Daniel Klíma se z vrcholu pódia smál rovnou dvakrát

Kopřivnice – 18. srpna
Hlavní tribuna stadiónu Emila Zátopka zívající prázdnotou pár minut po šestnácté hodině jakoby potvrzovala názory, že pořádat v Kopřivnici plochou dráhu ve všední den není zase tak dobrý nápad. Jenže během chvilky stála u pokladny tak dlouhá fronta lidí přicházejících rovnou z práce, že nezbylo, než časový harmonogram třetí letošní juniorky kapánek posunout. Los startovních čísel určil trojici pražských mušketýrů vzájemný boj až v závěrečné pětině. Na startovní rošt rozjížďky s číslem osmnáct přijeli neporažení s dvanácti body. Daniel Klíma využil materiálu na vnější straně první zatáčky, nabral rychlost a ujel Petru Chlupáčovi a Janu Mackovi. V depu si ťuknul pěstmi s otcem Romanem, aby se na ovál vrátil v nadstavbovém Memoriálu Michala Matuly, v jehož finále odrazil útoky obou svých klubových kolegů. Město tatrovek posléze opouštěl s úsměvem na rtech jako dvojnásobný vítěz.

Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Jan Macek stojí na pódiu české juniorky

Jasně rozdané karty

Na start první jízdy se chystají Jakub Sazovský, Marcel Krzykowski, Petr Chlupáč a Daniel Šilhán

Sluníčko na kopřivnické obloze tu a tam překryl mrak, aby ochladil letní den. Jan Macek komentoval své vyhlídky na třetí podnik letošní juniorky, do jejíhož čela jej posunul týden starý pardubický triumf. „O tréninku to jelo dobře, uvidíme,“ nechtěl si svou pusu pouště přespříliš daleko na špacír. Řada diváků přitom stále ještě u pokladny.

Vděční pořadatelé jim nástup, k němuž závodníci najížděli individuálně v sedlech svých motocyklů, o dvacet minut odložili. Pak však věci nabraly rychlý spád. A něco málo po sedmnácté hodina letěla páska prvně nahoru. Zároveň s ní i Petr Chlupáč, jemuž na kontě přistála první z dvacítek dnešních trojek.

Daniel Šilhán popisuje první jízdu, v níž skončil třetí za Marcelem Krzykowskim:

„Ještě jsem si rovnal motorku, když svítilo zelený světlo, to jsem si posral.“

Jan Macek vede před Marcelem Krzykowskim

Další triumfy ve stylu start – cíl následovaly v rychlém sledu. Jan Macek vedl před Blažejem Wypiorem o pět metrů již úvodním výjezdu. Jakub Martyniak, který se po tréninku v depu soustředil žonglováním barevných míčků, nezprovoznil svůj motocykl. A protože startovní listina zívala dvěma dírami, třetí jízda se změnila v duel dvou čtvrtlitrů.

Jan Hlačina měl navrch nad Josefem Novotným, avšak pro vývoj závodu i celého šampionátu měl větší důležitost výsledek rozjížďky s číslem čtyři. Daniel Klíma v ní změřil o dlouhatánskouo rovinu Michala Bašteckého a Radka Bambucha. Při absenci Jana Kvěcha, který byl v plné přípravě na žarnovický challenge, se zápletka dnešního závodu nikterak výrazně nezamotávala.

Daniel Klíma (modrá) letí dopředu před Daniela Šilhána (bílá) a Jana Jeníčka (červená)

Trojice pražských mušketýrů totiž marně hledala adekvátního soupeře. Petr Chlupáč, Jan Macek a Daniel Klíma vyjížděli na ovál, aby se na něm dostali do vedení již při startu a vydrželi v něm, dokud je startmaršál Pavel Matula nepřivítal šachovnicovou vlajkou.

Za daných okolností nezbývalo, než čekat na osmnáctou jízdu, v níž se všichni tři měli potkat na startovním roštu. A užívat si jiné duely, jejímž účastníkům zůstávalo bojovat o umístění mimo pódium.

