Vítězství Pražanům ke stříbru nepomohlo

Praha – 21. září
Léto se se svou vládou loučilo chladně, ale letošní extraliga s ním v tomto ohledu basu nedržela a zahřála diváky v pražských ochozech dramatickou podívanou. Díky úvodnímu triumfu Adriana Galy se vedení ujalo Gniezno. Vzápětí Jakub Jamrog ve třetím kole přece jen uštval Marcina Nowaka, ale Slaný tahal pilku jen chvilku. Ve druhé sérii skórovali naplno Matej Žagar a Václav Milík, a když v rozjížďce s číslem osm Oskar Polis těsně před cílem sebral prvenství pražskému Nicku Škorjovi, měla celá čtveřice týmů po dvanácti bodech. Pardubicím však nevyšel závěr, Hynku Štichauerovi se rozepnula spojka sekundárního řetězu a pak pykal za pád, Václav Milík se dokonce nevyhnul nule. Východočeši však byli jasnými mistry již před závodem, zatímco zbývající trojka vedle vítězství v dnešním závodě zápolila také o celkové stříbro. Základní část vyhrála Praha se Slaným, Gniezno stálo o dva body za nimi. Středočeši ale zůstali pozadu, zatímco Pražané si udrželi mírný vrch na Poláky. Maximální zápis do tabulky srovnal jejich krok s Gnieznem, to však v konečném součtu dalo dohromady o čtyři malé body navíc a stalo se vicemistrem.

Gniezno, Praha a Slaný na stupních vítězů závodu

Po osmi jízdách se prakticky začíná znovu

Adrian Gala (modrá) otevírá skóre vítězstvím v první jízdě před Oskarem Polisem (žlutá), Václavem Milíkem (bílá) a Josefem Francem (červená)

Chladnější večer jako by byl tréninkem pro diváky na Tomíčkův memoriál. Konec konců podzimní večery nebývají přehnaně teplé. Léto však nechtělo ukončit svou vládu s resty. Extraligového mistra sice již korunovalo ve Slaném. Ovšem vicemistrem za Pardubicemi mohl být kdokoliv ze zbývající trojice.

Nejblíže ke stříbru stáli Poláci. Měli o bod více než Praha a Slaný, kteří se v tabulce sešli nejen na stejné hodnotě velkých bodů, nýbrž i na shodném skóre. A byl to Adrian Gala, který sunul liberecké Gniezno ke kýženému cíli. V první jízdě triumfoval ve stylu start – cíl. Za sebou měl slánského Oskara Polise, kdežto české ikony byly až za nimi.

Josef Franc v úvodním oblouku podjel Václava Milíka, avšak pardubický kapitán se na začátku posledního okruhu na třetí místo vrátil. Gniezno bylo na nejlepší cestě své první tři body zdvojnásobit. Marcin Nowak jezdil na čele rozjížďky s číslem dvě, avšak ve třetím kole jej vystřídal Jakub Jamrog.

Mikolaj Czapla padá za zády Petra Chlupáče (červená) a Daniela Šilhána (žlutá)

Hynek Štichauer nastoupil se zlomeným prstem u nohy a Daniel Klíma se postaral, aby jeho první výjezd na pražský ovál skončil s nulou. Nicméně pardubické postavení se lepšilo již v juniorské jízdě. Kvůli pádu Mikolaje Czaply v první zatáčce se opakovala. Petr Chlupáč i v repete zamířil do vedení, zatímco Daniel Šilhán uhlídal Bruna Belana i Poláka, který za incident nebyl diskvalifikován.

Ve čtvrté jízdě vyjel na ovál náhradník Oskar Fajfer. Jeho premiéru v české extralize ozářila rozsvěcující se světla a on ji ozdobil vítězstvím. V prvním oblouku přitom odrazil Mateje Žagara, jenž přitom klesl až na poslední příčku. Slovinec se ovšem nevzdal. Spodní stranou druhé zatáčky podjel Ondřeje Smetanu, aby na začátku druhého kola sebral druhou pozici dalšímu nováčkovi Nicku Škorjovi ve vestě domácího klubu.

