Eduard Krčmář hrál hlavní roli

Praha – 4. dubna
Sluníčko mátlo tělem. Za okny se zdálo, jaký je krásný jarní den, ale naprostý opak byl pravdou. Zima jako v ruském filmu na pražské Šestce nebyla ani náhodou, nicméně soumrak dal studenému dni pořádnou korunu. Úvodní závod českého přeboru stál rozhodně za trochu nepohodlí. Eduard Krčmář jej pojal formou lepšího tréninku, přesto suverénně vyhrál všech pět svých rozjížděk. Za ním to však vřelo, protože svědomí žádného z dalších závodníků nebylo dokonale čisté. O druhé místo musel být vypsán rozjezd. Petr Chlupáč v něm neuhlídal dravého Adama Bednáře, jenž se z kvalifikace dostal až na stupně vítězů, kdežto Josef Franc nakonec neprojel cílem.

Adam Bednář, Eduard Krčmář a Petr Chlupáč stojí na stupních vítězů | foto Antonín Škach

Tři bez porážky

Akční program chladného večera obstaral slavnostní nástup s motocykly. Pak se držela minuta ticha za zesnulého Lukáše Hurycha. Závodní plochodrážní sezóna anno domini 2023 odstartovala naostro kvalifikačním procesem o poslední volná místa v přeboru. Že vypadne jeden z favoritů, se předpokládat nedalo. I když svým způsobem vlastně ano.

Štěpán Ševčík komentuje svůj debut za řidítky pětistovky:

„Půllitr dobrý. Mám novou motorku, sedím na ní poprvé. Je to neznámá, ale lepší než stopětadvacítka.“

Jan Jeníček (modrá) vede před Jaroslavem Petrákem (žlutá) a Janem Hlačinou | foto Štěpán Ševčík

V první kvalifikační jízdě Jan Macek nedal ani náznak šance svým soupeřům a velkým sólem vzal startovní číslo jedna sám pro sebe. Jan Hlačina a Daniel Halamka dostali šanci na repete v opravě, zatímco Štěpán Ševčík po poruše mohl vzít svůj Canon a jít hlavní závod fotografovat.

Ve druhé jízdě dočkal nečekané společnosti. Adam Bednář a Vojtěch Šachl se po skvělém startu hnali vstříc úvodní zatáčce. Vojtěch Šachl zvenčí zavíral Adama Bednáře, jenž se svého soka pochopitelně snažil vyvézt. Kontakt byl nevyhnutelný a na zemi se ocitnul Vojtěch Šachl.

Svítila červené světla a všeobecně se očekávalo repete s celou čtveřicí. Lenka Felix ovšem nepřekvapila a úzus první zatáčky nevzala v potaz. Na světelné rampě se za chvilku rozsvítilo modré vylučovací světlo. Jeho barva korespondovala s povlakem Vojtěcha Šachla. Jeho debut v pětistovkách skončil po pár desítkách metrů.

Eduard Krčmář (modrá) získává vrch nad Petrem Chlupáčem (žlutá) a Hynkem Štichauerem (bílá) | foto Štěpán Ševčík

V opakovačce zaúřadoval naplno. Pavel Čermák se posléze ve třetí kvalifikační rozjížďce spolu s Janem Hlačinou dostal do hlavní šestnáctky. Na Daniela Halamku a Štěpána Melče posléze zbyly vesty náhradníků.

Vlastní přebor se zprvu nesl pod nadvládou nepřekonatelné trojice. Jako první do ní vstoupil Daniel Klíma v rozjížďce s číslem jedna. Boj o reprezentační místa zvýšil jeho motivaci v souboji s Hynkem Štichauerem, Janem Mackem a Matějem Frýzou. Nechal je všechny za sebou již s letem pásky k pražskému nebi.

Vzápětí servíroval překvapení Adam Bednář, když odstartoval na Petra Chlupáče. Eduard Krčmář zase po startu rozjížďky s číslem tři rychle pádil pryč z dosahu Josefa France. Seznam úvodních vítězů se rozrostl o Jana Jeníčka.

Josef Franc (červená) v duelu s Matějem Frýzou | foto Štěpán Ševčík

Jeho raketovému startu nedokázal čelit ani jeho kouč Jaroslav Petrák. Nicméně pardubický benjamínek jako první ze společnosti leaderů vypadl. Nulu z natřískané šesté jízdy vyšperkoval dalším triumfem na úkor svých vrstevníků v jedenácté jízdě, ale do konce mítinku už další bod nepřidal. Zbylí tři vítězové z úvodu ovšem vítěznou šňůru dokázali protáhnout.

