Jan Kvěch měl navrch v odpovědi na otázky mazáků, zač je v Pardubicích perník

Pardubice – 5. května
Deště dnes meteorologům potvrdily jejich predikce, nicméně v podvečer v Pardubicích po nich dávno nebylo ani vidu, ani slechu. Silný vítr se chlubil, jak krásně oblohu vymetl. Své machrování ovšem poněkud přeháněl, snižoval pocitovou teplotu a navíc svými poryvy ohýbal stromy za depem do neuvěřitelných úhlů. Jednou dokonce udělil kelímkům s nápoji zrychlení dělového projektilu a zvedl podlážky z hlavní tribuny. Nebylo divu, nechtěl chybět u skvělé podívané při pokračování přeboru o Pohár AČR. Jan Kvěch uhájil čistý štít z včerejška, ale o svých patnáct bodů musel tvrdě bojovat. V jedenácté jízdě jej odvedl Hynek Štichauer, jehož objel ve druhé zatáčce. Hrstku přítomných, kterou vládní opatření pustila za bránu plochodrážního areálu, rozhodně nadchla rozjížďka s číslem osmnáct. Josef Franc v ní takřka dvě kola odolával tlaku Jana Kvěcha, který nakonec za výjezdem na cílovou rovinku těsnou skulinkou u mantinelu převzal vedení. Pražský rutinér před šachovnicovou vlajkou v rukou Jaroslava Kocka zpomalil a neváhal svému mladšímu přemožiteli zatleskat. Sám musel do rozjezdu o druhou příčku proti Eduardovi Krčmářovi, který byl v úvodním oblouku důraznější. Pražan navíc záhy zastavil s podezřením na chybu v zapalování. Další dodatková jízda musela být vypsána o poslední reprezentační místo v mistrovství světa a Petr Chlupáč v něm porazil Daniela Klímu.

Trojice nejlepších: zleva Eduard Krčmář, Jan Kvěch a Josef Franc

Především ve jménu reprezentace

Josef Franc (modrá) míří k úvodnímu prvenství před zraky Martina Málka (červená) a Jaroslava Petráka (žlutá)

Poměrně vydatný déšť trápil Pardubice až zhruba do poledne a zanechal své stopy i na svítkovském ovále. Klasický trénink proto odpadl. Před každou ze čtveřice úvodních jízd dostali závodníci prostor na zkušební kolečka a dostatečný čas na přípravu motocyklu. Test se stal osudným Vojtěchu Zamazalovi.

Prasknul mu řetěz a víckrát jsme jej na ovále dnes již neviděli. Bez Václava Milíka, který druhý přebor sledoval se svou rodinou z nebetyčné výše věže rozhodčích, se do boje o body pustilo čtrnáct závodníků. Prioritou se stala samozřejmě reprezentace a zejména jediné místo v challenge, jehož pořádání bylo Pardubicím právě dnes potvrzeno.

Eduard Krčmář (červená) odstartoval na Hynka Štichauera (žlutá), Ondřeje Smetanu (bílá) a Pavla Kuchaře (modrá)

Včera na Markétě si o něj řekl Josef Franc. Svůj jednobodový náskok udržel i v úvodní sérii. Již v první zatáčce vysvětlil Martinu Málkovi, kdože by rozjížďky s číslem jedna pánem. Ovšem také Eduard Krčmář zahájil dnešní podnik vítězstvím. Ve druhé jízdě triumfoval stylem start – cíl. Hynek Štichauer a Ondřej Smetana si přitom za jeho zády nedopřáli ani milimetr zadarmo, ačkoliv se Pardubičan na druhé místo prosadil již zkraje druhého kola.

Rozjížďka s číslem tři servírovala překvapení. Po vylétnutí pásky zamířil dopředu Jan Macek. Kopřivnický odchovanec vystrkoval růžky již včera a dnes byl prvním, kdo v letošním přeboru ukázal výfuk Janu Kvěchovi. Ten však zjednal nápravu hned v rozjížďce s číslem šest, ve které se zase usadil v čele.

Duel Hynka Štichauera (žlutá) a Ondřeje Smetany (bílá) patřil k nejlepším momentům dnešního podvečera

Za sebou měl Josefa France. Exmistr republiky se snažil ze všech sil, avšak nakonec musel zaknihovat porážku od svého juniorského klubového kolegy. Při sčítání bodových škod se však rozčilovat nemusel. Eduard Krčmář totiž prve v páté jízdě tratil také.

