Praha využila náhradní stadión k dokonalému triumfu

Divišov – 20. října
Pražský závod letošního Speedway Friendship Cupu se od původního záměru o pořádání v Kopřivnici přes odložený termín v Divišově minulý týden dnes konečně dočkal realizace. Vládli mu Pražané, kteří ještě před koncem úvodní série překonali vedoucí Žarnovicu a od té chvíle jejich tažení skončilo až na nejvyšším stupni pódia. Krásnou putovní trofej za celkové prvenství, kterou měli od loňska na své dílně, však museli odevzdat Rovnu. Ukrajinci díky závěrečné sérii smůly neudrželi Slováky, nicméně třetí příčku si vzít nenechali. Zároveň v Divišově vyvrcholil klasický šampionát stopětadvacítek, kde Vojtěch Šachl potvrdil mistrovský titul dvěma porážkami Jaroslava Vaníčka a dvanáctibodovým maximem.

Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Filip Hájek a Daniel Klíma slaví dnešní triumf

Praha jde za vítězstvím

Jan Kvěch v rozhovoru s Filipem Hájkem

Vítr rozehnal ranní mlhy, osvobodil z nich sluníčko a sotva byl se svou prací hotov, utišil se. Bylo krásně teplíčko a poslední oficiální závod letošní sezóny mohl začít. Chyběli pouze Ukrajinci, kteří dorazili vskutku na poslední chvíli, až pár minut před třináctou, kdy měl podnik začínat. Rychle se připravili na trénink, který Vitalij Lysak vynechal, a během něhož Nazar Fjodorčuk dvakrát upadl.

Nástup bohužel nebyl v časovém harmonogramu a tak se začalo rychle závodit. Pražská Markéta v letošním poháru ještě nevyhrála, ale dnes rychle vyrazila do čela. Postaral se o to Jan Kvěch, jemuž Martin Málek pomohl s nastavením jeho Jawy. Výsledkem se v rozjížďce s číslem jedna stal triumf stylem start – cíl před Jakubem Valkovičem, který v úvodním výjezdu objel Rolanda Kovacse.

Vzápětí dojel Petr Chlupáč druhý za Stanislavem Mělničukem, který cestu dopředu našel v prvním výjezdu. Filip Hájek neviděl ve třetí jízdě cíl. Martin Málek v žarnovické vestě překonal v první jízdě Nicolase Vicentina, jehož ve druhém kole nekompromisně překonal i Marko Levišin.

Jan Kvěch (červená) vede první jízdu před Jakubem Valkovičem (modrá), Vitalijem Lysakem (žlutá) a Rolandem Kovacsem (bílá)

Rovno s Žarnovicou se v ten moment dostaly před český tým, ovšem všeho do času. Nazar Fjodorčuk nedokázal na startovním roštu čtvrté jízdy rozpohybovat svůj ztichlý motocykl, byť mu pomáhal nejen startmaršál Jaroslav Kocek i praporkář. Než si Ukrajinec všimnul, že má zavřený přívod paliva, uběhl časový limit. A pak David Pacalaj vjel do pásky.

David Pacalaj vysvětluje svůj skok do pásky ve čtvrté jízdě:

„Potáhla mě tam spojka…“

Marko Levišin (žlutá) vodí Petra Chlupáče

Daniel Klíma neměl pražádný problém s Celinou Liebmann a od té chvíle Praha jen zvyšovala svůj náskok. V páté jízdě se Jan Kvěch nikterak nepáral s Nicolasem Vicentinem, jehož poslal za svá záda v úvodním výjezdu. Marko Levišin hned udeřil nato velkoryse střiženým obloukem okolo mantinelu na Petra Chlupáče.

Pražského juniora však předčil až ve druhé zatáčce. V sedmé jízdě vyšel Filip Hájek naprázdno, ale byť Stanislav Mělničuk na konci druhého kola sebral první místo Davidu Pacalajovi, Rovno nedokázalo Markétu předčit. Ke všemu v rozjížďce s číslem osm Viltalij Lysak píchnul pneumatiku. Dotlačil svůj motocykl pro bod, avšak pak již jen kulhal v depu a na ovál nevyjel.

