Jenom bouřka nepracovala podle sofistikovaného plánu

Praha – 13. června
Doruda spálenou kůži, těžké kusy bahnitých cejch všude po těle a nakonec promočené oblečení. Tohle všechno si kromě skvělých zážitků odnesli účastníci Velké ceny 2020 na malé Markétě. Pražští organizátoři dokonale napodobili organizační schéma Speedway Grand Prix. Jenže propracovanému časovému harmonogramu nešla na ruku příroda. Nepřirozené dusno věštilo pořádnou bouřku, která vskutku přišla v půlce základní části. Mraky s vodou naštěstí odešly a po půl hodině se pokračovalo v závodění. Dráha se však změnila k nepoznání a její kluzký povrch se stal příčinou mnoha pádů a to i na prvních příčkách. Klíčový moment přišel ve čtrnácté jízdě, kdy se Vojtěch Šachl neuvěřitelným manévrem dostal před Jaroslava Vaníčka. Jemu sebral jediný bod a sám skončil s maximem stejně jako Matěj Frýza. Plzeňan upadl v rozjížďce s číslem sedmnáct, přesto se ještě dokázal vrátit do čela a zvítězit. O pět jízd později jezdil za Adamem Bednářem, jenž vška uklouzl těsně před cílovou metou. K jeho smůle se vrátil strašlivý slejvák zrovna v okamžiku, kde se v depu losoval semifinálový pořád. Systém byl operativně změněn a bodové rovnosti byly vyřešeny dvojicí rozjezdů. Nejprve se Jaroslav Vaníček natáhl pro třetí příčku a vzápětí Vojtěch Šachl potvrdil svůj triumf na úkor Matěje Frýzy.

Nejlepší pětice závodu: Adam Nejezchleba, Adam Bednář, Matěj Frýza, Vojtěch Šachl a Jaroslav Vaníček

Plochá dráha jako od van Gogha

O výhodách depa pod stany se při odpoledních slejvácích přesvědčil nejen Štěpán Ševčík

Počasí už od rána malovalo hezkou oblohu jako od Vincenta van Gogha a slibovalo nádherný den. Okolí malé Markéty ožilo již okolo deváté příjezdy šestnáctky kolibříků. Další díl jejich seriálu PRO-TEC Speedway Mini Cup neměl být rozhodně tuctový. Když totiž koronavirové okolnosti nedovolily na rekonstruované trati uspořádat Speedway Grand Prix, přišly ke slovu stopětadvacítky na její sousední sestřičce.

Zdeněk Schneiderwind umožnil nastupující plochodrážní generaci prožít závod ve stylu velké ceny. A to i s prvky, které se při pohárových závodech nevyskytují jako prezentace či technická přejímka motocyklů. Jezdce čekalo depo zastřešené stany. Zprvu se nesetkalo s pochopením vzhledem ke svému umístění čelem k prachu z dráhy a slunečním paprskům. Dopoledne se ovšem zdálo, že nemá z čeho kápnout…

Beseda se závodníky na místech k sezení byla dalším netradičním prvkem Mini Cupu

Dusivé horko se ovšem stalo neklamnou připomínkou, že se meteorologové se svými předpověďmi o bouřkách nemusí mýlit. Nicméně po společném focení a rozpravě se šlo trénovat. Tři sekce se neobešly bez pádů. Nejvíc všechny vyděsil Dominik Hrbek, ale i v jeho případě nemusela odjíždět sanitka.

Úderem čtrnácté se závodníci se svými motocykly seřadili na travnaté ploše uvnitř dráhy. A pak se již mohlo jít do ostré akce. Jaroslav Vaníček se ani nestačil ohřát na čele první jízdy a mávaly červené vlajky. Marián Jirout za svůj pád pykal vyloučením a pražský suverén i při repete odvedl Dominika Hrbka.

Roli suveréna si hned na to střihnul Adam Bednář. Ve třetí jízdě vystřelil dopředu Vojtěch šachl. Josef Novotný se v nájezdu do úvodní zatáčky posunul před Karla Průšu, jenže ve výjezdu zavadil o jeho stroj borce. Pád byl nevyhnutelný a o to děsivější, že si závodník stěžoval na bolest břicha.

