Eduard Krčmář a Adam Nejezchleba nepřipustili žádnou diskusi

Liberec – 8. července
Sobota tušila horký den a oblékla si krátkou sukénku. Jenže červenec to přehnal a vyhodil ji po stupnici pana Celsia pořádně vysoko, až by slovutný švédský neobhájil své tvrzení, že se dívá nahoru jen proto, aby zjistil, kdy se vaří voda. Vyprávění Věroslava Kollerta, že mu předevčírem sahala dešťová voda až do depa znělo jako historky o Švédech na pražském mostě. Předposlední přebor opanoval Eduard Krčmář. Čtyři triumfy v základní části vyšperkoval finálové sólem před zraky Jaroslava Vaníčka. Pražský junior měl s postupem namále. Pykal diskvalifikací za kolizi s Vojtěchem Šachlem, jenž své depo vyklízel předčasně s bolavým ovázaným kotníkem. Po strhující bitvě s Michaelem Westem skončil třetí Matouš Kameník. Mistrovské stopětadvacítky se staly jednoznačnou kořistí Adama Nejezchleby, Karel Průša potvrdil titul druhou příčkou.

Nejlepší trojice: zleva Jaroslav Vaníček, Eduard Krčmář a Matouš Kameník | foto Karel Herman

Horké pavlovické odpoledne

Vedro bylo vskutku velké | foto Pavel Fišer

Červencové vedro jako v peci vítalo třináct účastníků letošního předposledního přeboru. „Předevčírem byla voda až v depu,“ vzpomínal Věroslav Kollert na nedávné slejváky. „Ucpávaly se kanály a dneska se práší,“

Vynechal se nástup a šlo se rovnou na věc. Pětistovky přitom předběhly kolibříky a Jaroslav Vaníček projel cílem jako první dnešní vítěz. Jeho trojku vzápětí vyrovnal Matouš Kameník, když celá kola držel na uzdě Vojtěcha Šachla. Rozjížďka s číslem tři začala překvapením.

I když pověst Jana Jeníčka jako pohotového startéra se v letošní sezóně po českých oválech již dávno rozšířila. Z pozice od mantinelu se ale řítil Eduard Krčmář, jenž záhy převzal vedení. Petru Chlupáčovi ovšem trvalo mnohem déle se před pardubického juniora, který po svitavském vítězství vedl celý přebor, posunout.

Matouš Kameník (červená) vzdoruje Vojtěchu Šachlovi (modrá) | foto Karel Herman

Pražan jej podjel v nájezdu do druhé zatáčky ve druhém kole a okamžitě pacifikoval pokus Jana Jeníčka o odvetu. Jako první své úvodní vítězství obhájil Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem čtyři. Druhý Pražanův triumf ovšem nebyl prostý problémů.

Jaroslav Vaníček komentuje rozjížďku s číslem čtyři:

„Jel jsem na venku, Vojtu to natáhlo, neudržel motorku. Napálil mě a šli jsme oba přes hák. Přistála na mě motorka.“

Jaroslav Vaníček (žlutá) objíždí Jana Jeníčka (bílá) a Michaela Westa (modrá) | foto Karel Herman

V první zatáčce objížděl Vojtěcha Šachla, jemuž se povedl start, ale oba skončili na zemi. V repete Jaroslav Vaníček odvedl Michaela Westa, jenž teprve v neproporcionálním rozpisu do závodu vstupoval. Eduard Krčmár hrál sólo v rozjížďce s číslem pět. Matěj Frýzy se blýsknul hned vzápětí. Úvodní nulu z třetí jízdy proti silným jménům nemohl odčinit lépe než suverénním triumfem.

 

Eduard Krčmář neprohrává

Eduard Krčmář (červená) vodí Petra Chlupáče (bílá) | foto Karel Herman

Třetí série dnešním závodem opět trošičku zamotala. Matouš Kameník jel v sedmé jízdě na ovíl podruhé. Během úvodního okruhu si vyvzdoroval vedení před Matějem Frýzou. Hned na to Jan Jeníček bral první trojku, což posílilo jeho šance na postup do závěrečné části. Ta se skládala pouze z finálové rozjížďky, k níž nepomohla žádná semifinále.