Daniel Klíma v osmé jízdě odstartoval na Martina Málka a Praha směřovala k vítězství. A to tím spíše, když Jan Kvěch jezdil v deváté jízdě první od vylétnutí pásky až k šachovnicové vlajce. Petr Chlupáč v rozjížďce s číslem deset v první zatáčce druhého kola objel druhého Nicolase Vicentina. Rovnou z chodu udeřil na Davida Pacalaje a v úvodním oblouku závěrečného okruhu mu sebral jeho primát.

 

Žarnovica a Rovno se přetahují o druhé místo

Daniel Klíma (červená) pronásleduje Marka Levišina (žlutá)

Filip Hájek změnil převody a v jedenácté jízdě nestačil jen na Denise Fazekase. Maďarův triumf však byl z úhlu pohledu Diedenbergenu pouhým plácnutím do vody. Německý tým dnes jen paběrkoval a po odstoupení Vitalije Lysaka se dech krátil i Ukrajincům, ačkoliv Marko Levišin jako první v rozjížďce s číslem dvanáct získal skalp Daniela Klímy.

Na druhou pozici se sápala Žarnovica. Ofenzívu jakoby spustil Ján Mihálik, který v první zatáčce třetího kola dvanácté jízdy zprava překonal Rolanda Kovacse. V jeho díle pokračoval Martin Málek. Po přestávce se mu přitom postavil do cesty Petr Chlupáč. Pražan jezdil neohroženě v čele, dokud ve třetím kole na protilehlé rovince zvednutou levačkou nevaroval ostatní, že s poruchou zajíždí na trávník.

„Je to osud,“ filozofoval nad svým prázdným zadním kolem, zatímco Martin Málek dědil jeho vítězství. Ve čtrnácté jízdě ujel všem Marko Levišin, ale David Pacalaj nedal šanci Janu Kvěchovi, takže se Žarnovica dělila s Rovnem o druhé místo. Vzápětí přišli Němci o Celinu Liebmann, která ve druhé zatáčce třetího okruhu skončila v nafukovací bariéře.

Celina Liebmann po svém pádu závod nedokončila

Pavel Kubeš přiřknul tři technické body Jánu Mihálikovi, jenž předčil Filipa Hájka již v prvním nájezdu. Čtvrtou sérii uzavřel Stanislav Mělničuk svým velkým sólem, zatímco Daniel Klíma stačil pouze v první zatáčce podjet Nicolase Vicentina. Jakub Valkovič skončil s nulou a tak Ukrajinci opět dostihli Žarnovicu.

Stav zůstal vyrovnaný i v sedmnácté jízdě, i když Jakub Valkovič nestihnul dvouminutový limit vinou technických potíží. Nazar Fjodorčuk totiž najel předčasně do pásky. Filip Hájek na startovním roštu osaměl a jeho trojka dostala Prahu na práh vítězství. Překročil jej Petr Chlupáč, který v osmnácté jízdě rychle předjel Dennise Fazekase.

Za Ukrajince nemohl nastoupit již nikdo a Ján Mihálik tím pádem svým bodem posunul Žarnovicu na druhou příčku. Tu v rozjížďce s číslem devatenáct pojistil David Pacalaj, jenž v úvodním nájezdu předčil Jana Kvěcha. Život mu komplikoval Stanislav Mělničuk, dokud si v první zatáčce třetího kola neustlal.

Martin Málek popisuje dvacátou jízdu:

„Druhý start se nepovedl tolik jako první, Marko tam jel docela přes čáru, jak se říká.“

David Pacalaj (modrá) bojuje se Stanislavem Mělničukem (žlutá) a Janem Kvěchem (červená)

Ukrajinec bleskurychle skočil nazpět do sedla, ale na body nedosáhl, takže Rovno dnes sice bralo celkové vítězství, ale jen třetí místo v závodě. Dvacátá jízda se opakovala vinou pádu Marka Levišina v první zatáčce. Hořký osud ukrajinského týmu jakoby ilustroval Marko Levišin, jenž o vedení v opakovačce přišel díky pádu v předposlední zatáčce. Daniel Klíma tak mohl dorazit do cíle jako vítěz.

