Na obzoru je Shuplex

Praha – 10. března
Během loňské sezóny uniklo z dobře informovaných a nám neznámých zdrojů, že v Shupě se připravuje nový motor plochodrážní koncepce. Rádi bychom upřesnili tyto informace a naznačili, jakým směrem se náš vývoj ubírá. Motory a motocykly kategorie 125 ccm se zabýváme cca od roku 2000, plochodrážkami od roku 2003. Naší snahou bylo vyrábět výkonné a zároveň spolehlivé stroje. Ale jak řekl Zdeněk Schneiderwind, pokud nechcete vyhrávat, tak to nedělejte…

 

Levá a pravá skříň

A tak snaha o maximální výkony našich motorů musela být doplněna spoustou vylepšení a úprav. Nakonec ze základního motoru, který jezdí na benzín, kompresní poměr má 9:1, výkon cca 11 koní a max. otáčky cca 11.000/min děláme motory, které používají metanol, kompresní poměr mají 14:1, a výkon 20 koní při otáčkách 14.200/min.  Motory formule 1 točí 15.000 ot/min.

Zásadní úpravou našich současných motorů je kovaný klikový hřídel o průměru 110 mm. Tuto ojedinělou změnu dělá ve světě jen Shupa a je základním prvkem pro ovladatelnost našich motocyklů. Dalšími úpravami je kovaný píst, který umožňuje dosáhnout požadovanou vysokou kompresi a jako palivo používat metanol. Vysoká komprese si vynutila používání zesílených karterů a rostoucí otáčky motorů kovanou a leštěnou ojnici. Karburátory upravené na metanol si také vyžádaly spoustu zkoušek a nastavení.

Sestava skříní s víčky

Část dílů vyrábíme v Čechách a část dovážíme, což v současné době není zrovna jednoduché. Hodně se nám osvědčily tuningové díly od firmy Takegawa, nicméně i tyto díly upravujeme pro dosažení větší životnosti.

Dalo by se říci, že nám vše docela dobře funguje, tedy hlavně díky našemu motoráři Ing. Petru Schmídovi. Ale vzhledem k parametrům motorové skříně, její dostupnosti, k možnosti zjednodušení výroby a servisu, rozhodli jsme se pokusit se o konstrukci vlastního motoru, kde bychom využili to dobré, co nám osvědčilo.

Zásadním cílem ale bylo, aby tuto novou koncepci mohli využít všichni aktuální majitelé motorů Shupa k modernizaci svých strojů. To znamená, že klikový mechanismus, válec, píst i hlava zůstanou v takové podobě, jak je používáme dnes.

Motor by měl být klasické plochodrážní koncepce, tedy s oddělenou suchou spojkou a s předlohovou skříní či variabilně s dvoustupňovou převodovkou s řazením páčkou na řidítkách.

Slisovaná klika 110 mm

Asi před rokem jsme se pustili do prvních úvah a návrhů a postupně vytvořili dokumentaci motorové skříně, systému mazání, pohonu spojky. Koncem roku jsme začali výkresy dílů předávat firmě, která provedla jejich 3D vizualizaci, jejímž výsledkem jsou i přiložené obrázky.

Tato vizualizace slouží také jako první krok k výrobě prototypové skříně na CNC obráběcím centru. Jinak řečeno vezme se hranol z duralu a z něj se vykutají požadované díly. Naším přáním je prototyp takového motoru složit a vyzkoušet v letošní sezóně. Potom uvidíme co dál, jestli a v jaké podobě se tento motor dočká výroby.

Foto: Shupa