) atakuje Petra Marka (modrá) | foto Karel Herman

 

1. Karel Průša, Slaný 2 3 3 3 11 1.
2. Petr Marek, Praha 3 3 X 3 9 2.
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 3 1 3 2 9 3.
4. Luboš Hromádka, Pardubice 1 2 3 2 8 1.
5. Roman Štola, Mariánské Lázně 3 2 2 1 8 2.
6. Marián Jirout, Pardubice 2 2 2 3 9 3.
7. Jakub Hejkal, Slaný 1 1 2 2 6 1.
8. Jaroslav Bartek, Praha 2 1 1 L 4 2.
9. Adam Nejezchleba, Liberec (E) E 3 E E 3

Poznámka: varování za startovní přestupek Karel Průša ve finále A

Celkové pořadí šampionátu: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PLZ MaL SLA LIB PHA DIV TOT
1.5. 6.5. 13.5. 27.5. 7.9. 30.9.
1. Karel Průša, Slaný 14 18 20 18 18 20 108
2. Petr Marek, Praha 20 20 16 16 16 18 106
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 18 20 20 8 84
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 12 16 14 11 14 16 83
4. Luboš Hromádka, Pardubice 10 14 11 12 12 14 73
5. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 14 11 11 68
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 9 11 12 10 10 12 64
7. Jaroslav Bartek, Praha 8 8 9 25
8. Jakub Hejkal, Slaný 9 10 19
NC Andžejs Smulkevič, LAT 16 16
NC Julian Wronecki, PL 10 10
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 9 9

Poznámka: v závěrečné klasifikaci jsou hodnoceni držitelé licencí ACCR startující na motocyklech se spalovacím motorem

Roman Štola (modrá) v tuhém duelu s Lubošem Hromádkou (bílá) | foto Karel Herman