Češi v akci 189

Česká extraliga má závod co závod prakticky stejné aranžmá, přesto dokáže v každém ze svých mítinků produkovat poměrně slušnou podívanou, i když se průběžné pořadí celků prakticky nemění. Přesvědčili jsme se o tom naposledy ve středu v Pardubicích. K aktivům víkendu patří samozřejmě trojitý postup našich borců do travnatého finále evropského šampionátu. Jako každé pondělní dopoledne vás provedeme za výkony českých a slovenských závodníků na zahraničních ligách. Vedle líčení ze Švédska, Anglie a Polska rozhodně zaujme i příběh Jana Boháče, který se hnal více než tisíc kilometrů do Mulmshornu, aby zde trčel celý den a zašpinil motocykl v jediné rozjížďce ELVS.

Veliké prohry

Úterý byl skvělým dnem pro Rospiggarnu Hallstavik. Klub Martina Vaculíka si z Vetlandy odvážel nejen vítězství 44:46, ale také bonusový bod do tabulky, v níž je aktuálně druhý o dva body za Piraternou Motala. Slovenský závodník inkasoval jedenáct bodů (2 3 2 1 3).

V úterý jel Zdeněk Holub v Somersetu, aby se ve středu vracel na českou extraligu

Ve stejný den vyrážel Zdeněk Holub do Somersetu a netušil, co jej čeká. „Bylo to strašidelný,“ vyprávěl. „Celou cestu pršelo, tam to bylo jakžtakž v pohodě, ale foukal vítr. Depo se hejbalo, kvůli větru byly i na chvíli přerušený závody, že věci lítaly vzduchem.“

V prvním kole čtvrtfinále KO Cupu Somerset s Pražanovým Peterborough zametl neuvěřitelným skóre 62:28. „Dráha byla pěkná, akorát se měnila,“ vysvětloval Zdeněk Holub, jenž se svými čtyřmi body (2 1 1 0) s jedním bonusem patřil ke špičce svého týmu. „Během závodu jsme měli poradu v týmu, nikdo nevěděl, co tam jet.“

Ve čtvrtek se v podobné situaci jako Zdeněk Holub ocitnul i Zdeněk Simota. Jeho Plymouth doma dostal od Somersetu nářez v závodě ligového poháru. Protože se skóre zastavilo na hodnotě 30:60, odváželi si hosté do tabulky rovnou čtyři body. Sám jihočeský závodník byl nejlepším mužem svého družstva a z tábora soupeřů jej předčili pouze Jake Allen a čerstvý slovenský šampión Rohan Tungate. Zdeněk Simota dal dohromady jedenáct bodů (2 3 2 3 0 1).

V sobotu však přišla bída i na jihočeského kozáka. V ligovém klání porazil Berwick doma Plymouth 40:32, když se s ohledem na pevnou večerku končilo již po dvanácti jízdách. Zdeněk Simota vyjel na ovál čtyřikrát a pokaždé se vracel do depa s nulou.

Sám Boháč ve čtyřventilovém poli ELVS

Mulmshorn měl k regulérnímu závodišti daleko

Poté, co Karel Kadlec kvůli rehabilitaci své operované nohy rezignoval na dlouhé ovály, zůstal z českých závodníků ve veteránské sérii ELVS jen Jan Boháč. K jejímu třetímu dílu do Mulmshornu vyrazil úplně sám. Aby toho nebylo málo, prvních šest set kilometrů jel za řidítky starší dvoutaktní třistapadesátky Jawa z dovolené na Slovensku.

V Praze v pátek přesednul do své oktávie, zapřáhnul vozík se závodním motocyklem a po půlnoci už dalších pěti stech kilometrech parkoval v depu v Mulmshornu. Do usínání mu příjemně bubnovaly dešťové kapky. „Vzbudil jsem se v sedm ráno,“ vypráví. „S dráhou nedělali nic, na malý dráze vevnitř začaly doprovodný závody.“

Andy Burmeister pomohl Janu Boháčovi s motocyklem

Nicméně veteráni museli čekat. „O půl třetí byl nástup a udělala se fotka,“ pokračuje Jan Boháč. „Za hodinu začali dělat dráhu. Sypali tam písek, protože byla pořád celá pod vodou. Rozhodli, že v pět bude zkušební trénink. Udělal jsem dvě kola a dvakrát šel málem na držku, tak jsem to zabalil.“

Český závodník se přidal do tábora odpůrců konání závodu a nenastoupil ani ke druhému kontrolnímu tréninku v šest. Nicméně část veteránů se rozhodla, že závod pojednou. A nastalo dilema.

„Hádali se, jestli se to bude počítat do ELVS nebo jestli z toho udělaj‘ volnej‘ závod,“ popisuje. „Bylo to hluboký, ani po rovině se nedalo jet rovně. Ale odhlasovali, že se budou počítat body do ELVS a udělali novej‘ rozpis na dvě rozjížďky a finále.“

Čekání bylo stejně dlouhé jako marné

Skutečnost, že půjde o body do průběžné klasifikace, však přiměla další závodníky, aby si svou rezignaci rozmysleli. Jan Boháč byl mezi nimi, takže pořadatelé znovu upravili rozpis jízd a šlo se na věc. Po úvodní sérii dvouventilů přišly na řadu čtyřventily a český závodník skončil ve své jízdě pátý.

„Bylo mi to jedno, hlavně že mě nepředjeli o kolo,“ říká. Nicméně z oblohy se opět spustil déšť a přinesl definitivní konec závodu. O půl osmé měl Jan Boháč naloženo a mohl otočit čumák své oktávie zpátky do Prahy.

Václav Milík závodníkem extraligového kola

Magnetem derby Grudziadz vs. Toruň v polské extralize se stala rozjížďka s číslem sedm. Vyhrál ji Tomasz Gollob, který tak pokořil magickou hranici šesti tisíc bodů v nejvyšší polské soutěži. Domácí nakonec triumfovali 51:39, přičemž ve výběru hostů byli nejlepší Chris Holder a Martin Vaculík (3 2 2 2 1 1) s jedenácti body s dvojicí bonusů.

Václav Milík má za sebou povedenou neděli

Senzace se odehrála v Poznani. Wroclaw na své dočasné domovské dráze porazila úřadující polské šampióny z Leszna poměrem 58:32. Václav Milík šel od vítězství k vítězství a až v poslední patnácté jízdě vyšel naprázdno (3 3 3 3 0). Fanoušci jej prostřednictvím hlasování na facebookovém profilu soutěže zvolili závodníkem celého kola.

Včera se Češi dostali ke slovu také v britské Premier League. Po několika propršených nedělích se ploché dráhy dočkali v Newcastle, kde však Zdeněk Simota chyběl v sestavě hostujícího Plymouthu. Matěj Kůs se na domácí výhře v poměru 55:37 podílel devíti body se dvěma bonusy (3 2 1 3).

Po úterním debaklu ve čtvrtfinále KO Cupu nezbývalo Peterborough mnoho prostoru k odvetě na domácím ovále. A vskutku Somerset protáhnul sérii své neporazitelnosti. Závod skončil výsledkem 38:52, celkové skóre vyznělo pro Somerset 114:66. Zdeněk Holub si připsal čtyři body s jedním bonusem (1 1 0 0 2).