O tři místa v SGP 2022 se strhla vyrovnaná bitka

Žarnovica – 21. srpna
Skvělé připravený areál, obě plné tribuny a oproti jiným závodům obrovsky nastřelené ceny vítaly účastníky challenge o postup do seriálu velkých cen v Žarnovici. Diváci viděli nesmírně vyrovnaný závod, kde třetího a desátého dělily pouhé tři body. Vítězství Pawla Przedpelskeho se mohlo zdát překvapivé, nicméně je třeba si uvědomit, že jde o jednoho z nejlépe bodujících závodníků polské ligy. V rozjezdu porazil Maxe Frickeho,který předtím nadchnul publikum v rozjížďce s číslem devatenáct. Jel v ní vedle Chrise Holdera dvě kola, jako by byli svaření k sobě. Třetím postupujícím se stal Patryk Dudek, Janu Kvěchovi patří desátá příčka.

Max Fricke, Pawel Przedpelski a Patryk Dudek na stupních vítězů

Změny, změny, změny

Tváří závodu, jaký na Slovensku neměl obdoby, měl být Martin Vaculík. Zranění z velké ceny v Lublinu jej však dostalo ze hry. Přesto se mu dostalo velkého aplausu, když dorazil na stadión a šel si sednout na tribunu mezi diváky. Nebyl však sám z kvalifikovaných účastníků, kdo nepřijel.

Mikkel Michelsen již měl místo v patnáctce účastníků velkých cen pojištěné z titulu svého evropského primátu. Do startovní listiny se místo něho dostal Sergej Logačev. Jeho nominace však byla ještě větším překvapením než osoba vítěze. Rus totiž již čtrnáct dnů stojí kvůli covidu po svém startu na ruské lize ve Vladivostoku a do Žarnovice nepřijel.

Jeho místo zaujal Jakub Valkovič, jenž byl nakonec šestnáctý, když Václav Milík byl jediným náhradníkem. Pardubický borec se na ovál dostal jen jednou, ale stejně jako slovenský závodník nebodoval.

 

Fatální kolej

Ačkoliv byl Jan Kvěch ve čtyřech kvalifikačních kolech mezi šestnáctkou nejlepších, do hlavního závodu se dostával složitě. Přesto se v něm neztratil. Slynul povedenými starty, bohužel přinesl velkou oběť na oltář nesmírné vyrovnanosti challenge. S osmi body skončil desátý.

Stejné skóre stačilo světovému exmistru Chrisi Holderovi na sedmou příčku. Třetí Patryk Dudek skončil s číslovkou jedenáct u svého jména. Pražský junior však minimálně o dva body přišel. Jezdil první, když jej rozhodila kolej. O ní věděl své také Rohan Tungate.

V rozjížďce s číslem osm kvůli ní upadl. V devatenácté jízdě jezdil druhý, když jej ona kolej opět vzal. Málem sestřelil dva soupeře. Rozhodčí jízdu zastavil a Australana diskvalifikoval za nebezpečnou jízdu. Ale pojďme zpět k Janu Kvěchovi.

 

Čech formuje podobu SGP 2022

Klidně mohl být o čtyři příčky lepší a mít lepší nástupní pozici ke stálé divoké kartě pro seriál velkých cen. Nebyl, to se stává. Na druhou stranu v osmnácté jízdě byl v cíli před vítězem celého závodu a o dvě rozjížďky později připravil o naději na postup Martina Smolinskeho.

Dvakrát, třikrát se podjeli. Nakonec byl na cílové metě druhý český junior. Bod, který sebral zkušenějšímu Němci, rozhodl o třetím místu Patryka Dudka. Kdyby Martin Smolinski Jana Kvěcha udolal, jel by s ním rozjezd.

Pakliže by vyhrál a porazil Maxe Frickeho, oba by se potkali v dodatkové jízdě o druhé místo pódia. Nicméně jak Němec, tak Australan by se těšili z postavení stálých účastníků cyklu velkých cen. Inu, až takhle vyrovnané to dnes v Žarnovici bylo.

1. Pawel Przedpelski, PL 3 2 3 3 1 12+3
2. Max Fricke, AUS 1 3 2 3 3 12+2
3. Patryk Dudek, PL 2 2 1 3 3 11
4. Janusz Kolodziej, PL 1 3 3 3 0 10
5. Martin Smolinski, D 3 3 2 1 1 10
6. Andrzej Lebeděvs, LAT 2 2 2 2 1 9
7. Chris Holder, AUS 3 0 3 0 2 8
8. Daniel Bewley, GB 0 3 2 0 3 8
9. Jevgenij Kostigovs, LAT 2 2 1 1 2 8
10. Jan Kvěch, CZ 2 1 1 2 2 8
11. Nicolai Klindt, DK 0 0 3 1 3 7
12. Tobiasz Musielak, PL 3 1 T 2 E 6
13. Robert Lambert, GB 1 1 0 2 2 6
14. Adam Ellis, GB 1 1 0 1 1 4
15. Rohan Tungate, AUS 0 X 1 0 U 1
16. Jakub Valkovič, SK 0 0 0 0 0 0
17. Václav Milík, CZ (res) 0 0
Všichni účastníci pěkně pohromadě

Foto: Pavel Fišer