Ronny Weis se po deseti letech vrací do české ligy s českou licencí

Míšeň – 13. března
I když by Slanému šlo vytknout jen stěží, že do sedla plochodrážních motocyklů nepřivedl dost šikovných juniorů, jen málokdo z nich zůstal u závodění i jako senior. Ti jsou ovšem nezbytní pro úspěch v současné extralize vyžadující kompaktní družstvo po všech stránkách. Určitým východiskem by mohl být cizinec s českou licencí. Zatímco jednání s Danielem Jeleniewskim v tomto ohledu prozatím ztroskotala, vedle tradičního Krzysztofa Nowackeho získal licenci AČR i Ronny Weis. U nás dobře známý Němec se magazínu speedwayA-Z svěřil s okolnostmi, které ho na slánskou soupisky zavály.

Začátky s chabařovickou vestou
Ronny Weis se poprvé českým divákům představil v sezóně 1995. Chabařovice se tehdy v první lize prali o návrat mezi extraligovou elitu. „K ploché dráze jsem se dostal prostřednictvím svého dlouholetého přítele Zdeňka Holuba,“ objasňuje Ronny Weis, jak u nás začal závodit. „Klub v Míšni měl mnoho, mnoho let přátelské vazby na Chabařovice. Závodníci společně hodně trénovali a z toho se vyvinulo mnoho přátelství.“

Ronny Weis debutoval hned v úvodním prvoligovém klání na pražské Markétě. Do konce sezóny stačil severočeskou vestu obléknout ještě třikrát. Klub se vrátil do extraligy, avšak pro mladého německého závodníka se místo v jeho sestavě nenašlo. Přednost dostával jeho kolega Fred Opitz a také jeden z nejlepších Rakušanů všech dob Heinrich Schatzer, jehož kariéra právě kulminovala.

Na další českou ligovou zkušenost si závodník z Míšně musel počkat bezmála čtyři roky. Jenže Chabařovice kvůli finančním otázkám odstoupily z první ligy už po dvou závodech. A další sezóna byla jejich definitivní konečnou stanicí v českém šampionátu družstev. Ronny Weis se orientoval na Mšeno. V jeho farmářském béčku absolvoval první ligu v sezóně 2002, ale opět mu stopku vystavil vlastní klub. Tehdejší mšenské vedení na podzim podpořilo zákaz cizinců v naší nižší lize a s jejich pomocí návrh prošel.

Ronny Weis ovšem z české plochodrážní scény nezmizel. Diváci mu tleskali na stupních vítězů při Ceně Divišova či chabařovických Memoriálech Jiřího Hurycha a Závěrečných. Startoval ve tříčlenných družstev za Liberec a spíše než odstoupení severočeského klubu ze soutěže mu v další účasti zabránilo vyhrazení přeboru pouze pro majitele licence AČR.

Nové možnosti s českou licencí
S českou licencí bude od letošního roku startovat i Ronny Weis. „S ní budu moct startovat v české lize a volných závodech,“ plánuje. „V extralize pojedu za Slaný a stále ještě hledám nějaký klub pro první ligu. Vzdálenost z Míšně do České republiky je malá a české dráhy mi poměrně sedí. Také jsem tu byl hodně s Richardem Geyerem a doufám, že on jednoho dne bude moct startovat jako junior v české lize.“

Syn jeho přítelkyně Anke se u nás prezentoval v šampionátech stopětadvacítek, v nichž především na klasických oválech úspěšně proháněl českou špičku. Nabízí se otázka, zda by také on jednoho dne nemohl mít licenci s českým lvíčkem v logu. A to tím spíše, leží-li Míšeň v mnoha směrech mimo německou plochodrážní mapu a český juniorský šampionát dokáže nabídnout úrodnou půdu pro klíčení růstu talentovaného závodníka.

„Richardovi je teprve třináct,“ rozvíjí Ronny Weis tuto myšlenku. „Už celý rok trénoval na pětistovce a těší se, že pojede nějaké tréninkové závody v Čechách. Před dvěma lety jsme začali jezdit vaše mistrovství stopětadvacítek. Jezdí na Shupě a v Německu jsme byli s těmito motory úspěšní. Letos pojede ve dvou třídách, kromě stopětadvacítek ještě dvěstěpadesátky.“

„Richi se cítí v Čechách skvěle,“ pokračuje Ronny Weis. „Jeho velkým vzorem je Zdeněk Schneiderwind a k jeho oblíbeným drahám patří Praha a Pardubice. V konkurenci se Zdeňkem Holubem, Michalem Škurlou, Michaelou Krupičkovou a Patrikem Mikelem byl loni velice silný. Doufáme, že bude moct jezdit ještě hodně závodů u vás. Letos startoval s pětistovkou na šroubkách a jeho nejlepším výsledkem bylo čtvrté místo v Chemnitz.“

Led propaguje škváru
Seriál Speedway-on-Ice, který Ronny Weis v Sasku organizuje, řeší nejen pojmenování disciplíny, ale také nabízí skvělou show, kterou čeští pořadatelé už léta zůstávají našim fanouškům dlužní.

„Seriál byl jeden velký úspěch,“ netají se Ronny Weis. „Přede dvěma lety jsme jezdili jen na zamrzlých rybnících při nízkých teplotách. Potom jsme jednou dostali nápad startovat v hale před diváky. Dlouho jsme jednali s majiteli kluziš a museli splnit mnoho jejich požadavků a nařízení. Když nám zavolali z první haly, že jsme vítáni, byla radost obrovská.“

Po Geisingu se šroubkaři postupně dostali do Drážďan, Freitalu, Grimmy a Chemnitzu. A vedle českých plochodrážníků z druhé strany hranice dorazili i diváci. „S Romanem, Edou, Zdeňkem a Michalem jsme měli v seriálu čtyři české silné závodníky,“ pokračuje Ronny Weis. „A získali si mnoho fanoušků.“

Závodníci vesměs hovoří o šroubcích jako o skvělém doplňku zimní přípravy, kdy nevyjdou z kontaktu s motocyklem. Na druhou stranu mítinky v neplochodrážních lokalitách propagují speedway i tam, kde o ní třeba doposud ani neslyšeli.

„V posledních měsících jsme udělali pro náš sport mnoho publicity,“ souhlasí Ronny Weis. „Na naši ledovou sérii se přišlo podívat mnoho diváků. Doufám, že i těm, kteří viděli plochou dráhu poprvé, se závody líbily a přijedou se na nás podívat do Míšně.“

Účinkování Ronnyho Weise v českých ligách:

rok liga tým-umístění závody jízdy body average
1995 1.liga Chabařovice-2. 4 15 19 1,27
1999 1.liga Chabařovice-NC 2 10 19 1,90
2000 1.liga Chabařovice-4. 3 15 25 1,67
2002 1.liga Mšeno-5. 5 23 34 1,48

Poznámka: v sezóně 1999 Chabařovice odstoupily po třech závodech

Foto: Jiřina Šifaldová, Lubomír Hrstka a Eva Palánová