 

Vojtěch Šachl nedělal s titulem žádné ciráty

Bruno Belan (modrá) letí do čela před Matěje Frýzu (červená) a Matouše Kameníka (žlutá)

Odložený pohár přátelství doprovodily odložené stopětadvacítky v posledním díle svého klasického šampionátu. Jejich dnešní mítink okořenila bitva o mistrovský titul, kdy Vojtěch Šachl na začátku závodu disponoval dvoubodovou převahou na Jaroslava Vaníčka.

Saldo jejich bilance přežilo první sérii nezměněné. Vojtěch Šachl za veliké podpory svých fanoušků v nepříliš početném obecenstvu, si v první jízdě uhlídal útočícího Matouše Kameníka. Jaroslav Vaníček si hned nato v prvním nájezdu poradil s Adamem Bednářem.

Vojtěch Šachl (červená) dnes dvakrát porazil Jaroslava Vaníčka a získal svůj první titul mistra republiky

Mistrovský chleba se ale měl lámat až při dvou duelech obou pretendentů celkového vítězství. Vojtěch Šachl ve čtvrté jízdě Jaroslava Vaníčka odvedl. V rozjížďce s číslem pět byl při vylétnutí pásky pohotovější Pražan. Ale už v prvním nájezdu jel domácí borec před ním. A titul byl jeho!

V sedmé jízdě Vojtěch Šachl zatroubil další sólo a vedle šampionátu vyhrál také jeho závěrečný závod. Jaroslav Vaníček hned na to triumfoval v rozjížďce s číslem osm, aby šel na pódium jako druhý. Tím třetím se stal Adam Bednář, který se o nejnižší stupínek vítězů postaral především svým hladkým primátem v šesté jízdě.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma prohrál jen dvě rozjížďky

„S bodama jsem spokojenej‘, ale s jízdou nic moc,“ vraštil čelo Daniel Klíma. „Měl jsem respekt z dráhy. Čekal jsem, kdy to zahodím. Je to poslední závod sezóny.“

„Nic moc, ale dobrý,“ bilancoval Jan Kvěch. „Pěkný závody, dráha divočina, ale nechalo se jet. Nechal jsem si tam Jawu a na lepším motoru jsem ještě nestartoval. Martin Málek mi to naladil a funguje to. Byl to poslední závod, teď voraz a cvičení.“

„Bylo to hezký,“ říkal Petr Chlupáč. „Dráha byla záludná. S tou gumou to je osud. Jinak hezký závody si myslím.“

Filip Hájek (červená) jezdí před Jakubem Valkovičem (modrá)

„Hlavně to vyhráli kluci,“ nechtěl Filip Hájek příliš přeceňovat svůj podíl. „První dvě jízdy mi to nešlo. Měl jsem špatnej‘ převod, bylo to hrozně chcíplý, zdechlý. Pak se to otočilo, když jsem zvolil lepší převod.“

„Přirovnal bych to ke srandamači,“ žertoval Martin Málek. „Dráha divočejší, bylo vidět, kdo to má v rukách a kdo ne. Nechtěl jsem riskovat při posledních závodech sezóny. Mám splněno, jsem zdravý a můžu jet domů. Mám velkou radost, že jsem mohl být u titulu Vojtíka Šachla.“

David Pacalaj byl se závěrem sezóny spokojený

„Když jsme to dopasovali, bylo to lepší,“ vyprávěl David Pacalaj.  „Škoda pásky, potáhla mě spojka. Letělo mi to pěkně, měl jsem dobré motorky. Byl to poslední závod sezóny.“

