Eduard Krčmář dobyl také Markétu s vylepšeným make upem

Praha – 23. června
Rekonstruovanou dráhu na Markétu viděli mnozí na snímcích, závodníci se po ní prošli, ale plochodrážní motocykl na ní vyjel až během dnešního čtvrtého přeboru o pohár AČR. Reakce z jednotlivých boxů byly různé, každopádně výsledková listina se zajímavě promíchala. A lidé v ochozech se stali svědky mnoha překvapení. Kupříkladu hned v rozjížďce s číslem jedna Jan Macek odvedl Josefa France, který se před něho nedokázal dostat. Věci z pod své kontroly nepustil Eduard Krčmář. Ve čtvrté jízdě na něho sice odstartoval Zdeněk Holub, jenž slánské eso již v úvodním výjezdu vykročil za svým čtvrtým patnáctibodovým maximem. I dvě porážky nesebraly druhé místo Josefu Francovi. Na nejnižší stupínek pódia, kdyby ovšem vzhledem k protikoronavirovým opatřením na Markétě byla, vykročil Zdeněk Holub, který v rozjezdu předčil Hynka Štichauera. Doprovodné klání mistrovských dvěstěpadesátek vyvrcholilo dvojicí dodatkových jízd. Nejlépe se umístil Adam Bednář, jenž skvěle navázal na svůj předchozí triumf z malé Markéty.

Nejlepší trio z hlavního závodu: Josef Franc, Eduard Krčmář a Zdeněk Holub

Eduard Krčmář, kdo jiný?!

Luboš Krejča dnes absolvoval první závod s pětistovkou

Trvalo to rok. Samozřejmě nepočítáme-li zářijový Memoriál Luboše Tomíčka, jenž byl sám o sobě velkým provizoriem, tak se na Markétě dvanáct měsíců kvůli rekonstrukci nezávodilo. Ba co víc, ani netrénovalo. Čtvrtý přeborový podnik byl proto dnes prubířským kamenem úplně pro všechny, domácí závodníky nevyjímaje.

Po tréninku patřila první závodní zkušenost s předělanou tratí účastníkům kvalifikace. Skoro polovina jejích účastníků se během včerejška či dneška omluvila. Ke slovu přišla osvědčená formule, jež na tři místa v hlavním závodě přivede vítěze každé z trojice rozjížděk. Na dva poslední pak zbyly vesty náhradníků.

Na úvod se prosadil Vojtěch Zamazal. Nechal za sebou Rastislava Ciferského a Jakuba Exlera již s vylétnutím pásky. Vzápětí si Jan Macek nemohl neporadit s Lubošem Krejčou, který dnes vyrazil vstříc závodnímu debutu v sedle pětistovky. Větším dramatem proto lákala třetí jízda, v níž se sešli závodníci zhruba stejných zkušeností a ambicí.

Daniel Klíma (červená) vede před Václavem Kvěchem (modrá), Vojtěchem Zamazalem (bílá) a padajícím Rastislavem Ciferským (žlutá)

Jenže Rastislav Ciferský nenechal vůbec nic náhodě. Rychle vypálil do vedení a dvojici domácích juniorů nechal vesty se sedmnáctkou a osmnáctkou. Pakliže by si však někdo stěžoval, že postrádá ono drama, hned rozjížďka s číslem jedna musela jeho přání uspokojit více než vrchovatou měrou.


Jan Macek popisuje své vítězství nad Josefem Francem v rozjížďce s číslem jedna:

„Dobře jsem odstartoval. Líp než jsem čekal. Trošku soustředění na startu a bylo to. Nechtěl jsem udělat chybu a vyšlo to, jak jsem si přál. Vyučený už jsem a teď se jen soustředit na plochou dráhu.“


Eduard Krčmář míří ke svému prvnímu dnešnímu vítězství před zraky Zdeňka Holuba a Hynka Štichauera

Jan Macek v první jízdě odpálil s rutinou zkušeného mistra. Takového, jako měl za sebou. Josef Franc mu nedopřál klidu, ovšem kopřivnický odchovanec neudělal jedinou chybičku. A svou výhrou nad českým exmistrem dal divákům příběh, který rozhodně neodezněl s jejich odchodem z ochozů.