Jan Kvěch se v ní vrátil ke svým excelentním startům a od mantinelu vypálil jako raketa. Za ním byl Petr Chlupáč, u jehož jména byly v kolonce skóre tři body za triumf v rozjížďce s číslem čtyři. Takový scénář však nehodlal akceptovat Eduard Krčmář. Ve druhém oblouku se jen mihl po pravici pražského juniora.

Daniel Klíma (bílá) právě odstartoval na Hynka Štichauera (modrá)

Jenže hned v následující zatáčce se dostal až moc ven. Petr Chlupáč se na druhé místo vrátil, ale v cíli se nakonec přece jen smál Eduard Krčmář. Slánský závodník překonal Pražana v posledním okruhu, v jehož prvním oblouku pražského juniora předčil.

Ztráta Petra Chlupáče se hodila do krámu Daniela Klímy. Bylo jasné, že Jan Kvěch si místo v juniorském světě vzít nenechá a při redukci kalendáře zůstávalo volné již jen jedno další. A Daniel Klíma zůstal ve třetí jízdě trčet vzadu. V rozjížďce s číslem osm zavřel Hynka Štichauera na vnitřek první zatáčky, aby triumfoval stylem start – cíl.

 

Opět juniorský rozjezd

Petr Chlupáč (červená) drží v šachu Jana Macka (bílá) a Jaroslava Petráka (modrá)

Los dnešního závodu však Danielu Klímovi příliš nakloněn nebyl. Na startovním roštu rozjížďky s číslem deset stál po jeho pravici Eduard Krčmář s modrým povlakem. A mezi ním a Václavem Kvěch se u mantinelu rovnal Josef Franc. Pražský junior neskládal zbraně a z celé čtveřice odstartoval nejlépe.

Ještě v úvodním nájezdu jej však podjel Eduard Krčmář, aby se na protilehlé rovince ujal vedení Josef Franc. Daniel Klíma se nevzdával. Ovšem ve druhé zatáčce druhého kola vyjel slánský borec přímo před útočícího pražského juniora. Ten vyřešil krizovým moment se ctí, ale také ztrátou bitevní vzdálenosti.

Jan Kvěch se dokázal před Josefa France prosmýknout jako ďábel

Vzápětí musel Jan Kvěch pacifikovat Hynka Štichauera, jemuž vedení sebral až ve druhém oblouku. V rozjížďce s číslem dvanáct udeřil Petr Chlupáč. Po skvělém startu se v prvním výjezdu ohlédl za sebe. Spatřil, že od nebezpečného Jana Macka jej dělí již bratru pět metrů.

Ve třech pětinách závodu stále vedl neporažený Jan Kvěch. Josef Franc ztratil jediný bod, Eduard Krčmář a Petr Chlupáč dva. Jenže závod se motal jako klubíčko nití. V první zatáčce rozjížďky s číslem třináct Martin Málek objel venkem první zatáčky leadera Daniela Klímu. Pražský junior byl po protilehlé rovince rychlejší, avšak březolupský borec definitivně kontroval ve druhém oblouku.

Martin Málek (žlutá) zaskočil Daniela Klímu (modrá)

Čtrnácté jízdy zase musel litovat Petr Chlupáč. V prvním oblouku útočil vnějškem, avšak vedoucí Josef Franc jej ve výjezdu vyvezl na mantinel. V ten okamžik začal budovat klíčový náskok, zatímco ze situace profitoval rovněž Hynek Štichauer. Usadil se na druhé pozici: Petr Chlupáč se jej snažil vystrnadit, několikrát měl blízko k předjetí, ale nakonec bral jediný bod.

Pusté tribuny, jež na rozdíl od včerejší Markéty v jejich osamění nerozptýlil ani hlas spíkra, do konce série viděly hladká prvenství Eduarda Krčmáře a Jana Kvěcha. Úvod závěrečné partie patřil Janu Mackovi. V úvodní zatáčce sedmnácté jízdy objel jedním vrzem Martina Málka a Hynka Štichauera. A v cíli mu začalo docházet, že právě dokončil prozatím nejlepší závod své kariéry. To se však už na ovále rozhodovalo o vítězi!

Eduard Krčmář (žlutá) se od Jana Macka (bílá) zaskočit nenechal

Na ovále byl první Jan Kvěch, ale Josef Franc musel stát u pásky dlouho, než k ní přijel také. Pavel Kuchař kvůli defektu neujel ani metr. Josef Franc odstartoval jako namydlený blesk a v první zatáčce přitiskl Jana Kvěcha na vnitřní čáru. Vyhráno však neměl ještě ani zdaleka. Jan Kvěch okamžitě troubil k ofenzívě.