Jan Jeníček komentuje průběh závodu:

„Dneska mi přivezli nový motor. Šli jsme naostro, motorka jede dobře, ale nejsem si tolik jistej. Má to jinej zvuk, ale ještě pár tréninků a bude to dobrý.“

Matěj Frýza (žlutá) má za sebou Bruna Belana (bílá), Jana Hlačinu (modrá) a Štěpána Melče (červená) | foto Karel Herman

Rozjížďka s číslem devět měla vidět další start – cíl v podání Eduarda Krčmáře. A také, že ano. slánské eso se ujalo vedení před Michaelem Westem. Jenže Vojtěch Šachl ve druhém kole upadl ve druhé zatáčce. Na zem šel raději i Daniel Halamka.

Pražský junior byl diskvalifikován, navíc s bolavou nohou z dalšího pokračování odstoupil. „Mám oteklej kotník,“ mračil se. „Neudržel bych se v háku. Hrozně to bolí.“

Při opakovačce Eduard Krčmář opět úřadoval naplno. A když bez větších problémů vyhrál rovněž jedenáctou jízdu, stal se prvním finalistou. O svých soupeřích zatím neměl pražádné tušení. Jaroslav Vaníček v rozjížďce s číslem dvanáct svedl úžasný duel s Matějem Frýzou, jenž se ujal vedení.

Po startu finále vede Eduard Krčmář (žlutá) před Jaroslavem Vaníčkem (bílá) a Michaelem Westem (červená) | foto Karel Herman

Od druhého kola byl na koni, jenže devět bodů neskýtalo velkou naději. Ostatní pretendenti postupu na sebe narazili v rozjížďce s číslem třináct, jíž se základní část uzavřela. Michael West prve v desáté jízdě koukal na výfuk Petra Chlupáče, nicméně nyní vypálil dopředu současně s letem pásky.

Odolal tlaku Matouše Kameníka, jemuž deset bodů stačilo na druhé místo po základní části. A protože Petr Chlupáč trčel na třetím místě, byl venku, kdežto do finále šel nejen Michael West, ale také Jaroslav Vaníček.

V klíčové sérii Eduard Krčmář odstartoval jako plochodrážní pánbůh. Ohlédl se až v cíli, kde měl desetimetrový náskok před Jaroslavem Vaníčkem. Na třetí místo se již v úvodním výjezdu na úkor Michaela Westa prosadil Matouš Kameník.

 

One electrical man show

Filip Kasan (bílá) vede před svým odstoupením Jaroslava Hajka (žlutá) | foto Karel Herman

Z deseti kolibříků v doprovodném mistrovském závodě bylo po tréninku devět. Luboši Hromádkovi totiž o tréninku prasknul rozvodový řetízek. Karel Průša přijel s vidinou zisku titulu. A hned v rozjížďce s číslem jedna se mu vydal naproti triumfem ve stylu start – cíl před svým nejbližším pronásledovatelem Petrem Markem.

Vzápětí prožil velký pech Filip Kasan. Ve druhém okruhu musel odstoupit z vedoucí pozice. Pak již nezískal ani bod. jeho triumf zdědil krajan Jaroslav Hajko. Jemu nakonec unikla finálová jízda o onen pověstný kousíček. Leč popořadě…

V rozjížďce s číslem tři vyjel prvně na ovál Adam Nejezchleba. Svůj elektrický motocykl dostal do cíle před Karlem Průšou. A když hned na to Petr Marek přijel do cíle jako vítěz, celá trojice disponovala pěti body.

Karel Průša potvrdil titul | foto Karel Herman

Velké ambice neskrývala ani Štěpánka Nyklová. Poprvé šla do akce v rozjížďce s číslem čtyři, kdy ji Petr Marek spodní stranou první zatáčky připravil o vedení. Z konfrontace s Adamem Nejezchlebem a Petrem Markem v rozjížďce s číslem sedm nešlo vytěžit více než jediný bod.

Ještě předtím vyhrál Karel Průša pátou jízdu, jež se musela opakovat vinou najetí Romana Štoly do pásky. Slaňák měl osm bodů, Petr Marek také. Adam Nejeczhleba v sedmé jízdě porazil Juliana Wroneckeho a dostal se na hodnotu devět.

Štěpánka Nyklová byla v cíli hned za ním. Jaroslav Hajko se totiž po spodní straně prvního oblouku probil pouze před Mariána Jirouta. Mohl se opřít o šest bodů, kdežto severočeská blondýnka ve slánské vestě jen o pět.

Adam Nejezchleba (bílá) má za zády Petra Marka (červená), Štěpánku Nyklovou (bílá) a Filipa Kasana (modrá) | foto Karel Herman

Okamžik postupové pravdy přinesla rozjížďka s číslem devět. Copak o to, Karel Průša vyhrál, ale jemu nemohlo finále už uniknout. Štěpánka Nyklová ale ustrážila Jaroslava Hajka, což se při bodové rovnosti stalo klíčovým momentem pro postup. Julian Wronecki, který mohl v desáté jízdě proměnit postup v realitu, upadl. Stejně však jezdil poslední a Adam Nejezchleba, Petr Marek a Marián Jirout si své posty před ním dobře chránili.

Adam Nejezchleba svou triumfální sérii protáhl také do finále. Odstartoval jako první, kdežto Karel Průša za jeho zády musel odrážet nájezdy Petra Marka. A Štěpánka Nyklová uzavírala řadu.

 

Hlasy z depa

„Super,“ komentoval Eduard Krčmář své vítězství. „Přebor beru jako trénink, nemám tolik závodů, tak jedu tady. Je lepší sedět na motorce. Dám motory na servis před světovým pohárem, budu se tam snažit udělat výsledek a sehnat angažmá v Polsku, ať se mnou nevyjebou jako letos.“

Jaroslav Vaníček leje šampaňské za krk Eduarda Krčmáře | foto Pavel Fišer

„Zezačátku to bylo dobrý,“ uvažoval Jaroslav Vaníček. „Uprostřed závodu se to neodvíjelo, jak bych chtěl. Měl jsem hnusnej pád, jedna motorka kompletně na odpis. Skočil jsem na druhou a nakonec se bedna povedla.“

„Bylo to velice dramatický, hlavně ta finálovka,“ nechal se slyšet Matouš Kameník. „Ten Klokan mě pořád dojížděl, jsem šťastnej, že se bedna povedla. Radši mám delší dráhy. Tohle je moc malý, ale dobrý, jen trošku hopsavý.“

„Zezačátku nic moc, pak jsme našli nastavení motorky,“ vyprávěl Matěj Frýza. „Na půllitru jsem tady jel poprvý. Učím se a na konci už to bylo lepší. Mohlo být hůř.“

„Bylo to lepší než normální,“ filozofoval Bruno Belan. „Ale mohlo to bejt ještě lepší.“

„Nic moc,“ vrčel Jan Jeníček. „Ta poslední jízda. Start jsme měli všichni stejnej, z výjezdu mě to vytáhlo. Zatáčka u depa byla překropená, protočil jsem se a ztratil rychlost. V Plzni uvidíme, udělám pro titul všechno. Snad nebude takový teplo, bude to srpen.“

Kolize Vojtěcha Šachla (červená) s Jaroslavem Vaníčkem (žlutá) | foto Karel Herman
Kolize Vojtěcha Šachla (červená) s Jaroslavem Vaníčkem (žlutá) | foto Karel Herman
TOT FIN
1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 12 1.
2. Jaroslav Vaníček, Praha 3 3 X 3 9 2.
3. Matouš Kameník, Pardubice 3 3 2 2 10 3.
4. Michael West, AUS (DMU) 2 2 2 3 9 4.
5. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 1 8
6. Matěj Frýza, Plzeň 0 3 2 2 7
7. Bruno Belan, Slaný 2 2 2 1 7
8. Jan Jeníček, Pardubice 1 1 3 1 6
9. Vojtěch Šachl, Praha 2 0 1 – 3
10. Jan Hlačina, Pardubice 1 1 0 0 2 (los)
11. David Hofman, Pardubice 0 1 0 1 2 (los)
12. Štěpán Melč, Plzeň 1 0 1 0 2 (los)
13. Daniel Halamka, Praha 0 0 1 0 1
Finálové drama: Jaroslav Vaníček (bílá) vs. Michael West (červená) | foto Pavel Fišer

