Patnáctibodové maximum Hynka Štichauera se kymácelo jen na konci rozjížďky s číslem jedna

Slaný – 23. června
Odpolední šedivá obloha naštěstí zůstala svým zlověstným slibům dlužná. Po předchozích deštích naštěstí zůstaly jen louže, které stejně záhy vysušilo sluníčko. Třetímu přeboru O Pohár AČR nestálo nic v cestě. Skončil dokonalým vítězstvím Hynka Štichauera. V rozjížďce s číslem jedna udržel vedení před nebezpečně útočícím Janem Mackem. A když ve čtrnácté jízdě vystřihl skvělý start a rychle ukázal záda Danielu Klímovi a Petru Chlupáčovi, bylo ve své podstatě o vítězi rozhodnuto. Ondřej Smetana řešil technické lapálie, pár bodíků poztrácel rovněž Daniel Klíma. O druhé místo musel být vypsán rozjezd. V něm Petr Chlupáč vyzrál na Jana Macka, jenž po pádu přišel o šance na předjetí. Dodatková jízda o vítězství v mistrovských dvěstěpadesátkách rozhodl prasklý sekundární řetěz Adama Bednáře a tak se z vítězství radoval Jaroslav Vaníček.

Petr Chlupáč, Hynek Štichauer a Jan Macek na stupních vítězů

Pád do jednoho ze třech suverénů

Patrik Linhart jel po roce opět oficiální závod

Jedinými pohrobky dopoledních dešťů se při slánském přeboru stala hluboká dráha. Nabídla skvělé souboje, ale také celou řadu pádů. Přesvědčili si o tom hlavně junioři. Zatímco incident Pavla Kuchaře v rozjížďce s číslem dvě dopadl dobře, Daniel Šilhán a Michal Baštecký posléze ze závodu odstoupili. A co horšího, museli revidovat své záměry na sobotu s kvalifikací evropských devatenáctek v Divišově.


Pavel Kuchař popisuje svůj pád v rozjížďce s číslem dvě:

„Jel jsem do nájezdu a koplo mě to. Dráha je hluboká jako sviňa.“


Po dvou pětinách se na hrotu průběžné klasifikaci lebedila trojice neporažených závodníků. Hynek Štichauer vedl rozjížďku s číslem jedna o startu až do cíle. Jenže Jan Macek se nespokojil se druhu pozicí a v poslední zatáčce neměl k předjetí příliš daleko.

Jan Macek (1) nedal Hynku Štichauerovi (2) pokoj až do cíle první jízdy

„Maličko jsem se poděsil,“ neskrýval pardubický závodník překvapení nad závěrečným útokem Jana Macka. Do stejné role jako jeho pražský klubový kolega se ve třetí jízdě stylizoval Petr Chlupáč. Suverénně vedl, než ve druhém okruhu přišel zmiňovaný pád Pavla Kuchaře. Repete bez diskvalifikovaného Pražana ovšem psalo jiný příběh.

Vpředu se totiž usadil Martin Málek. Ne, že by Petr Chlupáč neprahnul po triumfu, ale zdálo být se v podstatě rozhodnuto. Pražský junior vsadil maximum na poslední zatáčku. Udeřil její spodní stranou, zatímco jeho březolupský rival jej čekal přesně z druhé strany.

„Začal jsem vymýšlet, až jsem to překombinoval,“ vysvětloval, proč se Petr Chlupáč doslova v hodině dvanácté natáhnul pro tři body. Z neporaženého trojlístku si bezproblémové vítězství na úvod dopřál jen Ondřej Smetana, triumfující v rozjížďce s číslem čtyři ve stylu start – cíl.

Martin Málek (bílá) za sebou Petra Chlupáče (modrá) neudržel

Svůj úvodní triumf jako první obhájil Hynek Štichauer. Příliš se nezapotil. Daniel Šilhán byl již na vyšetření v nemocnici, kam po svém pádu ve třetím kole zamířil i Michal Baštecký. Ten byl z repete stejně diskvalifikován, takže pardubický vousáč ke své druhé trojce nepotřeboval víc, než porazit Pavla Kuchaře. Při vší úctě k Pražanovi, takové zadání nebylo přehnaně složité.

