Postupová laťka byla přespříliš vysoko

Pardubice – 14. srpna
Tropická sobota lákala k vodě. A řada plochodrážních příznivců její volání evidentně poslechla, soudě dle návštěvy na tribuně evropského juniorského semifinále v Pardubicích. Český nároďák pro postup potřeboval skončit minimálně druhý a nasbírat přitom pětačtyřicet bodů. Již první rozjížďky ukázaly, že taková laťka je příliš vysoko. Dominovali Poláci, naši si však troufli nejen na ně, nýbrž i na Švédy a zástupce MIX TEAMu, nicméně body na jejich kontě přibývaly díky nulám a jedničkám pomalu. Po rozjížďce s číslem osm bylo rozhodnuto, protože patřičné kvantum bodů by svěřenci Filipa Šitery nedali do kupy ani v případě vítězství ve všech zbývajících jízdách. Přitom přišlo mírné zlepšení, tlačili jsme se na druhé Švédy, ale nakonec jsme skončili třetí.

Z Pardubic vedla postupová cesta jen pro Poláky

Hrana brzy přestala zvonit

Jakub Valkovič (bílá) na úvod sebral poslední bod Janu Mackovi (žlutá)

Zadání mise českého juniorského nároďáku nebylo nikterak snadné. Do evropského finále v Daugavpilsu vedla z Pardubic nejkratší cesta přes vítězství. Nicméně sebrat jej Polákům bylo stejně snadné asi jako nabourat se do databáze FBI. A to přesto, že Dominik Kubera jel švédskou velkou cenu a na postu náhradníka jej zastoupil Mateusz Cierniak.

Zbývala druhá možnost. Skončit na druhé příčce, ale nasbírat přitom pětačtyřicet bodů a na dálku vyřadit Němce z již odjetého semifinále v Brokstedtu. Anebo při čtyřiačtyřicetibodovém skóre vyhrát alespoň sedm jízd.

Vedro byl k zalknutí a pod plastikovou střechou depa ještě větší. Pandemická opatření nedovolují u podniků v gesci FIM Europe slavnostní nástup. A tak se dvě minut před třetí seřadila čtveřice účastníků rozjížďky s číslem jedna rovnou u závory depa. Bitva o Daugavpils začala.

Marián Jirout pomáhal Danielu Klímovi

Z českého úhlu pohledu měla první dějství daleko k optimu. Jan Macek se z první rozjížďky vrátil bez bodu. Vzápětí všechny vyděsil Daniel Klíma. Páska se pohnula, rozsvítila se červená a on otočil motocykl směrem k depu. Jenže viníkem incidentu byl Sebastian Kössler a pražský junior se vracel pro rady Mariána Jirouta.

Při repete šel dopředu Alexander Woentin, zatímco Daniel Klíma ukázal výluk Glebu Čugunovi. Ruský závodník s polským občanstvím byl rychlejší a v nájezdu do druhého kola šel na druhé místo. Ve třetí jízdě neměl Petr Chlupáč optimální start. Po protilehlé rovince nabral rychlost a aspoň sebral třetí příčku Jonatanu Grahnovi.

Petr Chlupáč (žlutá) v souboji s Jonatanem Grahnem (modrá)

Dva body ze třech jízd rozezněly hranu, které Filip Šitera dobře rozuměl. Ať měl taktické plány jakékoliv, když nominoval Jana Kvěcha na post náhradníka, nyní je všechny roztrhal a hodil do koše. Bylo jasné, že nejlepší současný český junior bude stále zastupovat Daniela Šilhána. Jenže žádný zázrak se nekonal.

Jan Kvěch celá čtyři kola čtvrté jízdy proháněl druhého Gustava Grahna, na metě za ním zaostal jen o kousek, ovšem body nám začínaly chybět. Poláci jich měli jedenáct, Švédové sedm a Češi spolu s MIX TEAMem jen tři. Po přestávce byl Jan Kvěch na ovále znovu. Podjel Alexandra Woentina v úvodním výjezdu druhého okruhu. Připravil jej o třetí místo. Závod byl sice ještě ve svém raném stadiu, ale už v něm nešlo skončit druzí před Švédy.

Když Anže Grmek v prvním výjezdu rozjížďky s číslem šest zavřel Petra Chlupáče, který se vrátil s nulou, na českém koutě se choulilo jenom pěti bodíků. Konečně prořídlou tribunu rozjásal Daniel Klíma. V šesté jízdě odstartoval jako z partesu.

Jan Kvěch (žlutá) útočí na Gustava Grahna (modrá)

Držel v šachu Gleba Čugunova, ovšem mezitím jej v první zatáčce podjel Gustav Grahn. Polákovi vydržel vzdorovat do nájezdu k druhému oblouku. Nakonec za ním zůstal jen Jakub Valkovič. V té chvíli mohla poplašná siréna zmlknout. Aby český nároďák šel do finále, museli by naši borci vyhrát všech zbývajících třináct rozjížděk.

 

Češi nepřekonají Švédy, Švédové nepřekonají Němce

Wiktor Lampart (červená) vede před Alexanderem Woentinem (modrá), Petrem Chlupáčem (žlutá) a Jakubem Valkovičem (bílá)

Pravděpodobnost takové podmínky ukázala hned rozjížďka s číslem osm, která paradoxně přinesla dnes prozatím nejlepší výkon českého reprezentanta vůbec. Wiktor Lampart mířil jednoznačně za svým druhým triumfem, jenž pro jeho tým byl již šestý. Sebastian Kössler objel Jana Macka, ale český borec se se ztrátou druhého místa nehodlal smířit.

V nájezdu do třetího okruhu Rakušana z MIX TEAMu podjel, aby jej Jonatan Grahn na poslední chvíli připravil také o třetí místo. V desáté jízdě se Jan Macek objevil po startu ve vedení. Bartosz Smektala mu jej sebral již v prvním oblouku a ve třetím kole českého borce dostal také Gustav Grahn. Ihned vzápětí se Jan Kvěch svedl úspěšnou bitvu o dva body s Filipem Hjelmlandem.

Jediné vítězství českého týmu vybojoval dnes Jan Kvěch (žlutá) na Mateuszi Cierniakovi (červená)

Filip Šitera po každé sérii svolával operativní brífink se svými svěřenci. Nyní stanovil nový plán, a sice porazit Švédsko. Jan Kvěch záhy na to triumfoval ve třinácté jízdě stylem start –  cíl a Petr Chlupáč v následující jízdě měl před sebou pouze Jakuba Miskowiaka.

Od Švédů nás v té chvíli dělo jen pět bodů a posun na druhé místo pódia nevypadal nikterak nereálně. Nakonec však naši skončili druzí. Filip Šitera hned rozebíral situaci, seděl s celou pěticí v nejkrajnějším z boxů. Na vyhlašování jej museli pořadatelé upomínat a po něm nechal nechat žurnalisty stát ve frontě, dokud si se závodníky všechno nevyříkal.

V okamžiku vyhlášení výsledků Filip Šitera ještě svým svěřencům neřekl všechno, co měl na srdci

Dnes jsme do finále nepostoupili, ovšem ani Švédové neměli ani náznak šance na dálku předčit Němce. Nicméně plochá dráha ve světě, ani v Evropě nekončí a současný juniorský nároďák má velký potenciál. Má-li někdo máslo na hlavě, pak FIM Europe za nerovnoměrně rozložená semifinále, na druhou stranu, covidová doba s sebou nese restrikce a kácí i pevně zavedené axiomy.

A co k dnešnímu závodu řekl Jan Kvěch? „Nic moc,“ odtušil. „dráha se změnila, hodně vytvrdla, o tréninku bylo víc pod kolem. Než se doladily motorky, bylo půl závodu pryč. Chtěli jsme víc, nedoladili jsme vůbec motorky. Aspoň to jedno vítězství, ale spokojenej jsem nemoh‘ bejt, když jsme byli až třetí.“

Jan Macek (žlutá) v duelu s Gustavem Grahnem (modrá)

 

1. Polsko 56
Wiktor Lampart 3 3 3 3 12
Gleb Čugunov 3 2 – 3 3 11
Bartosz Smektala 2 3 3 – 3 11
Jakub Miskowiak 3 3 3 3 12
Mateusz Cierniak 3 2 3 2 10
2. Švédsko 27
Filip Hjelmland 2 2 1 1 2 8
Alexander Woentin 3 0 2 1 6
Gustav Grahn 2 3 2 1 0 8
Jonatan Grahn 0 1 – 1 1 3
Anton Karlsson 1 1 2
3. Česká republika 20
Daniel Klíma 1 1 0 0 1 3
Jan Macek 0 2 1 0 0 3
Petr Chlupáč 1 0 1 2 1 5
Daniel Šilhán – – – – DNR
Jan Kvěch 1 1 2 3 2 9
4. MIX TEAM 17
Nick Škorja, SLO 2 2 0 2 3 9
Amže Grmek,SLO 0 1 2 2 2 7
Sebastian Kössler, A T 0 0 0 0 0
Jakub Valkovič, SK 1 0 0 0 0 1
Jan Kvěch (žlutá) má za sebou Filipa Hjelmlanda (modrá)

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer, Mirek Horáček a Kiril Ianatchkov

Petr Chlupáč (žlutá) zápolí s Mateuszem Cierniakem (červená)