Slaný nebude mít při pokusu vrýt nápis do kamene historie ani tupé dláto, ale ani lehký život

Slaný – 26. září
Pomineme-li údobí, kdy se o mistru republiky v soutěži dvojic rozhodovalo v seriálu, hostil Slaný finále celkem pětkrát. Jenže v letech 1977, 1990, 1999, 2006 a 2015 jeho domácí publikum tleskalo mistrům z jiných klubů. Patrik Linhart, Pawel Staszek, Martin Málek, Karol Zabik, Eduard Krčmář a Martin Vaculík dovezli Slanému zlaté medaile z Divišova, Březolup a Pardubic. Triumfu před zraky svých fanoušků se Milan Mach se svými svěřenci může dočkat již v pondělí. Učinil proto maximum, avšak soupeři jeho tandemu Eduard Krčmář – Jakub Jamrog rozhodně na ovále nebudou dávat přednost.


Tipujte:

Kdo se stane mistrem republiky dvojic?

View Results

Loading ... Loading ...

V pondělí Jakub Jamrog (červená) narazí na Josefa France (modrá) v patnácté jízdě

Řešení pro šampionát museli najít pořadatelé kvůli novým povoleným počtům diváků, ale také sportovní komise. Oproti původnímu plánu se odhlásily Březolupy a po libereckému pádu Jana Macka rovněž Kopřivnice. Sérii tří dovršila Žarnovica, protože Česká republika je na slovenském seznamu rizikových zemí.

Přesto se ale pondělní závod uskuteční klasickým rozpisem pro sedm dvojic na jednadvacet rozjížděk. O záskok se postará trojice pražských mladíků Michal Baštecký, Pavel Kuchař a Jakub Exler, kteří se spojí pod hlavičkou Junior Teamu.

Při vší úctě řešení mistrovské otázky bude třeba hledat v jiných boxech. Již zmiňovaný Milan Mach vysílá do akce největší ze svých es, která v extralize odvedla práci hodnou úderníků padesátých let. Praha staví dvě dvojice, o jejichž ambicích nelze pochybovat.

K titulu bude muset Eduard Krčmář (červená) porazit také Jana Kvěcha (modrá)

Josef Franc a Jan Kvěch budou obhajovat titul z loňské Kopřivnice pod hlavičkou Olympu, barvy Markéty budou hájit Petr Chlupáč a Daniel Klíma. Ostatně mezi patnácti závodníky budou mít Pražané jasnou převahu.

Při úterních stopětadvacítkách na malé Markétě se Karel Kadlec domluvil na hostování Ondřeje Smetany za Plzeň. Nebyl si jistý, zda pojede po boku Václava Kvěcha či Zdeňka Simoty. A ejhle, náhle je druhým mužem západočeské sestavy Slovinec Matic Ivačič.

Na pražské závodníky staví tentokrát i klub plochodrážních fanoušků z Třebusic, jehož nejmenovaným kápem je pochopitelně Vladimír Vopat. Zůstává věrný filozofii extraligového INTERTEAMu a dává prostor českým borcům, na něž by se možná jinak nedostalo. V případě pondělku Filipu Hájkovi a Zdeňku Holubovi.

Ondřej Smetana a Jan Kvěch se na startovní rošt extraligové jízdy dostali omylem, avšak v pondělí pojedou proti sobě

Po roční pauze se do mistrovství republiky dvojic se vrací Pardubice. Soupeři je rozhodně nesmí podceňovat a pražský Olymp má v tomto ohledu o výzvu navíc. Titul získal loni poprvé od roku 2011, když východočeští plochodrážníci svých předchozích pět zlatých medailí neobhajovali, protože Václav Milík musel plnit své polské povinnosti.

Východočeský kapitán však v pondělí chybět nebude. Od Lubomíra Vozára dostal volnou ruku při výběru svého parťáka. Jeho volba padla na Hynka Štichauera. S ním pro Pardubice vyhrál první titul v Březolupech 2013, když Josef Franc vyjel na trávník, ale i ten poslední v Liberci o pět let později.

 


Koncept domácího stadiónu v českých dvojících nefunguje obecně:

Poslední titul pro Slaný dobyli Martin Vaculík a Eduard Krčmář před šesti lety v Pardubicích

Slaný není jediný tým, který v mistrovství republiky dvojic nedokázal přetavit domácí prostředí na zlato. Alespoň v posledních letech. Podobně neúspěšnými alchymisty byli nejen loni Kopřivničtí, jímž přesun na nevýhodný termín před rekonstrukcí stadiónu nesebral závod, ale hostující esa ze sestavy ano.

Podobně se vyhrát nepovedlo třeba Zdeňku Simotovi s hvězdným Jasonem Doylem na Borech v květnu 2017 či Josefu Francovi s Matějem Kůsem na Markétě v září 2016. Ostatně ani Václav Milík a Krystian Pieszczek neobhájili pardubické zlato v říjnu 2014, když byl mítink přeložen do Svítkova z Divišova.

Naposledy domy vyhrálo Mšeno roku 2012: na pódiu zleva Marcin Jedrzejewski, Martin Gavenda, Mads Korneliussen, Przemyslaw Pawlicki, Matěj Kůs a Jan Jaroš

Poslední vítězství domácího týmu zatím vidělo Mšeno v srpnu před osmi lety. Zlatem se ozdobili Dán Mads Korneliussen a Polák Przemyslaw Pawlicki. Klub se svým fanouškům odměnil za nevydařenou extraligu, ale postaral se také o přepsání pravidel. Od té doby totiž může být v každé sestavě jediný cizinec.

Poslední šampionát dvojic ve Slaném však před pěti lety přinesl triumf Václavu Milikovi, Lubomíru Vozárovi a Aleši Drymlovi
Poslední šampionát dvojic ve Slaném však před pěti lety přinesl triumf Václavu Milikovi, Lubomíru Vozárovi a Aleši Drymlovi

A když už se dívám do historie, není špatné ještě zůstat u pardubického mítinku v sezóně 2014. V ní Slaný slavil svůj prozatím triumf v českých dvojicích. Stalo se tak za dramatických okolností. Matěji Kůsovi letěl do obličeje vlastní ulomený přední blatník. Josef Franc se mu vyhýbal, zatímco Martin Vaculík a Eduard Krčmář na nic nečekali a pádili pro zlato. Za rok ve Slaném však Eduard Krčmář startoval se Sebastianem Ulamkem a ve finálové jízdě jim rybník vypálili Václav Milík a Aleš Dryml.


Startovní listina pondělního šampionátu dvojic ve Slaném:

AK Slaný: 1 Eduard Krčmář, 2 Jakub Jamrog (PL)
AK Markéta Praha: 3 Petr Chlupáč, 4 Daniel Klíma
PK Plzeň: 5 Ondřej Smetana, 6 Matic Ivačič (SLO)
JUNIOR TEAM: 7 Michal Baštecký, 8 Pavel Kuchař, 18 Jakub Exler
OLYMP Praha: 9 Josef Franc, 10 Jan Kvěch
AMK ZP Pardubice: 11 Václav Milík, 12 Hynek Štichauer
KFPD Třebusice: 13 Filip Hájek, 14 Zdeněk Holub

Foto: Karel Herman, Kiril Ianatchkov a Pavel Fišer