Antonín Kasper se při Memoriálu Luboše Tomíčka rozloučil s českým publikem

Česká Třebová – 13. srpna
Antonín Kasper, od jehož předčasného skonu oběhly na konci července čtyři roky, by v pomyslném muzeu české ploché dráhy zabral několik sálů. Multinásobný šampión republiky, juniorský šampión Evropy, majitel stříbrné medaile z mistrovství světa družstev a bronzové z mistrovství světa dvojic a držitel mnoha dalších primátů se nesmazateleně zapsal také do dějin Tomíčkova memoriálu. První kolo soutěže AK Markéta Praha a magazínu speedwayA-Z o vstupenky na letošní ročník Memoriálu Luboše Tomíčka je spojeno právě s jeho jménem.

Jako skvělý junior pořádajícího klubu se Antonín Kasper dostal do startovní listiny Tomíčkova memoriálu už na počátku své kariéry. Mezi vítěze se zapsal hned třikrát. Poprvé se tak stalo roku 1983. Svůj triumf zopakoval hned o rok později a do třetice se na nejvyšší stupínek postavil v sezóně 1987.

Legenda české ploché dráhy patřila do inventáře legendárního klání i nadále. Naposledy se tak stalo 7. října 2002. Se čtyřicítkou na krku se Antonín Kasper loučil se svou aktivní kariérou a Tomíčkův memoriál se stal jeho posledním vystoupením před českým publikem. Jednička na jeho zádech vzhledem k jeho úspěchům nevypadala zas tolik symbolicky.

O obsazení stupňů vítězů tehdy ještě nerozhodovala finálová jízda, ale prostý součet bodů, jak to u individuálních klání bývá obvyklé. Dvanáct bodů stačilo Antonínu Kasperovi pohodlně na třetí příčku za Dánem Roni Pedersenem a vítězným Bohumilem Brhelem.

Kromě zamávání z pódia se Antonín Kasper rozloučil s diváky vítězstvím ve speciální rozlučkové jízdě. Na mokré dráze hrál klíčovou úlohu start a proto si vybral červený povlak přilby. Po vylétnutí pásky se usadil v čele a protnul metu před Matejem Žagarem, Bohumilem Brhelem, zatímco Roni Pedersen a Robert Dados neviděli kvůli defektům cíl.

Diváci tehdy připravili Antonínu Kasperovi skvělé prostředí a před jeho rozlučkovou jízdou dokonce na jeho počet předvedli mexickou vlnu. „Jsem rád, že se mě lidi pořád nechtějí zbavit,“ komentoval tehdy počínání ochozů.

Pavel Fišer se ho na tiskové konferenci zeptal, co teď bude dělat. „Myslíš jako zejtra,“ kontroval mu Antonín Kasper s lišáckým úsměvem. Pak se rozhovořil o svých plánech a zástupci akreditovaných médií si plnily bloky poznámkami. Nikdo nemohl tušit, jak krátký čas vyměřil osud hrdinovi večera. Antonín Kasper podlehl boji se zákeřnou nemocí v noci z 30. na 31. července 2006.

Soutěžní otázka:
Ve kterém roce startoval Antonín Kasper naposledy v Memoriálu Luboše Tomíčka a čím byl podnik pro jeho kariéru významný?

Pravidla:
Své tipy včetně adresy a telefonního čísla zasílejte od této chvíle na e-mailovou adresu vydavatelstvi@speedwayA-Z.cz.

Na odpovědi máte čas až do středy 18. srpna, kdy přesně ve 23:59 proběhne uzávěrka vašich odpovědí. Losování třech šastných výherců se bude konat okamžitě po skončení prvního kola. Jména vítězů, kteří získají po dvou vstupenkách, budou zveřejněna na stránkách magazínu speedwayA-Z.

Odpovědi bez jména a příjmení, kontaktní adresy, e-mailu a telefonního spojení jsou neplatné.

Z účasti na soutěži jsou vyloučeni redaktoři a spolupracovníci magazínu speedwayA-Z, zaměstnanci firmy Antonín Škach – Angličtina v České Třebové a členové AK Markéta Praha.

Foto: Karel Herman