Bartosz Zmarzlik dostává věci pod svou kontrolu

Praha – 31. května
Vládl zde tři roky. K radosti slovenských i českých fanoušků, kteří jej pořád berou za svého. Martin Vaculík se rozjel v Praze také letos. Přímý postup do finálové jízdy jej minul. A on skončil v semifinále za Janem Kvěchem. Po třech letech jeho panování si vítězství odvezl Bartosz Zmarzlik. Triumf ve sté velké ceně jeho kariéry jej poslal do čela aktuální klasifikace šampionátu.

Fredrik Lindgren, Bartosz Zmarzlik a Leon Madsen na pódiu | foto Pavel Fišer

 

Na bilanci rekordů je dost času

Bartosz Zmarzlik slaví triumf | foto Pavel Fišer

V ikonické Praze se Bartosz Zmarzlik dostal do finálové jízdy rovnou a nemusel oklikou před semifinále. Vyšel mu dokonale start. Fredrik Lindgren útočil po venku první zatáčky. Šampióna ale neměl šanci ohrozit. Navíc musel své druhé místo znovu nárokovat na Leonu Madsenovi, jenž se na moment dostal před něho.

„Tohle je pro mě speciální moment, protože přišel ve stém závodě mé kariéry ve Speedway Grand Prix,“ glosoval Bartosz Zmarzlik svůj triumf. „Vyhrál jsem z nich dvacet osm a jsem z toho velice šťastný. Proto cítím, že toto je zvláštní moment.“

Bartosz Zmarzlik si položil Prahu ke svým nohám | foto Karel Herman

Dosažené rekordy ale Poláka nezajímají. „Dosažení šedesáti čtyř finálových rozjížděk je také skvělé,“ říkal. „Jsem za to šťastný a hrdý. Ale prožívat to budu až později v letech, až se budu ohlížet za svou kariérou.“

Proto se raději podíval na pražský mítink. „Od první jízdy jsem se cítil opravdu pěkně,“ vyprávěl. „Dráha byla velice dobrá pro závodění a každý dělal dobrou show pro publikum. Byl to pro mě skvělý výsledek.“

 

Švéd na lovu světového titulu

Fredrik Lindgren je nadšený, že se vrací do hry o titul | foto Karel Herman

Rovněž Fredrik Lindgren se do finále dostal rovnou přes pět základních rozjížděk. Letos do nejlepší čtyřky nakouknul poprvé. Druhé místo jej poslala na pátou pozici aktuálního pořadí, přičemž na Bartosze Zmarzlika ztrácí třináct bodů.

„Byl to pro mě dobrý večer,“ nezastíral. „Dostat se přímo do finále bylo skvělé. Bojoval jsem jako obvykle, je to vždycky těžké a náročné. Za pódium jsem vždycky rád, toto bylo první v letošní sezóně. Je velice důležité být zpátky v boji o titul. Samozřejmě na Bartosze ztrácím body, ale jsem opět na lovu.“

Fredrik Lindgren (moádr) drží Martina Vaculíka (bílá) | foto Karel Herman

Příští tři velké ceny půjdou za sebou v rychlém sledu jediného týdne. Dvě v Manchesteru a pak jednadvacátého v Gorzowě. „Příští dvě kola by mohla být pro šampionát klíčová,“ zamýšlel se Fredrik Lindgren. „Věřím tomu. V Británii závodění miluju, čtrnáct let jsem byl ve Wolverhamptonu a pak strávil rok v Birminghamu. Mám tam velkou základu fanoušků, Manchester je dobrá trať, jen se ujistit, že motorky fungují. Už se těším.“

 

Záskok se vyplatil

Leon Madsen se dostal na pražské pódium pořádnou oklikou | foto Pavel Fišer

Bartosz Zmarzlik a Fredrik Lindgren mířili do finálové jízdy přímo. Ovšem Leon Madsen se do ní dostal pořádnou oklikou. Nejen triumfem v semifinále. Do startovní listiny pražského závodu se totiž dostal až ve středu. Z titulu prvního stálého náhradníka zastoupil zraněného Jasona Doyleho. Skončil na nejnižším stupínku pódia.