Jeho chvíle přišla ve třetím kole. Ve výjezdu z jeho druhé zatáčky nechal Josef Franc úzkou skulinu u mantinelu. A Pražan se skrz ní protáhnul do čela, aby posléze vyhrál celý závod. Josef Franc před cílem zpomalil a při průjezdu metou svému přemožiteli zatleskal. Tušil, že sám půjde na start ještě jednou.

Eduard Krčmář (červená) jde v rozjezdu nekompromisně před Josefa France (bílá)

Eduard Krčmář sice před startem dvacáté jízdy skácel kužel pod páskou, ale Jaroslavu Petrákovi dopřál vedení jen na pár sekund. Svým triumfem srovnal krok s Josefem Francem. Před tím v rozjížďce s číslem dvacet Daniel Klíma odvedl Petra Chlupáče a vynutil si s ním rozjezd o mistrovství světa.

Boj o druhé místo v závodě se rozhodl brzy, když Eduard Krčmář v první zatáčce předjel Josefa France, jenž záhy zastavil. „Přestalo to tahat,“ krčil Pražan rameny. „Jestli zapalování? Letos nás hodně zlobí, ale pro mě to stejně dopadlo super, jedu Evropu.“

Petr Chlupáč (červená) si právě pojišťuje své místo v mistrovství světa na úkor Daniela Klímy (bílá)

Oba pražští junioři si na startu svého rozjezdu stoupli tak těsně vedle sebe, že by mezi nimi nešlo prostrčit papíry, ale vrch měl od počátku Petr Chlupáč. „Nebylo to tak pěkný jako včera,“ shrnul své dojmy. „Ale kvalifikaci na svět jedu, což je nejdůležitější.“

Jaroslav Kocek pospíchá přivítat šachovnicovou vlajkou Eduarda Krčmáře v cíli rozjezdu, zatímco Josef Franc tlačí do depa ztichlý motocykl
1. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Eduard Krčmář, Slaný 3 2 2 3 3 13+3
3. Josef Franc, Praha 3 2 3 3 2 13+E
4. Jan Macek, Praha 2 3 2 2 3 12
5. Daniel Klíma, Praha 1 3 1 2 3 10
6. Petr Chlupáč, Praha 3 1 3 1 2 10
7. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 2 2 2 10
8. Martin Málek, Březolupy 2 0 3 3 1 9
9. Ondřej Smetana, Praha 1 1 2 2 1 7
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1 1 1 2 6
11. Václav Kvěch, Plzeň 2 3 0 0 0 5
12. Pavel Kuchař, Praha 0 2 0 1 E 3
13. Jakub Exler, Praha 0 1 1 1 0 3
14. Michal Baštecký, Praha 0 0 1 0 1 2
15. Vojtěch Zamazal, Slaný M – – – – 0

Poznámka: Vojtěch Zamazal měl poruchu motocykly v tréninkové sekci před svou rozjížďkou; z původně přihlášených omluven Václav Milík kvůli pondělnímu zranění z polské ligy; rozjezd o místo v MS: Petr Chlupáč, Daniel Klíma

Josef Franc (modrá) pořádně potrápil Jana Kvěcha (červená)

Průběžné pořadí seriálu:

1. Jan Kvěch, Praha 15 15 30
2. Josef Franc, Praha 12 13 25
3. Eduard Krčmář, Slaný 11 13 24
4. Petr Chlupáč, Praha 13 10 23+3
5. Daniel Klíma, Praha 13 10 23+2
6. Jan Macek, Praha 10 12 22
7. Hynek Štichauer, Pardubice 10 10 20
8. Martin Málek, Březolupy 7 9 16
9. Ondřej Smetana, Praha 8 7 15
10. Jaroslav Petrák, Pardubice 5 6 11
11. Pavel Kuchař, Praha 6 3 9
12. Václav Kvěch, Plzeň 2 5 7
14. Jakub Exler, Praha 3 3 6
15. Michal Baštecký, Praha 3 2 5
16. Vojtěch Zamazal, Slaný 2 0 2
NC Václav Milík, Pardubice o o

Poznámka: o = omluven

Eduard Krčmář (bílá) se dostal před Petra Chlupáče (červená)

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov

Martin Málek (žlutá) vzdoruje Danielu Klímovi (červená)