Slaný zvítězil nad hmotou, duchem i extraligovými soupeři

Slaný – 9. září
Sluníčko svítilo o sto šest, krásně prohřívalo zářijové odpoledne a ve slánském depu se řešil problém omezovačů otáček, které jsou od letoška povinné. Posléze tradiční nástup nahradilo kolečko závodníků s motocykly, na něž jsme si v době kovidové zvykli. A pak už konečně extraliga odstartovala. Hynek Štichauer si vydřel vítězství, avšak protože zůstala svítit červená světla, muselo se jet znova. A v tom přišel ten problém! Rozvaděč byl po zkratu kompletně vyhořelý a oprava si vyžádala cenné minuty podvečerního světla. Diváci zatím tleskali Petru Markovi a Štěpánce Nyklové, kteří se honili se svými stopětadvacítkami po malém ovále. A pořadatelé nemohli tušit, že je ještě čekají patálie s dvojicí rozbitých kropiček a s prasklou vodovodní trubkou na tribuně. Odměnou jim byl výkon domácího týmu. Jakub Jamrog a Eduard Krčmář, jenž ztratil jediný bod v osmé jízdě s Danielem Bewleyem, excelovali a táhli své družstvo k vítězství. Pro druhou příčku se natáhla Praha, ale překvapení servírovaly Pardubice, byť Lubomír Vozár už nemohl mít prázdnější ruce. Navíc přišel o Jaroslava Petráka, jemuž v páté jízdě prasklo ventilové vahadlo. Přesto dokázaly v nadcházejícím soumraku překonat ambiciózní INTERTEAM. Závěrečná dvojice rozjížděk se konala již takřka za tmy a mimo jiné klobouk dolů před Lenkou Felix za brilantní zvládnutí infarktové extraligy z věže rozhodčího, s čímž by ovšem nesouhlasil Zdeněk Holub, diskvalifikovaný za dvě minuty v rozjížďce s číslem dvanáct.

Stupně vítězů za soumraku

Boj o extraligové boje i o poslední paprsky sluníčka

Toto pořadí neplatí, aneb Hynek Štichauer (žlutá), Zdeněk Holub (bílá) a Josef Franc (modrá) ještě netuší, že první jízdu pojedou ještě jednou

Pokud někde extraliga pořádně táhne, je to bezesporu Slaný. Letošní opožděná ouvertura nebyla žádnou výjimkou. Navíc sluníčko pálilo o sto šest a lákalo na plochodrážní podívanou. Depo však mělo do idylky daleko. Řešily se omezovače otáček, skloňovala se jejich bezúčelnost s praktickým fungováním pouze po startu. Bez nich přijeli třeba Zdeněk Simota nebo Pavel Kuchař, ale naštěstí zdravý rozum zvítězil s dohodou, že budou vyžadovány až příští úterý v Liberci.

Milan Mach na jury učinil jedinou povolenou změnu v sestavě. „Martin Málek mi volal, že má problémy s dodávkou,“ objasnil slánský kouč, proč se na trojce místo březolupského závodníka objevil Jakub Jamrog, jenž měl dle původní strategie plnit úlohu náhradníka. Mezitím minul trénink stejně jako kolečko s představením závodníků, protože o klasickém nástupu nemohlo být ani řeči.

Po restartu rozjížďky s číslem jedna bylo všechno jinak – Zdeněk Holub jede před Hynkem Štichauerem a Josefem Francem

A pak už konečně extraliga anno domini 2020 mohl odstartovat. I když… Hynek Štichauer sice za sebou do cíle dovedl Zdeňka Holuba, Josefa France a Zdeňka Simotu, avšak kdo si do programu zapsal body, musel škrtat. Na ovál vyjeli sice účastníci druhé jízdy, avšak manažeři byli na nohou.

Po celou dobu rozjížďky s číslem jedna svítila červená světla a Lenka Felix nemohla nařídit nic než její opakování. Elektrický problém se však ukázal za zapeklitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pořadatelům trvalo celou hodinu, než dali vyhořelý rozvaděč do pořádku. Opakovaný start zvládl nejlépe Zdeněk Holub.

