Říjnový apríl vypekl jen pardubického Bechera

Pardubice – 14. října
Počasí jako na apríla provázelo poslední letošní plochodrážní podnik v Pardubicích. Pošmourná polední obloha neslibovala nic pěkného. Pořadatelé proto nečekali na třináctou hodinu a doprovodné dvěstěpadesátky pustili do boje s čtvrthodinovým předstihem. Naštěstí padlo jen pár kapek. První letošní MACEC Cup se stal jednoznačnou kořistí Sebastiana Szostaka, zatímco Jan Macek si vydřel druhou pozici až v rozjezdu se Stanislavem Mělničukem. Čtvrtlitry vyhrál Sven Cerjak k velké radosti celého autobusu, který přivezl celou záplavu jeho oranžově oděných fanoušků. Mraky se vrátily při vyhlášení vítězů. Nezůstaly své pověsti dlužné ani zbla. Závěrečné volné vožení všech zájemců, které se léta nejmenuje Becher Cup, ale každý jej tak tituluje, proto odpadlo. Hynek Štichauer se z kombinézy převlékl nazpět do běžného oblečení a fanoušci mohou jen doufat, že klub akci připraví v náhradním termínu.

Jan Macek, Sebastian Szostak a Stanislav Mělničuk na pódiu | foto Karel Herman

Radost má oranžovou barvu

Oranžová záplava se vynořila z dálkového autobusu. Nebylo v ní muže, ženy či dítěte, který by v této barvě neměl na sobě alespoň kousíček oblečení. Slovinské vlajky v rukou dávaly tušit, že nejde o žádné Nizozemce. Takovou fanouškovskou základnu si za svou krátkou kariéru na oválech vypěstoval Sven Cerjak!

Záplava slovinských fanoušků | foto Antonín Škach

Český šampionát dvěstěpadesátek v Pardubicích vrcholil svým pátým dílem. Český… Účast domácích v něm letos nebyla nikterak valná. Navíc Oliver Schmid v průběhu sezóny opět přestal závodit. Tentokrát prý jednou provždy. Dnes ale v mistrovství debutovali stopětadvacítkáři Karel Průša a Petr Marek a do sedla čtvrtlitru se vrátil také David Hofman.

Cizinci hráli prim nejen kvantitativně. Vzhledem k mrakům na obloze pořadatelé spěchali. Kanály páchly jako před bouřkou. Slavností nástup padl bez velkého smutečního loučení a mistrovské dvěstěpadesátky startovala svou první jízdu již jedenáct minut před plánovaným začátkem ve čtrnáct nula nula.

O chvilku později jásala hlavní tribuna, kterou dnes okupovali Slovinci, jelikož domácí zůstali doma za pecí. Vedení se sice ujal Maksymilian Pawelczak, ale Sven Cerjak jej v úvodním výjezdu podjel. Chleba se lámal až ve finálové rozjížďce.

Sven Cerjak (modrá) vede před Maksymilianem Pawelczakem (bílá) a Karlem Průšou (červená) | foto Karel Herman

Mezi čtyři nejlepší se nedostal žádný Čech. Adam Nejezchleba proto převzal mistrovskou medaili až po závodech v depu. Petr Marek dokonce putoval do nemocnice se zlomenými obratli. Kdo ví, co symbolizovaly černé vrány kroužící před finále nad stadiónem? Že by se mělo narodit něco povedeného?

Pro oranžové postavičky na hlavní tribuně zaručeně již dnes. Sven Cerjak dokonale odstartoval a nedal ani náznak šance Maksymilianovi Pawelczakovi.  Oskar Kreglicki při své české premiéře bez větších problémů ustrážil třetí příčku před Tilenem Bračkem.

 

Výměna motocyklu se vyplácí

Hlavním bodem závodního odpoledne se ale stal druhý díl středoevropského poháru MACEC Cup. Do úlohy jeho nejžhavějšího favorita se stylizoval Sebastian Szostak. Kraloval stylem start – cíl už úvodní jízdě dne. A v rozjížďce s číslem sedm odvedl Jana Macka.

Sebastian Szostak vítězil jako na běžícím páse | foto Karel Herman

Přitom kopřivnický borec sám patřil k velkým favoritům dnešního hlavního klání. Na úvod dovezl tři body poté, co v prvním oblouku předčil Jana Jeníčka. Jenže stále častěji směřoval své zraky ke svému motocyklu. V jedenácté jízdě jej Stanislav Mělničuk v první zatáčce předjel, jakoby jej potkal.


