Poslední slovo pronesl Vojtěch Šachl, nejlépe se smál Jaroslav Vaníček

Divišov – 28. září
Nástup do letošní stopětadvacítkářské sezóny měl nesporně nejlepší Vojtěch Šachl. Nicméně v průběhu sezóny nabral na malých oválech vrchu Jaroslav Vaníček. Ten o svém titulu mistra republiky rozhodl vlastně již před týdnem ve Slaném, ale v dnešním závěrečném klání mířil k vítězství. Jenže Vojtěch Šachl se v áčku rozhodně nebál zahrát si roli tvrďáka a jí do kontaktu s vedoucím Pražanem, kterého ve třetím okruhu předčil a mohl se jít postavit na nejvyšší stupínek pódia. Třetí skončil Adam Bednář, což se stalo impulsem pro vypsání rozjezdu o celkový bronz. Jan Jeníček se totiž prve ve finále B probil na první místo a srovnal s ním krok v závěrečné klasifikaci. V dodatkové jízdě mu však nezbylo než na pražského Jihočecha útočit, protože ten se s vylétnutím pásky usadil na čele. Pardubický závodník jej však z něho nevystrnadil.

Jaroslav Vaníček, Vojtěch Šachl a Adam Bednář stojí na stupních vítězů

Celkový bronz je leitmotivem dnešního závodu

Jaroslav Vaníček přijel do Divišova již jako nezpochybnitelný šampión

Počasí dnes nad ránem nebylo žádným šlágrem. Šedivé mraky, vítr, chladno… Nicméně poslední díl šampionátu kolibříků na krátké dráze nedal prostor pro vůbec žádná negativa. O titulu Jaroslava Vaníčka již nešlo ani spekulovat. I kdyby dnes nakrásně nezískal jediný bod a Vojtěch Šachl létal jako tryskáč, na jejich pořadí by se nic nezměnilo.

Navíc Jaroslav Vaníček rozhodně nedával najevo, že by se dnes divišovského závodu přijel pouze zúčastnit. A v rozjížďce s číslem jedna se nikterak nežinýroval dominovat před Adamem Nejezchlebem a Lubošem Krejčou. Jenže ani Vojtěch Šachl nehodlal v otázce hamonění trojek zůstat pozadu.

V rozjížďce s číslem tři ve stylu start – cíl porazil nejen Matouše Kameníka, ale rovněž Adama Bednáře. Pro něho byla tato porážka citelná, protože spolu s Janem Jeníčkem měl na třetí pozici aktuální klasifikace stejný počet bodů. A pardubický závodník předtím dokonale ovládnul druhou jízdu.

Vojtěch Šachl (modrá) se ujímá vedení před Adamem Bednářem (červená) a Matoušem Kameníkem (bílá)

Jenže mezi pretendenty českého bronzu záhy zavládlo opět bodové příměří. Adam Bednář kraloval sedmé jízdě, v níž již od startu změřil Luboše Krejču a Dominika Hrbka. Jan Jeníček však v rozjížďce s číslem osm odstartoval navlas stejně s Vojtěchem Šachlem, který ovšem byl po vnějšku první zatáčky přece jen o poznání rychlejší.

Vojtěch Šachla posléze s dokonalou rutinou opanoval i devátou jízdu. Jeho tři triumfy však vyrovnal Jaroslav Vaníček. Již jasný šampión předtím v rozjížďce s číslem šest nedovolil Matěji Frýzovi zopakovat úvodní triumf. Pravda, plzeňský závodník se snažil, cpal se dopředu vnitřkem první zatáčky, jenže Pražan jej před sebe nepustil. Štěpán Ševčík pro něho byl posléze v desáté jízdě přece jen snadnějším soustem, už jen uvážíme-li rozdílné zkušenosti obou z nich.

Adam Nejezchleba (modrá) zápolí s Matoušem Kameníkem (červená)

Pakliže se týká duelu o závěrečný bronz, nejlepší vodítko mohla nabídnout rozjížďka s číslem dvanáct, v níž oba kohouti stanuli bok po boku. A vskutku bylo na co koukat! Protože snad aby toho nebylo málo, o společnost se jim postaral stále se lepšící Matěj Frýza.

Adam Bednář však odstartoval s dokonalou rutinou. Nejenže nepustil plzeňského závodníka před sebe po spodní straně první zatáčky, ale navíc jej přitlačil tolik, že mu druhou příčku sebral Jan Jeníček. Nicméně Matěj Frýza přece jen nelitoval, že se držel bílé lajny uvnitř, protože ve druhé zatáčce kolem ní podjel Jana Jeníčka.

Samotný Pardubičan si však uvědomil výhodnost vnitřní stopy. Ve druhém okruhu ji uplatnil, ve druhém oblouku se na ní nasunul. Podjel Matěje Frýzu, inkasoval dva body, a byť měl v aktuální klasifikaci dnešního mítinku bod ztráty na Adama Bednáře, šampionát anno domini 2019 ještě nekončil.

 

Stále nerozhodnutý šampionát

Matěj Frýza vede před Josefem Černým

Jenže také Adam Bednář moc dobře věděl, která bije. Stylem start – cíl zvítězil v rozjížďce s číslem čtrnáct, v níž se však při vší úctě stal hrdinou Dominik Hrbek, když na sklonku druhého okruhu podjel Josefa Černého. Jenže Pražan z Jindřichova Hradce s jedenácti body mohl považovat svou účast ve finále A za hotovou věc.

Podobně machrovat mohli i oba doposud neporažení premianti, jež se střetli v rozjížďce s číslem patnáct. Jaroslav Vaníček v ní briskně vypálil do vedení, zatímco Vojtěcha Šachla trápil Matouš Kameník. Poradil si s ním až vnějškem druhé zatáčky.

Rovnou z chodu doklepnul Jaroslava Vaníčka. Ve třetím kole do něj v první zatáčce dokonce vrazil, ale oba rivalové ustáli svůj duel mistrovsky. Pražan ještě lépe, jelikož se udržel ve vedení, byť na něj divišovský borec bez ustání dotíral až do cíle

Adam Bednář (modrá) ve vzájemném souboji Jana Jeníčka (bílá) porazil

Šestnáctá jízda zasvitla bronzovým svitem Jana Jeníčka. Zároveň s vylétnutím pásky se usadil ve vedení a uzavřel své účinkování v základní části desetibodovým ziskem. Adam Bednář měl o jeden navíc a v áčku se body násobí. Jenže Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl rozhodně nesršeli odhodláním se s někým dělit. Naproti tomu, kdyby Jan Jeníček vyhrál v béčku…

Jenže než se začala roztáčet kola finálového pořadu, konal se rozjezd o postup do béčka. Vedl v něm Matěj Frýza, jenž se Luboše Krejči zbavil až ve druhém okruhu, v jehož druhé zatáčce Pražan upadl. Jako na potvoru si nevzal chrániče a bolestivě se praštil do míst, kde to kluky velmi bolí. Avšak jeho běh do depa dal jasně najevo, že rezignaci z dalšího průběhu klání nemá rozhodně ve svých plánech.

 

Šampionát končí rozjezdem

Luboš Krejča po svém rozjezdovém pádu pospíchá do depa

Když už jsme u sprintování, David Hrbek se vůbec nenechal zahanbit, když před startem déčka běžel zkontrolovat polohu palivových kohoutků motocyklu svého syna. Rozhodně nelitoval, protože přívod metylu byl vskutku uzavřený. A tak Dominik Hrbek mohl slavit vítězství před Josefem Černým.

Co čert nechtěl, do finále C se nerozjel Luboš Krejča, protože… Protože si metyl nepustil. Na čele tím pádem úřadoval Adam Nejezchleba. Měřil Štěpána Ševčíka, jemuž nakonec nezbyly ani dva body. Na své cestě k cíli se totiž dostal oběma koly mimo závodní trať.

Jan Jeníček (červená) v souboji s Matoušem Kameníkem (modrá)

A pak přišlo tolik klíčové finále B. Matouš Kameník napínal nervy přítomných, když se kvůli jeho letmému startu muselo startovat podruhé. Nicméně sotva páska vyletěla znovu, byl divišovský borec opět v čele. Jenže s Janem Jeníčkem to neměl nikterak jednoduché.

Pardubický závodník zamířil do první zatáčky po spodní straně a na protilehlé rovince převzal vedení. Vyhráno ovšem neměl. Jak se ve třetím kole nechal v úvodním výjezdu vynést příliš daleko na venek, Matouš Kameník jej podjel. Jenže krátce na to se dostal oběma koly mimo trať. Protože dobře věděl, že jej čeká diskvalifikace, sám odstoupil.

Adam Bednář (červená) upaluje v rozjezdu před Janem Jeníčkem (modrá) pro celkový bronz v šampionátu

Jan Jeníček proburácel vítězně cílem a mohl jen čekat na výsledek finále A, v němž Adam Bednář potřeboval pro zisk bronzu dojet nejhůře druhý. Jenže dopředu vystřelil Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl stihnul jen právě Adama Bednáře. Divišovský závodník však celou záležitost ještě rozhodně nepovažoval za uzavřenou. Na začátku třetího kola se dostal dopředu a zvítězil.

V depu se Jan Jeníček se svým otcem Jiřím chystal na rozjezd o celkový bronz, protože s Adamem Bednářem měli stejně. Pražan rozhodl svým skvělým startem. Pardubický závodník se nevzdal, zkoušel hlavně osvědčené nájezdy vnitřní stranou, ale Adam Bednář se nedopustil jediné chybičky.

Vojtěch Šachl (modrá) se ve finále A dostal před Jaroslava Vaníčka (červená)
nejmenší dráha: D C B A TOT
1. Vojtěch Šachl, Divišov 3 3 3 2 6 17
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 3 3 4 16
3. Adam Bednář, Praha 2 3 3 3 2 13
4. Jan Jeníček, Pardubice 3 2 2 3 3 13
5. Matěj Frýza, Plzeň 3 2 1 2 2 10
6. Matouš Kameník, Divišov 1 3 3 1 L 8
7. Adam Nejezchleba, Ch. 2 2 2 1 3 10
8. Štěpán Ševčík, Plzeň 2 L 2 2 L 6
9. Luboš Krejča, Praha 1 2 2 3 E 8
10. Dominik Hrbek, Pardubice 2 1 1 2 3 9
11. Josef Černý, Plzeň 1 1 1 1 2 6

Poznámka: o obsazení finále B rozhodl rozjezd: Matěj Frýza; Luboš Krejča F; zvláštní jízdy Karel Průša

Jan Jeníček (červená) ve finále B bojuje s Matoušem Kameníkem (modrá) a Matějem Frýzou (bílá)

Konečné pořadí šampionátu:

PHA SLA PHA SLA DIV CHA SLA DIV TOT
6.4. 20.4. 14.5. 18.5. 2.6. 8.6. 21.9. 28.9.
1. Jaroslav Vaníček, Praha 17 16 17 18 18 18 18 16 138
2. Vojtěch Šachl, Divišov 15 18 13 13 12 8 13 17 109
3. Adam Bednář, Praha 13 6 11 12 15 12 16 13 98+3
4. Jan Jeníček, Pardubice 9 13 12 15 13 11 12 13 98+2
5. Matěj Frýza, Plzeň 9 11 10 11 11 11 9 10 82
6. Bruno Belan, Slaný 11 13 15 13 11 15 NS NS 78
7. Matouš Kameník, Divišov 13 9 11 11 10 7 7 8 76
8. Adam Nejezchleba, Ch. NS 10 9 11 9 10 13 10 72
9. Dominik Hrbek, Pardubice 6 10 7 9 10 9 7 9 67
10. Luboš Krejča, Praha 6 NS 8 9 0 11 8 8 58
11. Štěpán Ševčík, Plzeň 4 6 6 7 8 11 8 6 48
12. Josef Černý, Plzeň 8 8 NS 8 8 9 NS 6 47
13.Josef Novotný, Pardubice NS NS 3 6 5 6 5 NS 25
14. Mateusz Lopuski, PL NS 13 NS 12 NS NS NS NS 25
15. Eric Puffer, D 10 NS NS 5 NS NS NS NS 15
16. Antoni Kawczynski, PL NS 4 NS 9 NS NS NS NS 13
Adam Bednář (červená) si v rozjezdu pojistil celkový bronz na úkora Jana Jeníčka (červená)

Foto: Karel Herman a Mirek Horáček

Dominik Hrbek (červená) v souboji s Josefem Černým (modrá)