Pražan ve službách INTERTEAMu byl v prvním výjezdu hodně tvrdý. Uhájil vedoucí příčku před Hynkem Štichauerem a Josefem Francem. Pražan nakonec nepřipsal ani bod, jelikož v půlce posledního okruhu zůstal stát.

Wheelie stálo Daniela Bewleyho (bílá) druhé místo, jehož se zmocnil Andrzej Lebeděvs (žlutá)

„Zdálo se mi, že se motor zadírá,“ vysvětloval příčinu. To však již ovál patřil Jakubu Jamrogovi, který ovládl druhou jízdu stylem start – cíl. Wheelie Daniela Bewleyho ve druhém oblouku povolalo na druhou pozici Andrzeje Lebeděvse, jenž s bílým koníkem na vestě debutoval nejen v Pardubicích, ale i v celé české extralize.

Lotyš atakoval Jakuba Jamroga, který si ovšem jako vítěz nenechal ujít aplaus domácího publika. „Jsou nějaký rychlí,“ uvažoval nad cizinci v extralize Ondřej Smetana, jemuž zůstala v rukou pouze vypasená nula. Praha uzavírala zatím řadu, zato INTERTEAM byl stále na čele. Daniel Klíma jej na něm udržel i po juniorské jízdě.

Vyhrál si stylem start – cíl, zatímco na druhou příčku se prosadil Petr Chlupáč, když se vypořádal s Jakubem Valkovičem v pardubickém a Janem Mackem ve slánském žoldu. Úvodní sérii uzavřel Eduard Krčmář, když nepustil ke slovu Jana Kvěcha, Jaroslava Petráka a Filipa Hájka.

Zleva Filip Hájek (bílá), Jaroslav Petrák (žlutá), Eduard Krčmář (červená) a Jan Kvěch (modrá)

Na malý ovál vlétli Petr Marek a Štěpánka Nyklová, kteří bavili publikum již prve při opravě elektrické instalace. Mezitím organizátory nechaly na holičkách obě kropící liazky. Jednu z nich z oválu odtáhla hasičská tatrovka. A jelo se dál. Nejen o extraligové body, ale i o vítězství nad soumrakem.

Pátou jízdu opanoval Daniel Klíma, který s jistotou rutinéra v první zatáčce objel Zdeňka Simotu. Místo Jaroslava Petráka však inkasoval bod Ondřej Smetana. V motoru Jaroslava Petráka prasklo vahadlo a musel ze závodu odstoupit. Pakliže si Lubomír Vozár myslel, že při neúčasti Václava Milíka kvůli polské lize, zranění Daniela Šilhána a technických problémů Davida Pacalaje, jeho tým už nic horšího nepotká, mýlil se.

Jaroslav Petrák líčí své problémy v rozjížďce s číslem pět:

„Tři kola to vadlo, až to přestalo jet. Kdyby to aspoň jedno kolo ještě vydrželo. Je to v prdeli…“

Daniel Klíma (bílá) vodí Zdeňka Simotu (červená)

V šesté jízdě se Mateusz Blazykowski z INTERTEAMu chytil blatníčkem o pásku, ale dostal varování, protože se předtím hýbal. Po restartu kraloval znovu Jakub Jamrog, který celá čtyři kontroloval Josefa France, jenž však byl nejblíže skoku do čela na vnitřní straně první zatáčky. Polák s warningem si dával pozor na červenou kartu, avšak Jakuba Valkoviče odvedl.

 

Fiat lux!

Jakub Jamrog (červená) odráží Jana Kvěcha (modrá)

Slaný před sedmou jízdou vystřídal v průběžném vedení INTERTEAM, avšak o jediný bod. Pražané ztráceli na čelo pět, Pardubice dokonce šest bodů. Nicméně v extralize se říká hop až, když přeskočíš. Andrzej Lebeděvs ovládl rozjížďku s číslem sedm, zatímco Jan Kvěch v úvodním výjezdu podjel svého jmenovce Macka.

Situace houstla jako podzimní mlha, když Daniel Bewley vypálil v osmé jízdě do čela od mantinelu. Hynek Štichauer však neuhlídal druhou příčku před Eduardem Krčmářem. Slánské eso mu sebralo dva body během druhého okruhu.

