V Ostašově liberecké srdce pláče

Liberec – 2. prosince
LIAZ slévárna Ostašov Liberec. K této větě by se hodila armáda otazníků. Někdejší chlouba automobilky LIAZ a hlavně sponzor liberecké ploché dráhy v šedesátých a sedmdesátých letech.

 

Josef Kalous prezentuje značku LIAZ na své vestě
Josef Kalous prezentuje značku LIAZ na své vestě

Slévárna Liaz Ostašov v Liberci, která podporovala motoristický sport, je nenávratně pryč. Pod touto značkou  LIAZ Liberec  jezdila dosud asi nejúspěšnější parta závodníků, co Liberec pamatuje.

Jména Josef Minařík, Petr Šafařík, Josef Kalous, Josef Rybář, Jaroslav Špinka, Josef Herda, Ferdinand Tomašovič… Mezi ně lze položit rovnítko s extraligou, novými motocykly, kombinézami a spoustou dalších věcí.

Hledat sponzory v dnešní době pro plochou dráhu  je takřka nadlidský výkon. O to více, když se podívám na ruiny továrny. A tak jsem musel zamáčknout slzu a raději pádit rychle pryč. Ostašovská slévárna díky svému řediteli a lidem okolo něho pomáhala. Podařilo se držet i v těch nejtěžších dobách stadión a podporovat plochou dráhu.

Nedávno jsem byl Divišově a tak pohled na místní zbytky chlouby ploché dráhy, doufám, vydrží déle než LIAZ v libereckém Ostašově.

Slévárna LIAZ v Ostašově zmizela ze světa

Foto: Věroslav Kollert a archív