Aktuální pořadí seriálu:

PHA PLZ KOP CHA SVI LIB TOT
4.4. 22.4. 8.5. 27.5. 24.6. 8.7.
1. Matouš Kameník, Pardubice 10 14 12 10 12 16 74
2. Jan Jeníček, Pardubice 7 10 11 11 20 9 68
3. Eduard Krčmář, Slaný 20 20 20 60
4. Vojtěch Šachl, Praha NQ 5 9 16 18 8 56
5. Hynek Štichauer, Pardubice 11 18 20 49
6. Adam Bubba Bednář, Praha 18 11 20 49
7. Jaroslav Vaníček, Praha 9 9 12 18 48
8. Jan Hlačina, Pardubice 2 7 5 8 16 7 45
9. Jan Macek, Praha 5 12 10 18 45
10. Petr Chlupáč, Praha 16 16 o 12 44
11. Daniel Klíma, Praha 12 18 14 44
12. Matěj Frýza, Plzeň 6 8 8 9 11 42
13. Bruno Belan, Slaný 8 4 7 7 10 36
NC Michael West, AUS (DMU) 14 14 28
14. David Hofman, Pardubice NQ 2 5 10 6 23
15. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 1 6 11 21
16. Michal Baštecký, Praha 4 6 3 6 o 19
17. Daniel Halamka, Praha 1 NQ 0 2 9 4 16
NC Jakub Valkovič, SK – Žarnovica 16 16
18. Štěpán Melč, Plzeň 0 2 4 4 5 15
NC Ruben Guikema, NL 14 14
19. Josef Franc, Praha 14 14
20. Radek Bambuch, Kopřivnice 0 1 1 8 10
21. Štěpán Ševčík, Divišov NQ NQ 3 3
22. Pavel Čermák, Divišov 0 3 3
23. Oliver Schmid, Plzeň (250 ccm) 0 0
Trio nejlepších kolibříků: zleva Karel Průša, Adam Nejezchleba a Petr Marek | foto Pavel Fišer

MR 125 ccm:

TOT FIN
1. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 3 3 3 3 12 1.
2. Karel Průša, Slaný 3 2 3 3 11 2.
3. Petr Marek, Praha 2 3 2 2 9 3.
4. Štěpánka Nyklová, Slaný 2 1 2 3 8 4.
5. Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica 3 2 1 2 8
6. Julian Wronecki, PL (E) 2 1 2 F 8
7. Marián Jirout, Pardubice 1 1 0 1 3
8. Roman Štola, Mariánské Lázně 0 1 1 1 3
9. Filip Kasan, SK – Žarnovica E 0 0 – 0

Poznámka: Luboš Hromádka nestartoval, protože mu před tréninkem praskl rozvodový řetízek v motoru

Medailisté šampionátu republiky 125 ccm: zleva Petr Marek, Karel Průša a Štěpánka Nyklová | foto Pavel Fišer

Konečné pořadí seriálu:

SLA PLZ SLA CHA LIB PHA LIB TOT
17.4. 1.5. 13.5. 27.5. 28.5. 24.6. 8.7.
1. Karel Průša, Slaný 20 20 20 20 18 18 18 134
2. Petr Marek, Praha 14 18 18 14 16 16 16 112
NC Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 14 18 20 20 20 110
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 16 16 16 16 9 10 14 97
4. Marián Jirout, Pardubice 11 12 9 11 10 8 10 71
5. Luboš Hromádka, Pardubice 12 14 11 12 12 7 NC 68
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 11 10 11 9 41
NC Julian Wronecki, PL (E) NC 12 14 11 37
NC Filip Kasan, SK – Žarnovica 14 9 8 31
NC Jaroslav Hajko, SK – Žarnovica 11 12 23
NC Andžejs Smulkevič, LAT o 12 12

Poznámka: klasifikování jsou pouze držitelé licencí AČR startující s motocykly se spalovacím motorem