Start však nebyl alfou a omegou dnešního úspěchu. Ondřej Smetana jej měl ve druhé jízd nejlepší, přesto však Jan Kvěch držel vnitřní čáru. A ve druhé zatáčce mu první příčku sebral. Ale Daniel Klíma vyhrál rozjížďku s číslem tři stylem start – cíl. Dokonce dvakrát, protože ve druhé zatáčce upadl Rastislav Ciferský a jelo se znovu.

Sérii uzavřel Eduard Krčmář, který v prvním zatáčce objel Zdeňka Holuba. Slánské eso bylo nazpět na ovále hned po první pauze a tentokrát hrálo velké sólo. Jan Macek se dostal na dva body, až když Jaroslavu Petrákovi na začátku třetího kola prasknul řetěz. Úvodní triumf už neobhájil nikdo.

Josef Franc (bílá) se od Jana Kvěcha (žlutá) zaskočit nenechal

Janu Kvěchovi zatnul tipec Josef Franc. A málem i Daniel Klíma, který se po startu dostal dopředu. Josef Franc ho předčil vnějškem první zatáčky. Junior pražské Markéty posléze podlehnul rovněž soustředěnému tlaku Jana Kvěcha, který se v nájezdu do druhého okruhu přehnal okolo něho pro dva body.

Stouply také hodnoty akcií Ondřeje Smetany a Hynka Štichauera. Pražan si vyvzdoroval vítězství v sedmé jízdě na Zdeňku Holubovi. Tlačil na něj celé úvodní kolo, v první zatáčce druhého navedl svůj motocykl pod něho. Oba sokové projeli bok po boku celou rovinku, aby ve druhém oblouku říkalo vedení pane Ondřeji Smetanovi. Pardubičan vzápětí opanoval rozjížďku s číslem osm.

„Už nejedu jen na osmdesát procent,“ svěřoval se. A vskutku v rozjížďce s číslem devět uhlídal permanentně dotírajícího Jana Kvěcha. Sotva je Stanislav Klenovec odmával šachovnicovou vlajkou, oba měli po sedmi bodech. Předčil je jen Josef Franc. Přitom nechybělo moc a také on měl stejně jako oni.

Prašnou cejchu od zadního kola vedoucího Hynka Štichauera chytají Petr Chlupáč, Martin Gavenda a Rastislav Ciferský

Josef Franc sice do rozjížďky s číslem deset nejlépe odstartoval, avšak v úvodním výjezdu jej Zdeněk Holub vytlačil až na mantinel. Nicméně Josef Franc udeřil spodní stranou druhého oblouku. Doslova se líbal s vnitřní čárou, ale svého soupeře podjel. Poslední slovo třetí pětiny pronesl Eduard Krčmář.

U pásky slezl ze svého motocyklu, aby si připravil lepší kolej. Vzápětí z ní odfáral jak blesk. Daniel Klíma na vnitřní straně první zatáčce měl úplně minimální šanci dostat se dopředu stejně jako Ondřej Smetana na venku. Slaňák již počtvrté v řadě osaměl na čele průběžné klasifikace přeborového podniku.

 

Boj až za konec

Eduard Krčmář vede před Josefem Francem a Petrem Chlupáčem

Boj o stupně vítězů se ovšem teprve lámal vedví. Ondřej Smetana byl o tom přesvědčen, když po sólu v rozjížďce s číslem třináct jeho skóre stouplo na devět. Vzápětí si Eduard Krčmář skoro lehnul na Josefa France v první zatáčce, aby se dostal zase do čela. Slaňák pokračoval dále bez ztráty bodu, Pražan jich měl deset.

Tuto hodnotu vyrovnal Hynek Štichauer v patnácté jízdě. Bleskovým startem zaskočil i Daniela Klímu, jemuž poté k předjetí nepomohla ani obrovská bojovnost. A pak se v rozjížďce s číslem šestnáct vytáhnul Zdeněk Holub.