 

Závod pokračuje i bez rozjezdu

Daniel Klíma (žlutá) se ujímá vedení v rozjížďce s číslem osmnáct před Petrem Chlupáčem (modrá) a Janem Mackem (bílá)

Na čtvrtou příčku si dělal ambice zejména Marcel Krzykowski. Na úvod vytěžil dva body díky popisované chybě Daniela Šilhána na startovním roštu. V rozjížďce s číslem sedm si dokonce troufnul z prvního výjezdu zkusit objet Jana Macka. Potázal se se zlou, ale v jedenácté jízdě dokázal objet svého krajana Blažeje Wypiora.

Když nakonec přidal vítězství v rozjížďce s číslem dvacet, v níž na něho odstartoval Jakub Exler, měl přesně o jeden bod než Daniel Šilhán. A to Pardubičan prohrával jen s trojicí favorizovaných Pražanů, nicméně byl z oné nešťastné úvodní jízdy rozhodl v Polákův prospěch. Navíc Jan Jeníček, velké překvapení úvodní půle juniorky, se zprvu na olbřímí kopřivnické dráze cítil jako ztracený.

Co čert nechtěl, když se chytil, nastoupil Jakub Martyniak, jemuž v úvodních dvou jízdách stávkovaly oba motocykly, a sebral mu vítězství v šestnácté jízdě. Jan Jeníček nakonec skončil sedmý, Daniel Šilhán pátý. Ale pojďme k rozjížďce s číslem osmnáct a jejím ambicím rozhodnout dnešní podnik.

Daniel Klíma vypráví o svém triumfu v osmnácté jízdě:

„Podařil se mi start, po venku první zatáčky jsem chytil matroš a ten mě vytáhnul ze zatáčky.“

Daniel Klíma (červená) vede semifinále před Danielem Šilhánem (bílá) a Marcelem Krzykowskim (modrá)

Petr Chlupáč si rozhodně na svůj start stěžovat nemohl. Ale Daniel Klíma se vnějškem první zatáčky řítil jako namydlený blesk. Na protilehlé rovince již byl neotřesitelným pánem situace. Ujel svým pronásledovatelům a jeho otec Roman jej v depu přivítal jako suverénního vítěze. Jan Macek se marně sápal po druhé příčce Petra Chlupáče. Pořadí v cíli se rovnalo rozložení míst na pódiu, nicméně v aktuální klasifikaci jej Petr Chlupáč dohnal.

Rozjezdu nebylo třeba, avšak závod se i tak dočkal skvělé tečky. Pořadatelé jej totiž korunovali šestým Memoriálem Michala Matuly. V jeho úvodním semifinále prodloužil Daniel Klíma svou vítěznou sérii. Daniel Šilhán v první zatáčce objel Marcela Krzykowskeho, jehož stejně ve třetím okruhu nechal na holičkách motocykl. Ve druhém semifinále Jan Macek honil vedoucího Petra Chlupáče tak dlouho, dokud se mu jej v posledním oblouku nepodařilo podjet.

Danielu Klíkovi nakonec patřilo také finále. Po skvělém startu odrazil Petra Chlupáče i Jana Macka. Ve druhém okruhu měl již na své pronásledovatele dostatečný náskok. A tak si při vyhlášení vyskočil na nejvyšší stupínek podruhé.

 

Hlasy z depa

Daniel Klíma (žlutá) – na snímku před Petrem Chlupáčem (modrá) – neprohrál jedinou rozjížďku

„Po dlouhý době to dneska bylo super,“ pochvaloval si Daniel Klíma. „Dařilo se, motorky byly nastavený dobře, měl jsem fajnovou rychlost a dařily se mi starty. V Memoriálu kluci dotírali. Chlup to zkoušel vnitřkem, ale já to pořád srovnával. První dva závody junioráky mi nevyšly, nedařilo se, ale dnes mi po dlouhý době něco vyšlo.“

„Hezký,“ usmíval se Petr Chlupáč. „Jsem spokojenej. Co jsem potřeboval udělat, jsem udělal. Super den, dohnal jsem Mácu, účel splněn. Tak hezkou dráhu jsem tu ještě nezažil, nemám Kopřivnici rád, ale dneska super. Snažil jsem se, Máca to zkoušel vsadit pode mě, ale já ho nenechal.“

„Zezačátku to vypadalo nadějně,“ vyprávěl Jan Macek. „Nezměnil jsem nic na motorce, jelo to, Péťa mě párkrát zablokoval ve finále, ale to k tomu patří. Spokojenost, perfektní dráha, sedlo mně to, jsem rád. Teď jsme na tom s Chlupem stejně, v Praze se rozhodne.“