„Cítím se dobře,“ usmíval se. „Je krásné být zpátky v SGP, i když to bylo jen na jeden večer. Chtěl jsem zkusit to nejlepší, vlétnout tam a prokázat každému, že se mýlili, když jsem nedostal divokou kartu. Prostě jsem chtěl předvést, že bych měl být v dží pí. A je jisté, že jsem to udělal.“

Leon Madsen (žlutá) ma za sebou MAxe Frickeho (červená) | foto Karel Herman

Ano, na stupních vítězů jej rozhodně nešlo přehlédnout. „Je hezké být na pódiu, jsem velmi šťastný,“ souhlasil. „Myslím, že jsem vyhrál každý ze svých startů kromě finále. Celkově jsem velmi šťastný. Je skvělé být nazpět a tento výsledek byl pro moje dvě holky.“

 

První triumf před zraky domácího publika

Jan Kvěch si vylepšil svou pražskou bilanci. Poprvé vyhrál v Praze rozjížďku, poprvé se na Markétě dostal do semifinále. To mu vystavilo stopku v závodě, ale po vítězství ve sprintu ve Varšavě byl opět hodně vidět. Devět bodů se každopádně počítá. Už jen proto, že český šampión je aktuálně jedenáctý, přičemž pár soupeřů před ním zase takový dramatický náskok na něho nemá.

Jan Kvěch se za asistence Filipa Šitery chystá na závod | foto Pavel Fišer

„Cítím se velmi dobře,“ nepřekvapila slova z úst pražského závodníka. „Atmosféra byla skvělá, byl jsem soustředěný a jel dál. Moje vítězství v první jízdě bylo dobré. Dostal jsem se do semifinále, ale nevyšel mi start. Bylo velmi těžké předjíždět, ale zůstávám stále soustředěný na zbytek sezóny.“

Jack Holder (žlutá) vede druhé semifinále před Andrzejem Lebeděvsem (červená), Janem Kvěchem (bílá) a Martinem Vaculíkem (modrá) | foto Karel Herman
1. Bartosz Zmarzlik, PL 2 3 2 2 3 3 15
2. Fredrik Lindgren, S 2 3 3 1 2 2 13
3. Leon Madsen, DK 3 3 0 1 3 (3) 1 11
4. Jack Holder, AUS 1 2 1 3 2 (3) 0 9
5. Andrzej Lebeděvs, LAT 3 2 1 1 3 (2) 10
6. Dan Bewley, GB 2 1 3 2 2 (2) 12
7. Anders Thomsen, DK 1 2 3 2 1 (1) 9
8. Jan Kvěch, CZ 3 0 1 2 0 (1) 6
9. Martin Vaculík, SK 3 2 2 1 2 (0) 10
10. Brady Kurtz, AUS 1 0 0 3 3 (F) 7
11. Mikkel Michelsen, DK E 3 2 0 1 6
12. Kai Huckenbeck, D 0 1 1 3 1 6
13. Max Fricke, AUS 2 1 2 0 1 6
14. Robert Lambert, GB 1 1 0 3 0 5
15. Dominik Kubera, PL 0 X 3 0 0 3
16. Daniel Klíma, CZ 0 0 0 0 0 0
17. Jan Macek, CZ (res) DNR
18. Jaroslav Vaníček, CZ (res) DNR
Jan Kvěch se v Praze dočkal semifinále | foto Pavel Fišer

Průběžné pořadí šampionátu:

1. Zmarzlik 53, 2. Kurtz 45, 3. Holder 42, 4. Lebeděvs 41, 5. Lindgren 40, 6. Bewley 34, 7. Kubera 27, 8. Lambert 27, 9. Thomsen 24, 10. Fricke 22, 11. Kvěch 21, 12. Madsen 16, 13. Dudek 16, 14. Vaculík 16, 15. Mikkelsen 16, 16. Doyle 8, 17. Huckenbeck 7, 18. Riss 2, 19. Klíma 1, 20. Cierniak 0, 21. Kowalski 0.

Velkolepý ohňostroj na závěr | foto Pavel Fišer

Legendární Erik Gundersen pomohl Villadsi Pedersenovi vyhrát další světový titul pro Dánsko

Praha – 30. května
S nulou po první sérii se světový titul v kategorii SGP3 zdál Villadsi Nagelovi vzdálený jako Jupiter. Jenže se objevil Erik Gundersen. Svému krajanovi poradil. Jaká slova slavný Dán svému mladšímu následovníkovi řekl, zůstalo mezi nimi. Každopádně šestnáctiletí mládenci za řidítky dvěstěpadesátek na Markétě předváděli neskutečně vyrovnanou podívanou. Villads Nagel zvítězil s dvanácti body. Adam Nejezchleba, lepší z českého dua, skončil osmý. Tři body o titulu. Dva od stříbra. A jeden jediný od bronzu.

Sven Cerjak, Villads Nagel a Beau Bailey řádí na pódiu | foto Pavel Fišer

Nula hozená za hlavu

Villads Nagel slaví titul mistra světa | foto Karel Herman

„Po své první jízdě jsem si vůbec nemyslel, že vyhraju,“ připouštěl Villads Nagel. „Ztratil jsem ve své mysli úplně naději. Jsem proto vděčný Erikovi a svému tátovi, že jsem se přes to všechno nakonec přenesl.“

A jakou radu se dánský mladík od plochodrážního velikána dozvěděl? „Oba mi řekli, ať držím hlavu vzhůru,“ reagoval. „A nepřipouštím si tu zkaženou rozjížďku. Ať ji hodím za hlavu, protože mě čeká další. A hlavně, od této chvíle jen tři body.“

A vskutku. Carlos Gennerich přišel o maximální vedení ve dvanácté jízdě. Villads Pedersen vítězil. Dostával se na vrchol. Jenže zlatá horečka zachvátila rovněž Svena Cerjaka. Po triumfu v v rozjížďce s číslem osmnáct skončil závod s jedenácti body. Aby se Villads Pedersen stal mistrem světa, musel hned vzápětí vyhrát.

Villads Pedersen v úvodní jízdě marně útočí na Adama Nejezchlebu | foto Pavel Fišer

„Věděl jsem to a cítil na sobě hodně tlaku,“ připouštěl po závodech, když už věděl, že jej Filip Hájek pozdravil šachovnicovou vlajkou jako prvního před Markem Zimanem. „Byl to tlak i na mou rodinu. Děkuju jí, také mechanikům a celému týmu za všechno, co pro mě udělali.“

 

A jde se na steak!

Týmové oslavě titulu Villadse Nagela přihlíží rovněž Erik Gundersen | foto Karel Herman

Dvěstěpadesátky se dostaly na úroveň světového šampionátu před sedmi lety, kdy finále shodou okolností hostila také Praha. Tehdy zvítězil Jonas Knudsen. Villads Pedersen je čtvrtým dánským plochodrážníkem, jemuž se takový kousek povedl. V devatenáctém stál na pódiu Jesper Knudsen, o tři roky později již v SGP3 Mikkel Andersen.

Villads Pedersen ale myslel v okamžicích svého triumfu na jiného velkého Dána. „Jeden z mých idolů je Nicki Pedersen,“ svěřil se. „Není z mojí rodiny, je to jen kamarád. Líbí se mi jeho starty a způsob, kterým pracuje. Vždycky o sobě říkal, že nemá talent, jen vůli do dokázat. Stát se mistrem světa v SGP je dlouhá cesta, ale já pro to udělám, co budu moci. Ale teď jdu na steak.“

 

Oranžová invaze

Sven Cerjak má neskutečný fan klub a oranžové barvy jeho příznivců zbarvily pražské ochozy. Když se stal vicemistrem modré planety, jejich ovace nebraly konce. Bodejť by ne, sám závodník, který se u nás představil bezpočtukrát, jejich podporu dobře vnímal.

Sven Cerjak se nakoneec ozdobil stříbrem | foto Karel Herman

„Z Krška jsem tu měl mnoho fanoušků,“ kvitoval přítomnost svých krajanů v ochozech. „Miluju je. Chci poděkovat hodně moc každému z nich. Strašně mně pomohli, moji sponzoři také. Chci jim všem moc a moc poděkovat.“

Nicméně není taková přízeň stresující? „Věděl jsem, že fanoušci jsou se mnou při každé jízdě,“ rozpovídal se. „Při první jízdě jsem se na ně podíval a byl nervózní. Očekávali ode mě hodně. Snažil jsem se soustředit na závod. Když přišel konec, měli jsme party. Jsem rád, že tu byli se mnou.“

A společně slavili stříbro z mistrovství světa. „Jsem za dnešek tak šťastný,“ nechal se slyšet. „Je to sen, který se mi splnil. Celou dobu jsem makal, abych tu stál na pódiu.“

 

Velcí kluci nepláčou

Problematický začátek neměl pouze Villads Nagel. Beau Bailey rozehrál závod třetím místem, pak byl vyloučen. Aby ke své loňské stříbrné medaili dodal letošní bronz, musel se v rozjezdu prohnat okolo Carlose Gennericha.

Beau Bailey slaví bronz před svým odchodem z dvěstěpadesátek | foto Pavel Fišer

„Před svou třetí jízdou se mi chtělo brečet,“ povzdechl si. „Ale dotáhnul jsem to do rozjezdu. Posadil jsem se na Carlose a čekal, dokud neudělal chybu. Ale dokázal jsem se dostat před něho. Letos jsem s dvěstěpadesátkami skončil, v Dánsku budu trénovat s pětistovkou, dokud se nevrátím domů. V Austrálii mě čekají závody a doufám, že dostanu vízum, abych se vrátil do Velké Británie na příští rok.“

 

Maďarský flat track, atletika, Slaný a překvapení pro trenéra

Adam Nejezchleba (bílá) v duelu s Eliasem Jamilem Jensenem (červená) | foto Karel Herman

Adam Nejezchleba se držel vysoko. Ale dvě poslední rozjížďku mu nevyšly. Ztracených bodů byla škoda, strašlivá škoda. Ale což… V sobotu se vypraví na maďarský šampionát ve flat tracku, aby si vyčistil hlavu. Pětistovky na nedělní slánský přebor již má připraveny.

V neděli bude závodit rovněž Karel Průša. Ale na atletickém mítinku v Ústí nad Labem. V rozjížďce s číslem dvě přišel o dva body, když se mu rozsypal motor. A béčko je prostě béčko i pro plochodrážní dvěstěpadesátku.

Karel Průša si vybral pořádný díl smůly | foto Pavel Fišer

Snad největší překvapení celého SGP3 servíroval Marek Ziman. Žarnovický závodník svého trenéra Martina Gavendu překvapil již svým postupem z Krška minulou sobotu. Natož pak svým pražským vystoupením, které rozhodně nebylo jen prostým paběrkováním, jež by se přece jen dalo omluvit menšími čtvrtlitrovými zkušenosti.

Marek Ziman (žlutá) zatím drží v šachu Eliase Jamila Jensena (modrá) a Coopera Rushena (bílá) | foto Karel Herman

Ostatně přesvědčil se o tom i Adam Nejezchleba, jemuž Slovákovo vítězství v patnácté jízdě udělalo tlustou čáru přes medailový rozpočet. Na druhou stranu, Marek Ziman lituje rozjížďky s číslem čtyři. Elias Jamil Jensen se nevybíravě dral k vítězství.

Navedl svůj motocykl pod Marka Zimana a zadním kolem mu vjel do řidítek. Prsty mu naštěstí pouze odřel, zaplaťpánbůh je nezlomil. Záhy přestaly bolet a Slovák se rozjel k jedenáctému místu. A ke všemu, co jej na oválech ještě čeká.

Carlos Gennerich (žlutá) zatím vede rozjezd o třetí místo před Beau Baileyem (modrá), Cooperem Rushenem (bílá) a Gregorem Zorkem (červená) | foto Karel Herman
1. Villads Pedersen, DK 0 3 3 3 3 12
2. Sven Cerjak, SLO 2 3 1 2 3 11
3. Beau Bailey, AUS 1 X 3 3 3 10+3
4. Carlos Gennerich, D 3 3 1 1 2 10+2
5. Cooper Rushen, GB 2 3 3 0 2 10+1
6. Gregor Zorko, SLO 3 2 0 2 3 10+F
7. Nicolas Hohlbein, USA 2 2 2 3 0 9
8. Adam Nejezchleba, CZ 2 2 3 1 1 9
9. Elias Jamil Jensen, DK 3 1 2 2 1 9
10. Maksymilian Kostera, PL 3 2 2 X 1 8
11. Marek Ziman, SK 1 1 0 3 2 7
12. Brady Landon, USA E F 2 2 2 6
13. Janeck Konzack, D 1 1 1 1 1 5
14. Nate Smith, AUS 1 0 X 1 0 2
15. Karel Průša, CZ E 1 0 0 0 1
16. Makar Levišin, UA X F 1 0 0 1
17. Petr Marek, CZ (res) DNR

Poznámka: varování za startovní přestupek Sven Cerjak ve třetí a Nicolas Hohlbein v osmnácté jízdě

Oranžoví měli v hledišti převahu | foto Pavel Fišer

O trojce pro Slaný se rozhodlo v neděli v Kostěnicích

Slaný – 30. května
Při svém třetím díle ve Slaném přestává český přebor připomínat malé české finále, jehož se neúčastní pouze Jan Kvěch. Startovní listině pomohli nováčci. Kopřivnický Miroslav Vítek debutoval zkraje měsíce pouťákem na domácí dráze. Filip Hromas se představil již neoficiálně na Srandamači v Kostěnicích. Právě oválek poblíž železničního koridoru rozhodl, že v neděli je startovní číslo tři neobsazené.

 

Miroslav Vítek pokračuje ve své kariéře | foto Karel Herman

Minulou neděli se zde totiž pořádal trénink. Filip Hromas si jej náramně užíval. Rozhodl se pro ještě jednu jízdu. Jenže v zatáčce mu motocykl sklouzl a on se domů vracel přes nemocnici. Pochroumané koleno řeklo jeho přihlášce na slánský přebor ne.

Filip Hromas se v Kostěnicích zranil | foot Karel Herman

Jaroslav Vaníček nebude zítra divákem, ani pomocníkem technického personálu

Praha – 30. května
Šššš. Pěna z hasicího přístroje stříkala u slánské metylárny na jeho motocykl, než požár stačil propuknout. Pohotoví pořadatelé mu zabránili hned v zárodku. Horší to bylo s trenérem. Zdeněk Schneiderwind rozhodně nad předčasným vyřazením druhého vicemistra republiky nevrněl jako plyšáček, jemuž dali do bříška nové baterie. Stalo se, život jde dál, plochodrážní kariéra jakbysmet. A Jaroslav Vaníček zítra pojede svou první velkou cenu.

 

Jaroslav Vaníček se chystá na svoji první velkou cenu | foto Pavel Fišer

„Je to velká zkušenost,“ komentuje pražský závodník svou nominaci na osmnáctku Speedway Grand Prix České republiky. „Sice jako náhradník, druhej. Jestli se dostanu na dráhu, udělám všechno, abych se předvedl a ukázal.“

Každopádně Jaroslava Vaníčka čeká životní zážitek. „Je to zkušenost, bude to zajímavý,“ opakuje. „Dřív jsem se chodil na Grand Prix dívat, pak jsem otevíral vrata. Zejtra tam budu v kombinéze, což byl takovej můj sen.“

Jaroslav Vaníček v akci | foto Karel Herman

Přebor pokračuje v neděli

Slaný – 29. května
Už může nabídnout jen sám sebe. Žádné reprezentační vesty. Finálové posty v českém šampionátu již také nejsou k mání. A přesto se na nedělní odpoledne rýsuje slibný přeborový podnik. Ve Slaném prozatím schází jediné jméno na startovním čísle tři, jež se nabízí nejrychlejšímu zájemci. Na start se postaví mimo jiné Michael West, či účastníci sobotní pražské velké ceny Daniel Klíma a Jaroslav Vaníček.


Tipujte:

Označte nejlepší trojici slánského přeboru:

View Results

Loading ... Loading ...

Startovní listina nedělního přeboru ve Slaném:

1 Bruno Belan, Slaný
2 Jaroslav Petrák, Pardubice
3 neobsazeno
4 Michael West, AUS
5 Jan Buňka, Pardubice
6 Matěj Frýza, Plzeň
7 David Hofman, Pardubice
8 Radek Bambuch, Kopřivnice
9 Dominik Hrbek, Pardubice
10 Miroslav Vítek, Kopřivnice
11 Jan Jeníček, Pardubice
12 Daniel Klíma, Praha
13 Jaroslav Vaníček, Praha
14 Petr Kvěch, Divišov
15 Luboš Hromádka, Pardubice
16 Adam Nejezchleba, Divišov
Bruno Belan bude doma dozajista směřovat na pódium | foto Eva Palánová

Budou na to tři

Praha – 29. května
Zkraje měsíce se pral jako lev. Co mu ostatně zbylo jiného? Tři čtvrtlitry měly v nominačním závodě při Memoriálu Antonína Vildeho jasné místo v evropském šampionátu. Jenže na světový byly jen dva. Petr Marek navíc přišel o cenné body kvůli špatnému povlaku. Jakoby kousek hadříku na helmě byl pro umístění klíčový. Jenže pravidla jsou pravidla, to se nedá nic dělat. Adam Nejezchleba a Karel Průša si v Kršku vyjeli místo v zítřejší pražské SGP3. Petr Marek v ní bude čekat na šanci se sedmnáctkou na vestě.

Startovní listina zítřejšího SGP3 v Praze:

1 Maksymilan Kostera, PL
2 Adam Nejezchleba, CZ
3 Villads Pedersen, DK
4 Beau Bailey, AUS
5 Brady Landon, USA
6 Nate Smith, AUS
7 Nicolas Hohlebein, USA
8 Gregor Zorko, SLO
9 Sven Cerjak, SLO
10 Carlos Gennerich, D
11 Makar Levišin, UA
12 Janek Konzack, D
13 Marek Ziman, SK
14 Elias Jamil Jensen, DK
15 Karel Průša, CZ
16 Cooper Rushen, GB
17 Petr Marek, CZ
Adam Nejezchleba (žlutá), Karel Průša (modrá) a Petr Marek (červená) se nakonec sejdou všichni tři ve startovní listině SGP3 v Praze | foto Eva Palánová