Lepší než včera,“ připomínal Ján Mihálik pardubický MACEC Cup. „Jel jsem Jawu jako včera, měl jsem tu svého tunera Hláču. Pomohl mi dost a nesmím zapomenout ani otce a bratra, co se mnou jezdí celý rok. Dneska byla dráha trošku hlubší, poradili jsme si a nastavili jsme motorku. Pan Šváb mi pomohl, co se týká jízdy. Závod tak byl super, dobré ukončení sezóny. Děkuju fanouškům, co mě drželi palce. Už se vidím v následující sezóně o sto procent lepší než v této.“

Také Jakub Valkovič dnes uzavřel letošní sezónu

„Dneska to bylo těžké,“ netajil se Jakub Valkovič. „Náročná dráha, bylo to hluboký a třikrát, čtyřikrát jsme měnili nastavení motorky. V poslední jízdě mi to střílelo. Nešlo to roztlačit, problém byl asi v zapalování. Jsem rád, že jsem po dnešku celý. Byl to letos poslední závod, sezóna byla úspěšná, jsem rád.“

Putovní trofej přezimuje na Ukrajině
1. AK Markéta Praha 42
Daniel Klíma 3 3 2 2 3 13
Filip Hájek E 0 2 2 3 7
Petr Chlupáč 2 2 3 E 3 10
st.č.4 – neobsazeno
Jan Kvěch 3 3 3 1 2 12
2. SC Žarnovica 31
Jakub Valkovič 2 1 1 0 M 4
Ján Mihálik 1 1 1 3 1 7
David Pacalaj T 2 2 2 3 9
Martin Málek, CZ 3 2 1 3 2 11
3. Rovno SC 25
Stanislav Mělničuk 3 3 2 3 0 11
Vitalij Lysak 1 1 – – 2
Marko Levišin 2 3 3 3 F 11
Nazar Fjodorčuk M 0 0 1 T 1
4. SMV White Tigers Diedenbergen 17
Nicolas Vicentin, I 1 2 1 1 1 6
Celina Liebmann 2 0 0 X 2
Dennis Fazekas, H 0 0 3 0 2 5
Roland Kovacs E 1 0 2 1 4
Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Adam Bednář na stupních vítězů

Mistrovství republiky 125 ccm:

1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 3 12
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 2 2 3 10
3. Adam Bednář, Praha 2 1 3 2 8
4. Matouš Kameník, Divišov 2 2 2 0 6
5. Bruno Belan, Slaný 0 3 1 1 5
6. Matěj Frýza, Plzeň 1 1 1 2 5
7. Štěpán Ševčík, Plzeň 1 0 0 0 1 (los)
8. Josef Černý, Plzeň 0 0 0 1 1 (los)
Učitel a žák: Vojtěch Šachl a Martin Málek

Konečné pořadí seriálu:

SLA BŘE PLZ LIB PCE PLZ SLA DIV TOT
20.4. 27.4. 5.5. 11.5. 12.6. 4.8. 21.9. 20.10.
1. Vojtěch Šachl, Divišov 12 12 11 12 11 9 9 12 88
2. Jaroslav Vaníček, Praha 11 11 12 8 11 10 11 10 84
3. Bruno Belan, Slaný 11 9 10 8 10 11 7 5 71
4. Adam Bednář, Praha 2 7 5 6 11 5 11 8 55
5. Matěj Frýza, Plzeň 5 5 6 6 8 6 6 5 47
6. Jan Jeníček, Pardubice 9 6 6 11 6 6 NS NS 44
7. Matouš Kameník, Divišov 3 8 5 5 3 8 5 6 43
8. Luboš Krejča, Praha NS 6 2 3 5 0 7 NS 23
9. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 2 1 0 5 3 3 1 19
10. Josef Černý, Plzeň 1 3 2 1 2 2 NS 1 12
11. Mateusz Lopuski, PL 8 NS NS NS NS NS NS NS 8
12. Antoni Kawczynski, PL 4 NS NS NS NS NS NS NS 4
13. František Hřib, Březolupy NS 3 NS NS NS NS NS NS 3
14. Dominik Hrbek, Pardubice NS NS NS NS 0 NS 1 NS 1

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer