Jan Kvěch je na půl cesty k individuálnímu českému titulu

Plzeň – 6. září
Šampionát republiky jednotlivců na prosluněných Borech začal hladkým triumfem Eduarda Krčmáře. Jenže přišly pády. Štěpán Melč si v rozjížďce s číslem dvě zlomil levou klíční kost, Matouš Kameník si ob jízdu později vykloubil rameno. Mezitím se ze země musel sbírat také Václav Milík. Úřadující šampión posléze v repete podlehl Janu Kvěchovi. A tím byl závod ve své podstatě rozhodnut, protože ani Pražan, ani Pardubičan už neztratili ani bod. Václava Milíka nakonec při dekorování zastupoval mechanik David Vrtáček, protože odjel sanitkou na vyšetření zad. Boj o třetí místo byl o poznání dramatičtější a nakonec se z nejnižšího stupínku pódia radoval Daniel Klíma. O bod za ním skončila celá čtveřice závodníků, z nichž se usmíval jen Jaroslav Vaníček. Ostatní měli aspoň jeden důvod litovat, či dokonce láteřit. Eduard Krčmář za vyloučení za přejetí vnitřní čáry při souboji s Petrem Chlupáčem. Ten zase díky pádu, když útočil na Adama Bubbu Bednáře, jenž ostatně také zakončil dnešní závod písmenkem iks. A Jan Macek pro změnu, že jeho bohatou úrodu dvojek v jeho skóre nevylepšila alespoň jedna číslovka vyšší hodnoty.

David Vrtáček, Jan Kvěch a Daniel Klíma na pódiu | foto Karel Herman

Ztráty i zisky

Počasí jako malované. Co víc si šlo pro první finále českého individuálního šampionátu jen přát?! Snad Hynka Štichauera či Josefa France ve startovní listině. Oba by dozajista mířili vysoko, ale jejich aspirace dlí přece jen ve světě long tracku. A své majitele si našla všechny čísla od jedničky až po šestnáctku.

Štěpán Melč si při pádu zlomil klíční kost | foto Štěpán Ševčík

Náhradníci chyběli a právě poslední číslo připadlo Adamovi Bubbovi Bednářovi, jenž se v sobotu při evropských dvojicích v Pardubicích vrátil na ovály po tříměsíční pauze způsobené zraněním. Jenže startovní pole mělo záhy rychle prořídnout. Hned v rozjížďce s číslem dvě.

Daniel Klíma ji ovládl stylem start – cíl před Janem Mackem, který do Plzně přibyl rovnou z pokračování polské extraligy U24 v Gorzowě. Štěpán Melč jezdil třetí před Jaroslavem Petrákem. Plzeňský benjamínek však při svém debutu v prestižním šampionátu neobodoval. Upadl v předposlední zatáčce.

Eduard Krčmář (červená) míří k vítězství před zraky Vojtěcha Šachla (žlutá) a Matěje Frýzy (modrá) | foto Karel Herman

Do depa jej na tandemu přivezl Jan Macek. Bohužel lékaři měli práci, protože si Štěpán Melč zlomil levou klíční kost. Matouš Kameník pro změnu neinkasoval dva body ze čtvrté jízdy. A při pádu v poslední zatáčce si vykloubil rameno. I pro něho závod skončil.

Mnohem více vzruchu však přinesl incident mezi pády obou juniorů. Bodejť by ne, když se týkal Václava Milíka! Při útoku vnějškem na Petra Chlupáče, který skvěle odstartoval, upadl v nájezdu do první zatáčky. Do akce se vydala sanitka, pořadatelé museli vyměnit prasklý nafukovací vak. Ale při repete úřadující šampión nechyběl.

Jan Kvěch komentuje svůj triumf nad Václavem Milíkem ve třetí jízdě:

„Zadarmo to nebylo, musel jsem předjíždět.“

Václav Milík (žlutá) těsně před svým pádem v souboji s Janem Kvěchem (modrá) | foto Karel Herman

Historie prahla ambicemi po přepisování. Opakování třetí jízdy totiž vyneslo do vedení Jana Kvěcha. Václav Milík ale objel Petra Chlupáče a v první zatáčce se dostal dopředu. Pražský závodník záhy kontroval. A po návratu do depa se radoval ze skalpu úřadujícího šampióna.