Z pozice u mantinelu se srdnatě, razantně a efektivně nahrnul do čela. Ondřej Smetana si něco takového nenechal líbit. Útočil, útočil, snažil se, seč mohl. Ve třetím kole vedoucího Zdeňka Holuba takřka předjel, ale nakonec zaknihoval druhé místo. V aktuální klasifikaci měl devět bodů ostatně jako Zdeněk Holub a Petr Chlupáč, jehož dnešním maximem se stalo vítězství v jedenácté jízdě nad Martinem Málkem.


Zdeněk Holub komentuje svůj triumf v šestnácté jízdě:

„Dráha se už zlepšila, dá se na tom závodit.“


Hynek Štichauer (červená) vodí Daniela Klímu (modrá), Martinem Málkem (modrá) a Jaroslavem Petrákem (žlutá)

Zdeněk Holub se s dráhou evidentně sžil a v rozjížďce s číslem sedmnáct slavil další triumf ve stylu start – cíl. Daniel Klíma jej nestačil podjet v úvodním oblouku, navíc se sám dostal do zaměřovače Petra Chlupáče. Ten se vskutku ve druhém výjezdu mihnul na druhé příčce, než jej ovšem Daniel Klíma zase poslal za svá záda.

Osmnáctá jízda rozhodla, že se dnešní program prodlouží o dodatkovou jízdu. Josef Franc si hladkým primátem potvrdil závěrečnou druhou příčku. Hynek Štichauer však odolal tlaku Ondřeje Smetany, čímž se dostal na stejnou úroveň se Zdeňkem Holubem.

Nepředpokládalo se, že by Eduard Krčmář v rozjížďce s číslem devatenáct uhnul z vítězné cesty. Jan Kvěch měl možná jiný názor, avšak na Slaňákův výfuk se díval již od prvních metrů. A tak i čtvrtý přeborový podnik měl stále stejného vítěze.

V rozjezdu s Hynkem Štichauerem (bílá) Zdeněk Holub (červená) nezaváhal

O chvilku později se na třetí příčku natáhl Zdeněk Holub. Opět odstartoval způsobem sobě vlastním. A když Hynka Štichauera v prvním výjezdu brutálně vezl až k mantinelu, nemohlo být o výsledku sebemenších pochyb.

 

Čtyři čtvrtlitry ve dvou rozjezdech

Jan Hlačina (červená) ujíždí Vojtěchu Šachlovi

Po omluvě Jana Jeníčka se v pražských boxech sešlo sedm mladíků s motocykl o objemu 250 ccm. Úvod patřil Janu Hlačinovi, jenž přistřihnul křídla ambicí Vojtěcha Šachla. Hned nato kraloval Adam Bednář, který si do cíle přivedl Jaroslava Vaníčka a Bruna Belana jako na provázku.

A pak se vše začalo promíchávat jako beton v míchačce. Bruno Belan nedělal ve třetí jízdě žádné štráfy se skalpem Jana Hlačiny. V rozjížďce s číslem čtyři oplatil Jaroslav Vaníček předchozí prohru Jaroslavu Vaníčkovi. Škoda, že Vojtěch Šachl trošku zaspal na startu, takže stačil předjet pouze Josefa Novotného zkraje druhého kola.

Adam Bednář (žlutá) v duelu s Jaroslavem Vaníčkem (bílá)

V půli závodu tím pádem byla na čele celá trojice pětibodových borců. Z nich za vítězstvím vykročil nejrychleji Adam Bednář. S letem pásky rozjížďky s číslem pět vyrazil na první místo před Jana Hlačinu a Vojtěcha Šachla. Vzápětí s ním srovnal krok Jaroslav Vaníček, když opanoval šestou jízdu.

Jejich duel pokračoval i nadále. Jaroslav Vaníček nedal šanci Vojtěchu Šachlovi v sedmé, Adam Bednář zase zpacifikoval Bruna Belana a Jana Hlačinu v osmé jízdě. Než se však oba borci utkali v rozjezdu, další dodatková jízda musela rozhodnout pořadí na třetím a čtvrtém místě.

