Z trojlístku českých reprezentantů se smůla vyhnula jen Martinu Málkovi

Pardubice – 22. srpna
Byl to challenge jako každý jiný. I když dlouhodrážní challenge na velké, ale pro klasický long track přece jen menší dráze v pardubickém Svítkově, nemá v historii obdoby. V konkurenci pětadvaceti závodníků v boji o všeho všudy čtyři postupová místa se filozofie prolínacích mítinků naplnila beze zbytku. Rozhodoval každičký bod a byla potřeba notná dávka štěstíčka. To se bohužel otočilo od Josefa France, jemuž prasklý řetěz sebral prakticky jisté čtyři body, o Hynku Štichauerovi s jeho pádem a poruchou ani nemluvě. Zato na Martina Málka se zubilo jako zamilovaná teenagerka. Březolupský borec s vypůjčeným motorem od tunera Grossevachtera ještě ve třech pětinách celý mítink vedl bez ztráty květinky. V hektickém závěru pár bodů poztrácel, avšak jeho příběh skončil happy endem. Max Dilger a Zach Wajtknecht se chystali na pódium, on zase na rozjezd o třetí místo se Stanislawem Burzou. Martin Málek již spěchal spíše za manželkou Gabrielou a dvoutýdenním synáčkem Martínkem, dojel do cíle za Polákem, ale postup do finále mistrovství světa mu neunikl. V průběhu mítinku odstoupili Jesse Mustonen a Marcel Dachs, kteří záhy ztratili postupové šance. Veterán Bernd Diener skončil v nemocnici, na následky úvodní kolize doplatil také Edward Kennett, jemuž se zlomila chirurgická destička v operované ruce.

Zach Wajtknecht, Max Dilger, Stanislaw Burza a Martin Málek na stupních vítězů

Fortuna poháněná nadupaným motorem

Patálie Jesse Mustonen

Názory na dlouhodrážní challenge na svítkovském ovále, který je dlouhý pro speedway, avšak maličký pro long track, se diametrálně lišily. Co však musel uznat každý, byla skutečnost, že se nikdy stroje na dlouhou dráhu nikde jinde nedostaly do takového balíku jako právě tady. Ostatně jiná alternativa nebyla a diváci na ochozech se stali svědky podívané, jež v mnohém připomínala loterii.

Po třech pětinách se jí už neúčastnili Jesse Mustonen a Edward Kennett. Angličanovi se stala osudnou rozjížďka s číslem čtyři. V její druhé zatáčce před ním upadl Mika Meijer a on musel k zemi také. Přitom se mu zlomila chirurgická destička zpevňující jeho zlomenou ruku. I s takovým handicapem dokázal vyhrát repete. Poté získal ještě jeden bod, ale ve dvanácté jízdě už ani neprojel cílem.

Edward Kennett (14) patřil ke smolařům, ačkoliv na snímku vede před Mikou Meijerem (19) a Berndem Dienerem (4)

Jesse Mustonen přišel vinou diskvalifikace za pád na konci druhého okruhu rozjížďky s číslem tři o třetí příčku. V sedmé jízdě vedl, jenže když jej v úvodním oblouku druhého kola podjížděl Hynek Štichauer, měl poruchu. Pardubičan na jeho zpomalení doplatil pádem, on sám diskvalifikací, po níž balil krám.

Naproti tomu na opačném pólu přízně štěstěny se hřál Martin Málek. Kontakty z jeho bývalého zaměstnání ve ztroskotané divišovské Jawě stále fungují. A tak se dnes v rámu jeho motocyklu opět objevil motor od německého ladiče Grossewachtera. Březolupský borec rychle našel ideální stopu, kudy jeho výkon přetavit v cenné body.

Martin Málek (13) míří za svým prvním triumfem před zraky Josefa France (18)

Stadión nestačil ani hlesnout, když se venkem první zatáčky hnal z pátého místa rovnou do čela! Odpor Josefa France byl rychle zlomen. Když se opakovalo kvůli zmiňovanému pádu Jesse Mustonena, Martin Málek své galapředstavení v repete zopakoval. Další reprízu přinesla desátá jízda.

Martin Málek v první zatáčce objel Romana Hummela, jako když jej potká. A do třetice čtyři body na kontě českého reprezentanta přistály ve třinácté jízdě. Březolupský závodník ji opanoval stylem start – cíl a po třech výhrách osaměl na hrotu aktuální klasifikace. O bod za ním stáli dva muži, které bychom rozhodně neoznačili za dlouhodrážní specialisty, a sice Hynek Štichauer a Stanislaw Burza.

 

Když se přidá smůla

Stanislaw Burza (zelená) byl dnes jako jediný v cíli dříve než Max Dilger (modrá)

Pardubický borec vstoupil do závodu jako rozjetý buldozer. Jeho start ve druhé jízdě nebyl optimální. S červeným povlakem na své přilbě spodní stranou první zatáčky pronikl ze čtvrtého místa na první. Pak se však děly věci! Ve druhém kole v oblouku u depa podjel Dave Meijerinka. Zach Wajtknecht přišel na řadu v nájezdu do závěrečného okruhu.

Angličan však pojal revanšistické plány, které se mu i dařily. Do vedení se však vrátil jen na krátký okamžik a amplióny posléze ohlásily triumf Hynka Štichauera. Po nezaviněném pádu vyhrál opakovanou sedmou jízdu stylem start – cíl. První prohru pardubický plochodrážník zaznamenal až ve dvanácté jízdě. Než ve druhém kole vysvětlil Tero Aarniovi, že jeho místo je doopravdy za jeho zády, byl vedoucí Max Dilger nedostižitelný. A také on se mohl opírat o jedenáct bodů.

Hynek Štichauer (žlutá) vede před Mikou Meijerem (modrá), Jake Mulfordem (čerrvená) a Marcelem Dachsem (zelená)

Stanislaw Burza prošel navlas stejným vývojem s dvěma úvodními triumfy, byť ten druhý mu přihrál spíše osud. V páté jízdě záhy předčil Maxe Dilgera, ale v té osmé se navzdory vydařenému startu byl nucen dívat na výfuk Josefa France. Na konci protilehlé rovinky jej měl už asi dvacet metrů daleko.

Pražan zvyšoval svůj náskok i nadále. Jenže než stačil projet do třetího kola, stál s přetrženým řetězem. A tato ztráta pochopitelně bolela více než úvodní prohra s Martinem Málkem. Stanislaw Burza však protáhnul vítěznou sérii, která praskla až ve čtrnácté jízdě, v níž jej záhy předčil Julien Cayre.

Ve čtvrté sérii přišel závod o další dva účastníky. Marcel Dachs s jedním bodem neviděl už žádnou další perspektivy. Okolnosti vyřazení jeho krajana Bernda Dienera byly mnohem horší. Dvaašedesátiletý německý rutinér sice vyhrál devátou jízdu, ale sedm bodů na jeho kontě po třech sjezdech dolů z depa na ovál nedávaly velké postupové naděje.

Prasklý řetěz stál Josefa France s největší pravděpodobností postup

V devatenácté jízdě nejlépe odjel Zach Wajtknecht. Jenže v první zatáčce se do kolize dostali Max Dilger a právě Bernd Diener, který skončil nejprve v sanitce a poté se zlomenou lýtkovou kostí v pardubické nemocnici. Za viníka byl označen mladý Angličan Jake Mulford. Při repete z prvního výjezdu vyjel jako první Max Dilger. Zach Wajtknecht si hlídal Martina Málka útočícího zvenčí, jehož ve druhé zatáčce vezl až na mantinel.

 

Rozjezd je už jen formalitou

Nevídaný dlouhodrážní balík v podání Martina Málka (13), Dave Meijerinka (7), Henry van der Steena (25) a Jakoba Bukhave (1)

Byť týden před rozhodujícím finále v Rzeszowě nebylo ještě jisté, kdo se z finalistů udrží v seriálu také napřesrok, dnes čekal přímý postup pouze na první čtyři z pětadvaceti. Před závěrečnou sérii vedl Max Dilger, stouply také akcie Zacha Wajtknechta a Gaetana Stelly. Nicméně Martin Málek se stále držel na druhé příčce.

S další českou dvojicí to však bylo horší. Přitom Hynek Štichauer jezdil v rozjížďce s číslem sedmnáct druhý. V posledním kole však upadl v první zatáčce. Díky předchozím jedenácti bodům však ještě bylo brzy plakat nad rozlitým mlékem. V dvaadvacáté jízdě však přišla porucha, když Hynek Štichauer ve třetím kole suverénně vedl.

Hynek Štichauer právě přichází o postup

Díky jeho zpomalení upadli Stanislaw Burza a Julien Cayre. Pardubičan jako viník zůstal bez bodu a poslední naděje na postup. Celého incidentu mohl litovat také Martin Málek, který útočil těsně nalepený k mantinelům. Místo jednoho posledního kola na klíčový atak na Stephana Katta vyfasoval jen dva technické body.