„Bylo tu suchý a nic mě tam nepodrželo,“ litoval Eduard Krčmář ztráty bodu, aniž by ještě mohl vědět, že jde o jeho jedinou ztrátu v dnešním závodě. Slaný však stále vedl a na čele aktuální klasifikace setrval, i když deváté jízdě kraloval Andrzej Lebeděvs. Zdeněk Simota se totiž nevázal a v nájezdu do posledního kola za svá záda poslal Petra Chlupáče.

Tuhý souboj: zleva Eduard Krčmář (červená), Daniel Bewley (bílá), Hynek Štichauer (žlutá) a Petr Chlupáč (modrá)

Pardubický progres však nešlo přehlédnout. Jakub Jamrog vystřelil do mantinelu do desáté jízdy jako raketa. Stihnul Jana Kvěcha, stihnul Daniela Klíma, avšak Hynka Štichauera nikoliv. Pardubičan myslel věci vážně, hnal se druhou zatáčkou s předním kolem na trávě. A stále vedl.

Na začátku třetího kola tribuny zajásaly. Jakub Jamrog totiž v jeho úvodním oblouku podjel Hynka Štichauera. Ten ale udržel na uzdě Jana Kvěcha, jenž byl hlavně v posledním kole hodně nepříjemný. Do jedenácté jízdy však za Východočechy neměl, kdo nastoupit. Josef Franc zatáhl naplno a ukázal Danielu Bewleymu, zač je v české extralize vítězství.

Josef Franc (modrá) vs. Daniel Bewley (bílá)

Jan Macek bral poslední bod k mání, ale Slaný zůstával na čele. A navíc nikdo ze soupeřů nemohl vyrukovat s žolíkem. Nakažlivá pardubická bojovnost jakoby se přenesla i na Jakuba Valkoviče, který do dvanácté jízdy odstartoval s elegancí plochodrážního virtuosa. Nicméně Eduard Krčmář svým zrychlením přepsal fyzikální zákony a v úvodní zatáčce převzal vedení.

Dopředu se dral i Ondřej Smetana, nicméně musel vzít zavděk jen porážkou Zdeňka Holuba. Na konci třetí pětiny vedl Slaný se čtyřiadvaceti body, Pardubice jich měly sedmnáct, INTERTEAM šestnáct a Praha patnáct. Oranžová sedmsetšestka kroužila po ovále a rozstřikovala vodu s příslibem, že dnešní drama ještě nekončí. Pravda, sluníčku se již klížily oči a všichni spěchali.

Jan Kvěch (modrá), Hynek Štichauer (žlutá) a Jan Macek (červená) se ženou do první zatáčky

Zdeněk Holub proto při cestě na startovní rošt třinácté jízdy narazil na zavřená vrata. Argumentoval čtyřminutovým pravidlem a kouč INTERTEAMu Blažej Skrzeszewski stál na dráze jako skála, dokud se mu nedostalo vysvětlení, že je diskvalifikace jeho závodníka v souladu s reglementy. Pak již Jakub Jamrog mohl zaknihovat triumf ve stylu start – cíl před Petrem Chlupáčem.

V rozjížďce s číslem čtrnáct vyjel na ovál Josef Franc, jemuž Tomáš Topinka vložil do rukou žolíka. Dostal se dopředu a vedl skoro celé kolo, dokud Zdeněk Simota neprodloužil nájezd do druhé zatáčky a nedostal se dopředu. Dopředu se cpal i Daniel Bewley, jenže po chybě ve druhé zatáčce mohl být rád, že se neocitl až za zády Jakuba Valkoviče.

Jakub Valkovič (žlutá) má za sebou Ondřeje Smetanu (modrá)

V patnácté jízdě vyrazil se žolíkem do akce Hynek Štichauer. Odstartoval druhý, ale sotva překonal vedoucího Jana Macka, ve druhém oblouku je oba podjel Jan Kvěch. Podobně se vedlo i Andrzeji Lebeděvsovi v rozjížďce s číslem šestnáct. Eduard Krčmář se po něm hnal celé úvodní kolo vnitřkem a ve druhé zatáčce mu vskutku vedení sebral.

