Babí léto konečně přináší start extraligy

Slaný – 9. září
Česká plochodrážní historie zažila již ledacos. Dokonce i čtyřkolová extraliga čtyřčlenných družstev trvající jediný měsíc již tady před lety byla. Letošní vyšší divize má ovšem primát v otázce data začátku. Ještě nikdy se totiž o domácí titul v družstvech nezačalo bojovat tak pozdě jako dnes v podvečer ve Slaném.

 

Slaný: útok na titul není vyloučen

Jan Macek má ambice vyřešit latentní slánský problém s juniorem

Domácí jsou v posledních sezónách dravou štikou extraligy, ale titul jim pokaždé vinou série drobností nakonec unikne. Není bez zajímavosti, že výběr Milana Macha unisono v dnešním klání favorizují všichni ostatní manažeři. A co na to Milan Mach?

„Nemusí to bejt špatný,“ zamýšlí se. „Doma bychom vyhrát chtěli. Ale to budou chtít všichni. Jak říkám, ať vyhraje nejlepší. A doufám, že to budeme my.“

Po zrušení jediného finále na ovále základní části bude třeba sbírat body v každé jediné z osmdesáti rozjížděk, na něž se soutěž pojede. Slánský manažer se v podvečer bude opírat o léty prověřený tandem Eduard Krčmář – Jakub Jamrog.

Polský inventář ve slánské sestavě bude nakonec náhradníkem, byť Milan Mach ještě po včerejším obědě zvažoval, že jej nahlásí do základní čtveřice. V ní naopak figurují Zdeněk Simota a Martin Málek, jimž by ovšem na spočítání letošních závodů na krátkých drahách dohromady stačily prsty na rukou. V případě jihočeského borce dokonce jeden jediný. Na druhou stranu se zdá být vyřešen problém povinného juniora. Tentokrát se jím stane Jan Macek, když Jakub Valkovič byl zapůjčen tonoucím Pardubicím.

Sestava na dnešní podvečer: 1 Eduard Krčmář, 2 Jan Macek (junior AČR), 3 Martin Málek, 4 Zdeněk Simota, 17 Jakub Jamrog (PL)

 

 

Praha: dané slovo platí

Josef Franc poráží mladíky, jimž by mohl dělat tatínka

Hvězdný trojlístek pražských juniorů je garancí výsledků prakticky v jakékoliv soutěži, kde se objeví. Nicméně Daniel Klíma byl zapůjčen na soupisku INTERTEAMu se slibem, že i se svými dvěma dalšími kolegy na ní zůstane až do konce soutěže. Ačkoliv se v kuloárech přetřásal jistý návrat, dané slovo nakonec platí.

„Je fajn, že jsme půjčili tři závodníky do týmu soupeře,“ komentuje Tomáš Topinka přece jen poněkud choulostivé téma. „Hlavně, ať se svezou, to bude fajn. My jsme ale neměli koho dát do sestavy. Nakonec jsme dali šanci mladýmu, i když jsem uvažoval o cizinci.“

Při dotazu na konkrétní jméno či jména nebo národnost se však ústa pražského kouče zavírají stylem země s poklady po dočtení pašijí. Jisté je, že onen mladík je Pavel Kuchař, který nastoupí v extralize vůbec poprvé. Na pozici povinného juniora je Petr Chlupáč, Jan Kvěch bude připraven coby náhradník. Tým doplňují Josef Franc, který při neúčasti Václava Milíka de facto supluje českého vicemistra, a Ondřej Smetana.

Tato sestava loni vyhrávala, až Markéru vrátila na mistrovský trůn, takže kdo dnes bude druhý? „To je mi jedno, kdo bude druhej‘,“ usmívá se Tomáš Topinka, přičemž si sám nechce nasazovat zlatý věnec na krk, když ještě ani neprojel vraty slánského depa. „Jedeme závodit. A jak to bude, uvidíme. A nemyslím si, že bychom byli bez šancí.“

Sestava na dnešní podvečer: 5 Josef Franc, 6 Ondřej Smetana, 7 Pavel Kuchař, 8 Petr Chlupáč, 18 Jan Kvěch

 

 

INTERTEAM: zlatý sen pokračuje

Daniel Klíma je juniorem koaličního týmu

Titulu se nedočkal jako kouč pražského Olympu, který na trůn vrátil až Tomáš Topinka. Blízko zlaté medaile se ocitnul i loni, kdy odstartoval svůj projekt INTERTEAM. Po rezignaci SC Žarnovica na letošní účast v extralize našel Vladimír Vopat azyl v Liberci. Chuť na vítězné šampaňské jej evidentně nepřešla.

„Dan Bewley přiletí ráno ze Švédska a pak jede do Slanýho,“ potvrzuje Vladimír Vopat start svého anglického esa. Nicméně plán kouče Blažeje Skreszewského, který včera v Liberci otestoval elektrický plochodrážní motocykl, narazily na reglementy. Startovní číslo jedenáct měl totiž mít Max Bogdanowicz, Švéd polského původu, který se před čtyřmi lety objevil také u nás při jarních juniorských test matchích.

Ovšem řády povolují druhého cizince, pakliže je junior a v posledních dvou letech se nekvalifikoval do seriálu světového šampionátu do jednadvaceti let. Dan Bewley v něm však byl předloni, a proto musel senior z kola ven. Angličan se ze zamýšlené devatenáctky posunul na jedenáctku a nyní je v jednání účast polského juniora Mateusze Blazykowskeho startujícího za prvoligovou Bydhošť.

Ať tak či onak, v sestavě INTERTEAMu vedle Daniela Bewlyeho se objeví pražský trojlístek Daniel Klíma, Filip Hájek a Zdeněk Holub. „Jdeme do toho s velikánskou pokorou a respektem k soupeřům,“ říká Vladimír Vopat. „Ale nedáme jim ani metr. Máme mladej‘ mančaft. Všichni mají chuť se prezentovat. Tak uvidíme.“

Sestava na dnešní podvečer: 9 Daniel Klíma (junior AČR), 10 Filip Hájek, 11 Daniel Bewley (GB), 12 Zdeněk Holub, 19 Mateusz Blazykowski (PL) – bude potvrzen

 

 

Pardubice: v blbé době na správném místě

Hynek Štichauer již poněkolikáté tahá trn z pardubické paty

K úspěchu na ploché dráze je zapotřebí mnoha faktorů. Nesmí v něm chybět štěstí a také je potřeba být ve správný čas na správném místě. A Lubomír Vozár se svými svěřenci na něm od sedmnácti hodin nebude. Copak o to, proti slánskému stadiónu by bylo těžko cokoliv namítat, ale pardubický kouč by rozhodně nic nenamítal, kdyby na středočeské město armáda hygieniků uvalila nejpřísnější karanténu.

„Bez Milíka to bude těžké,“ povzdechne si nad otázkou po svých dnešních ambicích. „Aspoň, že si Rybnik nestáhnul taky Lebeděvse. Jezdci Grand Prix nemůžou přijet, jdou na testy na covid. Jedeme ve čtyřech bez náhradníka.“

Pardubice jsou tak jediným celkem, v němž se dnes určitě postaví na start dva cizinci. Vedle Andrzeje Lebeděvse také Jakub Valkovič, protože po odstoupení Žarnovice jsou slovenští závodníci v extralize postaveni na roveň ostatním zahraničním posilám. Zbytek sestavy zajistí ostřílení pardubičtí patrioti Hynek Štichauer a Jaroslav Petrák.

„Dan Šilhán se zranil,“ vypočítává Lubomír Vozár své ztráty. „David Pacalaj nemá motorku, Martin Gavenda nejezdí. Je to špatný. Už loni to bylo a letos taky…“

Sestava na dnešní podvečer: 13 Andrzej Lebeděvs (LAT), 14 Hynek Štichauer, 15 Jakub Valkovič (SK – Slaný), (junior AČR), 16 Jaroslav Petrák, 20 neobsazeno

 

Foto: Karel Herman