Nicki Pedersen začal vítězstvím

Krško – 22. dubna
Úvodní velkou cenu letošní sezóny ve slovinském Kršku vyhrál před malou chvilkou ex mistr světa Nicki Pedersen. Na stupních vítězů mu dělali společnost Jason Crump a Tomasz Gollob. Obhájce titulu, Švéd Tony Rickardsson, byl nejlepším mužem základní části, avšak nakonec mu patří čtvrtá příčka.

Největší drama v dnešní slovinské velké ceně nabídla závěrečná finálová rozjížďka. Nicki Pedersen měl nejhorší startovní pozici, nicméně dokázal se přehnat jako blesk kolem Jasona Crumpa a Tomasze Golloba, když obhájce titulu Tony Rickardsson zůstal vzadu.

Nicki Pedersen, mistr světa 2003, a Jason Crump, jenž Dána vystřídal na světovém trůně o dvanáct měsíců později, potom bojovali kolo na kolo až do cíle. Přitom do sebe několikrát narazili ve svém úsilí dostat se k šachovnicové vlajce jako první.

„Věděl jsem, že jsem měl nejhorší start, ale prostě jsem musel jít za vítězstvím,“ připustil Nicki Pedersen na tiskové konferenci. „Kvůli svému zranění jsem byl schopen závodit asi na devadesát procent. Ale jak se dráha stávala klouzavější, stala se pro mě snazší.“

V pondělí se vítěz úvodní Grand Prix v Dánsku podrobí operaci obou paží, které ho už dlouhou dobu trápí bolestmi. Dokonce by mohl za čtrnáct dnů přijít o pokračování seriálu ve Wroclawi.

„Jsem si jistý, že budu moci ve Wroclawi závodit,“ komentoval toto téma Nicki Pedersen. „Ale potřebuji v každé Grand Prix ze sebe dostávat sto procent, ne méně, takže operaci potřebuju.“

Jason Crump hovořil o Pedersenově stíhačce s uznáním. „Nedal mi ani centimetr zadarmo, ale to ostatně ani já jemu,“ prohlásil. „Víte, jaké je s ním závodit, a já jsem pyšný, že jsem byl součástí takové skvělé jízdy.“

Přitom mu k postupu mezi čtyřku nejlepších pomohla pořádná dávka štěstí. „Za své druhé místo mohu být jedině rád,“ netajil se. „Dostal jsem se tam až po té, co Leigh Adams musel v semifinále zastavit. Ale mně se to na této dráze už také stalo.“ Leigh Adams byl ovšem pasován na neoficiálního smolaře. Přijít o jistý postup do finálové jízdy v posledním kole, je vskutku pech jako hrom.

V základním rozpisu vypadal Tony Rickardsson, jenž loni vyhrál sedm velkých cen, opět neporazitelný. I když nakonec ztratil dva body, stále postupoval se třinácti body jako nejlepší závodník. To mu dalo výhodu prvního výběru startovní pozice jak pro semifinále, tak i finále. Nicméně blonďatý Švéd svou sbírku triumfů nerozšířil.