Vzápětí strávil Petr Chlupáč čtyři kola ve vedení sedmé jízdy, aby poté rozjížďka s číslem osm přinesla první nápovědu pro obsazení stupňů vítězů. Ondřeje Smetanu na jejím startovním roštu očekával především Daniel Klíma, suverénní triumfátor druhé jízdy podvečera.

Michal Baštecký po pádu bohužel skončil

Byl to právě on, kdo se současně s letem pásky k jasnící se slánské obloze ujal vedení. Jenže v úvodním oblouku vyjel moc ven, dostal se do problémů v kolejích a Ondřej Smetana převzal vedení. Šesti body srovnal krok s Hynkem Štichauerem a Petrem Chlupáčem, avšak zatím nemohl tušit, co po dvojici jízd dvěstěpadesátek a úpravě dráhy na něho osud nachystá.

Start deváté jízdy vyšel ideálně Janu Mackovi. V první zatáčce však nechal až přespříliš místo po své levici a Petr Macek se tudy protáhnul pro své třetí vítězství v řadě. Ondřej Smetana trčel beznadějně vzadu. Nakonec zpomalil, a když se opět rozjel, byl stejně o okruh pozadu. Proto raději zastavil, aby šel do boxů přemítat, proč jeho motor zničehonic ztratil kompresi.

 

Pardubický vousáč neuznává kompromis

Ondřej Smetana (žlutá) vede před Danielem Klímou (modrá), Jaroslavem Petrákem (červená) a Václavem Kvěchem (bílá)

Hynek Štichauer srovnal devítibodový krok s Petrem Chlupáčem přesvědčivým vítězstvím v rozjížďce s číslem deset. Technické patálie Ondřeje Smetany zvedly hodnotu pódiových akcií dalších závodníků. Jan Macek, jenž se od páté jízdy mohl pyšnit skalpem Martina Málka, jemuž první místo sebral spodní stranou druhého oblouku, měl sedm bodů. Záhy jej o jeden bodík předčil Daniel Klíma. Shodou okolností u toho byl opět Martin Málek. Pražský junior jej ovšem v rozjížďce s číslem jedenáct odvedl již při startu.

Třetí série ukončila další comeback Patrika Linharta. Exmistr republiky dvojic a družstev nezačal dnešní mítink optimálně, když mu na startu rozjížďky s číslem dvě prasknul sekundární řetěz. Poté byl na metě za Petrem Chlupáčem, aby po poruše Jaroslava Petráka dojel do cíle dvanácté jízdy jako první před Vojtěchem Zamazalem.

„Jak jsem vyhrál, zatáhlo se to už od startu,“ vzdychal v depu, aby přiblížil své další závodnické plány. „Letos se budu vozit, příští rok do toho zainvestuju. Ale hele, dneska pět bodů ze dvou jízd…“

Daniel Klíma (bílá) drží v šachu Petra Chlupáče (žlutá)

Osud slánského plochodrážního dobrodruha byl zajímavý, ale pozornost na sebe přece jen strhávala rozjížďka s číslem čtrnáct. Hynek Štichauer k ní mířil s vidinou konfrontace s oběma pražskými dravečky. Výraznější starosti si nepřipouštěl, odstartoval jako plochodrážní pánbůh, vyhrál a s dvanácti body osaměl na čele aktuální klasifikace.

Třetí letošní přebor dostával nový náboj. Daniel Klíma byl u šachovnicové vlajky v rukou Jana Boháče dříve než Petr Chlupáč. Průběžných deset bodů spojovalo nejen je dva, ale také Jana Macka, který prve ve třinácté jízdě nedal ani stín šance dravému Václavu Kvěchovi. Jen o jeden bod méně měli Ondřej Smetana a Martin Málek, kteří nenašli sobě rovné v rozjížďkách s čísly patnáct, resp. šestnáct.

„Vytáhli jsme druhou motorku, jela jen na čtvrt plynu, přesto mám tři body,“ nechal se slyšet Ondřej Smetana. Závod o pódium ovšem teprve začínal. Nejlépe jej rozběhnul Daniel Klíma svým pohotovým startem v sedmnácté jízdě. V první zatáčce jej ale podjel Jan Macek. Neměl klidu až do cíle, pořád odvracel nájezdy svého kolegy, avšak tři body nakonec přece jen přistály na jeho kontě.

