Závodu, který se nenarodil pod šťastnou hvězdou, chyběl na pódiu vítěz

Praha – 9. dubna
Za takovou oblohu s černými mraky by se nemusela stydět ani prosincová obloha. Jenže dnes podle kalendáře mělo být jaro! Apríl však podobná šprťouchlata provádí rád a tak se deset minut před prvním letošním přeborem na Markétě strhla nefalšovaná vánice. Pokud někomu nebylo jasné, co všechno schytal ovál po včerejších deštích, pochopil během úvodních jízd z častých pádů. Do obtíží se zkrocením svého motocyklu se dostal i Josef Franc, a protože mu přitom krk připomněl dávné zranění, z mítinku raději odstoupil. Nebyl sám, protože na poslední sérii se z třináctičlenného pole chystalo jen devět závodníků. K vítězství směřoval Daniel Klíma. Po čtyřech excelentních vítězstvích se ujal vedení rovněž v rozjížďce s číslem sedmnáct. Jenže před koncem úvodního okruhu se dostal do kontaktu s mantinelem a upadl. Zatímco jej zdravotníci ošetřovali v sanitce, jury dospěla k rozhodnutí hodit ručník do ringu. Daniel Klíma na nejvyšším stupínku chyběl, jelikož musel do nemocnice na rentgen ruky a žeber. Druhé příčky se zmocnil Hynek Štichauer k velké nelibosti Jaroslava Vaníčka a Bruna Belana. Oba totiž skončili s jedenácti body jako Pardubičan, nicméně s ním prohráli a své vlastní umístění si museli vylosovat. Doprovodné mistrovské dvěstěpadesátky začaly epickým duelem Vojtěcha Šachla a Adama Bednáře, který zastavil až jejich pád. Pykal za něj úřadující šampión a tak se z vítězství radoval Vojtěch Šachl.

Na pódiu stáli jen Hynek Štichauer a Jaroslav Vaníček | foto Karel Herman

Vánice i sluneční palba

Pavel Kuchař se ve vánici zvedá z oválu | foto Karel Herman

Černé mraky roztažené přes celý obzor jako křídla obrovitého pochmurného havrana nepůsobily nikterak optimisticky. Ovál si při nočních slejvácích užil své a další déšť by mohl být krutým katem, který by přeborové ouvertuře dal rozhodující ránu do vazu. Nefalšovaná zimní chumelenice byly přece jen milosrdnější.

První rozjížďky však jasně potvrdily, že trať má k optimu stejně daleko jako plochá dráha k formuli jedna. Hrstičce diváků na ochozech zase svitlo, že víc než souboje na ovále ji budou zahřívat teplé nápoje ze stánku, které obsluha prozíravě přichystala. Červený svařák navzdory slabší návštěvě dokonce došel.

Na úvod vedl Bruno Belan Jaroslava Petráka a Josefa Černého, dokud pardubický matador ve třetím okruhu neupadl ve druhé zatáčce. Pavel Kubeš blikal červenými světly a Jaroslav Petrák musel pochopitelně z kola ven. Než repete odstartovalo, sudí diskvalifikoval druhého závodníka. Josef Černý totiž nestihnul dvouminutový limit.

Josef Franc (modrá) letí do čela před Hynka Štichauera (bílá) a Jana Jeníčka (žlutá) | | foto Pavel Fišer

„Měl jsem povolenej spojkovej koš, spojka nevypínala,“ vysvětloval plzeňský junior, zatímco na ovále si osamocený Bruno Belan dokroužil pro tři body. Rovněž ve druhé jízdě byl v cíli jediný závodník, a sice Daniel Klíma. Matouš Kameník kvůli poruše, jíž nechtěl specifikovat, ani neodstartoval, kdežto Pavel Kuchař upadl.

Sněhové vločky zmizely a sluníčko na obloze aspoň maličko snížilo pocitovou teplotu. Mezi vítěze se zapsal Jaroslav Vaníček. V rozjížďce s číslem čtyři se za stejným cílem vydal i Josef Franc. Ve druhém výjezdu druhého kola se však přetočil. Svůj motocykl sice ukočíroval, ale s bolestmi v rameni záhy zastavil.