Před závěrečnou pětinou vedl Slaný s 34 body před Prahou s 25, Pardubicemi s 23 a INTERTEAMem se 17. Už se hodně šeřilo a v praxi se předvedla letošní novinka v podobě druhé juniorské rozjížďky. Daniel Klíma konečně přišel po dvou nulách na klíč ke skvělému startu, jež jej přenesl přes práh třetího triumfu, byť musel neustále odrážet Petra Chlupáče.

Josef Franc před poslední sérii směrem ke Zdeňku Holubovi:

„Jedeš třetí jízdu? Jo? Se mnou?! Tak to tě motivovat nebudu!“

Ondřej Smetana a Jan Kvěch dorazili na startovní rošt dvacáté jízdy omylem
Ondřej Smetana a Jan Kvěch dorazili na startovní rošt dvacáté jízdy omylem

Osmnáctá jízda neměla jiného leadera kromě Jana Kvěcha. Hynek Štichauer jej málem objel v první zatáčce, ale tam již byla opravdu velká a on se stal kořistí Zdeňka Simoty. Ten se v nájezdu do třetího okruhu mihnul na čele, avšak Jan Kvěch se na něj rychle vrátil. Rozjížďka s číslem devatenáct se jela bez Pardubičana a rozhodla vlastně úplně všechno.

Eduard Krčmář po velkém sólu přivezl do domácích boxů vítězství. Josef Franc dovedl za sebou Zdeňka Holuba, jenž za zády svého mistra rozhodně nezůstával v roli pasivního beránka. INTERTEAM však už na pódium dosáhnout nemohl. Petr Moravec v roli šéfa jury poháněl závodníky do dvacáté jízdy, avšak Eduard Krčmář si nemohl odpustit čestné kolo navíc.

Vidět bylo sotva na krok, když se Pražané postarali o malý zmatek. K pásce přijeli jak Ondřej Smetana, tak Jan Kvěch. Nedorozumění Tomáš Topinka rychle vysvětlil a na roštu zůstal jen jeho juniorský náhradník. Jakub Jamrog však zakončil vítězný slánský večer stylovým sólem, zatímco Jan Kvěch stačil podjet Daniela Bewleyho, ale Andrzeje Lebeděvse již ne.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář prohrál jedinou rozjížďku

„Dobrý,“ vystihl Eduard Krčmář své pocity. „Jsem rád, škoda jednoho bodu. Bylo to suchý. Nic mě tam nepodrželo a bylo to na hovno. Ale super, kluci makali, jsem spokojenej‘, takže krása. A co dál? Já nepředvídám.“

„Dneska nic moc,“ šetřil Jan Kvěch optimismem. „Trápení se na startu, nemohl jsem odjet. Neměl jsem svůj den. V týmu se nikomu nedařilo. Kromě Pepy, ten to táhnul. Nevěřil jsem, že budeme na stupních. Nakonec jsme byli druhý. Příště snad bude líp.“

Josef Franc byl rád za druhé místo týmu

„V první sérii žádný vytahování nebylo,“ vyprávěl Josef Franc. „Začalo se to zadírat, tak jsem zastavil. Neriskoval jsem. Skočil jsem na druhou motorku, to bylo nejlepší, co jsem mohl udělat. Nikdo to nevzdával, je super, že jsme to vytáhli na krásný druhý místo.“

Hynek Štichauer (žlutá) vodí Jakuba Jamrogra (červená) a Jana Kvěcha (modrá)

„Hlavně jsem strašně rád, že se to odjelo,“ připouštěl Hynek Štichauer. „Nezklamalo to lidi, co přišli. Taková návštěva se jinde nevidí. Gratuluju vítězům, my ve třech taky dobrý. Ke konci bylo už šero, ale Zdendovi (Simotovi v osmnácté jízdě – pozn. redakce) jsem to ale otevřel zbytečně. Chtěl jsem potrápit Kvěchouna, ale využil toho Zdeněk.“

„Jsem spokojenej‘,“ svěřoval se Jakub Valkovič. „Škoda první jízdy jsem udělal dvě chyby. Šel jsem moc ven a Petr Chlupáč mě předjel. Ale myslím, že docela fajn, čtyři body.