Závodníci přijíždějí na nástup

I na podruhé zamířil Vojtěch Šachl neomylně do čela. Čtvrtá jízda přivedla na start rovnou tři z pětičlenného plzeňského gangu. Matěj Frýza na nástupu rozhodně tvrdil, že na rozdíl od finále B ve Slaném dnes nechce chybět v rozjížďce třech nejlepších. A vskutku zvítězil ve stylu start – cíl. Druhou příčku držel Antonín Pták, který za sebou uhlídal Josefa Černého. A to přesto, že zkušenější Plzeňan byl v posledním oblouku na spodní straně hodně důrazný.

Pátá jízda viděla mírný bodyček, který Oliver Schmid dal cestou do čela Štěpánce Nyklové. Úvodní sérii poté uzavřel Adam Nejezchleba. Díky raketovému startu se rychle dostal před stále se lepšícího Štěpána Ševčíka.

 

Nebeské drama konkuruje pozemskému

Josef Novotný v ošemetné situaci

Černý mrak visící nad benediktinským klášterem jako poklička na hrnci s vodou, nevěstil nic dobrého. Mítink však pokračoval. Josef Novotný zapomněl hladkým triumfem ve stylu start – cíl v rozjížďce s číslem sedm na předchozí pád i bolest. A pak přišla mela! Nejlepší start předvedl Petr Marek. Jaroslav Vaníček jej objížděl vnějškem první zatáčky. Dopředu se dral i Karel Průša.

Jenže vrazil do Pražana a upadl. Opakovalo se ve třech, ovšem Jaroslav Vaníček už podobný scénář nepřipustil. Rovnou se ujal vedení, a byť jej oba mladší soupeři proháněli, nakonec jim ujel. V průběžné klasifikaci měl šest bodů, na něž se v rozjížďce s číslem devět posunul i Vojtěch Šachl. Také on musel odstartovat dvakrát, když v prvním oblouku upadl Marián Jirout.

Štěpánka Nyklová ujíždí Oliveru Schmidovi

Na obloze se ale mezitím schylovalo k dramatu srovnatelnému se zápolením na ovále. Zvedl se vítr, ochladilo se a bouřka doslova visela ve vzduchu. Josef Černý stačil v desáté jízdě předčit Olivera Schmida. Poté Adam Bednář odvedl svého jmenovce Nejezchlebu a sám si připsal druhou trojku, což se hned nato povedlo i Matěji Frýzovi.

A pak už se z oblohy spustil neuvěřitelný slejvák. Trval jen pár minut, ale stál zato. Padl verdikt dvacet minut počkat a pak svolat novou rozpravu. Na ní se nemohlo nekonstatovat, že trať není rozhodně ideální. Že bude klouzat, ale že se pojede dál. Vnitřní čára se maličko posunula víc směrem k mantinelu.

Karel Průša (modrá) útočí na Petra Marka (červená)

Závod spěl k zásadnímu okamžiku. V rozjížďce s číslem čtrnáct stanuli pásky dva největší favorité. Do čela šel Jaroslav Vaníček. V prvním oblouku volil vnější stopu, zatímco Vojtěch Šachl udeřil zespodu. Neslevil a v nájezdu do druhé zatáčky převzal vedení. Jedna porážka přitom nemusela dnes znamenat vůbec nic.

 

Klíčový verdikt v pravou chvíli

Slejvák změnil dráhu k nepoznání

Nadstavbová část se totiž neskládala z běžné porce umisťovacích rozjížděk, ale devítka nejlepších měla postupovat do trojice semifinále. V nich bylo potřeba zvítězit pro účast v klíčovém finále. S Jaroslavem Vaníčkem srovnal krok Adam Nejezchleba v patnácté jízdě. Ani Vojtěch Šachl nezůstal osamocený na hrotu aktuální klasifikace.

Adam Bednář totiž opanoval rozjížďku s číslem šestnáct a hned nato se prosadil i Matěj Frýza. Ten však měl pořádně namále. Dvakrát se opakovalo vinou pádu Tonyho Katry na malá kola, jehož motocyklu se bláto pořádně lepilo. V druhém opakování Matěj Frýza vedl, ale již v první zatáčce uklouzl.

Smůla se nevyhnula ani Adamu Bednářovi

Oliver Schmid se chopil vyhlídky na cenný skalp a Matěj Frýza se před něho dostal až v nájezdu do posledního okruhu. Štěstěna při něm stála rovněž v rozjížďce s číslem dvaadvacet. V ní celou dobu jezdil první Adam Bednář, dokud ovšem v posledním oblouku neupadl. Matěj Frýza proburácel okolo něho a uzavřel základní část neporažen.

