Čeští zástupci z divišovské výhně postup neukovali

Divišov – 26. června
Deště předchozích dnů se při dnešní evropské kvalifikaci devatenáctiletých připomínaly jen loužemi na obou divišovských menších oválech. Boj o posledních pět míst ve finále provázelo horké počasí a Čechům se postup nepodařil. Daniel Šilhán si po středečním pádu vyzkoušel trénink a rozhodl se nastoupit, nicméně odjel půl druhého kola a byl nucen odstoupit. Jakub Exler přijel především s ambicemi sbírat zkušenosti. Daniel Klíma předvedl bojovný výkon, želbohu potřeboval by o dva body navíc. O vítězi se rozhodlo v osmnácté jízdě, kde Bartlomiej Kowalski porazil Drew Kempa, s nímž se dělil o průběžné vedení. V rozjezdu o třetí příčku se Leon Flint vypořádal se svým krajanem Jordanem Palinem.

Drew Kemp, Bartlomiej Kowalski a Leon Flint na stupních vítězů

Když chybí body a kousek štěstíčka

Jakub Exler zejména sbíral zkušenosti

Slunečné ráno hladilo po duši všechny divišovské pořadatele. Vydatné deště je trápily ještě ve čtvrtek, včera museli trať odvodňovat, ale v noci na dnešek spadlo již jen pár kapek. Bylo jasné, že se ke slovu dostane také kropička. Poslední evropská kvalifikace devatenáctek byla provázena opatřeními, jaká bychom ještě předloni odmítla jako nemožná.

Depo bylo střežené jako severokorejská hranice a to na rozdíl od domácích podniků i před žurnalisty, diváci zase museli oželet běžný slavnostní nástup. Byly přesně dvě minuty před třetí, když se otevřenými vraty od boxů protáhla čtveřice účastníků rozjížďky s číslem jedna. Nechyběl mezi nimi Jakub Exler.

Leon Flint jede před Sebastianem Kösslerem a padajícím Denisem Zielinskim

Zatímco Drew Kemp se stal prvním vítězem horkého odpoledne po duelu s Ričardsem Ansviesulisem, on dojel poslední. Pražský závodník naskočil do startovní listiny místo zraněného Michala Baštteckého na poslední chvíli a upřímně řečeno nepatřil mezi kandidáty na postup. Přesto sbíral cenné zkušenosti a svůj první reprezentační debut si užíval. Přálo mu i štěstí na body, takže úplně poslední neskončil.

O dalších českého zástupce ve startovním poli jsme přišli již v rozjížďce s číslem dvě. Daniel Šilhán měl v opuchlém obličeji chirurgické stehy po středeční srážce se slánskými mantinely a měl problémy vejít se do své přilby. Od pásky odjel poslední, objel jeden okruh, ovšem v tom druhém zůstal stát u vrat depa, jimiž již neprojel.

Daniel Klíma (červená) útočí na Ričardse Ansviesulise (modrá)

Ve žhavé divišovské výhni zůstal v boji o pět postupových míst jen Daniel Klíma. Čtvrtou jízdu pojal jako suverénní show jediného herce ve svém podání. Již na konci druhého kola vedl před Nathanem Ablittem a nebyla síla, která by mu vyrvala tři body.

Avšak v páté jízdě jej los svedl rovnou se třemi favority, kteří se netajili ambicemi postoupit do finále v Rize. Reakci na let pásky neměl špatnou, jenže zezadu se v první zatáčce přiřítil Jordan Palin. Bartlomiej Kowalski byl ještě rychlejší a před Čecha pronikl také Ričards Ansviesulis.

Jordan Palin (červená) si dláždí cestu do vedení před Maxe Troidla (modrá), Denise Zielenskeho (bílá) a Daniela Šilhána (žlutá)

Nejhojivější náplastí na nulu bývá vítězství. Daniel Klíma si na startovním roštu dvanácté jízdy pečlivě připravil kole, z níž odstartoval jako prvý. V úvodním výjezdu jej ovšem minul Leon Flint. Český borec jej ve druhé zatáčce hnal zespodu na venek, jenže Angličan se před ním udržel.