Jaroslav Petrák (žlutá) v boji se Zdeňkem Simotou (červená) a Ondřejem Smetanou (modrá)

„Prasklo mi vahadlo,“ vracel se Jaroslav Petrák k rozjížďce s číslem pět. „Štve mě to, ale do toho nevidíš, jsou to patálie.  Co dál? Je to práce, druhej‘ motor je hotovej‘, ale nemám, kdy pro něj zajet. Mít druhej‘ motor tady, přehodíme ho. Sere se to už od začátku sezóny…“

Daniel Klíma řešil problém se svými starty

„Tři jízdy se povedly, dvě vůbec,“ bilancoval Daniel Klíma. „Dvakrát jsem zůstal stát na startu a pak se ploužil vzadu. Asi jsem si vybral špatnou drážku. Motorka skočila dopředu, pak jsem ale zůstal stát.“

„Zezačátku hezký, pak se to zkomplikovalo,“ kroutil hlavou Zdeněk Holub. „Dvě minuty a všechno se začalo sypat. Chybělo nám víc štěstí. Je to škoda, snad to napravíme v úterý v Liberci.“

 

Daniel Bewley (bílá) bojuje s Andrzejem Lebeděvsem (žlutá) a Ondřejem Smetanou (modrá)
1. AK Slaný 42
Eduard Krčmář 3 2 3 3 3 14
Jan Macek 0 1 1 1 0 3
Jakub Jamrog, PL 3 3 3 3 3 15
Zdeněk Simota (0) 1 2 2 3 2 10
2. AK Markéta Praha 33
Josef Franc (1) E 2 3 4* 1 2 12
Ondřej Smetana 0 1 1 – 2
Pavel Kuchař – – – – DNR
Petr Chlupáč 2 0 1 2 2 7
Jan Kvěch 2 2 1 3 3 1 12
3. AMK ZP Pardubice 27
Andrzej Lebeděvs, LAT 2 3 3 2 2 12
Hynek Štichauer (3) 2 1 2 4* 1 10
Jakub Valkovič, SK – Slaný 1 0 2 0 1 4
Jaroslav Petrák 1 E – – 1
4. SC INTERTEAM 21
Daniel Klíma 3 3 0 0 3 9
Filip Hájek 0 – 0 – 0
Daniel Bewley, GB 1 3 2 1 0 7
Zdeněk Holub (2) 3 0 0 M 1 4
Mateusz Blazykowski, PL 1 0 0 1

Poznámka: z původní sestavy Slaného vypadl Martin Málek z logistických důvodů a Jakub Jamrog byl zařazen do hlavní sestavy z pozice náhradníka; původní body z rozjížďky s číslem jedna jsou uvedeny v závorce; varování za startovní přestupek Mateusz Blazykowski v šesté jízdě

Josef Franc (modrá) v souboji s Mateuszem Blazykowskim (bílá)

Aktuální extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Slaný 1-0-0-0 42 4
2. Praha 0-1-0-0 35 3
3. Pardubice 0-0-1-0 27 2
4. INTERTEAM 0-0-0-1 21 1
Sluníčko vidělo vrchol dnešní extraligy jen zletma

Vložené jízdy 125 ccm na malém ovále:

I Petr Marek (Chabařovice), 2. Štěpánka Nyklová (Slaný)
II Petr Marek (Chabařovice), 2. Štěpánka Nyklová (Slaný)
III Petr Marek (Chabařovice), 2. Štěpánka Nyklová (Slaný)
IV Petr Marek (Chabařovice), 2. Štěpánka Nyklová (Slaný)
V Petr Marek (Chabařovice), 2. Štěpánka Nyklová (Slaný)
VI Petr Marek (Chabařovice), 2. Štěpánka Nyklová (Slaný)
VII Petr Marek (Chabařovice), 2. Štěpánka Nyklová (Slaný)
Petr Marek a Štěpánka Nyklová na malém ovále

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer a Kiril Ianatchkov