Daniel Šilhán (bílá) útočí na Daniela Klímu (červená)

„Dneska to bylo dobrý,“ bilancoval Daniel Šilhán. „Škoda, že jsem v závodě neudělal bod na Polákovi jako v memoriálu. Ale super… Jelo se mi dobře, doladili jsme to, víme, jak se jede, jen v tom pokračovat. V semifinále jsem jel celou dobu za Čendou, ve finále mi kluci ujeli. Nevěděl jsem, kudy jet. Takže čtvrtej, brambory.“

„Je to tady nezvyk,“ komentoval Jan Jeníček svou první návštěvu Kopřivnice. „Zatáčky jsou delší. Motorka jela dobře, takže jsem spokojenej. Měl jsem ale o dost bodů míň než v Pardubicích, moje starty byly slabší. Někdy je líp, jindy hůř.“

„Motorky konečně jedou,“ připomínal Michal Baštecký své předchozí pardubické martýrium. „Obě jsou funkční. Dráha je tady dlouhá, rovná a může se jet pod plným plynem. Jsem spokojenej, jsem rád za každej bod.“

 

1. Daniel Klíma, Praha 3 3 3 3 3 15
2. Petr Chlupáč, Praha 3 3 3 3 2 14
3. Jan Macek, Praha 3 3 3 3 1 13
4. Marcel Krzykowski, PL 2 2 3 2 3 12
5. Daniel Šilhán, Pardubice 1 3 2 2 3 11
6. Blažej Wypior, PL 2 2 2 2 2 10
7. Jan Jeníček, Pardubice 1 2 1 2 2 8
8. Michal Baštecký, Praha 2 1 2 1 1 7
9. Jakub Sazovský, Kopřivnice 0 1 2 0 3 6
10. Jakub Exler, Praha 0 2 1 1 2 6
11. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 3 1 1 0 0 5
12. Jakub Martyniak, PL – – 1 3 0 4
13. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) 2 0 0 0 1 3
14. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 F 0 1 E 2
Memoriál Michala Matuly: Petr Macek, Daniel Klíma, Jan Macek a Daniel Šilhán

6. Memoriál Michala Matuly:

SF1 SF2 FIN
1. Daniel Klíma, Praha 1. 1.
2. Petr Chlupáč, Praha 2. 2.
3. Jan Macek, Praha 1. 3.
4. Daniel Šilhán, Pardubice 2. 4.
Michal Baštecký, Praha 3.
Blažej Wypior, PL 3.
Marcel Krzykowski, PL E
Jan Jeníček, Pardubice 4.

Aktuální pořadí obou šampionátů:

U21 U19 PCE PCE KOP TOT
28.7. 11.8. 18.8.
1. 1. Petr Chlupáč, Praha 15 13 14 42
2. Jan Macek, Praha 14 15 13 42
3. 2. Daniel Klíma, Praha 12 12 15 39
4. 3. Daniel Šilhán, Pardubice 12 10 11 33
5. 4. Jan Jeníček, Pardubice 10 10 8 28
6. 5. Pavel Kuchař, Praha 9 11 20
7. 6. Jakub Exler, Praha 6 5 6 17
8. 7. Michal Baštecký, Praha 7 1 7 15
9. 8. Bruno Belan, Slaný 6 8 14
10. 9. Marcel Krzykowski, PL 12 12
11. Jan Kvěch, Praha 12 12
12. 10. Milan Dobiáš, Slaný 5 7 12
13. 11. Miran Praznik, SLO 12 12
14. 12. Blažej Wypior, PL 10 10
15. 13. Josef Novotný, Pardubice (250 ccm) 4 3 3 10
16. 14. Adam Bednář, Praha (250 ccm) 2 6 8
17. 15. Jakub Sazovský, Kopřivnice 0 6 6
18. 16. Vojtěch Zamazal, Slaný 4 4
19. 17. Luboš Krejča, Praha 4 4
20. 18. Jan Hlačina, Pardubice (250 ccm) 5 5
21. 19. Jakub Martyniak, PL 4 4
22. 20. Radek Bambuch, Kopřivnice 1 2 3

 

Foto: Veronika Novotná a Antonín Škach