Jan Macek (červená) odráží Daniela Klímu (modrá)

V rozjížďce s číslem osmnáct zklidnil Ondřeje Smetanu letmý start spojený s výstrahou od sudího Tomáše Topinky. Při opakování vystřelil dopředu Hynek Štichauer, aby po čtyřech kolech byl jasným vítězem dnešního přeboru. Řešení otázky po jeho společnících na pódiu odsunul Bruno Belan, když upadl v první zatáčce devatenácté jízdy.

„Natáhla mě kolejka, nestih‘ jsem zmáčknout spojku,“ krčil slánský junior rameny. Byl diskvalifikován a na ovále si Pavel Kuchař poradil s Václavem Kvěchem a Vojtěchem Zamazalem. A pak již konečně přišel čas pro Petra Chlupáče, aby suverénním triumfem v rozjížďce s číslem dvacet srovnal krok s Janem Mackem a vynutil si rozjezd o druhou příčku.

 


Jan Macek líčí dodatkovou jízdu o druhé místo:

„Natáhla mě kolej, klapnul jsem, přetočil se a šel. Jel jsem dál, když se nic nestalo.“


Bruno Belan (červená) padá za zády Pavla Kuchaře (žlutá) a Václava Kvěcha (modrá)

I v něm to ovšem vzal setsakramentsky zkrátka. Dostal se do čela, zatímco Jan Macek v úvodní zatáčce druhého kola upadl. Ačkoliv se do sedla vrátil, nebyla šance, že by se dostal do bitevní vzdálenosti. A bezchybný Petr Chlupáč mu konec konců jeho snahu vůbec neulehčil.

 

Velká bitva slabších motocyklů

Adam Bednář měl na konec smůlu

Přebor již tradičně bývá doprovázen podnikem nižší kubatury. Dnes přišla řada na ouverturu českého šampionátu dvěstěpadesátek. Jaroslav Vaníček vzal obhajobu svého loňského zlata nesmírně vážně. V rozjížďce s číslem jedna si dvakrát vyměnil vedení s Vojtěchem Šachlem, aby si však záhy sjednal náležitý respekt.

Ve druhé jízdě se mezi favority zařadil Adam Bednář, který vyhrál ve stylu start –  cíl. Jména vítězů se ve druhé sérii nezměnila. Jaroslav Vaníček však musel startovat dvakrát, protože se opakovalo vinou pádu Jana Hlačiny, který skončil v nafukovací bariéře na konci druhého kola. Jaroslav Vaníček udával tempo i při repete a Adam Bednář s ním srovnal šestibodové účty hned vzápětí.

Jaroslav Vaníček (2) útočí na Vojtěcha Šachla (1)

Zašmodrchaný průběh měla rozjížďka s číslem pět. Tomáš Topinka tisknul ovladače stop světel hned dvakrát. Nejprve upadl Slovinec Sven Cerjak, který ve svých jedenácti letech kroutí svou první sezónu na oválech. Poté se k zemi poroučel Juraj Šuška. Teprve na třetí pokus dotáhnul Vojtěch Šachl svůj duel s Janem Hlačinou k optimálnímu konci.

Šestou jízdou dostal závod správný švunk. Adam Bednář v první zatáčce objížděl Jaroslava Vaníčka, ale nebyl úspěšný. Úřadující mistr republiky se mohl pyšnit jedním bodem navíc. Leč všeho do času, oba kohouti šli do ringu hned po další sérii pětistovek. Adam Bednář nezaváhal.

Juraj Šuška si při pádu poranil ruku

Jeho startovní manévr se líbal s neskutečnou dokonalostí. Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl byli vmžiku jen ti druzí. Zatímco chabařovický závodník měl jistý nejnižší stupínek pódia, oba Pražané museli na startovní rošt ještě jednou.

Adam Bednář se v rozjezdu o vítězství opět opřel o svůj skvělý start. Jenže už v první zatáčce zůstal stát s přetrženým sekundárním řetězem. Úvodní čtvrtlitrový mistrovský podnik tím pádem přinesl nejvíce tabulkových bodů Jaroslavu Vaníčkovi.