Šestnáctka v kolonce jeho skóre však dodávala optimismu, byť stejnou hodnotou disponoval i Stanislaw Burza. Předchozí suverénní vítězství již Josefu Francovi nebylo nic platné, ačkoliv následovalo po neméně přesvědčivém primátu v rozjížďce s číslem sedmnáct. Dvě zaváhání jsou v challenge až přespříliš velký luxus. A český šampión po své smůle s řetězem se prve v patnácté jízdě prokousal pouze na třetí příčku.

Rozjížďku s číslem třiadvacet opanoval Julien Cayre, jemuž ale v konečném součtu na Martina Málka chyběl bod. Březolupského závodníka vzápětí přeskočil Max Dilger, jenž se stal celkovým vítězem dnešního mítinku. A v závěrečné jízdě ještě Zach Wajtknecht, který se mohl chystat na cestu na druhý stupínek pódia.

V rozjezdu měl Stanislaw Burza (červená) vrch nad Martinem Málkem (bílá)

Martin Málek postoupil do finále 2022, zbývalo jen vyřešit, zda jako třetí či čtvrtý v pořadí. Losování vyhrál Stanislaw Burza a vybral si vnitřní polovinu. Pod potemnělou oblohou se postavil prakticky na vnitřní čáru. Martin Málek zase šel až k samotnému mantinelu, takže oba soupeře dělila prakticky celá šíře pardubické rovinky.

Vrch měl Stanislaw Burza. Start jej vynesl do čela a on odrazil nápor Martina Málka vnějškem první zatáčky. V té druhé si udržel lajnu a tím bylo rozhodnuto. Na druhou stranu se český závodník vůbec netajil, že jeho hlavní dnešní cíl byl splněn již postupem do světového finále. A tam se teprve uvidí!

 

Hlasy z depa

Martin Málek se mohl spolehnout na svůj technický tým

„Perfektní,“ zářil Martin Málek. „Začátek se vyvedl nečekaně. Našel jsem, kde to jede, kde můžu být rychlý. Využil jsem ty první tři rozjížďky. Pak jsem doplatil na opakovaný start, podruhé byly technické body. Super, su hodně šťastný. Rozjezd byl už jen formalita, jsem rád, že jsem mezi prvními čtyřmi, trošku se smůlou i se štěstím. Jsem šťastný, těším se na Gabču a malého, moc děkuju taťkovi a dědovi Jardovi. A nejvíc panu Grossewachterovi, přijel ke mně, půjčil mi motor, poradil a jelo to dobře jako vždycky od něj.“

Zdeněk Schneiderwind má stále Josefu Francovi co říct

„Mix jako kráva,“ komentoval závod Josef Franc. „Je škoda každýho bodu. Dneska jsem přišel o jedno první místo. Řetěz. Jedinej, kdo byl dneska stoprocentní, byl Martin Málek. Nejsem nasranej, nejsem ani spokojenej. Lidi fandili, byli slyšet, paráda.“

Stanislaw Burza (červená) přijímá gratulace od Martina Málka (bílá)
1. Max Dilger, D 3 4 4 4 4 19
2. Zach Wajtknecht, GB 3 3 4 3 4 17
3. Stanislaw Burza, PL 4 4 3 1 4 16+3
4. Martin Málek, CZ 4 4 4 2 2 16+2
5. Romano Hummel, NL 1 3 4 3 4 15
6. Gaetan Stella, F 2 2 4 4 2 14
7. Josef Franc, CZ 3 E 2 4 4 13
8. Dave Meijerink, NL 2 2 3 3 2 12
9. Hynek Štichauer, CZ 4 4 3 F U 11
10. Steven Goret, F 2 1 1 4 3 11
11. Julien Cayre, F 3 2 3 2 1 11
12. Jordan Dubernard, F 0 3 3 3 1 10
13. Andy Appleton, GB 4 3 2 E 0 9
14. Jakob Bukhave, DK 1 2 0 4 2 9
15. Stephan Katt, D 3 0 1 2 3 9
16. Tero Aarnio, FIN 2 1 2 1 3 9
17. Henry van der Steen, NL 1 0 1 3 3 8
18. Bernd Diener, D 2 4 1 F/R – 7
19. Zane Keleher, AUS 1 0 1 2 3 7
20. Alessandro Milanese, I 1 1 2 2 1 7
21. Mika Meijer, NL X 3 2 0 1 6
22. Edward Kennett, GB 4 1 R – – 5
23. Jake Mulford, GB 0 2 0 U 2 4
24. Marcel Dachs, D 0 1 0 – – 1
25. Jesse Mustonen, FIN X U – – – 0
Hynek Štichauer padá kvůli poruše Jesse Mustonena

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Josef Franc v akci