S jeho účinkováním v dnešním závodě byl bohužel konec. Nebyl sám, po pádech ve druhé sérii odstoupili Pavel Kuchař a Michal Baštecký. Daniel Klíma v rozjížďce s číslem osm porazil Hynka Štichauera, jenž prve zdědil tři body po Josefu Francovi. Kromě něho stáli na čele aktuální klasifikace dva další neporažení.

Pavel Kuchař vysvětluje svůj předčasný konec:

„Odchlíp‘ se mi nehet na pravý noze, nemoh‘ jsem dát nohu do háku. Dneska se to nepodařilo, budu muset zatáhnout, víc závodit a snad se to zlepší.“

Matěj Frýza (modrá) vede před Pavlem Kuchařem (bílá), Janem Jeníčkem (červená) a Brunem Belanem (modrá) | foto Pavel Fišer

Jejich počínání na ovále přitom nešlo označit jinak než jako překvapivé už jen proto, že s pětistovkou nejezdí ještě ani rok. Bruno Belan po svém úvodním primátu jezdil v rozjížďce s číslem pět až třetí. Ve třetím kole ale z druhého místa upadl Pavel Kuchař a v repete se stejně jako prve ujal vedení Matěj Frýza. Slánský závodník je však nekompromisně podjel ve druhém výjezdu druhého kola. Jaroslav Vaníček zkompletoval šest bodů po hladkém triumfu v sedmé jízdě.

 

Pokud pech, tak pořádný

Zatímco Josef Černý (bílá) vyráží do šesté jízdy, Matouš Kameník je v ošemetné situaci | foto Pavel Fišer

Před třetí sérii se dráha dočkala první, zato velké úpravy. Traktoru pomáhala i kropička, ale pochopitelně místo rozstřikování vody, ovál utahovala. A pak do boje o pódium vstoupil Hynek Štichauer. Po startu se ujal vedení a Bruno Belan dnes škrtal svůj první bod. Ostatní dva leadeři šňůru své neporazitelnosti protáhli.

Rozjížďka s číslem jedenáct byla přerušena již v první zatáčce vinou pádu Jaroslava Petráka. „Já jsem ho nestrčil,“ křičel Matěj Frýza přes mantinel do depa na svého tatínka Jaroslava, když spatřil vylučovací světlo odpovídající svou barvou jeho povlaku přilby. Telefonická intervence na věž nebyla pranic platná.

Jaroslav Vaníček přemítá nad stavem oválu:

„Dráha je blbá, ale všichni to maj‘ stejný. Budu muset bojovat.“

Hynek Štichauer (červená) jako první a jediný poráží Jaroslava Vaníčka (bílá) | foto Karel Herman

Ať tak či onak vyloučit patnáctiletého začátečníka za pád v první zatáčce na ovále za hranicí regulérnosti v závodě ranku přeboru, nadto na samém začátku sezóny?! Při repete kraloval Daniel Klíma, Jaroslav Petrák se po pádu vrátil do sedla. Nakonec neviděl cíl a obecenstvo již do konce závodu nemělo spatřit v akci ani jeho.

V rozjížďce s číslem dvanáct Jaroslav Vaníček již potřetí vyhrál stylem start – cíl. Osamocený Bruno Belan nemohl neinkasovat trojku v rozjížďce s číslem třináct. Daniel Klíma se stejnou rutinou ovládl rozjížďku s číslem čtrnáct. A Hynek Štichauer hned vzápětí sebral první bod Jaroslavu Vaníčkovi, jemuž zmizel z dohledu již po vylétnutí pásky.

Rozjížďka s číslem sedmnáct živila ambice rozhodnout celý dnešní podnik. Neporažený Daniel Klíma na její rošt zamířil zároveň s Brunem Belanem a Jaroslavem Vaníčkem, od nichž jej dělil jediný bod. Hynek Štichauer, další jedenáctibodový, měl vraty depa projet hned poté v osmnácté jízdě.