Eduard Krčmář odpálil z roštu rozjížďky s číslem šest jako raketa. Strhující duel o druhé místo mezi Hynkem Štichauerem a Petrem Chlupáčem, který pražský junior rozhodl pro sebe předjetím ve druhém okruhu, se jej nikterak netýkal. Adam Bednář a Daniel Klíma v následujících dvou jízdách triumfovali stylem start – cíl. Od třetí série se však už někdo z vedoucího triumvirátu porážky dočkat musel.

 

Jasný je pouze vítěz

Umazat bodíky ze svého čistého skóre museli rovnou dva závodníci. Na startovním roštu rozjížďky s číslem devět se totiž bok po boku seřadili všichni tři leadeři aktuální klasifikace. Daniel Klíma slezl z motocyklu, aby si svou kolej připravil co nejlépe. Vskutku dobře odstartoval. Jenže z prvního výjezdu se před ním objevil nejen Eduard Krčmář, nýbrž také Adam Bednář.

Hynek Štichauer (modrá) jede před Adamem Bednářem (bílá) | foto Štěpán Ševčík

Do hry o stupně vítězů se tím pádem posunul také Petr Chlupáč. S antibiotiky se necítil ve své kůži, ale úvodní ztráty s Eduardem Krčmářem a Adam Bednářem kompenzoval v deváté jízdě. Nenechal se sestřelit z vedení od neustále útočícího Josefa France, aby v cíli srovnal sedmibodové skóre s Danielem Klímou.

Matouš Kameník vysvětluje svůj progres ve třinácté jízdě:

„Už jsme naladili motorku.“

Mítink se ovšem začal pořádně zamotávat. Matouš Kameník po třech chabých jedničkách v rozjížďce s číslem třináct odstartoval jako plochodrážní pánbůh. A než se Adam Bednář v prvním zatáčce propracoval před Jana Macka, usadil se na čele. V šestnácté jízdě honil Petr Chlupáč Daniela Klímu, dokud jej neobjel v úvodním výjezdu třetího kola.

Mezitím přišel Hynek Štichauer o vidinu pódia. Porucha ve čtrnácté jízdě nechala jeho skóre na šesti bodech. Josef Franc přitom vyhrál po dokonalém startu od mantinelu a dostal se na devět bodů, jimiž disponoval také Daniel Klíma. Petr Chlupáč a Adam Bednář měli po deseti. Eduard Krčmář, jenž opanoval rozjížďku s číslem patnáct s rutinou sobě vlastním dvanáct.

Chladný večer se chystal na dramatickou koncovku. I když Eduard Krčmář žádné ciráty nedělal. V sedmnácté jízdě opět exceloval. A ani nemusel dvakrát počítat, kolik se rovná pětkrát tři. A jaký výsledek takový příklad přinese.

Matouš Kameník (modrá) jde před Petra Chlupáče (žlutá) | foto Štěpán Ševčík

Do děje vstoupil Hynek Štichauer. V osmnácté jízdě odstartoval na Adama Bednáře. Ačkoliv se pražský benjamínek snažil ze všech sil, dopředu se nedostal. S dvanáctkou u svého skóre mohl jen očekávat, co se stane dál.

Fortuna mu byla nakloněna více než dost. Matouš Kameník si druhé vítězství připsal v rozjížďce s číslem devatenáct. Nechal přitom za sebou Petra Chlupáče, jehož bodový zisk se také dostal na dvanáctku. Společnost dvanáctibodových se uzavřela v závěrečné jízdě večera, v němž už začalo přituhovat.

Josef Franc zvítězil ve stylu start – cíl. Daniel Klíma zůstal vzadu. V úvodním oblouku objel Bruna Belana. Dál se nedostal a postrádal jediný bod k rozjezdu o druhé místo. V něm úřadoval Adam Bednář, byť s Petrem Chlupáčem neměl rozhodně snadný život.

 

Hlasy z depa

Eduard Krčmář neztratil jediný bod | foto Štěpán Ševčík

„Dobrý, vyhrál jsem,“ usmíval se Eduard Krčmář. „Bral jsem závod jako trénink. A vyhrál jsem všechny jízdy. Paráda.“

„Z kvalifikace na bednu,“ vystihl Adam Bednář své dnešní účinkování. „Všechno fungovalo, motorky byly připravený. Díky sponzorům a Matěji Kůsovi, strávil se mnou spoustu času se mnou v dílně. Eda byl dneska lepší a já si dvě jízdy pokazil startem.“

„Jsem po nemoci,“ svěřoval se Petr Chlupáč. „Měl jsem antibiotika. Vyležel jsem to, ale nejsem ve svý kůži.“

„Už jsme naladili motorku,“ vysvětloval Matouš Kameník své pronikavé zlepšení na konci závodu. „Nejdřív to mydlilo, pak jela výborně.“

„Dobrý,“ odtušil Jan Jeníček komentář na festival svých trojek prokládaných nulami. „Dráha suprová, motorka taky, buď vítězství nebo prohra. Jednou jsem pokazil start, pak byli rychlejší.“

„První závody,“ konstatoval Jaroslav Petrák, aby vzápětí upřesnil, že své šroubkařské dobrodružství nepočítá. „Tyhle závody se nepodařily, ale byly to první závody a mám před sebou celou sezónu. Příště to bude stoprocentně lepší.“

Eduard Krčmář (bílá) v souboji s Adamem Bednářem (žlutá) a Danielem Klímou (modrá) | foto Štěpán Ševčík
Eduard Krčmář (bílá) v souboji s Adamem Bednářem (žlutá) a Danielem Klímou (modrá) | foto Štěpán Ševčík

kvalifikace:

I. II. III.
1. Jan Macek, Praha 1.
2. Adam Bednář, Praha 1.
3. Jan Hlačina, Pardubice 2. 1.
4. Pavel Čermák, Divišov 2. 2.
5. Daniel Halamka, Praha 3. 3.
6. Štěpán Melč, Plzeň 3. 4.
7. Štěpán Ševčík, Divišov E
8. Vojtěch Šachl, Praha X

hlavní závod:

1. Eduard Krčmář, Slaný 3 3 3 3 3 15
2. Adam Bednář, Praha 3 3 2 2 2 12+3
3. Petr Chlupáč, Praha 2 2 3 3 2 12+2
4. Josef Franc, Praha 2 2 2 3 3 12+R
5. Daniel Klíma, Praha 3 3 1 2 2 11
6. Hynek Štichauer, Pardubice 2 1 3 E 3 9
7. Matouš Kameník, Pardubice 1 1 1 3 3 9
8. Jaroslav Vaníček, Praha 1 2 2 2 2 9
9. Bruno Belan, Slaný 0 3 2 1 1 7
10. Jan Jeníček, Pardubice 3 0 3 0 0 6
11. Matěj Frýza, Plzeň 0 0 1 2 1 4
12. Jan Macek, Praha 1 E 1 1 1 4
13. Michal Baštecký, Praha 0 2 0 0 1 3
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 2 – 0 1 0 3
15. Jan Hlačina, Pardubice 1 1 0 1 0 3
16. Daniel Halamka, Praha (res) 1 0 1
17. Pavel Čermák, Divišov 0 0 0 – – 0
18. Štěpán Melč, Plzeň (res) 0 0
Petr Chlupáč (modrá) jde do čela před Daniela Klímu (bílá), Jana Hlačinu (žlutá) a Michala Bašteckého (červená) | foto Štěpán Ševčík

Aktuální pořadí seriálu:

PHA TOT
4.4.  
1. Eduard Krčmář, Slaný 20 20
2. Adam Bednář, Praha 18 18
3. Petr Chlupáč, Praha 16 16
4. Josef Franc, Praha 14 14
5. Daniel Klíma, Praha 12 12
6. Hynek Štichauer, Pardubice 11 11
7. Matouš Kameník, Pardubice 10 10
7. Jaroslav Vaníček, Praha 9 9
9. Bruno Belan, Slaný 8 8
10. Jan Jeníček, Pardubice 7 7
11. Matěj Frýza, Plzeň 6 6
12. Jan Macek, Praha 5 5
13. Michal Baštecký, Praha 4 4
14. Jaroslav Petrák, Pardubice 3 3
15. Jan Hlačina, Pardubice 2 2
16. Daniel Halamka, Praha 1 1
17. Pavel Čermák, Divišov 0 0
18. Štěpán Melč, Plzeň 0 0
NC Štěpán Ševčík, Divišov NQ
NC Vojtěch Šachl, Praha NQ