Lázeňský kilometr bude s naší špičkou i starými pány

Mariánské Lázně – 16. června
Konečně je to tady. Po téměř roční přestávce se na naší jediné dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních opět rozhoří boje o mistrovské tituly. Tři sady vavřínových věnců čekají na devět nejrychlejších a nejodvážnějších borců, kteří se na svých nadupaných strojích nejlépe vypořádají s nástrahami naší slavné tisícovky. Na programu je mistrovství Evropy veteránů a mezinárodní mistrovství České Republiky na dlouhé dráze. Podrobnosti k oběma závodům a profily hlavních aktérů vám magazín speedwayA-Z přináší právě teď.

Království stojáků
Když v sobotu 17. června najdete cestu do Mariánských Lázní, určitě nebudete zklamáni. Závody veteránů, které se na této dráze staly krásnou tradicí, vám umožní proniknout na chvíli do nostalgického světa plochodrážní historie. Zapomeňte na ležaté motory, tady kralují Japy, Weslaky, Esa a Goddeny.

Startovní listina je tradičně bohatá. Jen v kategorii dvouventilových strojů se představí na jednadvacet jmen. Kromě tradičních borců, jako jsou Maurice Jones, Franz Greisel, Jan Jacobsen nebo Garry Smith se premiérově představí i jeden z nejslavnějších jezdců na travnaté dráze Gerald Short z Velké Británie. Mezi jeho největší úspěchy patří zisk titulu mistra Evropy v roce 1979. O rok později k němu přidal stříbrnou medaili a sbírku cenných kovů kompletoval bronzem v roce 1983.

Silná a velmi vyrovnaná je i sestava ve třídě čtyřventilů. Na startu se objeví hned sedm Britů, mezi nimiž vynikají zejména Paul Evitts a John Hartley. Do jejich souboje budou chtít určitě zasáhnout Ital Francesco Barbetta, Rakušan Wannasek nebo exšampion NDR na dlouhé dráze z roku 1984 Oswald Lasarzik.

Premiérově se v Mariánských Lázních představí Wilhelm Kall, který kdysi získával slávu na německých oválech spolu se svým bratrem Joachimem. Mrak nejasností se ještě vznáší nad startem jednoho z největších favoritů a mnohonásobného vítěze Hartmuta Ernsta z Německa. Dle vyjádření, F.Wimmera hlavního organizátora evropského seriálu veteránů, poslal Ernst pozdě přihlášku. Hartmut Ernst si to nemyslí a podezírá organizátory z cíleného ovlivňování. V současné době probíhá jednání AMK Mariánské Lázně o znovu zařazení Hartmuta Ernsta do seriálu.

Sobotní závod začíná představením jezdců ve 12:35, první jízda odstartuje úderem třinácté.

Osm Čechů ve hře
Na neděli 18. června přichystali pořadatelé další porci závodění. Na řadu přijde mezinárodní mistrovství České republiky. Po loňském velice vydařeném ročníku se letos do Mariánských Lázní určitě vypraví početná skupinka diváků z blízkého i dalekého okolí. Letošní startovní listina také slibuje neméně zajímavou podívanou.

Na start se postaví hned osm našich jezdců v čele s úřadujícím šampionem Zdeňkem Schneiderwindem. Proti nim vyrukuje stejně velká skupina zahraničních borců. Pozvání přijal například mladý dravě jezdící Angličan Paul Cooper nebo bývalý světová finalista Nor Kenneth Borgenhaug. Chybět samozřejmě nebude ani krásná plavovláska Nynke de Jong, která stejně jako vloni přijede se svým přítelem Rony Stüdemanem. Silným soupeřem bude rozhodně i Klaus Peter Gerdemann. Tento třiapadesátiletý Němec a bývalý evropský finalista toho už na dlouhé dráze vybojoval mnoho a že je třeba s ním stále počítat všem dokázal minulý týden, když triumfoval v otevřeném mistrovství Finska.

Další hvězdou startovní listiny bude Ital Alessandro Millanese, rovněž finalista mistrovství Evropy. Divákům v Mariánských Lázních se představil už v roce 1998 při semifinále MS a před dvěma lety i v Českém šampionátu, když na rozbahněné dráze vybojoval bronzovou medaili.

Z našich jezdců musí fanoušci bohužel oželet start vloni druhého Antonína Švába, který se vážně zranil během zimní přípravy v Argentině. Na dlouhána ani letos neusednou Josef Franc či Adrian Rymel. Nakonec neuvidíme ani místního jezdce Romana Tomanyho. Prý nemá kvalitní motorku a neudělal by žádný pěkný výsledek.