Podobný obrázek přinesla také rozjížďka s číslem čtrnáct. Pražský závodník měl opět nejlepší start, ovšem Drew Kemp ho podjel v prvním oblouku. V předposlední rozjížďce odpoledne jej odvedl Sebastian Szostak. Polák tím pádem sebral Danielu Klímovi postupovou pozici náhradníka. Chyběl mu k ní bod, k přímo postupující pětce dva…

Postup mají Polák, tři Angličané a Němec

Ričards Ansviesulis si za zády Artjomse Juhna komplikuje postup

Triumf si z Divišova odvážel Bartlomiej Kowalski, jehož jsme viděli v kopřivnické vestě při loňských juniorských družstvech v Pardubicích. Na úvod na něho odstartoval Norick Blödörn, aby si připsal trojku ve stylu start – cíl. Největší německý talent poslední doby ovšem hned v rozjížďce s číslem sedm podlehl Sebastianu Szostakovi, jenž se v první zatáčce okolo něho prohnal jako rozjetý rychlovlak.

Na konci druhé série však neměl čistý štít vůbec nikdo. A s pěti body se o vedení dělili hned čtyři závodníci, a sice Drew Kemp, Jordan Palin, Bartlomiej Kowalski a Norick Blödörn. O pětinu později se čtveřice smrskla na trojici. Drew Kemp totiž v první zatáčce rozjížďky s číslem deset objel Jordana Palina.

Drew Kemp na cestě za svým prvním triumfem

Na něho si v šestnácté jízdě, opakované kvůli pásce Denise Zielinskeho, vyšlápl také Bartlomiej Kowalski. Jeho jedenácti bodům mohl konkurovat již pouze Drew Kemp a to díky již zmiňovaného překonání Daniela Klímy ve čtrnácté jízdě.

Rozjížďka s číslem osmnáct musela přinést verdikt v otázce vítěze celého dnešního závodu. Zápletka nebyla prakticky v zásadě vůbec žádná. Bartlomiej Kowalski se současně s letem pásky usadil před Drewem Kempem. O třetí příčku však musel být vypsán rozjezd.

Tlačenice v páté jízdě: zleva Bartlomiej Kowalski, Jordan Palin, Ričards Ansviesulis a Daniel Klíma

Původně k ní mířil Leon Flint. Ve třetí jízdě jen sledoval duel Noricka Blödörna s Bartlomiejem Kowalskim, ale pak neznal nic než vítězství. Ovšem v sedmnácté jízdě jej zaskočil Ričards Ansviesulis, jemuž ovšem postup nemohlo garantovat už ani vítězství. Angličan jej sice objel v první zatáčce, jenže Lotyš se ve druhém oblouku nalepil na vnitřní čáru a vrátil se do čela nazpět.

Leon Flint vodí v rozjezdu Jordana Palina

Proto musel z depa ještě jednou, aby změřil své síly s Jordanem Palinem, který spíše než vítězství dnes sbíral trojky. V repete dvacáté jízdy opakované po nárazu Sebastiana Kösslera do nafukovací bariéry však držel dravého Noricka Blödorna v šachu až do cíle. Z finále jej nevyřadil, ze stupňů vítězů ano.

Jordan Palin dokonale odstartoval také v dodatkové jízdě. Leon Flint byl však v prvním výjezdu rychlejší, převzal vedení a mohl si na vyhlášení před věž rozhodčího přijít pro ceny.

 

Sebastian Szostak (červená) ujíždí před Danielem Klímou (bílá)
1. Bartlomiej Kowalski, PL 2 3 3 3 3 14
2. Drew Kemp. GB 3 2 3 3 2 13
3. Leon Flint, GB 1 3 3 3 2 12+3
4. Jordan Palin, GB 3 2 2 2 3 12+2
5. Norick Blödorn, D 3 2 3 1 2 11
6. Sebastian Szostak, PL 1 3 2 1 3 10
7. Daniel Klíma, CZ 3 0 2 2 2 9
8. Artjoms Juhno, LAT F 3 1 3 1 8
9. Ričards Ansviesulis, LAT 2 1 1 F 3 7
10. Nathan Ablitt, GB 2 1 0 2 1 6
11. Max Troidl, D 0 1 2 1 5
12. Denis Zielinski, PL 2 F 2 T 0 4
13. Sebastian Kössler, A 1 1 1 1 X 4
14. Jakub Exler, CZ 0 1 0 1 1 3
15. Tom Finger, D 0 2 0 0 0 2
16. Daniel Šilhán, CZ R – – – – 0
Daniel Šilhán bohužel závod nedokončil

Foto: Karel Herman, Pavel Fišer, Petr Čunek a Kiril Ianatchkov

Jakub Exler v evropském šampionátu debutoval