 

Úroky z porážky úřadujícího mistra

Jan Kvěch se nikterak nežinýroval. Když už neporazil nikoho menšího než Václava Milíka, úřadoval také nadále. Sedmé jízdě kraloval od startu do cíle před zraky Jana Jeníčka, kdežto Jaroslav Petrák pokořil Jana Hlačinu v nájezdu do třetího okruhu. A záhy poté připravil o vedení Eduarda Krčmáře již v úvodním nájezdu.

Adam Bubba Bednář (bílá) otevřel své skóre třemi body na úkor Jana Jeníčka (červená) a Bruna Belana (modrá) | foto Karel Herman

S devíti body dlel na hrotu aktuální klasifikace. Vyhráno zatím neměl ani zdaleka. Václav Milík po úvodní prohře doháněl, co jen mohl. Triumf v rozjížďce s číslem osm byl stejně okázalý jako užitečný. Zatímco Pardubičan pádil do čela současně s letem pásky, za jeho zády vnějšku první zatáčky přestřihnul vítěznou šňůru Adama Bubby Bednáře.

Další triumf mu přinesla desátá jízda. V ní odstartoval na Daniela Klímu, který po úvodním triumfu přišel o bod i s Eduardem Krčmářem. Stalo se v páté jízdě. Slaňák pádil dopředu, kdežto Pražan za jeho zády měl plnou hlavu starostí s útočícím Jaroslavem Vaníčkem.

Eduard Krčmář láteří na svou diskvalifikaci ze sedmnácté jízdy:

„Měl jsem kolo na lajně!“

Adam Bubba Bednář (červená) se brání Danielu Klímovi (žlutá) | foto Karel Herman

Ve třech pětinách mítinku disponoval Jan Kvěch devíti body. Václav Milík zůstával pozadu o jeden a o dva body méně měli nejen Daniel Klíma, ale také Petr Chlupáč. pražský junior v repete třetí jízdy sledoval před sebou oba leadery závodu. Poté ale zaujal dvěma velkými sóly.

 

Verdikt dvacáté jízdy

Adam Bubba Bednář právě v osmnácté jízdě přichází o vidinu pódia | foto Štěpán Ševčík

Závěr mítinku byl narýsovaný dokonale. Bruno Belan po pádu v první zatáčce třinácté jízdy stačil svůj motocykl odklidit včas. Václav Milík jel v čele pro další tři body před Eduardem Krčmářem. Jan Kvěch po dalším sólu hned vzápětí držel vrch. Rozjížďka s číslem patnáct však roztrhala všechny předpokládané scénáře na cáry.

Petr Chlupáč se rozčiluje nad svým vyloučením v rozjížďce s číslem patnáct:

„Co jsem s tím měl dělat, když mi tam vjel?!“

Adam Bubba Bednář se v ní ujal vedení. Za sebou měl Daniela Klímu, který jej záhy překonal. Dopředu se dral rovněž Petr Chlupáč, který ale ve druhém kole upadl. Svítila červená světla, mávalo se praporky téže barvy. Opakovalo se ve třech, bez závodníka, který po pádu přišel naštvaný do depa.

Václav Milík naposledy v cíli, než se stane pacientem v sanitce | foto Karel Herman

Opakovačka vzala nečekaný obrat. Adam Bubba Bednář se usadil pevně v čele. Daniel Klíma se snažil, jenže tentokrát se dopředu dostat nedokázal.

V rozjížďce s číslem sedmnáct se Petr Chlupáč jal odčinit své bodové manko. V úvodním oblouku za sebe poslal Eduarda Krčmáře. Vzápětí odrazil jeho pokus o odvetu. A poté směřoval za triumfem, protože na slánského závodníka se obořil Jan Macek. Ten se dvou bodů nakonec zmocnil až po projetí cílem, když byl Eduard Krčmář dodatečně vyloučen za vyjetí z dráhy.

Start rozjížďky s číslem dvacet – od mantinelu Vojtěch Šachl, Jan Kvěch, Bruno Belan a Daniel Klíma | foto Karel Herman

Všichni tři první závodníci v cíli se tím pádem sešli na konečných deseti bodech! Aby toho nebylo málo, jejich skóre v osmnácté jízdě srovnal Jaroslav Vaníček. Vedl od vylétnutí pásky. Adam Bubba Bednář měl jiné plány, jenže ve druhém nájezdu spadl a bylo vyloučen. Jeho o kousek starší klubový kolega později vyhrál repete.