Nedělní závod odstartuje o hodinu později, tedy ve 14 hod, slavnostní nástup na motocyklech začne už ve 13:40.

Česká želízka v ohni:
Zdeněk Schneiderwind (*13.1. 1962)
Při neúčasti Tondy Švába bezesporu naše největší hvězda na dlouhých drahách. Dvojnásobný evropský šampion si letos již po jedenácté vybojoval účast mezi nejlepšími jezdci světa. V evropském finále na trávě startoval v minulosti patnáctkrát a letos má šanci tuto bilanci ještě vylepšit. Na dráze ve francouzském La Réole, kde jel své vůbec první finále v roce 1985, patří i letos po jednadvaceti letech stále mezi největší favority a rád by ke svým dosavadním pěti evropským medailím přidal šestou.

Přestože Zdeněk sám zůstává ve svých odhadech střídmý, bude v Mariánských Lázních jen těžko k poražení. Mistr republiky z let 1992, 2003 a 2005 si vloni ve finále po ohromné bitvě poradil s Antonínem Švábem. Dráhu velice dobře zná a navíc jako tovární jezdec Jawy disponuje velice rychlými motocykly.

Pavel Ondrašík (*10.12. 1975)
Jezdec pražského Olympu, který dříve patřil k oporám naší reprezentace na krátké i dlouhé dráze. Právě na dlouhé dosáhl v minulosti největších úspěchů, když se probojoval mezi evropskou i světovou elitu. V posledních letech se ale nějak nemůže potkat s formou. Jeho výkonnost šla rapidně dolů. Výjimkou byl zisk domácího titulu na dlouhé dráze ve zmoklém závodě v roce 2004. Letos ho opět provází smůla, když si krátce po začátku sezony zlomil zápěstí a přišel tak o účast v kvalifikaci MS. Minulý týden však již závodil, by pro něj silně obsazené semifinále ME na trávě v německém Bielefeldu skončilo fiaskem.

V Mariánských Lázních bude přesto patřit k největším favoritům. Západočeská tisícovka patří k Pavlovým nejoblíbenějším drahám a on na ní dokázal vždy dobře zajet. Po mistrovském titulu před dvěma lety se vloni potýkal s technickými problémy, které jej stály účast ve finále A a možná i medaili. Přesto zajel velice dobrý závod, který završil triumfem ve finále B před dotírající Nynke de Jong. Když ho podrží motory, bude pro Zdeňka Schneiderwinda určitě silným soupeřem. Právem se musí řadit ke kandidátům na jednu z medailí, možná i na titul. Případný úspěch je možná právě ten kopanec, který potřebuje, aby se vrátil do dřívější formy.

Richard Wolff (*12.6. 1976)
Další jezdec pražské Markéty, který umí zajet na dlouhé stejně dobře jako na klasice. S dlouhými ovály koketuje už od roku 1998. Jeho bojovnost a nesporný talent více či méně kompenzují jeho největší handicap, kterým je jeho poněkud přestárlejší motocykl. I na tomto vybavení se letos probojoval jako náhradník až do semifinále mistrovství světa. V MČR je jeho maximem sedmá příčka z roku 2003. Pokud ho podrží technika, má určitě na finále A, ne-li na víc.

Jaroslav Pták (*10.5. 1965)
Jeden ze tří jezdců pořádajícího klubu je dlouholetou oporou naší reprezentace. Ani letos se v MS neztratil a zisk deseti bodů ve světovém semifinále v bavorském Pfarrkirchenu dává tušit, že je výborně připraven. V Mariánských Lázních bude patřit k největším favoritům a určitě bude chtít rozšířit svou sbírku medailí. Zatím má na svém kontě dvě a obě bronzové.

Karel Kadlec (*26.8. 1963)
Plzeňský sympaák letos drží primát v počtu odjetých závodů. Po loňském zranění na trávě v Eenrumu se dokázal vrátit do formy i reprezentace. Zmoklá kvalifikace MS ve Francii se mu sice příliš nepovedla, ale na evropské trávě v Holandsku nečekaně zabral. Sice nepostoupil, ale jeho bojovný výkon byl doposud nejlepší v jeho reprezentační kariéře.

V Mariánkách mu to jede, což dokázal i vloni, když si bez větších problémů proklestil cestu do finále A. Na první šestku myslí i letos. Má k dispozici kvalitní motocykly i vydatný trénink. To vše v kombinaci s jeho pověstnou bojovností dává nejlepší předpoklady k úspěchu.

Marek Čejka (*2.5. 1973)
Plochodrážník hájící kdysi barvy Plzně je po svém comebacku klubovým jezdcem AMK Mariánské Lázně. Vloni zajel při své premiéře v MČR výborný závod. I když nepostoupil do velkého finále, zanechal velmi dobrý dojem, zejména svou stylově čistou jízdou. Když při něm bude stát štěstí, má na finále A. Výhodou mu budou rychlý motor a znalost dráhy. Nevýhodou určitě nedostatek odjetých závodů.

Antonín Klatovský (*1979)
Další ledař ve startovní listině. Jezdec, kterého snad netřeba ani představovat. Na svém kontě má řadu velkých úspěchů na ozubeném speciálu, včetně medailí z MS družstev nebo ME. Dvojnásobný mistr republiky dříve využíval k letní přípravě závody supermoto. I zde se brzy vypracoval mezi naší špičku. Letos se rozhodl vyzkoušet v letní pauze závody na dlouhánu. Po tréninku v Mariánkách se vrhl na slavný travnatý závod na Bergringu v Teterowě a nyní hledí vstříc domácímu šampionátu. Všichni budou určitě zvědavi, jak se mu při premiéře na tisícovce povede. Talent mu rozhodně nechybí.

Jan Jaroš (*11.11. 1984)
Bývalý motokrosař a klubový odchovanec pražské Markéty je dalším jezdcem, který si letos odbude svou dlouhodrážní premiéru. Kvůli zranění z britské ligy musel vynechat soustředění v Mariánských Lázních, mistrovství republiky tak pro něj bude opravdu ostrým křestem. Doufejme, že pro něj dopadne dobře a nějaká ta cejcha ho neodradí od dalších závodů. Protože příliv mladých, a zejména takto talentovaných jezdců, je právě to, co naše dlouhá dráha potřebuje.

Časový harmonogram:

  ME veteránů MEZ MR
  sobota neděle
  17.6. 18.6.
technická přejímka 8:00 – 10:00 8:00 – 10:00
trénink 9:00 – 11:15 10:30 – 12:00
slavnostní nástup 12:35 13:40
start 1.jízdy 13:00 14:00

Startovní listiny:

Sobota – mistrovství Evropy veteránů:

Kategorie dvouventilových strojů:
1 Peder Jensen (DK)
2 Roy Gomm (GB)
3 Frank Yates (GB)
4 Jan Jacobsen (N)
5 Franz Greisel (D)
6 Peter Dejmek (D)
7 Geoff Urben (GB)
8 Tom Blackwood (SCOT)
9 Maurice Jones (GB)
10 Mick Cooke (GB)
11 Walter Johanssen (N)
12 Kaare Heia (N)
13 Denis Hall (NZ)
14 John Shelmerdine (GB)
15 Jürgen Brückner (D)
16 Brian Bassett (GB)
17 Jan Guleik Kilen (N)
18.Gerald Short (GB)
19 Gerry Smith (GB)

Kategorie čtyřventilových strojů:
1 Francesco Barbetta (I)
2 Wilhelm Kall (D)
3 John Freeman (GB)
4 Neil Copestake (GB)
5 Anton Wannasek (A)
6 Oswald Lasarzik (D)
7 Jürgen Jucknies (D)
8 Silvano Soattin (I)
9 Ian Leverington (GB)
10 Miklos Nemeth (N)
11 John Hartley (GB)
12 Kevin Howse (GB)
13 Paul Evitts (GB)
14 Dave Hammond(GB)
15 Giuseppe Furlan (I)

Neděle – mezinárodní mistrovství České Republiky:
1 rozjezd
2 Zdeněk Schneiderwind (CZ)
3 Rony Stüdemann (D)
4 Alessandro Milanesse (I)
5 Jan Jaroš (CZ)
6 Klaus Peter Gardemann (D)
7 Marek Čejka (CZ)
8 Pavel Ondrašík (CZ)
9 Karel Kadlec (CZ)
10 Paul Cooper (GB)
11 Antonín Klatovský (CZ)
12 Sjoerd Rozenberg (NL)
13 Nynke de Jong (NL)
14 Jaroslav Pták (CZ)
15 Keneth Borgenhaug (N)
16 Richard Wolff (CZ)
17 Francesco Barbetta (I)
18 rozjezd

Poznámka: Ovolná místa ve startovním poli a místa náhradníků se pojede rozjezd:
Frank Yates, Paul Evitts, Hartmut Ernst, John Hartley

Foto: Jiří Bayer, Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II) a Henk Barels