V tomto ohledu se mohl rovnat Vojtěchu Šachlovi, který prve ovládl devatenáctou jízdu. V závěru si mohl dovolit zpomalit, aby nepředjel Štěpánku Nyklovou o kolo jako při předchozí naháněčce s Jaroslavem Vaníčkem. Adam Bednář dostal po svém pádu motocykl do cíle dříve, než přijel Štěpán Ševčík.

Hodnota jeho skóre se zastavila na jedenácti bodech stejně, jako měli Jaroslav Vaníček a Adam Nejezchleba. Pražan vyhrál rozjížďku s číslem dvacet stylem start – cíl, vlasáč v chabařovické vestě se nadřel o poznání více. V první zatáčce rozjížďky s číslem třiadvacet upadl a Josefa Černého připravil o vedení až na začátku posledního kola.

Z triumfu se nakonec radoval Vojtěch Šachl

To už o sobě dávala vědět další bouřka, jejíž příchod ohlašovaly první dešťové kapky. Při losování se k prvním vodním odvážlivkyním v jejich skoku na zem přidávalo více a více souputnic. Tomáš Topinka v roli sudího během chvilky zrušil výběr pozic na startovním roštu a bleskově zorganizoval dva rozjezdy.

V prvním o třetí místo kraloval Jaroslav Vaníček. Adam Bednář se v první zatáčce přetočil, avšak v prvním nájezdu posledního kola podjel Adama Nejezchlebu. Dodatková jízda o vítězství se opakovala vinou úvodního pádu Matěje Frýzy. Repete se posléze stalo kořistí Vojtěcha Šachla. Právě včas, než se déšť změnil v nevídaný přívalový slejvák.

Jeden z klíčových momentů – Vojtěch Šachl (bílá) se dostává před Jaroslava Vaníčka (červená)
Velká cena 2020 Mini Markéta:  
1. Vojtěch Šachl, Chabařovice 3 3 3 3 12+3
2. Matěj Frýza, Plzeň 3 3 3 3 12+2
3. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 2 3 11+3
4. Adam Bednář, Praha 3 3 3 2 11+2
5. Adam Nejezchleba, Ch. 3 2 3 3 11+1
6. Dominik Hrbek, Pardubice 2 2 3 2 9
7. Petr Marek, Chabařovice 2 2 2 3 9
8. Antonín Pták, Plzeň 2 1 3 2 8
9. Oliver Schmid, Plzeň 3 2 2 1 8 (los)
10. Josef Černý, Plzeň 1 3 2 2 8 (los)
11. Josef Novotný, Pardubice X 3 2 2 7
12. Štěpán Ševčík, Plzeň 2 2 2 1 7
13. Marián Jirout, Pardubice X X 1 3 4
14. Štěpánka Nyklová, Slaný R 2 ex 1 3
15. Karel Průša, Slaný 2 E X F 2
16. Tony Katra, Slaný 1 1 X – 2

Poznámka: Štěpánka Nyklová ve čtrnácté jízdě předjeta o kolo; po druhém slejváku zůstalo losování pro trojici semifinále pro jediné finálle nedokončeno a mítink vyvrcholil dvojící rozjezdů

Všichni účastníci pěkně pohromadě

Průběžné pořadí seriálu:

SLA SLA PHA TOT
3.6. 10.6. 13.6.
1. Jaroslav Vaníček 15 11 26
2. Matěj Frýza (6) 12 12 24
3. Adam Bednář 13 11 24
4. Adam Nejezchleba (4) 12 11 23
5. Štěpán Ševčík (4) 13 7 20
6. Josef Černý (5) 11 8 19
7. Vojtěch Šachl 5 12 17
8. Petr Marek (5) 8 9 17
9. Dominik Hrbek (4) 7 9 16
10. Josef Novotný 8 7 15
11. Oliver Schmid (2) 6 8 14
12. Tony Katra (5) 11 2 13
13. Štěpánka Nyklová (2) 7 3 10
14. Marián Jirout (3) 5 4 9
15. Antonín Pták (4) 8 8
16. Karel Průša (4) 6 2 8

Poznámka: mítink v Praze 28.5. byl vinou deště změněn na trénink, závod ve Slaném 3.6. byl ukončen předčasně a nezapočítán

Tréninkový pád Dominika Hrbka naštěstí dopadl dobře

Foto: Eva Palánová

Velkoryse pojaté depo