Pak už to šlo ráz na ráz. Václav Milík vyhrál devatenáctou jízdu. Do cíle však po předchozím pádu dojel jen silou vůle. Nemohl chodit, přijela pro něho sanitka, takže chyběl na druhé příčce pódia. Jan Kvěch vzápětí zkompletoval patnáctibodové maximum. Na Daniela Klímu, který protnul metu hned za ním, zbyl bronz.

 

Hlasy z depa

Jan Kvěch nemohl brát více | foto Štěpán Ševčík

„Dobrý, když se daří, je to dobrý,“ přemítal Jan Kvěch. „Dneska to byly krásný závody, startoval jsem dobře. Je před námi ještě jedno finále, Venca ztrácí bod. Bude to nejlepší závod. Dneska se dařilo, jednu jízdu s Vencou jsem musel předjíždět, Čendu jsem musel předjíždět.“

„Docela fajn,“ vystihl Daniel Klíma své pocity z premiérového pódia v závodě ranku českého šampionátu. „Škoda jízdy s Bubbou. Ale popasoval jsem se s dráhou. Nečekal jsem bednu, taky bylo štěstí. Pád bodů mi chybělo, v Březolupech budu potřeba zatáhnout.“

„Za mě super,“ radoval se Jaroslav Vaníček ze svého prozatím nejlepšího výsledku v českém šampionátu. „Podařený zívody, jsem rád, že to vyšlo. Škoda těch dvou nul, co tam byly. Mohly to bejt jedničky. Ale deset bodů, jsem maximálně spokojenej.“

Petr Chlupáč želel pádu | foto Štěpán Ševčík
Petr Chlupáč želel pádu | foto Štěpán Ševčík

„Až na ten pád hezký závody,“ podmiňoval Petr Chlupáč svou spokojenost. „Dráha paráda, zezačátku jsem se bál, jak začali sypat materiál. Ale perfektní. Na třetí místo ztráta bodu, co to ale je?!“

„Nevyšlo to,“ rozhodil Eduard Krčmář rukama. „Byl jsem vyloučenej. Nebyl jsem taky ve svý kůži, to nepřispělo.“

„Pětkrát druhý,“ bilancoval Jan Macek svůj dnešní výkon. „To není špatný. Ale podle mých představ málo, jel jsem sem přes noc z Polska.“

„Blbý závody,“ vraštil Adam Bubba Bednář čelo. „Jel jsem jako, kdybych na tom seděl poprvý. Nesrovnal jsem si to v hlavě, nešlo to. Děkuju Matěji Kůsovi, Kurzíkům, Michalu Stárkovi, Kubajsovi…“

Jan Kvěch (bílá) ujíždí před Danielem Klímou (červená) | foto Štěpán Ševčík
Jan Kvěch (bílá) ujíždí před Danielem Klímou (červená) | foto Štěpán Ševčík

 

1. Jan Kvěch, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Václav Milík, Pardubice 2 3 3 3 3 14
3. Daniel Klíma, Praha 3 2 2 2 2 11
4. Jaroslav Vaníček, Praha 0 1 3 3 3 10
5. Petr Chlupáč, Praha 1 3 3 X 3 10
6. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 2 2 L 10
7. Jan Macek, Kopřivnice 2 2 2 2 2 10
8. Adam Bubba Bednář, Praha 3 1 1 3 X 8
9. Vojtěch Šachl, Praha 2 0 2 2 1 7
10. Jan Jeníček, Pardubice 2 2 1 1 1 7
11. Matěj Frýza, Plzeň 1 1 0 1 2 5
12. Jaroslav Petrák, Pardubice 1 1 1 1 1 5
13. Bruno Belan, Slaný 1 2 1 F 0 4
14. Jan Hlačina, Pardubice 0 0 0 1 2 3
15. Štěpán Melč, Plzeň F – – – – 0
16. Matouš Kameník, Pardubice F – – – – 0
Václav Milík upadl v rozjížďce s číslem tři | foto Karel Herman

1 komentář u „Jan Kvěch je na půl cesty k individuálnímu českému titulu“

  1. 17. jízdu jsem si náhodou natáčel na mobil a jestli byl Eda mimo trať byli to centimetry. Z mého úhlu vidím zadní kolo stále na čáře.

Komentáře nejsou povoleny.