Adam Nejezchleba prohrál pouze los

Praha – 7. září
Nebe jako z dovolenkových pohlednic se odpoledne klenulo nad malou Markétou, kde české juniorce předcházel další díl šampionátu stopětadvacítek na krátkých oválech. Nesl se ve znamení triumvirátu favoritů. Petr Marek laboroval s převodovkou. V páté jízdě ztratil bod s Karlem Průšou, jenž neprohrál vůbec stejně jako Adam Nejezchleba. O právo první volby startovního roštu finále A si museli střihnout. Adam Nejezchleba přitom neměl štěstí, ovšem po vylétnutí pásky se usadil na čele. Karel Průša udržel dotírajícího Petra Marka a srovnal s ním krok v aktuální klasifikaci šampionátu.

Petr Marek, Adam Nejezchleba a Karel Průša na pódiu | foto Pavel Fišer

Dlouhá mistrovská přestávka je u konce

Adam Nejezchleba jezdí před Mariánem Jiroutem a Romanem Štolou | foto Karel Herman

Devět kolibříků slibovalo, že předzávod české juniorky na sousední velké Markétě rozhodně nebude fádní. Boj o titul českého šampióna malých oválů pokračoval po více než čtvrt roce od květnové zastávky v Liberci. Karel Průša plánoval úder na vedoucího Petra Marka, jenž se pochopitelně nepřijel pouze zúčastnit. A tvrdit jejich muziku měl Adam Nejezchleba, byť bez spalovacího motoru nemůže být v závěrečném pořadí šampionátu klasifikován.

Úvod patřil právě této trojici. Karel Průša opanoval rozjížďku s číslem jedna, v níž se Marián Jirout po chybě propadl za Štěpánku Nyklovou. Vzápětí Roman Štola odstartoval na Petra Marka. A leader šampionátu bojoval až do poslední chvíle, aby Pražana v lázeňské vestě překonal.

Roman Štola (červená) vzdoruje Štěpánce Nyklové (modrá) | foto Karel Herman

V závěrečné zatáčce mu hodně pomohl sám Roman Štola, když vyjel více na venek, než by bylo zdrávo.  Třetí jízdu opanoval Adam Nejezchleba, který další trojky přidal hned na začátku druhé série. Při rozjížďce s číslem pět se oba pretendenti mistrovského trůnu potkali na startovním roštu.

Zatímco Karel Průša slavil další triumf ve stylu start – cíl, problémy Petra Marka se spojkou kulminovaly. Dojel do cíle až třetí za Lubošem Hromádkou. Boj o finále A dostal rázem nový rámec poté, co Štěpánka Nyklová přijela do cíle šesté jízdy jako suverénní vítězka.

 

Favorité jdou do áčka kompletní

Severočeská blondýnka disponovala pěti body stejně jako Petr Marek, kdežto skóre neporažených Karla Průši a Adama Nejezchleby činilo šest. Oba se ale díky losu dnes v základní části neměli vůbec potkat. Dotáhli své účinkování k maximálnímu konci.

Marián Jirout (bílá) versus Petr Marek (červená) | foto Karel Herman

Finále A si nenechal vzít ani Petr Marek. V sedmé jízdě si vydřel vítězství na úkor Mariána Jirouta, jenž se nechtěl pouště vedení ani náhodou. Ob tři jízdy později kraloval od startu nejen před ním, nýbrž i před druhým Lubošem Hromádkou.

Naproti tomu Štěpánku Nyklovou čekala dvě střetnutí s Adamem Nejezchlebou. A elektrický mužíček je vyhrál obě, ačkoliv závodnice ve slánské vestě na něho v rozjížďce s číslem devět odstartovala. Před finálovou částí vyjela na ovál kropička. Mezitím si závodníci vybrali svá startovní pole.

 

Na špici vyrovnáno

Díky devíti borcům ve startovní listině, neměla ani jedna z finálových jízd jedinou díru na startovním roštu. Céčko se stalo kořistí Romana Štoly. Po startu zamířil do čela před slánského Jakuba Hejkala a domácí Jaroslava Bartka.

Luboš Hromádka upaluje před Mariánem Jiroutem | foto Karel Herman

Štěpánka Nyklová měla ve finále B těžší život. Usadila se na čele, které si ale chtěl nárokovat rovněž Marián Jirout.  Jeho útoky skončily pádem v úvodním oblouku třetího kola. Druhé místo tím pádem bral Luboš Hromádka.

A konečně áčko. Adam Nejezchleba prohrál losování s Karlem Průšou, ale oválu mu všechno vrátil i s úroky. Vedl od startu až do cíle, kdežto slánský závodník měl starostí až nad hlavu s dotírajícím Petrem Markem. Uhlídal ho, takže se před divišovským závěrem oba dělí o průběžné vedení šampionátu.

Překvapení na úvod - Roman Štola vede před Petrem Markem | foto Karel Herman
Překvapení na úvod – Roman Štola vede před Petrem Markem | foto Karel Herman

 

TOT C B A
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 3 3 12 1.
2. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 12 2.
3. Petr Marek, Praha 3 2 3 3 11 3.
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 3 2 2 9 1.
5. Luboš Hromádka, Pardubice 2 1 2 2 7 2.
6. Marián Jirout, Pardubice 1 2 2 1 6 3.
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 2 1 1 2 6 1.
8. Jakub Hejkal, Slaný 1 2 1 1 5 2.
9. Jaroslav Bartek, Praha 1 1 E 1 3 3.
Štěpánka Nyklová pádí před Mariánem Jiroutem | foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PLZ MaL SLA LIB PHA TOT
1.5. 6.5. 13.5. 27.5. 7.9.
1. Karel Průša, Slaný 14 18 20 18 18 88
2. Petr Marek, Praha 20 20 16 16 16 88
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 18 20 20 76
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 12 16 14 11 14 67
4. Luboš Hromádka, Pardubice 10 14 11 12 12 59
5. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 14 11 57
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 9 11 12 10 10 52
7. Jaroslav Bartek, Praha 8 8 16
NC Andžejs Smulkevič, LAT 16 16
NC Julian Wronecki, PL 10 10
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 9 9
8. Jakub Hejkal, Slaný 9 9
Adam Nejezchleba vede finále A před Karlem Průšou a Petrem Markem | foto Karel Herman