 

Hlasy z depa

Hynek Štichauer byl náramně spokojen

„V první jízdě jsem se maličko poděsil,“ neskrýval Hynek Štichauer. „Máca mě málem předjel. Super, byla to skvělé příprava na francouzskou ligu v La Reole. Já ve Slaným hlubinu nemám rád, ale když jsi první od startu a nemusíš přes díry, je to polovina práce.“

„Dneska pěkný,“ liboval si Petr Chlupáč. „Škoda jedný jízdy. Měl jsem čirý sklo a neviděl vůbec nic. Pak jsme to změnili a dobrý.“

Petr Chlupáč (červená) vede před Janem Mackem (modrá)

„Za mě suprově parádní výkon,“ rozplýval se Jan Macek. „Snad nejlepší za celou moji kariéru. Šly mi krásně starty, hlubina mi nevadí, ale když se to roztáhne, člověk nemá stoprocentní jistotu. Škoda pádu v rozjezdu, ale měl náskok a už bych ho stejně nedojel.“

„Dneska jsem jel na rezervu,“ přiznával Martin Málek. „Nemělo cenu riskovat. Škoda první jízdy, začal jsem vymýšlet, až jsem to překombinoval. Jinak spokojenost. Jsem rád, že jedu domů v pořádku.“

Martin Málek byl v zásadě spokojen

„První jízda byla super,“ bilancoval Ondřej Smetana. „Motorka krásně jela, na druhou jsem jel na motoru, co je odjetej. V posledním kole přestal jet. Ztratil sílu, naštěstí jsem to dotáhnul. Třetí jízdu jsem jel na druhý motorce a do konce závody jsme nepřišli na defekt, že při záběru motor nezabere. Klapnu, trochu pobrblá, netuším, co to je. Hrozně mě to mrzí. Vyměnili jsme karburátor, zkontrovali jsme úplně všechno od víčka na metyl, hadičky až po spojku, takže to musí bejt elektrika.“

Václava Kvěcha dnes zdobil bojovný výkon

„Závodil jsem,“ hodnotil Václav Kvěch svůj výkon. „Škoda jízdy s Pavlem Kuchařem. Prskla motorka a už jsem ho nedohnal. Jinak super závod, i diváci přišli.“

„Nemáme, co počítat,“ smutnil Jaroslav Petrák. „Aspoň jsem přišel, jak to je. Byly defekty, ty k tomu holt někdy patří. Štve mě to, ale s tím nic nenaděláš. A v tu chvíli ti to sebere chuť. Ale kdyby to šlo, člověk by ty mladý překvapil…“

Jan Macek se po pádu v rozjezdu vrátil do sedla, ovšem Petra Chlupáče již dohnat nemohl

Přebor – O Pohár AČR:

1. Hynek Štichauer, Pardubice 3 3 3 3 3 15
2.Petr Chlupáč, Praha 3 3 3 1 3 13+3
3. Jan Macek, Praha 2 3 2 3 3 13+F
4. Daniel Klíma, Praha 3 2 3 2 2 12
5. Martin Málek, Březolupy 2 2 2 3 2 11
6. Ondřej Smetana, Praha 3 3 E 3 1 10
7. Pavel Kuchař, Praha X 2 1 2 3 8
8. Václav Kvěch, Plzeň 1 0 2 2 2 7
9. Patrik Linhart, Slaný E 2 3 – – 5
10. Jan Jeníček, Pardubice 2 0 1 1 1 5
11. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 2 0 1 5
12. Bruno Belan, Slaný 1 1 1 2 X 5
13. Jakub Exler, Praha 2 0 F 1 1 4
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 1 E E 2 3
15. Michal Baštecký, Praha 0 X – – – 0
16. Daniel Šilhán, Pardubice X – – – – 0

Poznámka: varování za startovní přestupek Ondřej Smetana v rozjížďce s číslem osmnáct

Adam Bednář, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl na pódiu dvěstěpadesátek

MR 250 ccm:

1. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 2 11+3
2. Adam Bednář, Praha 3 3 2 3 11+E
3. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 2 3 1 8
4. Josef Novotný, Pardubice 2 2 0 2 6
5. Matouš Kameník, Divišov 0 1 1 3 5
6. Jan Hlačina, Pardubice 1 X 2 X 5
7. Juraj Šuška, SK – Žarnovica 1 0 X – 1
8. Sven Cerjak, SLO F T X 0 0
Slovinec Sven Cerjak (bílá) padá v jízdě s Vojtěchem Šachlem (žlutá), Janem Hlačinou (modrá) a Jurajem Šuškou (červená)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer