Matěj Frýza udržel dotírající dravečky

Mariánské Lázně – 19. června
Už dopoledne panovala v Mariánských Lázních takové vedro k zalknutí, že se Vladimír Višváder doprovázející Luboše Hromádku vypravil do města. V marketu za tisícovku koupil slunečník, aby jeho zelenou skládací stříškou poskytl přítomným alespoň kousíček stínu. Kolibříci na malém ovále však předvedli úžasné momenty. Vrcholem se stalo finále A, kdy nikdo snad ani nedýchal. Matěj Frýza odpálil jako plochodrážní pánbůh. Za sebou měl Karla Průšu a Petra Marka. Ti si v průběhu čtyř okruhů několikrát vyměnili pořadí. Ani vedoucí plzeňský závodník nemohl být v klidu, protože se mu neustále přibližovali.

Trojice nejlepších: Petr Marek, Matěj Frýza a Karel Průša s Miloslavem Čmejlou, který oběma lázeňským pohárům dodal nevídaný komentář

Čtyři o finále A

Karel Průša (2) letí dopředu před Olivera Schmida (1) a Štěpánku Nyklovou (3)

V parném dusnu nebylo třeba natahovat trénink do kosmických délek, když kolibříci měli za sebou večerní závod. Každý si dal na úvod pomalejší kolečko na rozjezd a pak mohl otevřít plyn naplno. Nebo vlastně, skoro každý. Adam Nejezchleba se s otcem Zbyňkem jen skláněl nad svým motocyklem, jehož motor se vinou závady na elektrickém okruhu ne a ne rozburácet.

Pomocnou ruku, respektive vlastní motocykl mu nabídl Petr Marek se svým otcem Pavlem. I tak dokázal Adam Nejezchleba plnit úlohu favorita. V rozjížďce s číslem dvě honil vedoucího Josefa Černého, dokud ho na konci druhého kola nepodjel a zařadil se mezi vítěze úvodní série.

Pavel Marek roztlačuje svého syna Petra, který půjčoval motocykl Adamu Nejezchlebovi (vpravo)

Jako první však tři body získal Karel Průša, když v úvodní zatáčce první jízdy objel Olivera Schmida. Úvodní sérii uzavřeli Petr Marek a Matěj Frýza triumfy ve stylu start – cíl. Ve druhé sérii však něčí vítězná šňůra už musela prasknout. Na startovním roštu rozjížďky s číslem šest totiž stanuli Karel Průša a Adam Nejezchleba. A k tomu Dominik Hrbek, jemuž lázeňský miniovál docela sedí.

Tentokrát se však nekompromisně do čela prosadil slánský závodník a svou bitku s Chabařovičanem a Pardubičanem vyřešil ve svůj prospěch hned zkraje. Svými šesti body srovnal krok s Petrem Markem, jenž triumfoval v páté jízdě. Záhy s nimi srovnal krok Matěj Frýza, když obkroužil nejrychleji čtyři kola v rozjížďce s číslem sedm.

Matěj Frýza (11) se ujímá vedení před Dominikem Hrbkem (10) a Tony Katrou (12)

Jenže Adam Nejezchleba odmítal boj o finále A považovat za vyřešený. V jedenácté jízdě musel na ovál se strojem vypůjčeným od Josefa Černého, protože Petr Marek startoval spolu s ním. Ačkoliv Plzeňanův motocykl má velká kola, on v jeho sedle nepředal neustále útočícímu Petru Markovi vedení ani na okamžik.

Oba kolibříci ve vestách s písmenem CH měli po osmi bodech. Matěj Frýza opanoval devátou, Karel Průša zase desátou jízdu. Oba zůstávali neporaženi na hrotu průběžné klasifikaci. A závěrečné sérii nezbylo nic jiného, než určit, kdo půjde s kola ven. Moc se jí do toho, holce, nechtělo, leč nepředbíhejme…

 

Fair-play je nad rozjezd

Zleva Oliver Schmid, Josef Černý a Dominik Hrbek

Matěj Frýza ve čtrnácté jízdě vypálil jednoznačně do vedení. Adam Nejezchleba jej nestihnul v první zatáčce a pak už byl Plzeňan příliš daleko. Sotva chabařovický vlasáč dorazil do depa, předal motocykl jeho majiteli. Než se Petr Marek dostal k pásce, jeho soupeři se mohli dopřát jedno pomalé kolo.

Pak už se specifické lázeňské startovací nůžky otevřely do stran. Karel Průša nezaváhal ani na vteřinku. Usadil se v čele a stejně dravý Petr Marek s tím nemohl nic dělat. Čekal jej rozjezd s Adamem Nejezchlebem, zatímco neporažení Karel Průša a Matěj Frýza byli jasnými účastníky finále A.

Štěpánka Nyklová ujíždí Luboši Hromádkovi

Jenže Adam Nejezchleba se k patové situaci postavil čelem. Odstoupil z dodatkové jízdy, aby poděkoval Petru Markovi za půjčování. Karel Průša vzápětí vyhrál kámen, nůžky, papír nad Matějem Frýzou a vybral si modrou dráhu. Jako první však přišlo na řadu déčko.

A v něm se tleskalo Štěpánce Nyklové. Severočeská blondýnečka vypálila do vedení s lehkou samozřejmostí. Odrazila nápor Luboše Hromádky v prvním oblouku a pak jen upalovala pro tři body. Antonín Pták uzavíral řadu.

Tony Katra (uprostřed) letí do čela céčka před Štěpána Ševčíka a Josefa Černého

Tony Katra přijel k finále B za řidítky motocyklu Dominika Hrbka, protože jeho motocykl stál po dvou výjezdech na ovál se zadřeným motorem. Namířil si to okamžitě do vedení. Vrátil Josefu Černému porážku z osmé jízdy, o níž se plzeňský závodník zasloužil svým heroickým nasazení. Nyní aspoň udržel na uzdě dotírajícího Štěpána Ševčíka.

Adam Nejezchleba triumfoval v béčku stylem start – cíl. Oliver Schmid si při tréninku vyhodil rameno, které si říkalo o obstřik. V prvním nájezdu byl rychlejší než Dominik Hrbek. Podobně suverénně si ve finále A počínal Matěj Frýza.

Úchvatný duel Karla Průši (vzadu) s Petrem Markem

Pohotový start jej vynesl do čela stejně jako silná raketa družici na oběžnou dráhu. Ale co se dělo dál, často nevídáme ani v závodech pětistovek. Petr Marek se v úvodním oblouku dostal před Karla Průšu. Ten si něco takového nenechal líbit, jenže ani chabařovický závodník neměl v úmyslu mávat bílou vlajkou.

Oba si několikrát vyměnili pořadí. Jistý si před nimi nemohl být ani Matěj Frýza. Své vítězství však uhájil. V duelu o druhé místo však poslední slovo pronesl Karel Průša, zatímco Petr Marek mohl přemítat, proč finále A končí vždy třetím místem.

Dramatické áčko: Matěj Frýza vede před Karlem Průšou a Petrem Markem
D C B A TOT
1. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 3 3 3 15
2. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 2 14
3. Petr Marek, Chabařovice 3 3 2 2 1 11
4.Adam Nejezchleba, Chabařovice 3 2 3 2 3 13
5. Oliver Schmid, Plzeň 2 2 2 3 2 11
6. Dominik Hrbek, Pardubice 2 1 3 2 1 9
7. Tony Katra, Slaný 1 2 2 3 3 11
8. Josef Černý, Plzeň 2 3 1 1 2 9
9. Štěpán Ševčík, Chabařovice 2 2 2 1 1 8
10. Štěpánka Nyklová, Slaný 1 1 1 1 3 7
11. Luboš Hromádka, Pardubice 1 1 1 2 2 7
12. Antonín Pták, Plzeň 1 1 1 1 1 5

Vložené jízdy: Roman Štola, Mariánské Lázně

Poznámka: při bodové rovnosti měl o posledním účastníkovi finále A rozhodnout rozjezd, Adam Nejezchleba se své účasti v něm vzdal ve prospěch Petra Marka, protože mu během závodu půjčoval svůj motocykl

Matěj Frýza vede před Adamem Nejezchlebem a Štěpánem Ševčíkem

Foto: Antonín Škach

Všichni kolibříci pěkně pohromadě

4 komentáře u „Matěj Frýza udržel dotírající dravečky“

  1. 👍👍tak to se hluboce omlouvám dvěma pilířům ploché dráhy,jeden neváhá vyrazit i s dírou v kalhotách a druhý jako jediný na svoje náklady vyrazit na závody.my ostatní co chčijem do nádrže a sponzorujem tento krásný sport že by z toho dvě exotické dovolené jsme NULY.Ješte jednou se omlouvám a poníženě se klaním.

  2. Pane bože ten Čmejla je vlezlej,je to jediný blafoun který se cpe do fotek na vyhlášení.

    1. Milý pane, tady bych to rád opravil. On se tam nenacpal, já ho sám pozval. Chtěl jsem mít fotku úžasného blázna, který se žene na stopětadvacítky až kamsi do Mariánek. Doma by mi jinak nikdo nevěřil, že kromě mě může být ještě nějaký jiný takový magor. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.