Bruno Belan rozjezd nedokončil vinou pádu
Bruno Belan rozjezd nedokončil vinou pádu

Do jejího vývoje si Jan Hladina nenechal vůbec mluvit. Rychle se usadil v čele, Bruno Belan navíc v posledním kole upadl a poranil si pravou ruku. Stejně nekompromisně si vzápětí počínal Adam Bednář. Odstartoval na Jaroslava Vaníčka a po odpoledním triumfu na malé dráze opouštěl Markétu jako dvojnásobný vítěz.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář opět ukázal všem záda

„Daří se,“ usmíval se Eduard Krčmář. „Dráha dneska trošičku divoká, ale delší přestávka krapet pomohla. Byla těžká, ale dalo se na tom jet. Měl jsem dobrý starty. Snažil jsem se jet optimální stopu, to bylo důležitý.“

„Čóro, móro, nikdo tu netrénoval“ vystihnul dnešní podnik Josef Franc.“Trénink byl až při závodech. Bylo to hodně náročný a mladší generace měla lepší koule. Za svůj výsledek se nemůžu stydět, vítězům gratuluju.“

„Dráha divoká,“ nechal se slyšet Zdeněk Holub. „Dneska divočina, ale lítal jsem pěkně. Pak se dráha zlepšila, dalo se na tom závodit. Musím sbírat body, pak je to dobrý. Jsem spokojenej‘.“

Hynek Štichauer byl spokojen

„Dobrý,“ byl Hynek Štichauer spokojený. „Dneska nejlepší výsledek letos. Bedna mě mrzí, vyskočil bych si tam, ale stejně dneska není vyhlášení. V celkový klasifikaci je to taky jedno, počítaj‘ se body. Formu potřebuju směřovat na lepší závody, jestli letos nějaký budou. Z mý strany to bylo dneska lepší, už to nebylo jen na osmdesát procent.“

„Takovej‘ normální tréninkovej‘ závod,“ nechal se slyšet Jan Kvěch. „Poprvý na takový dráze. Jiný poloměry a tak. Vyzkoušel jsem si to, ale myslím, že by bylo potřeba trať pozměnit. Bylo to pískovitý, dělaly se duny. Kdo odstartuje a jede v dírách, nikdo ho nepředjede. Chtělo to víc kropit, aby byla hlubinka. Myslím, že materiál je super, ale to nechám na jinejch‘ lidech.“

Ondřej Smetana (bílá) na úvod Zdeňka Holuba (modrá) porazil, ale na konci závodu bylo všechno obráceně

„Dneska to byla škoda, že jsem jen dva body od bedny,“ litoval Ondřej Smetana. „Ale to jsou závody. Dráha byla těžká, ale měl jsem to zvládnout líp. Je to přebor, lepší trénink. Už aby začaly dobrý závody, třeba slovenskej‘ mistrák.“

„Hrozný,“ odtušil Daniel Klíma. „Rozbitý, ale ke konci se to dalo. Na tu hrůzu dobrý, čekal jsem horší výsledek, ale bylo to dobrý. Netrénoval tady nikdo.“

 

Eduard Krčmář vede před Martinem Málkem a Rastislavem Ciferským

Kvalifikace:

1.j 2.j 3.j
1. Vojtěch Zamazal, Slaný 1.
2. Jan Macek, Praha 1.
3. Rastislav Ciferský, SK – Žarnovica 2. 1.
4. Luboš Krejča, Praha 2. 2.
5. Jakub Exler, Praha 3. 3.

Poznámka: v pondělí se omluvili Pavel Kuchař a Michal Baštecký, v úterý také František Klier

Jan Macek (červená) na úvod servíruje překvapení nejen Josefu Francovi (modrá)

Hlavní závod:

1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Josef Franc, Praha 2 3 3 2 3 13
3. Zdeněk Holub, Praha 2 2 2 3 3 12+3
4. Hynek Štichauer, Pardubice 1 3 3 3 2 12+2
5. Jan Kvěch, Praha 3 2 2 2 2 11
6. Ondřej Smetana, Praha 2 3 1 3 1 10
7. Daniel Klíma, Praha 3 1 2 2 2 10
8. Jan Macek, Praha 3 2 1 2 0 8
9. Petr Chlupáč, Praha 1 2 3 1 1 8
10. Martin Málek, Březolupy 1 1 2 1 1 6
11. Filip Hájek, Praha R 0 1 1 3 5
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 0 E 1 0 2 3
13. Martin Gavenda, Březolupy R 1 0 1 1 3
14. Václav Kvěch, Plzeň 2 0 0 0 X 2
15. Vojtěch Zamazal, Slaný 1 1 0 0 0 2
16. Rastislav Ciferský, SK – Žarnovica X 0 0 F 0 0
17. Luboš Krejča, Praha (res) DNR
18. Jakub Exler, Praha (res) DNR