Josef Franc (červená) vede před Marcinem Nowakem (modrá)

Gniezno vedlo s osmi body, Slaný jich v konfrontaci mohlo přiložit šest, Praha s Pardubicemi pět. Nicméně pověstnou pilku měl chvilku tahat každý. Josef Franc se po úvodní nule vrátil v rozjížďce s číslem pět na ovál ve velkém stylu. V úvodní zatáčce šel dopředu přes Ondřeje Smetanu a pak až do cíle odolával Marcinu Nowakovi, který pražského Slaňáka předjel současně s ním.

Vzápětí se na vítězné vlně vezl Matej Žagar a po něm v sedmé jízdě také Václav Milík. Na startovním roštu sestoupil z motocyklu, aby si vyhloubil správnou kolej. Perfektně z ní odstartoval a ve druhém kole vedl již o deset metrů před Petrem Chlupáčem. Domácí junior v úvodním výjezdu objel Jakuba Jamroga, jenž si však něco takového nenechal líbit a při nájezdu do závěrečného okruhu se zprava na druhou pozici vrátil.

Lubomír Vozár komentuje velký pat v aktuální klasifikaci po osmi rozjížďkách:

„Takhle vyrovnaná extraliga ještě nikdy nebyla!“

Matej Žagar (bílá) jezdí rvní před Adrianem Galou (modrá) a Danielem Klímou (červená)

Nick Škorja se ukázal jako pekelně rychlý v úvodní zatáčce osmé jízdy a minul Oskara Polise. Polák mu však vedení vyfouknul doslova na cílové metě. Pohled do průběžné klasifikace byl naprosto ohromující. Všechny čtyři týmy měly po dvanácti bodech. Závod a bitka o stříbro de facto startovaly od samého počátku.

 

Verdikt závěrečné rozjížďky

Matej Žagar (bílá) vletěl do pásky před zraky Jakuba Jamroga (žlutá), Josefa France (červená) a Mikolaje Czaply (modrá)

V rozjížďce s číslem devět vletěl Matej Žagar předčasně do pásky a musel se vracet o patnáct metrů nazpět na trestnou čáru. „Na tom proděláme,“ komentoval Milan Mach posun závodníků na startovním roštu. „Třetí pole je horší než čtyřka. Je nejhorší ze všech.“

Jakub Jamrog však zastával jiný názor. Lépe sice odstartoval Josef Franc, ale toho podjel ve druhé zatáčce. Matej Žagar rychle předčil Mikolaje Czaplu, aby v posledním oblouku zleva překonal rovněž Josefa France. Slaný pokračoval v trháku i nadále. Oskar Polis dokonale opanoval rozjížďku s číslem deset.

Daniel Šilhán si vysloužil varování za startovní přestupek a Pardubice se nezbavily smůly na úvod ani v jedenácté jízdě. Hynek Štichauer se totiž vinou prasklé spojky sekundárního řetězu ani nerozjel. Zatímco s bolavou nohou kulhal do depa, Adrian Gala na čele úspěšně odolával Petru Chlupáčovi. Ondřej Smetana dodal bod, nicméně slánské vedení se již kymácelo.

Ondřej Smetana (žlutá) vrací Slaný do vedení a za sebou má Daniela Klímu (červená), Václava Milíka (bílá) a Mikolajze Czaplu (modrá)

Benjamínkovi Bruno Belanovi totiž bylo souzeno ve dvanácté jízdě uzavírat řadu. Zato Oskar Fajfer exceloval před zraky Václava Milíka a Nicka Škorjy. Gniezno vyrovnalo Slaný, Praha byla pozadu o bod, Pardubice o tři. Vše se ovšem zhouplo rychle jako na horské dráze.

Ondřej Smetana zapomněl na špatný úvod. V rozjížďce s číslem třináct se pevně usadil ve vedení, odkud jej nedokázal vystrnadit ani Daniel Klíma. Václav Milík nyní stačil jen na Mikolaje Czaplu a Slaný na hrotu aktuální klasifikace opět osaměl. Ve čtrnácté jízdě jeho věci přály rovněž okolnosti.