Daniel Klíma se v sedmnácté jízdě dostává do potíží | foto Pavel Fišer

Závěr se však neměl napsat. Daniel Klíma se ujal vedení a jasně směřoval za potvrzením svého triumfu v celém dnešním závodě. Jenže ještě před koncem úvodního okruhu skončil na zemi. Nakonec skončil v péči zdravotníků, jimž si postěžoval na bolesti ruky a žeber. Sanitka s ním zmizela na vyšetření do nemocnice.

Druhá ambulance nebyla k dispozici. A než čekat na návrat té první a prodlužovat pobyt hrstce diváků na tribuně, pořadatelé se po dohodě s jury rozhodli podnik předčasně ukončit. Daniel Klíma byl i přes svůj pád jasným vítězem. Hynek Štichauer oba juniory porazil, byl proto vyhlášen jako druhý v pořadí. A Jaroslav Vaníček měl při rovnosti pomocných kritérií větší štěstí při hodu mincí.

 

Úvodní pád vyřešil tajenku se jménem vítěze

Sven Cerjak (bílá) vede před Damirsem Filimonovsem (žlutá) | foto Karel Herman

Doprovodné dvěstěpadesátky celý dnešní program odstartovaly. Mítink otevřel nejlépe Slovinec Sven Cerjak, který s přehledem opanoval rozjížďku s číslem jedna. Zato druhá jízda přinesla neskutečné drama. Dopředu letěl Adam Bednář. S něčím podobným se ovšem nechtěl smířit Vojtěch Šachl.

V prvním výjezdu se razantně ujal vedení, ale pánem situace zůstal úřadující šampión. Všeho do času, ve druhém kole jel první zase Vojtěch Šachl. Adam Bednář ve třetím okruhu protáhnul nájezd do druhé zatáčky.

Dostal se dopředu, ovšem na pouhý okamžik, než vedl opět Vojtěch Šachl. A pak poslední zatáčka. A bác. Oba rozparádění kohouti leželi na bahnitém ovále. Vstali jako jeden muž, aby dojeli do cíle. Jenže Pavel Kubeš již blikal červenými světly. Protože k přerušení došlo v závěrečném kole, nemusel zvát závodníky k repete.

Adam Bednář (červená) útočí na Vojtěcha Šachla (modrá) | foto Pavel Fišer

Diskvalifikoval Adama Bednáře, zatímco Vojtěchu Šachlovi udělil dva technické body. Ze situace profitoval taktéž Oliver Schmid, jemuž místo bodů na kontě přistály rovnou dva. Záhy opanoval třetí jízdu a vytvořil si skvělou platformu pro útok na pódium. Znovu se však skončilo s přidělenými technickými body kvůli pádu Adama Nejezchleby na konci třetího kola.

Mnohem hůř než on skončil jeho motocykl, který skončil očesaný o všechny díly vyrobené z plastu. A tak divišovský závodník musel vyrazit s prosíkem za svým klubovým kolegou Štěpánem Ševčíkem, díky němuž mohl závod dokončit.

Po stupních vítězů pošilhával rovněž Adam Bednář. Jeho druhý duel s Vojtěchem Šachlem již nebyl tolik dramatický. Vyhrál totiž stylem start – cíl, zatímco Vojtěch Šachl zůstal za Damirsem Filimonovsem. Podjel ho až ve druhém oblouku druhého kola a Lotyš nakonec upadl.

Damirs Filimonovs (červená) nakonec předčí nejen Olivera Schmida (modrá), nýbrž také Štěpána Ševčíka (žlutá) | foto Karel Herman

Vojtěch Šachl na svou prohru reagoval ideálně. V rozjížďce s číslem pět odvedl Svena Cerjaka, jemuž prve po pádu Damirse Filimonovse přistál na kontě jeden bod. Byl nečekaný, ale jak se nakonec ukázalo klíčový. Rozjížďku s číslem šest opanoval Adam Bednář. Oliver Schmid po vnějšku úvodní zatáčky nestihnul druhého Damirse Filimonovse.

V té chvíli vedl osmibodový Vojtěch Šachl. Sven Cerjak, Adam Bednář a Oliver Schmid disponovali skórem v hodnotě šesti bodů. Adam Bednář vzal svůj osud pevně do rukou. V sedmé jízdě odstartoval na Svena Cerjaka a Adama Nejezchlebu, aby s devíti body čekal, co se stane v poslední rozjížďce.

Stylem start – cíl v ní triumfoval Vojtěch Šachl. Damirs Filipomonovs nakonec v cíli uštval Štěpána Ševčíka. Jenže Oliver Schmid uzavíral pole a tak na stupních vítězů mohl pouze gratulovat vítěznému Vojtěchu Šachlovi, druhému Adamu Bednářovi a třetímu Svenu Cerjakovi.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer měl na dnešní závod kritický názor | foto Pavel Fišer

„Těžký to bylo,“ neskrýval Hynek Štichauer ve svém komentáři. „Riziko nebylo úměrný tomu, aby se závody jedly. Všichni by přijeli klidně zejtra a závody by byly hezčí.“

„Myslím si, že jsem dopadl nejlíp, jak jsem moh‘,“ meditoval Jaroslav Vaníček nad výsledkem losování třetího místa. „Kdyby se jelo, byla by opakovačka a mohlo to dopadnout líp. Myslím, že bych Bruna porazil a jel rozjezd o první místo s Hynkem. Dneska to bylo náročný, ale všichni to měli stejný. A já jsem dělal, co jsem moh‘.“

„Nechci se moc vyjadřovat,“ protahoval Bruno Belan obličej. „O třetí místo není rozjezd, ale panna nebo orel. A Jára měl orla. Dráha na začátku dobrá, než se začala upravovat. Ta mokrá mi seděla.“

Také Jaroslav Petrák se včera musel sbírat z pražské dráhy | foto Pavel Fišer

„Do noci pršelo, dráha je moc prokropená,“ uvažoval Jaroslav Petrák. „Nadělaly se koleje a jsou zákeřný. Jet je nebezpečný, nepředjedeš nic. Jseš rád, že se toho držíš. Možná bylo lepší to ukončit a

Bruno Belan (modrá) útočí na Matěje Frýzu (žlutá) | foto Pavel Fišer
1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 3 (X) 12
2. Hynek Štichauer, Pardubice 3 2 3 3 11
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 2 (.) 11 (los)
4. Bruno Belan, Slaný 3 3 2 3 (.) 11 (los)
5. Jakub Exler, Praha 2 2 3 1 (.) 8
6. Matěj Frýza, Plzeň 2 2 U 3 7
7. Jan Jeníček, Pardubice 1 1 2 2 6
8. Josef Černý, Plzeň M 2 2 1 5
9. Jaroslav Petrák, Pardubice X 3 ex – 3
10. Matouš Kameník, Divišov E F 1 2 3
11. Michal Baštecký, Praha 1 F – – 1
12. Pavel Kuchař, Praha X X – – 0
13. Josef Franc, Praha R – – – 0

Poznámka: závod byl ukončen po pádu Daniela Klímy v rozjížďce s číslem sedmnáct; Jaroslav Petrák v jedenácté jízdě předjet o kolo; z původně přihlášených nestartoval Jan Macek

Adam Bednář, Vojtěch Šachl a Sven Cerjak na stupních vítězů dvěstěpadesátek | foto Karel Herman

MR 250 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Praha 3 2 3 3 11
2. Adam Bednář, Praha X 3 3 3 9
3. Sven Cerjak, SLO 3 1 2 2 8
4. Oliver Schmid, Plzeň 2 3 1 0 6
5. Damirs Filimonovs, LAT 2 F 2 2 6
6. Štěpán Ševčík, Divišov 1 2 1 1 5
7. Adam Nejezchleba, Divišov 0 X 0 1 1

Poznámka: z původně přihlášených nestartoval Jan Hlačina

Úvodní souboj Vojtěcha Šachla (modrá) a Adam Bednáře (červená) přinesl několik předjetí, ale nakonec i pád | foto Pavel Fišer