Archiv pro rubriku: MČR

Pořadatelé Slaného zvou na zahájení plochodrážní sezóny

Slaný – 26. března
V sobotu 11. dubna od 15:30 hodin bude závodem mistrovství ČR juniorů zahájena plochodrážní sezona roku 2009. Prozatimní klimatické podmínky jezdce nepustily na závodní dráhu ale pořadatelé pevně věří, že do termínu závodu bude již dráha způsobilá konání závodů.
V neděli pak slánští pořadatelé rovněž od 15:30 hodin uspořádají závod mistrovství ČR juniorů družstev a juniorů na motocyklech 125 ccm. Jelikož se jedná o zahájení plochodrážní sezony 2009 připravili pořadatelé bohatý program, na který zvou všechny příznivce plochodrážního sportu. V sobotu i neděli bude v prostorách stadionu hostovat český cirkus Jo-Joj s představeními vždy od 13 hodin. Během představení bude k vidění řada vystoupení se zvířaty. V sobotu od 20 hodin slánští pořadatelé ve spolupráci s místní organizací v Královicích uspořádají taneční zábavu se zabíječkovými specialitami.

Pro zajištění dostatečného počtu zájemců o tuto zábavu žádají pořadatelé všechny zájemce o nahlášení své účasti a případně požadavek na zajištění noclehu. K dispozici je volných 100 míst a i zde bude platit kdo dřív přijde, ten bude mít zajištěné místo.

Všechny příznivce plochodrážního sportu srdečně zvou pořadatelé!

Zdroj: AK Slaný

Dvojice budou mít kvalifikaci

Praha – 1. března
Letošní mistrovství České republiky dvojic na klasické ploché
dráze je v kalendáři sice na programu až 8. srpna, ale termín pro
uzavírku přihlášek jednotlivých týmů byl již poslední lednový
den. Do šampionátu, který se uskuteční na zrekonstruovaném stadionu
pod Ještědem, se přihlásilo celkem 12 týmů, což naznačuje, že
dle stávajícího systému závodu z posledních let budou někteří
účastníci nuceni absolvovat kvalifikační jízdy o postup do hlavního
závodu. Kdo bude nasazen a na koho zbyde černý Petr a taktéž na
soupisky jednotlivých týmů, si budeme muset počkat až do léta.

Přihlášené týmy:

PSK OLYMP PRAHA
AK MARKÉTA PRAHA
AK SLANÝ
PK PLZEŇ
PDK MŠENO
bm.GRS LIBEREC
ZP PARDUBICE
AK BŘEZOLUPY
SOND-PO SPEEDWAY KLUB MILETICE
HBC@VRATES SPEEDWAY TEAM
OTRUBA TEAM
LIEBEZEIT TEAM

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Kvalifikace o SGP 2010 změnila pravidla české juniorky

Praha – 24. února
V loňském roce startovali čeští stopětadvacítkáři Eduard Krčmář a Daniel Hádek na evropském poháru na travnaté dráze ve francouzském Tayacu. A díky termínové kolizi s českým šampionátem ve Mšeně se VV SPD rozhodl škrtat jeden nejhorší výsledek. Této linie se drží i letos. Úvodní kolo kvalifikace o Grand Prix v Pockingu bylo totiž přesunuto už na 12. dubna. V onen den začíná ve Slaném juniorské mistrovství republiky a Matěj Kůs s Filipem Šiterou si v reprezentačním nasazení zvolili právě Pocking.

Problém zvyšuje skutečnost, že trénink v Pockingu je už v sobotu 11. dubna. A Slaný chce konat svá kola obou českých juniorských šampionátů v jeden víkend. Proto VV SPD dodatečně rozhodl, že se v letošních jednadvacítkách budou každému počítat pouze čtyři nejlepší výsledky.

Slánský závod je také bitvou o poslední volné místo juniorského mistrovství světa v Rye House. Tam však rozhodně nenastoupí ani Matěj Kůs, ani Filip Šitera.

Kvalifikace o Grand Prix 2010 doznala ještě jedné změny. Nepojede se ve Wiener Neustadtu, avšak 27. června ve St. Johann im Pongau.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Pohár od starosty putoval za hranice Osečné kvůli fair play

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Osečná – 22. února
Dnešní vydařená show O pohár starosty města Osečná mohla dát důvody k lítosti nad zrušeným mistrovství republiky. Skvěle připravená dráha se sílou ledu až čtyřicet centimetrů nakonec uvítala sedmičku českých účastníků. Vrch si dlouho držel Jan Pecina. V základní části přišel o jediný bod vinou sousedské výpomoci Lukáši Volejníkovi na jeho dráze do finále. V něm celých šest kol držel v šachu dotěrného Andreje Diviše, aby mu podlehl až při průjezdu pod šachovnicovou vlajkou. By byl vyhlášen za vítěze, v duchu fair play vzápětí potvrdil, že Andrej Diviš byl v cíli o chvilku dříve. Při svém prvním závodě na ledové ploché dráze se na třetí místo prosadil Petr Klauz, motokrosař, jenž se dělil o motocykl se svým otcem Janem, někdejším plochodrážníkem z Čakovic.

Z jara zpátky do zimy
Kdo navštívil Osečnou před čtrnácti dny, nemohl dnes věřit svým vlastním očím. Ta tam byla atmosféra březnové louky, na níž jen obrovským úsilím místních nadšenců neroztál třísetmetrové kolečko zmrzlého ledu. Nyní všude vítaly příchozí haldy sněhu a už při odbočení z dálnice muselo být všem jasné, že míří do hor.

Místo umrzlého sněhu nebyl tentokrát ovál nic jiného než čistokrevný led. Jeho síla dle budovatelů kolísala mezi dvaadvaceti až čtyřiceti centimetry. Organizátoři se snažili zapracovat také na bezpečnostní stránce. A podél závodní dráhy vyrostly sněhové bariéry.

Nicméně předešlá zkušenost se Osečné postarala spíše o neblahou pověst. Německy mluvící závodníci sem nechtěli, ani dokud bylo ve hře závěrečné dějství mistrovství republiky. Když ve čtvrtek v Růžené praskl led a v pátek dopoledne byl šampionát definitivně zrušen, bylo po naději naplnit startovní listinu dvanácti jmény nezbytnými pro konání podniku mistrovského ranku.

Avšak pořadatelský tým se rozhodl, že nenechá své dílo jen tak zbůhdarma roztát náporem dubnových slunečních paprsků. A dnešní show nazvaná O pohár starosty města Osečné mu přinesla dostatečnou satisfakci. Sedm narychlo sehnaných českých závodníků navíc ukázalo, že by české ledy nemusely v budoucnu rozhodně zajít na úbytě.

A to ještě chyběl Lukáš Hromádka, bez řidičského průkazu opět marně řešící přepravní otázku. Bohužel se neobjevili ani oba bratři Klatovští. Antonín se po svém takřka třítýdenním pobytu v Rusku připravoval na vyvrcholení mistrovství světa. Čerstvý dvojnásobný domácí šampión Jan se zase chystá na vlastní svatbu. Chyběl i původně ohlášený Dmitrij Čačin. Jeho první otázka se týkala financí. Sám pak vzápětí potvrdil platnost rčení, není peníz, není láska.

Jan Pecina doma nekorunovaným králem
Program měli doplnit plochodrážníci v sedlech klasických motocyklů se samořeznými šroubky v kolech. Nicméně i v tomto případě museli pořadatelé zaknihovat ztrátu. Přijel pouze Miroslav Vondráček. Někdejší chabařovický borec se po ledovém ovále zprvu proháněl sám, aby se mu vzápětí postavil Jan Pecina ovšem v sedle robustní čtyřkolky.

Nerovný duel skončil převahou plochodrážního speciálu a nakonec i vyválením domácího fousáče ve sněhové bariéře. Když se však Jan Pecina chopil svého kopyta a usedl za řidítka ledařského motocyklu, slovo prohra se mu stalo naprosto cizím.

Problémy neměl už v úvodní rozjížďce, kdy ujel debutantovi Petru Klauzovi, pilotovi dragsteru Radku Hutlovi, který seděl na plochodrážním stroji naposledy před více než deseti lety, i kolegovi z reprezentace Martinu Běhalovi. Ten se netajil, že dnes jede svůj poslední závod a argumentoval soudností. Jan Pecina se od startu všem elegantně vzdálil také ve třetí jízdě, v níž Petr Klauz trápil Lukáše Volejníka až do poslední zatáčky.

V rozjížďce s číslem pět si Jan Pecina poradil i s Andrejem Divišem. Ten nechtěl prodat svou kůži zadarmo a celá čtyři kola útočil. Maximem jeho snahy se ovšem stalo jeho přední kolo na úrovni zadního domácího závodníka.

Porážka od Lukáše Volejníka v poslední jízdě byla spíše účelová. Jan Pecina ho měl pod kontrolou a snažil se, aby náhodou neprotnul metu dříve než on. Jan Klauz totiž dokazoval, že ani po třech letech od Českých Budějovic nezapomněl ledařské řemeslo. A pakliže by Lukáše Volejníka porazil, byl by ve finále on. Musel by si však vypůjčit motocykl, protože o ten svůj se dělil se svým synem Petrem, který se mezi nejlepší čtyřku prosadil.

Finále posléze nabídlo neskutečný boj o prvenství. Jan Pecina se usadil na čele. Ovšem s podobnými pořádky se Andrej Diviš nehodlal smířit jen tak. Už v prvním oblouku třetího kola nesměle nakoukl do čela. Zkušenější závodník se však záhy vrátil zpět.

Odvážný vyzývatel zosnoval svůj poslední atak do poslední zatáčky. Bok po boku se přehnali přes cílovou metu, aby byl jako vítěz vyhlášen Jan Pecina. Oba aktéři největší bitvy dnešního dne však v depu celou situaci znovu probrali a Jan Pecina uznal porážku.

„Andrej tam byl dřív,“ řekl na mikrofon excelujícího Miloslava Čmejly. „Závody jsou od toho, že se závoděj‘ a kdo je první, je první.“ Uznáním však nešetřil ani Andrej Diviš. „Zaslouženější by to měl mít Pecka,“ řekl. „Za to, že tyhle závody udělal.“

Neméně ostrá bitva však ve finále zuřila také za zády obou vedoucích borců. Petr Klauz celých šest kol, na něž byla poslední jízda vypsána, držel v šachu Lukáše Volejníka. „Proto se to přece jezdí,“ komentoval skutečnost, že svou první příhodu s ledovou plochou dráhu proměnil v umístění na pódiu.

      FIN
1. Andrej Diviš 3 3 2 3 11 1.
2. Jan Pecina 3 3 3 2 11 2.
3. Petr Klauz 2 1 3 2 8 3.
4. Lukáš Volejník 1 2 2 3 8 4.
5. Jan Klauz 2 2 1 1 6  
6. Radek Hutla 1 1 0 1 3  
7. Martin Běhal 0 0 1 X 1  

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

O starostův pohár pojede deset ledařů

Osečná – 20. února
Zítřejší klání na ledové dráze v Osečné ponese název O pohár starosty města Osečná. Na sever Čech si nakonec najde svou cestu deset ledařů. Vedle místních Jana Peciny, Martina Běhala a Lukáše Volejníka se objeví oba bratři Klatovští, Andrej Diviš, Němec Dmitrij Čačin, Jan Klauz se synem a Radek Hutla. Program doplní pardubičtí plochodrážníci s klasickými motocykly se samořeznými šroubky v kolech a čtyřkolky. Akce na ovále na louce vedle Mlékárenského rybníka začíná úderem třinácté hodiny.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Mistrovství republiky na ledové dráze skončilo

Růžená a Osečná – 20. ledna 11:00
Přesto, že se zdá, že současná zima vyhovuje především zimním sportům, neplatí to tak plně. Pořadatelé mistrovství České republiky na ledové ploché dráze v Růžené doplatili na obrovské přívaly sněhu, které znehodnotily již připravenou dráhu. Organizátoři druhého závodu v Osečné dráhu sice připravenou mají, ale vzhledem k tomu, že zahraniční jezdci z Rakouska a Německa startující v našem šampionátu nemají zájem absolvovat pouze tento jeden jediný závod na našem území, je VV SPD AČR nucen oba závody šampionátu zrušit.

Ve startovní listině musí být pro uspořádání závodu nejméně dvanáct jezdců a výpadek osmi zahraničních jezdců tak neumožňuje uspořádat regulérní podnik.

Pořadatelé v Osečné, kteří při přípravě závodního oválu strávili mnoho hodin však v neděli 22. února od 13 hodin využijí připravené dráhy k uspořádání show propagující ledovou plochou dráhu za účasti zbývajících jezdců.

Individuálním mistrem České republiky se tak stává na základě výsledků závodu z Růžené dne 3. ledna Jan Klatovský, mistrem České republiky v závodě dvojic na základě uskutečněných závodů před čtrnácti dny v Růžené a Osečné se stali Jan Klatovský a Stefan Pletschacher.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)