Petr Chlupáč a Jan Kvěch ukončili hladový půst Vladimíra Vopata

Slaný – 18. května
Dlouhá léta se Vladimír Vopat snažil se svým týmem o vítězství v Memoriálu Antonína Vildeho. Dočkal se až dnes, když na jubilejní dvacátý ročník slánského pouťáku nominoval rovnou tři dvojice. Petr Chlupáč s Janem Kvěchem spojeni logem Bellis nepoznali hořkost porážky ve své skupině, aby posléze vyřadili v semifinále Slaný. Mezitím Josef Franc s Michalem Škurlou startující za Miletice uzavřeli finálová vrátka pro obhájce SMESTAV startujícím ve složení Ondřej Smetana a Zdeněk Simota. Ti posléze v malém finále vybojovali nejnižší stupínek pódia na úkor Eduarda Krčmáře a Michala Dudka. Ve finále dokonale odstartoval Petr Chlupáč. V domnění, že je za ním Josef Franc, se ho snažil zavírat. Jenže až ve chvíli, kdy si uvědomil, že borec za ním má červené přední kolo, došlo mu, že tísní Jana Kvěcha. Avšak udržel vedoucí pozici před dotírajícím Josefem Francem. A když Jan Kvěch zajistil třetí pozici před Michalem Škurlou, bylo o vítězi rozhodnuto.

Stupně vítězů

Nešťastný pád jednoho Berana

Daniel Klíma (žlutá) útočí na slánský tandem Michal Dudek (červená) a Eduard Krčmář (modrá)

Antonín Vilde si pro jubilejní memoriál svého otce nemohl vybrat krásnější počasí. Sluníčko svítilo o sto šest a v depu se chystalo do boje osm dvojic. Jistě není bez zajímavosti, že z celé šestnáctky závodníků byl jediný cizinec a to ještě takový, kterou naše plochodrážní exekutiva za zahraničí nepovažuje. Jakuba Valkoviče totiž po boku Martina Gavendy v týmu KFPD nahradil jeho krajan Ján Mihálik.

Luboš Hájek nad motocyklem svého syna Filipa:

„Zase další primár…“

Skupina A začala hladkým triumfem Eduarda Krčmáře v rozjížďce s číslem jedna. Jeho parťák Michal Dudek sice v první zatáčce objel Filipa Hájka. Jenže Daniel Klíma, druhý z třebusických Beranů, mířil dopředu. A ve druhém kole slánský pár rozdělil v první zatáčce.

Zdeněk Simota (modrá) překonává Martina Gavendu (bílá)

V poslední zatáčce před cílem praskl Filipu Hájkovi primární řetěz a pražský závodník vypadl ze sedla. Nemohl zvednout ruce. Raději proto odstoupil ze závodu a nechal Vladimíra Vopata shánět za sebe náhradu pro zítřejší extraligové pokračování v Žarnovici.

Vedle Slaného byl favoritem skupiny také Smestav Speedway Team. Zdeněk Simota a Ondřej Smetana vyrazili za obhajobou předchozích třech vítězství porážkou KFPD ve třetí jízdě. Martin Gavenda sice odstartoval mezi nimi, jenže Zdeněk Simota jej předčil vnějškem druhé zatáčky.

V páté jízdě Zdeněk Simota s Ondřejem Smetanou porazili osamoceného Daniela Klímu. Slaný kontroval maximem 7:2 na úkor KFPD v rozjížďce s číslem sedm. Když se oba vedoucí celky sešly u startovního roštu v deváté jízdě, bylo o jejich postupu do semifinále rozhodnuto.

Eduard Krčmář vodí Ondřeje Smetanu a Zdeňka Simotu

Vedení se ujal Ondřej Smetana, avšak z prvního výjezdu jej na čele vystřídal Eduard Krčmář. Zdeněk Simota však udržel za sebou Michala Dudka, takže vítězem skupiny byl Smestav.

 

Neporažení květináři

Jan Kvěch (modrá) a Petr Chlupáč ovládli skupinu A

Béčko mělo také dva hlavní favority a jediný rozdílem oproti skupině A se stal fakt, že se potkali již ve druhé sérii nikoliv až v samotném závěru. Jan Kvěch a Petr Chlupáč coby Bellis Junior Speedway Team ve druhé jízdě hravě porazil Františka Kliera a Pavla Čermáka. Podobně miletičtí Josef Franc a Michal Škurla ob rozjížďku později naložili s Danielem Šilhánem a Milanem Dobiášem hájícími barvy SCM.

Pražští mladíci spojení názvem kladenského květinářství skvěle odstartovali i do rozjížďky s číslem osm. Josef Franc s Michalem Škurlou byli rázem ti druzí. Český šampión se však nehodlal smířit s rolí poraženého. Útočil ze všech sil a zejména jeho útok vnitřkem posledního výjezdu byl hodně razantní.