Hynek Štichauer popisuje, co se odehrálo ve čtrnácté jízdě:

„Boj po startu, Polák mi nenechal místo, rozhodčí vyloučil mě, nemám, co bych na to řek‘.“

Josef Franc (červená) se ujímá vedení před Hynkem Štichauerem (bílá), Kveinam Fajferem (modrá) a Brunem Belanem (modrá)

Ve skrumáži první zatáčky spadl Hynek Štichauer. A sotva blikla červená světla, také Kevin Fajfer. Pardubický závodník byl diskvalifikován. Repete vyhrál Josef Franc před Kevinem Fajferem, ovšem bod Bruna Belana ponechal Slaný na pozici spolu leadera s Markétou. Patnácté jízdě vévodil Matej Žagar, ale Oskar Polis byl v cíli před Petrem Chlupáčem a Marcinem Nowakem.

Oskar Fajfer v rozjížďce s číslem šestnáct udolal Nicka Škorju. Jakub Jamrog bral poslední bod na úkor Daniela Šilhána. Praha sice opět dorovnala slánský zisk, jenže celek ze středočeského královského města přesto vyhrál základní část díky lepším pomocným kritériím. Milan Mach si dlouho dával na čas s nominací na poslední tři jízdy. Rozmýšlel důkladně, než vyslovil svůj verdikt.

Ve druhé juniorské jízdě však vystřelila do čela Praha. Petr Chlupáč rychle vystřídal na čele Daniela Chlupáče, zatímco Mikolaj Czapla tentokrát bral bod místo Bruna Belana. pražský nápor však pokračoval i nadále. V rozjížďce s číslem osmnáct se prosadil Nick Škorja, zatímco Marcin Nowak a Oskar Polis poslali Václava Milíka až na čtvrtou příčku.

Oskar Fajfer (modrá) – na snímku před Jakubem Jamrogem – v poslední jízdě dotáhnul Gniezno k postavení vicemistra

Praha 32, Slaný a Gniezno 27 a Pardubice 22. Takové bylo skóre před devatenáctou jízdou. Blažej Skrzeszewski si moc dobře spočítal, že třetí místo na celkové stříbro nestačí. A ostatně ani druhé, pakliže bude mít Praha více malých bodů. Adrian Gala v devatenácté jízdě nezaváhal. Josef Franc ale v nájezdu do třetího kola poslal za svá záda Ondřeje Smetanu.

Praha v ten moment dnešní závod vyhrála, blíže k titulu vicemistra však bylo Gniezno. Před závěrečnou jízdou však muselo splnit dvě podmínky. Za prvé si nenechat sebrat druhou příčku od Slaného, jenž byl o dva body pozadu. A také minimálně si udržet dvoubodovou převahu v aktuální tabulce před Prahou.

Obojí Polákům klaplo. Z tlačenice první zatáčky vyjel jako první Matej Žagar. Jeho Pardubice však měly titul stejně jasný jako dnešní pódium v nedohlednu. Za ním však jel Oskar Fajfer, kdežto Daniel Klíma marně dotíral na třetího Jakuba Jamroga. Extraliga 2021 byla rozhodnuta. Markétě ani domácí vítězství nestačilo na stříbrné medaile.

 

Hlasy z depa

Petr Chlupáč (červená) vede před Danielem Šilhánem (bílá), Brunem Belanem (žlutá) a Mikolajem Czaplou (modrá)

„Závody hezký,“ usmíval se Petr Chlupáč. „Až na tu cenu UNITOP, ta byla divná. Snažil jsem se, ale jsou to závody. Doma jsme vyhráli, spokojenost, byly to těžký závody, předjíždělo se. Vyhrával jsem juniorský jízdy, to je povinnost.“

„Z mý strany trochu zklamání,“ zamýšlel se Josef Franc. „To mládí to mastí. Kluci zajeli výborně, já jsem sekundoval. Radost se dávat na kluky. Je nádherný koukat se, že se mladá generace snaží stíhat cizince a stíhat. Zlepšil jsem si náladu, namotivovalo mě to, abych pokračoval dál.“

„První tři jízdy nic moc, poslední tři ale byly fajn,“ bilancoval Ondřej Smetana. „V každý jízdě dělám chyby a ty chybičky stojej body. Šest bodů v extralize není žádná sláva. Konkurence je velká, to je pravda, ale Pepa a Chlup mě neměli předjet.“

Daniel Klíma (bílá) v duelu s Ondřejem Smetanou (červená) během Velké ceny UNITOP

„Dobrý,“ odtušil Daniel Šilhán. „Dneska čtyři body. Proti Slanýmu se to zlepšilo o tisíc procent. Poslední jízdy byly dobrý, dařily se starty. Odjel jsem i na Chlupíka. Sice mě předjel, ale dobrý.“

„Mám zlomenej prst,“ upřesnil Hynek Štichauer dohady o svém zdravotním stavu. „Vyžral jsem si to, blbý zranění o tréninku, vyzkoušel jsem si, že s tím jde jet. Mariánek je velká škoda, tam bych to ale neustál. Do konce sezóny mám jen Březolupy a Zlatou přilbu. Jsme mistři extraligy, dneska jsme si to jeli užít. Ale teďka je hlavní zdraví a soustředit se na poslední dva závody sezóny a udělat v nich výsledek.“

„Neudělal jsem ani bod,“ připomínal Jaroslav Petrák svůj účet v letošní extralize. „Naskočíš do závodu a nevíš. Po startu to vypadlo, že bys moh‘. Ale ve druhý zatáčce zjistíš, že se ti to točí. Potřeboval bys bejt rychlejší. Ale na změnu je už pozdě…“

Josef Franc (červená) ujíždí před Matejem Žagarem (bílá)
Josef Franc (červená) ujíždí před Matejem Žagarem (bílá)

 

1. AK Markéta Praha 34
Nick Škorja, SLO 1 2 1 2 3 9
Petr Chlupáč 3 1 2 1 3 10
Daniel Klíma 1 1 2 2 0 6
Josef Franc 0 3 1 3 2 9
Jaroslav Vaníček DNR
2. Aforti Start Gniezno – Liberec  32
Adrian Gala 3 2 3 – 3 11
Marcin Nowak 2 2 – 0 2 6
Kevin Fajfer – 0 1 2 3
Mikolaj Czapla 0 0 0 0 1 1
Oskar Fajfer 3 3 3 2 11
3. AK Slaný 29
Jakub Jamrog, PL 3 2 3 1 1 10
Oskar Polis, PL 2 3 3 2 1 11
Bruno Belan 1 0 0 1 0 2
Ondřej Smetana 0 1 1 3 1 6
Milan Dobiáš DNR
4. AMK ZP Pardubice 25
Daniel Šilhán 2 0 0 0 2 4
Matej Žagar, SLO 2 3 2 3 3 13
Hynek Štichauer 0 1 E X 1
Václav Milík 1 3 2 1 0 7
Jaroslav Petrák 0 0

Poznámka: výstraha za startovní přestupek Daniel Šilhán v desáté jízdě

Velká cena UNITOP: Ondřej Smetana, Josef Franc, Daniel Klíma a Petr Chlupáč
Velká cena UNITOP:
1. Josef Franc (Praha), 2. Ondřej Smetana (Praha), 3. Daniel Klíma (Praha), 4. Petr Chlupáč (Praha)
Gniezno, Pardubice a Praha při vyhlašování závěrečného pořadí extraligy

Konečná extraligová tabulka:

bilance výsledků malé body velké body
1. Pardubice 2-1-0-1 124 12
2. Gniezno – Liberec 1-1-1-1 125 10
3. Praha 1-1-1-1 121 10
4. Slaný 0-1-2-1 116 8
Ondřej Smetana (žlutá) vodí Daniela Klímu (červená), Václava Milíka (bílá) a Mikolaje Czaplu (modrá)

Foto: Karel Herman a Pavel Fišer