Jan Macek zdůvodňuje výměnu motocyklu po rozjížďce s číslem dvanáct:

„Nasral jsem se. V Žarnovici to při první lize blblo, byli jsme v dílně, ale teď to s námi vypeklo. Uvidíme, vyměníme motorku, není ještě konec závodu.“


Jakub Valkovič (modrá) vodí Milena Maneva (bílá) | foto Karel Herman

A tak se poněkud více naštvaný Moravan rozhodl pro výměnu svého stroje. Se sedmi body na kontě nebylo po třech sériích pranic ztraceno. Stejně měl Jan Jeníček. Vedl neporažený Sebastian Szostak, jenž ve dvanácté jízdě odvedl Matouše Kameníka, který měl u svého skóre šestku.

Skvělou pozici pro útok na stupně vítězů si vytvořil Jakub Valkovič. Litoval třetí jízdy odpoledne, v níž se jako rychlejší projevil Matouš Kameník. Pak následovala suverénní vítězství v sedmé a vydřené v deváté jízdě. Tady se Slovákovi postavil Mateusz Pacek. Ve třetím kole jej ale Jakub Valkovič podjel. Kalkuloval s osmi body stejně jako Stanislav Mělničuk.

 

Verdikt rozjížďky s číslem dvacet

Na obzoru se objevily černé mraky. O důvod víc, proč s oběma dnešními závody pospíchat. Stejně jako Jan Macek, jemuž se výměna motocyklu náramně vyplatila. Tempo čtrnácté jízdy zprvu udával Jakub Valkovič.

Jan Macek (bílá) se propracoval před Jakuba Valkoviče (žlutá) a Jakuba Oleksiaka (modrá) | foto Karel Herman

Kopřivnický závodník jezdil za ním. Tlačil se dopředu, přičemž si ze svého soupeře četl jako z otevřené knihy. Nemohl proto nepotrestat chybičku slovenského závodníka. Ve třetím kole jej prvním výjezdem podjel a převzal vedení. Definitivně.

V průběžné klasifikaci deset bodů Jan Macek, deset bodů Jakub Valkovič. Stanislav Mělničuk se posunul na jedenáct. V rozjížďce s číslem třináct vyhrál ve stylu start – cíl. Sebastian Szostak dodal čtvrtý primát v rozjížďce s číslem šestnáct. Po raketovém startu rychle zmizel z dohledu protivníků na čele s Janem Jeníčkem.


Jakub Valkovič popisuje dvacátou jízdu:

„Podařilo se mi odjet, ale nejdřív to pode mě dal jeden. Pak už tam byli tři a poslali mě na mantinel.“


Spurt i dnešní triumf vyšel nejlépe Janu Mackovi. Před sedmnáctou jízdou na chvilku vysvitlo sluníčko. Kvůli pádu Radka Bambucha se musel opakovat, ale ani v jednom případě nebylo moc na řešení. Jan Macek byl pokaždé suverénně vpředu. Skončil s třinácti body.

Dramatický závěr: Jakub Valkovič (bílá) vede před Viltalijem Lysakem (červená), Stanislavem Mělničukem (modrá) a Sebastianem Szostakem (žlutá) | foto Karel Herman

Los tomu chtěl, aby se všechno vyjasnilo až v rozjížďce s číslem dvacet. Na jejím roštu stanuli hned tři pretendenti pódia. Ani ten čtvrtý rozhodně nechtěl být do počtu. Jakub Valkovič vystřelil jako z praku. Vedle skoro celé kolo, než jej v zatáčce u depa podjel Sebastian Szostak.

V následujícím oblouku se před Slováka spodní stranou dostali také Stanislav Mělničuk i jeho krajan Vitalij Lysak. Nula srazila Jakuba Valkoviče ze stupňů vítězů. Sebastian Szostak mohl slavit triumf, kdežto o druhou příčku se konal rozjezd. Při něm měl jednoznačně navrch Jan Macek. S letem pásky odvedl Stanislava Mělničuka.

 

Hlasy z depa

Jan Macek (modráú v rozjezdu vodí Stanislava Mělničuka (červená) | foto Karel Herman

„Dobré jako sviňa,“ radoval se Jan Macek. „Měnili jsme motorku po třetí jízdě. Startovala a jela líp. Jakuba Valkoviče jsem si načetl. Nabral jsem rychlost, počkal si na chybičku, až to otevřel. Body musím sbírat.“

„Výborný to bylo,“ usmíval se Matouš Kameník. „Poslední závod sezóny. Všechno fungovalo. Škoda, že nevyšla bedna, ale jinak jsem spokojený.“