Josef Franc po osmé jízdě:

„Dráha se tady zlepšila, ale těžko se předjíždí.“

Petr Chlupáč (bílá) a Jan Kvěch (žlutá) vodí za sebou Josefa France (modrá) a Michala Škurlu (červená)

Přesto na kontě Bellis Junior Teamu přistála další sedmička. Když Petr Chlupáč a Jan Kvěch v desáté jízdě vyřídili SCM, postoupili do semifinále bez ztráty bodu. Porážka, kterou prve uštědřily Mileticím, však na další vývoj závodu neměla vliv. Josef Franc a Michal Škurla v rozjížďce s číslem šestnáct nedali ani náznak šance Pavlu Čermákovi s Františkem Klierem.

 

Pozor na červené kolo

Daniel Klíma měl v závěru technické problémy

Daniel Klíma, jenž už v rozjížďce s číslem jedna přišel o Filipa Hájka, kvůli poruše motocyklu do jedenácté jízdy ani neodstartoval. Chyběl posléze také v jízdě o sedmé jízdě, protože svůj stroj nenatočil. František Klier a Pavel Čermák byli beztak vítězi, protože jako tandem by stejně dali do kupy víc bodů, než osamocený Beran. Bez jeho účasti však nemohli skončit jinak než 7:0.

Pátého místa se zmocnil KFPD. Lepší start v umísťovací jízdě sice vystřihnul Daniel Šilhán, avšak už v prvním výjezdu jej zvenčí minul Martin Gavenda. Mezitím Ján Mihálik držel v šachu Milana Dobiáše.

Již první semifinále rozhodlo, že Smestav letos na nejvyšším stupni bude chybět. Michal Škurla skvěle odstartoval, zatímco Josef Franc v první zatáčce objel Zdeňka Simotu a Ondřeje Smetanu. Posléze převzal od svého parťáka vedení.

Josef Franc (žlutá) a Michal Škurla (bílá) v semifinále odstartovali nba Ondřeje Smetanu (červená) a Zdeňka Simotu (modrá)

Zdeněk Simota útočil ze všech sil. V posledním oblouku se vskutku dokázal vmáčknout na druhou pozici. Jenže Miletice stejně daly dohromady více bodů a postoupily do finále. Jejich soupeře jim určilo semifinále číslo dvě, jež přineslo stejný výsledek jako to první.

K vítězství stylem start – cíl totiž neomylně zamířil Petr Chlupáč. Za sebou měl Eduarda Krčmáře, jehož však zaměstnával Jan Kvěch. Pražský junior ve druhé zatáčce dokonce domácí eso podjel, jenže Eduard Krčmář se vmžiku zprava vrátil nazpět. Avšak nic platno, do finále šel Bellis, zatímco v malém finále se záhy naplnil osud Slaného.

Eduard Krčmář si na startovním roštu vyměnil místo s Michalem Dudkem, aby se postavil mezi oba stavebníky. Vskutku se ujal vedení, jenže Zdeněk Simota jej objel v první zatáčce. Ondřej Smetana jistil třetí příčku, což v konečném důsledku znamenalo nejnižší stupínek pódia. Ke všemu Michal Dudek ve druhém oblouku upadl, ale stačil včas uklidit motocykl z dráhy.

Petr Chlupáč popisuje okamžiky krátce po finále:

„S Honzou jsme se popoušťouchli. Nevěděl jsem, že je to on. Ohlídnu se a vidím červený kolo!“

Po startu finále: zleva Josef Franc, Jan Kvěch, Petr Chlupáč a Michal Škurla

Josef Franc dlouho hrabal na finálovém startovním roštu. Jenže stavební úpravy koleje jen do čela nevynesly. Vedení se ujal Petr Chlupáč, za něho se zavěsil Jan Kvěch. Jeho kolega ho však v domnění, že jde o Josefa France, zavíral na vnitřní čáru.

