Martin Vaculík zamotal hlavu všem

Gorzow – 23. června
Martin Vaculík, náhradník za zraněného Jaroslawa Hampela, se před včerejší polskou velkou cenou svěřoval, že jde do závodu bez nervů. A že by rád svým soupeřům trochu zamotal hlavu dobrým výsledkem. To se mu podařilo více než dokonale, jelikož o nějakých pět hodin později jásal na nejvyšším stupni vítězů a užíval si nejlepší pocit na světě, jak se vzápětí vyjádřil na tiskové konferenci.

Martin Vaculík se během své kariéry postaral několikrát o zápis do historických rekordů. Nyní nejenže se stal prvním Slovákem, který vůbec kdy startoval v podniku seriálu velkých cen, ale je teprve třetím závodníkem, který dokázal debutovat při svém triumfu. Tím prvním byl automaticky Tomasz Gollob, který vyhrál první Grand Prix vůbec v roce 1995, zbývajícím členem klubu s poměrně exkluzivním členstvím je Emil Sajfutdinov, vítěz Prahy 2009.

„Tohle je neuvěřitelné,“ zářil na tiskové konferenci jako sluníčko. „Myslím, že tohle je nejlepší pocit na světě. Vyhrál jsem svůj nejtěžší mítink vůbec. Jsem velmi šastný, je to úžasný pocit. Vyhrál jsem Grand Prix, což je něco, co jsem si před závodem vůbec nedokázal představit. Jsem velmi šastný a chci moc poděkovat svému týmu. Moje motocykly byly velmi rychlé a perfektně nastavené.“

Sotva se slovenský závodník dostal přes finálový cíl, restaurace na žarnovické kuželkárně, kde se scházejí místní fandové u velkoplošné obrazovky, se musela otřásat v samotných základech. I na ně Martin Vaculík v Gorzowě myslel. „V Žarnovici mám spoustu fandů,“ sděloval protřelým žurnalistům věci, o nichž možná neměli sebemenší tušení. „Je tam hodně barů, kde dávají závodění v televizi. Fanoušci ho sledují a já jsem přesvědčený, že teď tam hodně slaví. Mám rád všechny své přátele a jsem si jistý, že budou mít skvělou party.“

Za zády Martina Vaculíka protnuli finálovou metu Chris Holder a další překvapení večera, domácí junior Bartosz Zmarzlik. Tomasz Gollob skončil čtvrtý, ale za měsíc přijede do chorvatského Goričanu jako leader Greg Hancock. Ten zvýšil své vedení před Jasonem Crumpem, jemuž bylo nyní příliš vzdálené i semifinále, již na devět bodů.