Jan Jeníček (žlutá) jezdí před Matoušem Kameníkem (modrá) | foto Karel Herman

„Bylo to dobrý,“ vyprávěl Jan Jeníček. „Dráha nádherná, motorka jela, já se cejtil dobře a šel do toho. Spokojenost. Kousek od bedny, to je škoda. Párkrát jsem zbytečně vyjel ven, to mě stálo pár bodů. Nevadí.“

„V pohodě, až na tu poslední jízdu.“ Rozhovořil se Jakub Valkovič. „Jinak fajn, mrzí mě i ta prohra s Mackem. Myslel jsem si, že mám nastavení ou kej. Ale ne nebylo to ono.“

 

 

1. Sebastian Szostak, PL 3 3 3 3 3 15
2. Jan Macek, Kopřivnice 3 2 2 3 3 13+3
3. Stanislav Mělničuk, UA 3 2 3 3 2 13+2
4. Matouš Kameník, Pardubice 3 1 2 3 2 11
5. Jan Jeníček, Pardubice 2 3 2 2 2 11
6. Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 2 3 3 2 0 10
7. Vitalij Lysak, UA 1 3 2 2 1 9
8. Andrej Rozaljuk, UA 0 1 3 L 3 7
9. Milen Manev, BG 1 1 1 1 3 7
10. Jan Heleniak, PL 2 2 1 2 E 7
11. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 0 0 1 2 5
12. Mateusz Pacek, PL 0 2 0 1 E 3
13. Jakub Oleksiak, PL 1 E 1 1 0 3
14. Jan Hlačina, Pardubice 0 1 0 0 1 2
15. Andrei Popa, ROM 1 0 1 0 E 2
16. Radek Bambuch, Kopřinvice F 0 0 0 X 0

Poznámka: varování za startovní přestupek Jan Heleniak v páté a Andrej Rozaljuk v osmé jízdě; z přihlášených nepřijel Bartosz Szymura (PL), jehož zastoupil Jakub Oleksiak, původně náhradník.

Sebastian Szostak (červená) vede před Janem Mackem (modrá) a Jaroslavem Petrákem (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

MR 250 ccm:

TOT FIN
1. Sven Cerjak, SLO 3 3 3 3 12 1.
2. Maksymilan Pawelczak, PL 2 3 3 3 11 2.
3. Oskar Kreglicki, PL 3 3 2 1 9 3.
4. Tilen Bračko, SLO 3 2 2 3 10 4.
5. Gregor Zorko, SLO 1 2 3 2 8
6. Adam Nejezchleba, Divišov 2 1 2 2 7
7. Karel Průša, Slaný 0 1 F 2 3
8. Arkadiusz Kordek, PL 2 0 1 X 3
9. Petr Marek, Praha 1 2 X – 3
10. Dominik Hrbek, Pardubice 0 1 1 1 3
11. David Hofman, Pardubice 1 0 0 0 1
Maksymilian Pawelczak, Sven Cerjak a Oskar Kreglicki mezi kapkami deště při vyhlašování dvěstěpadesátek | foto Karel Herman

Konečné pořadí seriálu:

KRŠ PLZ LIB PCE PCE TOT
10.4. 1.5. 28.5. 21.7. 14.10.  
NC Maksymilian Pawelczak, CZ 20 16 8 20 18 82
NC Sven Cerjak, SLO 12 20 14 20 66
NC Tilen Bračko, SLO 11 5 12 18 14 60
1. Adam Nejezchleba, Divišov 9 18 12 11 50
NC Levin Nycz, PL 14 20 11 45
NC Zoltan Lovas, H 14 10 11 9 44
NC Gregor Zorko, SLO 9 6 6 10 12 43
NC Dominik Barylka, PL 12 16 8 36
2. Dominik Hrbek, Pardubice 7 7 7 7 7 35
NC William Cairns, GB 16 18 34
NC Adam Putkowski, PL 11 10 21
3. Oliver Schmid, Plzeň 10 8 o 18
NC Damir Filimonov, LAT 18 o 18
NC Oskar Kreglicki, PL 16 16
NC Kacper Cymerman, D 14 14
4. Karel Průša, Slaný 10 10
NC Arkadiusz Kordek, PL 9 9
NC Filip Beczkowski, PL 9 9
5. Petr Marek, Praha 8 8
NC Carlos Saabas, EST 8 8
6.David Hofman, Pardubice 6 6
NC Frido Viidas, EST o

Poznámka: v českém šampionátu byli klasifikováni pouze držitelé licencí AČR

Sven Cerjak (červená) vede před Adamem Nejezchlebem (žlutá) a Dominikem Hrbkem (modrá) | foto Štěpán Ševčík