Svůj omyl zpozoroval včas, nicméně Josef Franc se dostal na druhou příčku. K útoku na čelo se však nedostal. Jednak Petr Chlupáč pádil bezchybně k vítězství, jednak českého šampióna zezadu zaměstnával Jan Kvěch, který tradičně útočil až do cíle. A tak se Vladimír Vopat konečně dočkal triumfu v Memoriálu Antonína Vildeho.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch (10) a Petr Chlupáč (9) spolu došli k dnešnímu vítězství

„Super, nečekali jsme, že vyhrajeme,“ radoval se Petr Chlupáč. „Hezký závody. Bylo důležitý se soustředit na start. Dráha byla tvrdá, nešlo moc předjíždět. Myslím, že je to bomba, že jsme vyhráli, příští rok by to chtělo zopakovat. Smetyš se Zdendou to vyhráli třikrát, tak my čtyřikrát! Děkuju panu Vopatovi, že jsem se moh‘ zúčastnit. A taky za jeho přístup k nám mladejm‘.“

„Pěkný závody, ale škoda finálovky,“ rozhovořil se Jan Kvěch. „Ale Pepa přilít v zatáčce, přilepil nás, já to musel dát pod Petra. On se přetočil. A Pepa to pak dal pode mě. Ale vyhráli jsme, dařilo se nám, zejtra by to chtělo v Žarnovici zopakovat.“

Michal Škurla a Josef Franc skončili druzí

„Vymejšlel jsem ptákoviny,“ připouštěl Josef Franc. „Pak jsem to vrátil a starty byly dobrý. Jsem strašně rád, že chvíle, který jsem se bál, přišla. Mladá krev rozevírá lokty, jsem rád, že s těma mladejma klukama můžu závodit. Česká plochá dráha si takový kluky zaslouží a já jsem rád, že můžu bejt u toho. Dopadlo druhý místo, zasloužený druhý místo, jedeme dál.“

„Hezký závody,“ vysekl poklonu Michal Škurla. „Snažili jsme se, co to šlo. Prokoučovali jsme to ve finále, tam nás porazili. Už jsme s nima prohráli v základu, odveta nevyšla, porazili nás znova.“

Zdeněk Simota ujíždí Eduardu Krčmářovi

„Říkali jsme si, že po čtvrtý by to už bylo trapný,“ žertoval Zdeněk Simota, že se Smestav nepostavil na nejvyšší stupínek počtvrté v řadě. „Nedá se nic dělat.“

„Jsme dvojice, když to zkazíme, tak oba,“ odmítal Ondřej Smetana hledat konkrétního viníka pádu mořinských stavebníků z pódia. „Škoda semifinále, Zdenda stihnul Škurliče, já bohužel ne.

„Normál…“ odtušil Eduard Krčmář, přece jen poněkud posmutnělý nad čtvrtým místem. „Zajezdili jsme si a to je to hlavní. Je to závod, nenaděláš nic…“

Michal Dudek dnes nebyl spokojený

„Co ti můžu říct?“ povzdechl si Michal Dudek. „Jsem nasranej. Ve druhý jízdě se mi něco utrhlo v motoru a tím se to zkazilo všechno. To je pak těžký, když se sere technika. Po tom pádu mám naštěstí jen odřenou prdel, dráhovej‘ lišej.“

Drama finálové jízdy: Petr Chlupáč, Jan Kvěch a Michal Škurla
skupina A:
1. SMESTAV Speedway Team 19
Ondřej Smetana 3 3 3 9(2)
Zdeněk Simota 4 4 2 10(1)
2. AK Slaný 17
Michal Dudek 2 3 0 5(1)
Eduard Krčmář 4 4 4 12
3. KFPD Březolupy 11
Martin Gavenda 2 2 4 8
Ján Mihálik 0 0 3 3(1)
4. Třebusičtí Berani 5
Filip Hájek F – – 0
Daniel Klíma 3 2 E 5
skupina B:
1. Bellis Junior Speedway Team 21
Petr Chlupáč 3 4 4 11(1)
Jan Kvěch 4 3 3 10(2)
2. PRO-TEC Miletice 16
Michal Škurla 3 0 3 6(2)
Josef Franc 4 2 4 10
3. SCM AČR Slaný 11
Milan Dobiáš 0 3 0 3(1)
Daniel Šilhán 2 4 2 8
4. AK Divišov 6
František Klier 0 2 0 2
Pavel Čermák 2 F 2 4

Finálová skupina:

o7.m o5.m SF1 SF2 MaF FIN
1. Bellis Junior Speedway Team 6 6
Petr Chlupáč 4 4
Jan Kvěch 2 2
2. PRO-TEC SK Miletice 6 3
Michal Škurla 2 0
Josef Franc 4 3
3. Smestav Speedway Team 3 6
Ondřej Smetana 0 2
Zdeněk Simota 3 4
4. AK Slaný 3 3
Michal Dudek 0 F
Eduard Krčmář 3 3
5. KFPD Březolupy 6
Martin Gavenda 4
Ján Mihálik 2
6. SCM AČR Slaný 3
Milan Dobiáš 0
Daniel Šilhán 3
7. AK Divišov 7
František Klier 3(1)
Pavel Čermák 4
8. Třebusičtí Berani 0
Filip Hájek
Daniel Klíma
Josef Franc bojoval o vítězství pro Miletice až do konce

Foto: Mirek Horáček a Petr Čunek