Lázeňskou sobotu nejlépe zahájil Petr Marek

Mariánské Lázně – 6. května
Než se lázeňský kilometr mohl dostat k začátku korunovace českého šampióna na dlouhé dráze, šest kolibříků pokračovalo ve svém mistrovství republiky na malých oválech. Základní část ukončil Karel Průša bez porážky. Ve finále A se Petr Marek ukázal jako nekompresní a již po startu se prodral do vedení. Třetí na pódiu byla Štěpánka Nyklová.

Karel Průša, Petr Marek a Štěpánka Nyklová na stupních vítězů | foto Karel Herman

Šest kolibříků v rychlém tempu

Petr Marek se ujímá vedení před Mariánem Jiroutem | foto Karel Herman

Kdepak déšť, před nímž varovaly meteorologické rosničky! Krásné ráno slibovalo nádherný den s výmluvností otřelého sňatkového podvodníka. A na rozdíl od takového týpka lákajícího důvěřivé dušičky na kolonádě do svých tenat, svému slovu dokonale dostálo. Mistrovský závod stopětadvacítek před dlouhodrážním šampionátem republiky se v Mariánských Lázních vyvedl stejně náramně jako počasí.

Šest přítomných kolibříků by škarohlídy mohlo svádět k lamentacím o personální krizi, která udeřila již také na dětskou odnož plochodrážního sportu. Jenže všechno už tu bylo a na druhou stranu rozpis nedal nikomu sebemenší prostor ke stížnostem. Každý se totiž potkal s každým jen a jen jednou. Tedy skoro…

Karel Průša (červená) vnějškem překonává Petra Marka (modrá) | foto Karel Herman

Mítink rozehrála nejlépe dvojice favoritů. Petr Marek vyhrál stylem start – cíl první, Karel Průša druhou jízdu. V ní vlastně odstartoval boj o finále A. Štěpánka Nyklová zkoušela útočit na Luboše Hromádku, dokud se jí vskutku nepovedlo dostat se na druhou příčku.

Pardubický borec nakonec v poslední zatáčce upadl, ale pro poslední bod si přišel po svých. Po třech jízdách na hrotu aktuální klasifikace osaměl Karel Průša. Po rozevření charakteristické pásky západočeského oválu odpálil rychle dopředu.

Petr Marek za ním. Ve druhé zatáčce mu k předjetí chyběl jen onen pověstný kousíček. Avšak stejně již bylo jisté, že se oba borci potkají ve finále A a teprve v něm si budou lámat bochník chleba. Ve čtvrté jízdě mezi trojici nejlepších vykročila Štěpánka Nyklová.

Štěpánka Nyklová (modrá) vede před Lubošem Hromádkou (modrá) a Romanem Štolou (bílá) | foto Pavel Fišer

S Lubošem Hromádkou se potkala dnes podruhé. Tentokrát na jeho odstartovala, aby v cíli měla na pardubického blonďáka k dobru již dva body. Za vodu se však ještě definitivně nedostala. V závěru jí čekali oba favorité.

A jak Petr Marek v páté, tak Karel Průša v osmé vyhráli. Slaňák měl dohromady dvanáct, Pražan jedenáct bodů. Štěpánka Nyklová v prvním případě uhlídala dravého Mariána Jirouta, nakonec odstartovala na Romana Štolu. A protože mezitím oba leadeři porazili Luboše Hromádku, měla o dva body více než blonďatý Pardubičan.

 

Rychlý závod má i rychlé rozhodnutí

Osm jízd základního rozpisu bylo hodně úsporných, ale na druhou stranu efektivních a mítink měl pořádný spád. Finálový pořad z podobné koncepce nevybočil. Ani nemohl, protože menší počet závodníků jej rozdělil přesně na půl. Finále B a finále A.

Drama finále A – Štěpánka Nyklová (bílá), Petr Marek (modrá) a Karel Průša (červená) | foto Pavel Fišer

V prvním případě vypálil dopředu Marián Jirout. Ve výjezdu z druhé zatáčce se však nechal vynést příliš moc na venek. Luboš Hromádka nemohl prostor po jeho levé ruce využít jinak než na převzetí vedení. Také áčko se vzápětí rozhodlo poměrně rychle.

Petr Marek rychle odpálil. V první zatáčce zavřel Karla Průšu na vnitřek a už jen upaloval dopředu. Čtyři kola a Mariánskému Lázněmi se měl nést rachot motorů již jen legendárního kilometru.

Karel Průša (červená) v duelu s Petrem Markem (bílá) | foto Karel Herman
Karel Průša (červená) v duelu s Petrem Markem (bílá) | foto Karel Herman
B A
1. Petr Marek, Praha 3 2 3 3 3
2. Karel Průša, Slaný 3 3 3 3 2
3. Štěpánka Nyklovsá, Slaný 2 3 3 2 1
4. Luboš Hromádka, Pardubice 1 2 2 2 3
5. Marián Jirout, Pardubice 2 1 1 1 2
6. Roman Štola, Mariánské Lázně 1 1 1 1 1

Samostatné jízdy: Dominik Suchánek, Pardubice

Štěpánka Nyklová (bílá) zápolí s Lubošem Hromádkou (modrá) || foto Karel Herman

Aktuální pořadí seriálu:

PLZ MaL TOT
1.5. 6.5.
1. Petr Marek, Praha 20 20 40
2. Karel Průša, Slaný 14 18 32
3. Štěpánka Nyklová, Slaný 12 16 28
4. Luboš Hromádka, Pardubice 10 14 24
5. Marián Jirout, Pardubice 11 12 23
6. Adam Nejezchleba, Liberec (E) 18 18
NC Andžejs Smulkevič, LAT 16 16
7. Roman Štola, Mariánské Lázně 9 11 9
Dominik Suchánek, synovec Tomáš Suchánka, v akci | foto Karel Herman