Poznámka: v pondělí se omluvil Daniel Šilhán, jemuž lékaři předepsali antibiotika na ránu na tváři inkasovanou při pádu v Plzni

Zdeněk Holub (žlutá) odolává Janu Kvěchovi (modrá)

Průběžné pořadí seriálu:

PCE PLZ SLA PHA TOT
3.6. 14.6 18.6. 23.6.
1. Eduard Krčmář, Slaný 15 15 15 15 60
2. Josef Franc, Praha 12 14 14 13 53
3. Zdeněk Holub, Praha 9 12 9 12 42
4. Ondřej Smetana, Praha 12 10 10 10 42
5. Hynek Štichauer, Pardubice 10 9 9 12 40
6. Petr Chlupáč, Praha 11 12 9 8 40
7. Daniel Klíma, Praha 8 9 11 10 38
8. Martin Málek, Březolupy 11 10 7 6 34
9. Filip Hájek, Praha 8 6 5 5 24
10. Jan Kvěch, Praha 12* 11 23
11. Jaroslav Petrák, Pardubice 5 4 4 3 16
12. Václav Kvěch, Plzeň 5 4 5 2 16
13. Jan Macek, Praha 5* 8* 13
14. Martin Gavenda, Březolupy 3 6* 3 12
15. Daniel Šilhán, Pardubice 5 3 2 o 10
16. Pavel Kuchař, Praha 4* 0 1 o-Q 5
17. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 5* 5
18. Vojtěch Zamazal, Slaný 0* NQ 2* 2
19. Jakub Exler, Praha 1* 1* NQ DNR* 2
20. Michal Baštecký, Praha 1* 1 o-Q o-Q 2
21. Rastislav Ciferský, SK – Žarnovica 1* 0* 1
22. Luboš Krejča, Praha DNR* 0
23. Patrik Linhart, Slaný 0* 0
24. František Klier, Divišov 0* o-Q 0
25. Milan Dobiáš, Slaný INJ 0

Poznámka: prvních dvanáct má zajištěnou účast v dalším závodě bez kvalifikace; * účastník kvalifikace; INJ zraněn v tréninku; o = přihlášen, ale omluven, o-Q = dtto v kvalifikaci; NQ = nekvalifikoval se

Nadmíru spokojená trojice: Adam Bednář, Petr Bednář a Eduard Krčmář starší

MR 250 ccm:

1. Adam Bednář, Praha 3 2 3 3 11+3
2. Jaroslav Vaníček, Praha 2 3 3 3 11+2
3. Jan Hlačina, Pardubice 3 2 2 1 8+3
4. Bruno Belan, Slaný 1 3 2 2 8+F
5. Vojtěch Šachl, Chabařovice 2 1 1 2 6
6. Josef Novotný, Pardubice 1 0 1 0 2
7. Juraj Šuška, SK – Žarnovica 0 1 0 1 2

Poznámka: z původně přihlášených byl omluven Jan Jeníček

Adam Bednář vede před Jaroslavem Vaníčkem a Bruno Belanem

Průběžné pořadí seriálu:

PCE SLA PHA TOT
3.6. 18.6. 23.6.  
1. Jaroslav Vaníček, Praha 20 20 18 58
2. Adam Bednář, Praha 16 16 20 52
3. Jan Hlačina, Pardubice 14 18 16 48
4. Vojtěch Šachl, Chabařovice 18 14 12 44
5. Josef Novotný, Pardubice 10 9 10 29
6. Bruno Belan, Slaný 12 14 26
7. Jan Jeníček, Pardubice 12 10 22
8. Juraj Šuška, SK – Žarnovica 8 9 17

Poznámka: body se přidělují dle klíče 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 – 0

Jan Hlačina (červená) si v rozjezdu právě vyšlápnul na Bruna Belana (bílá)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer